אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ילדי שכונת דהמש ימשיכו ללמוד במוסדות החינוך ברמלה בשנת הלימודים הקרובה

ילדי שכונת דהמש ימשיכו ללמוד במוסדות החינוך ברמלה בשנת הלימודים הקרובה

תאריך פרסום : 04/07/2006 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו
1402-06
04/07/2006
בפני השופט:
ד"ר קובי ורדי

- נגד -
התובע:
1. ארקאן אלנבארי - קטינה
2. באמצעות אביה יונס אלנבארי
3. ועוד 19 ילדים קטינים לפי רשימה שצורפה לעתירה
4. סובחי שעבאן
5. האגודה לזכויות האזרח בישראל
6. ארגון כראמה לזכויות האם

הנתבע:
1. עירית רמלה
2. מדינת ישראל - משרד החינוך
3. המועצה האזורית עמק לוד

פסק-דין

1.         בפני עתירה למתן צו המורה למשיבים לאפשר את רישומם של העותרת 1 ועוד 19 ילדים (שפרטיהם מפורטים בעתירה) בגנים ובבתי הספר (כיתות א') שבתחומי המשיבה 1 לקראת שנת הלימודים התשס"ז.

            20 העותרים הקטינים הם תושבי שכונת דהמש. שכונת דהמש נמצאת בתחום השיפוט של המשיבה 3. תושביה רשומים כתושבי העיר רמלה, כשלטענת העותרים מדובר בשכונה שהוקמה לפני עשרות שנים, כשהן המשיבה 3 מתעלמת מהשכונה ומתייחסת לתושביה כ"פולשים" והן המשיבה 1 מתעלמת מהשכונה הן ברמה התכנונית והן ברמה של מתן שירותים מונציפאליים בטענה שתושבי השכונה אינם נמנים עם תושבי העיר רמלה ולכן אין חובה לספק לה שירותים כלשהם, לרבות שירותי חינוך.         

            אין מחלוקת שעירית רמלה סיפקה לילדי שכונת דהמש שירותי חינוך במשך שנים ארוכות (לפחות 15 - 10 שנים) כשרוב ילדי השכונה לומדים בבתי ספר בעיר רמלה וגם חלק גדול מהעותרים למדו בשנה"ל הקודמת ובשנה"ל הנוכחית בבתי ספר/גנים ערביים בעיר רמלה.

            המצב השתנה לפני מספר חודשים, כשהמשיבה 1 לא איפשרה את רישומם של העותרים לשנה"ל התשס"ז, כפי שהפסיקה את הסעות תלמידי השכונה לבתי הספר שבשטחה והפנתה אותם לרישום אצל המשיבה 3 וזאת לגבי תלמידים חדשים בלבד.

            לטענת העותרים, המשיבות 1 ו-3 פוגעות בזכותם לחינוך, כשאי רישומם של העותרים במוסדות החינוך בעיר רמלה מותיר אותם ללא כל מסגרת לימודית בשנה"ל התשס"ז. זאת, בין היתר, בשל העובדה שהמשיבה 3 אינה מכירה בשכונת דהמש, הנמצאת בתחום שיפוטה, ושאין כיום בתחום המשיבה 3 מוסדות חינוך מתאימים בעבור ילדי שכונת דהמש, קרי, בתי ספר ערביים רשמיים.

            לטענת המשיבה 1, העותרים מתנהגים בהתנהגות עבריינית חמורה באופן שרשמו במרמה את כתובת מגוריהם בעיר רמלה, כאשר למעשה הם מתגוררים בשטח המשיבה 3, כדי שהילדים יירשמו ויקבלו שירותי חינוך בעיר רמלה וזאת בלא לשלם מיסים לעיריה ותוך פגיעה בתלמידים ערבים אחרים בעיר רמלה, תושבי העיר, שמשלמים מיסים כדין, כך שיש לדחות את העתירה עקב חוסר נקיון כפיים של העותרים.

            לטענת המשיבה 1, דין העתירה להידחות בגין אי מיצוי הליכי הרישום אצל המשיבה 3, כשהעותרים עושים דין עצמי לעצמם, כשרישום העותרים אמור להיעשות במועצת עמק לוד, שתשבץ את התלמידים בהתאם להוראת החוק והנוהל.

            המשיבה 1, מבקשת מביהמ"ש לקבוע קביעות אופרטיביות להעברת תקציבים מוגדלים לעיריה ע"י משרד החינוך וכן להעברת תשלומים ע"י המשיבה 3 תוך קביעות עקרוניות שמבוקש לקבוע לגבי העותרים לאי חבות העיריה בחינוכם עקב אי היותם תושבי רמלה והתנהגותם.

לטענת המשיבה 1 היה מקום לצרף לעתירה את עירית לוד הגובלת בשכונה ואשר בשטחה קיימים בתי ספר ערביים הקרובים יותר לשכונת דהמש מאשר בתי הספר הערביים בעיר רמלה.

            לטענת המשיבה 1, המטלה לגבי חינוכם של ילדי שכונת דהמש, צריכה להתחלק בין המשיבה 3 לבין עיריות רמלה ולוד בשיפוי מתאים של המשיבה 3 ומשרד החינוך, כשרישום העותרים אמור להיעשות במשיבה 3 אשר תשבץ את התלמידים בהתאם לחוק ולנוהל, כשמשרד החינוך חייב לפתור את הבעיה ולדאוג לשיבוץ התלמידים בהתאם.

            לטענת המשיבה 3, לא מוצו כל הליכים לרישום מי מהעותרים, לשנה"ל התשס"ז כשהמבקשים לא פנו להירשם אצל המשיבה 3, מלבד העותרת 1, שלא ניתן היה לרשמה שכן היא לא רשומה כתושבת של המשיבה 3.

            לטענת המשיבה 3, על העותרים להשלים ראשית את הליך הרישום אצל המשיבה 3 שתקבע את איזור הרישום שלהם בתחום הרשות או מחוץ לתחומה תוך שיפוי הרשות הנ"ל.

            לטענת המשיבה 2, לאור העובדה שהעותרים מתגוררים בתחומה של המשיבה 3, היא זו שחבה כלפיהם במתן שירותי חינוך ומכיוון שבתחומה לא קיים בי"ס ערבי ולאור המועד בו אנו מצויים בפתח שנה"ל תשס"ז, יש לפעול לאלתר לשם רישום העותרים בשנה"ל התשס"ז במוסדות החינוך בעיר רמלה, תוך התחייבות של המשיבה 3 לשאת בתשלומים המוטלים עליה מכוח היותה "רשות שולחת" כאמור בסעיף 7 א' לחוק לימוד חובה תשי"ט-1949 (להלן: "חוק לימוד חובה"), כשתביעות שיפוי הינן ענין בין הרשויות המקומיות ואל להן לפגוע בזכות העותרים לחינוך.

לטענת המשיבה 2, משרד הפנים מקים ועדת חקירה לקביעת תחום השיפוט שתבחן לאיזו רשות מוניציפלית נכון יהיה לשייך את שכונת דהמש בעתיד, כשהמלצה זו תועבר להחלטת שר הפנים, וכן מבצע מיפוי הסעות.

            לטענת המשיבה 2, דרישות המשיבה 1 לשיפוי ותשלומים מוגברים לחינוך צריכה להיעשות באמצעות פניה למשרד החינוך ולא באמצעות עתירה זו.

            לטענת המשיבה 2, משרד החינוך לא עודכן מבעוד מועד על כוונתה של עירית רמלה להפסיק את רישום ילדי דהמש לבתי הספר בתחומה ולאור הדחיפות ברישום לשנה"ל התשס"ז יש לפעול לאלתר לצורך רישום הילדים במוסדות החינוך של עירית רמלה, בעוד לגבי השנים הבאות משרד החינוך יערוך מיפוי בין ישובי, בתיאום עם הרשויות המקומיות.

            המשיבה 2 תומכת בכך שבשנת הלימודים תשס"ז ימשיכו ללמוד העותרים במוסדות החינוך בעירית רמלה בלא לקבוע מסמרות לגבי שנה"ל תשס"ח.

2.         לאחר ששמעתי את הצדדים ועיינתי בבקשה ובתגובות החלטתי לקבל את העתירה.

א.         יש לציין ולהדגיש שביום 14/5/06 ניתן על ידי צו עשה במסגרת צו הביניים בבש"א 30689/06 המורה על רישום העותרים אצל המשיבה 2, רישום שטרם התבצע ובגינו הוגשה אף בקשה לביזיון בית המשפט ע"י העותרים בבש"א 31165/06 שבתשובה לו הודיעה המשיבה 1 שהיא תפעל בהתאם לצו ותאפשר לעותרים להירשם למוסדות החינוך בעיר רמלה כשהעותרים מתבקשים לפנות לאגף החינוך בעירית רמלה לביצוע הרישום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ