אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> יחזקאל נ' אבי ויקטור רומנו ואח'

יחזקאל נ' אבי ויקטור רומנו ואח'

תאריך פרסום : 06/05/2012 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
11497-09-09
02/05/2012
בפני השופט:
יאיר דלוגין

- נגד -
התובע:
משה יחזקאל ע"י עו"ד רפאל קויתי
הנתבע:
1. אבי ויקטור רומנו
2. יוסף רומאני

פסק-דין

פסק דין

לפניי תביעה כספית על סך 344,156 ₪, בגין נזקים שנגרמו לתובע עקב מעשים ומחדלים של הנתבעים, במסגרת עסקת מכר שנערכה בין הצדדים למכירת דירת הנתבע 1 לתובע.

רקע עובדתי

ביום 15.1.08 רכש התובע את דירת הנתבע 1, ברח' אברבנאל 6/16 בפתח תקווה ("הדירה") בתמורה ל-105,000$. הנתבע 1, שהיה בעל הזכויות הרשומות בדירה ואשר שהה בחו"ל, מכר אותה לתובע באמצעות אביו, הנתבע 2, שטיפל במכירה בשמו וכמיופה כוחו. התובע רכש את הדירה לצורך השכרתה.

בחוזה המכר נקבע, בין היתר, כי חלקה הראשון של התמורה, בסך 20,000$, ישולם לנתבע 1 במעמד חתימת החוזה וכנגד רישום הערת אזהרה. לגבי היתרה, בסך 85,000$, נקבע כי זו תשולם ישירות לבנק שלטובתו רשומה משכנתא על הדירה וזאת לסילוק יתרת חובו של הנתבע 1 כלפי הבנק, בגין הלוואת המשכנתא, אשר לפי הצהרת הנתבעים בחוזה, עמדה על 294,600 ₪, נכון ליום חתימת החוזה.

עוד הוסכם כי אם יתרת התמורה האמורה תעלה על יתרת החוב לסילוק המשכנתא, ההפרש יועבר אל הנתבע 1, אולם זאת כנגד מסירת החזקה בדירה, סילוק המשכנתא מנסח הטאבו, המצאת אישורי מס שבח, ייפוי כוח בלתי חוזר ושטרי מכר חתומים. כן נקבע כי עד שלא יומצאו כל האישורים הנ"ל, כל הפרש בין יתרת התמורה ליתרת המשכנתא, תועבר לידיו הנאמנות של עו"ד שטיבי. בנוסף, התחייב הנתבע 1 לשלם את כלל החובות, המיסים, החשבונות וההיטלים המוטלים על הדירה עד למועד המסירה. הצדדים גם קבעו פיצוי מוסכם בשיעור 20% מהתמורה, בגין הפרה יסודית של החוזה. עוד הוסכם בחוזה כי תוך 30 יום מחתימתו, הנתבע 1 ידאג להשכרת הנכס בסכום שלא יפחת מ-4,000 ₪ לחודש אשר ישולמו לידי התובע כמובן.

לטענת התובע, בשל מעשים ומחדלים כאלה ואחרים של הנתבעים, כפי שיפורט בהמשך, נאלץ הוא לשלם כספים ביתר בגין הדירה וזאת משלא סילק הנתבע 1 את יתרת חוב המשכנתא וכן משלא שילם את כל החובות (חשמל, ועד בית וארנונה) שרבצו על הדירה בגין התקופה שעד מסירת החזקה לתובע. יתרה מכך, לטענת התובע, התגלו לאחר קבלת החזקה ליקויי רטיבות וליקויים מהותיים אחרים בדירה, שהוסתרו על ידי הנתבע 2 במהלך המו"מ ואשר גרמו לתובע נזקים נוספים.

לפיכך, הגיש התובע את התביעה דנן, בה הוא עותר לפיצויים כדלקמן: השבה בגין תשלום ביתר בסך 31,033$ (שהם 126,149 ₪ נכון למועד הגשת התביעה), השבת כספים ששילם בגין חובות חשמל וארנונה בסך 13,057 ₪, פיצוי בגין עלות תיקון הליקויים בדירה, בסך 100,485 ₪, פיצוי מוסכם בגין הפרת החוזה בסך 85,365 ₪, עגמת נפש בסך 18,000 ₪, וכן פיצוי בגין השתתפות בזיפות גג הבניין המשותף בסך 1,100 ₪.

הנתבעים טוענים, בין היתר, כי לא קיבלו סכומים עודפים בגין הדירה. הם מכחישים כי ידעו על ליקויים כלשהם בה וטוענים כי התובע רכש אותה במצבה הנוכחי, לאחר שהצהיר כי ביצע את כל הבדיקות הדרושות. הנתבעים מכחישים כי הפרו את החוזה.

דיון

תשלום ביתר

במעמד החתימה על ההסכם (15.1.08), העביר התובע 20,000$ בנאמנות לעו"ד שטיבי, כאשר אין מחלוקת שכספים אלה אכן התקבלו בסופו של דבר אצל הנתבע 2, לאחר רישום הערת האזהרה לטובת התובע. לטענת התובע, שבוע ימים לאחר מכן (לקראת סוף ינואר 2008), ביקש ממנו הנתבע 2 להקדים את התשלום של חלק מיתרת התמורה, בסכום של 33,000$, תוך שהוא מספר לתובע שיתרת חוב המשכנתא לבנק עומדת על 250,000 ₪ בלבד וכי כפי שהפחית את חוב המשכנתא ממועד חתימת ההסכם עד לאותו הרגע, ימשיך הוא בהפחתתו באמצעות התשלום המבוקש, וזאת במטרה לצמצם בעלויות הריבית וההחזרים שלו.

התובע טוען כי הסכים לבקשה והעביר את הכסף לנתבע 2 באמצעות מר יובל עצמון ("עצמון"), מי שהיה המתווך בעסקה. אין מחלוקת כי התובע הציג כראיה בפני בית המשפט, אישור בכתב חתום בידי עצמון, שלפיו מאשר האחרון כי קיבל מהתובע 33,000$ (האישור צורף כנספח ת/3 לתצהיר התובע). לגרסת התובע, עצמון העביר את הכספים לנתבעים.

ברם, לטענת התובע, בחודש מאי 2008, התברר לו כי יתרת חוב המשכנתא עומדת על 276,000 ₪ (ולא על 250,000 ₪, כפי שציין הנתבע 2) וכי הנתבעים לא העבירו את הסכום של 33,000$ או כל חלק ממנו להקטנת חוב המשכנתא. עקב כך, נפגש התובע עם הנתבע 1 במגדלי יו בת"א ומיהר להחתימו על מסמך הנושא תאריך 25.5.08 והמאשר קבלת 53,000$ בידי הנתבע 1 עד לאותו מועד בגין תמורת הדירה (ת/8), כלומר, המאשר קבלת הסכום הראשוני של 20,000$ וכן את הסכום המאוחר יותר של 33,000$.

התובע טוען כי מאחר ויתרת חוב המשכנתא (בסך 276,000 ₪), עלה על יתרת התמורה שטרם שולמה על ידו באותה עת (52,000$), שלח התובע ביום 3.6.08, מכתב אל הנתבעים באמצעות בא כוחו, ובו דרש, בין היתר, כי הנתבעים יסלקו את מלוא יתרת הלוואת המשכנתא שעולה על יתרת כספי התמורה (המכתב צורף כנספח יג' לכתב התביעה). לטענת התובע, משלא עשו כן הנתבעים, לא נותרה לו ברירה אלא לשלם לבנק מכיסו את מלוא יתרת החוב. לפי חישוב שערך התובע, התברר, אפוא, כי בגין הדירה שילם ישירות לנתבעים וכן לבנק יחד, סך כולל של 136,033$, היינו 31,033$ מעבר לתמורת הדירה, שעמדה על 105,000$.

טענת ההגנה העיקרית של הנתבעים לגבי ראש נזק זה, הנה כי הם מעולם לא קיבלו לידיהם את הסך של 33,000$. לטענתם, הם קיבלו אך ורק את הסכום הראשוני, בסך של 20,000$ ואת הכספים ששילם התובע ישירות לבנק. הנתבעים גם העלו טענות שונות לגבי נספח ת/8, אותו המסמך שבו לטענת התובע, אישר הנתבע 1 בחתימתו את קבלת שני הסכומים הנ"ל.

האם קיבלו הנתבעים את הסכום של 33,000$? זאת, אפוא, השאלה היחידה העומדת להכרעה במסגרת ראש הנזק הנוכחי של תשלום ביתר.

העברת הכספים מאת התובע לידי עצמון

התובע טוען כי הנתבע 2 ביקש הקדמת חלק מיתרת התמורה בסך 33,000$. הנתבעים מכחישים זאת. התובע סיפק הסבר, הן בכתב התביעה והן בתצהירו, להקדמת הסכום הנ"ל. לגרסתו, הנתבע 2 ביקש זאת ממנו כדי להקטין את יתרת חוב המשכנתא ואת הריביות הצפויות עד לסילוק כל ההלוואה (ראו ס' 2 לתביעה וס' א.2. לתצהיר התובע).

התובע חזר על גרסתו האמורה בחקירתו הנגדית. גרסתו לא נסתרה. עדותו של התובע הייתה אמינה עליי. התובע הסביר את הקדמת הכספים כך: "הבקשה שלו הייתה בשביל שהוא יפחית את המשכנתא להרוויח את הריביות. הרגשנו מאוד בסדר בחוזה" (עמ' 25 ש' 25-28).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ