אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חלמיש חברה ממשלתית עירונית לדיור לשיקום ולהתחדשות נ' יהודאי

חלמיש חברה ממשלתית עירונית לדיור לשיקום ולהתחדשות נ' יהודאי

תאריך פרסום : 30/04/2013 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום תל אביב - יפו
39940-04-10
24/04/2013
בפני השופט:
משה סובל-שלום ת"א

- נגד -
התובע:
חלמיש חברה ממשלתית עירונית לדיור לשיקום ולהתחדשות
הנתבע:
חביבה יהודאי

החלטה

1.בפני בקשה למתן רשות להתגונן שהגישה המבקשת כנגד תביעה שהגישה כנגדה המשיבה בהליך של סדר דין מקוצר.

2.במסגרת תביעתה עותרת המשיבה לפינויה של המבקשת מהדירה הנמצאת ברח' המעלות 5 חולון, בה מתגוררת המבקשת, ואשר הינה בבעלות המשיבה (להלן: "המושכר"). כן עותרת המשיבה לסעד כספי לפיו תחויב המבקשת בתשלום דמי שכירות בסך 69,230 ₪.

3.על פי הנטען בכתב התביעה, המבקשת מחזיקה במושכר מכוח הסכם שכירות בלתי מוגנת אשר נחתם ביום 24.4.80, בין המשיבה לבין המבקשת ובעלה המנוח (להלן: "ההסכם") צורף כנספח ב' לכתב התביעה. כפי טענת המשיבה, תביעתה כנגד המבקשת הוגשה בהתאם להוראות ההסכם, וזאת לאחר שהמבקשת לא עמדה בתשלום דמי השכירות בגין החזקה והשימוש במושכר, כמו גם בתשלומים לוועד הבית בהם היא מחויבת על פי הסכם השכירות.

4.בקשת רשות להתגונן הנתמכת בתצהירה הוגשה מטעם המבקשת כחלק בלתי נפרד מהבקשה, עתרה המבקשת כי בית המשפט יורה למשיבה להמציא לידיה מסמכים הנמצאים בידיה והנוגעים למבקשת וכן לבעלה המנוח יהודה יהודאי ז"ל (להלן: "המנוח").

5.במסגרת הדיון שהתקיים בפניי ביום 1.11.10, עתר ב"כ המבקשת לעיין בתיקים הרלוונטיים המצויים בידי המשיבה, בידי חב' עמידר (אשר המשיבה הינה חליפתה) וכן בידי לשכת הרווחה. ב"כ המבקשת שב וטען כי הוא מניח כי יוכל למצוא מידע רלוונטי בתיקים הללו.

בהחלטתי מיום 1.11.10, נעתרתי לבקשת ב"כ המבקשת, והוריתי על מתן צו כמבוקש.

6.בדיון נוסף שהתקיים בפניי ביום 29.5.11, הגיעו הצדדים לכדי הסכמה כי תנאי מוקדם להמשך בירור הבקשה למתן רשות להתגונן הינו תשלום סך של 5,000 ₪ על חשבון הרכיב הכספי של התביעה.

7.לנוכח הטענות שהעלה בפניי ב"כ המבקשת בדבר אי המצאת מסמכים לידיו על ידי הגורמים השונים, הוריתי בהחלטתי מיום 29.5.11, על זימונם של נציגי הגורמים השונים למועד הדיון שנקבע, תוך כך שציינתי כי: "בתיק זה החלטתי לחרוג במידת מה מהנוהל הרגיל של דיון בבקשה למתן רשות להתגונן בשל נסיבות המקרה". כן הוספתי וציינתי את העובדה לפיה עיקר הגנה של המבקשת הינה כי אין בידה המידע לפרט את הגנתה לצורך קבלת רשות להגן.

8.בדיון נוסף שהתקיים בפניי ביום 11.7.11, הודיעני ב"כ המבקשת כי לאחר מאמצים רבים שילמה המבקשת הפיקדון בסך 5,000 ₪ כפי שהסכימו הצדדים. בהחלטתי שניתנה במהלך הדיון הוריתי לגזברות ביהמ"ש להעביר הפיקדון לידי ב"כ המשיבה. כן הוריתי בהחלטה נוספת שניתנה על ידי ביום הדיון כי לאחר שנסתיים הליך המצאת המסמכים והעיון בהם בידי ב"כ המבקשת, תהא רשאית המבקשת להגיש בקשה מתוקנת למתן רשות להתגונן, אליה תצרף את כל המסמכים הדרושים להגנתה.

9.בקשה מתוקנת למתן רשות להתגונן, הנתמכת בתצהירו של מר דוד יהודאי, שהינו בנה של המבקשת, הוגשה ביום 5.9.11.

10.ביום 2.10.11, התקיים בפניי דיון בבקשה, במהלכו נחקר המצהיר מטעם המבקשת וכן נשמעו סיכומים בעל פה של טענות הצדדים.

11.איני מוצא לנכון לעמוד ולפרט את כלל הטענות אשר הועלו על ידי המבקשת במסגרת הבקשה, אלא להסתפק בטענתם המרכזית העומדת בבסיס הגנתה ולפיה הובטחה למנוח על ידי המשיבה, הזכות במושכר וזאת כנגד מסירת שתי דירות אחרות ביפו, בהן היתה למבקשת ולמנוח דיירות מוגנת, לידי המשיבה. במסגרת תצהיר בנה של המבקשת טען הלה כי אף זכור לו שהמנוח אמר לו כי קיבל את הזכות במושכר בתמורה לשתי הדירות האמורות ביפו. כן הוסיף לטעון בתצהירו כי אין לו ספק שאביו כלל לא ידע להבחין בין דיירות מוגנת לשכירות חופשית, וככל שהיה בידו להבחין, לא היה נותן הסכמתו לכך שכנגד שתי הדירות בהן הייתה לו כפי הנטען הזכות לדיירות מוגנת, יקבל את המושכר בשכירות חופשית אשר ממילא ידו אינה משגת מלשלם דמי השכירות בגינה. ראה הנספחים אשר צורפו לבר"ל המתוקן אשר תומכים לכאורה בטענות המבקשת. כך למשל ראה נספח ב/6 שהינו מזכר של חברת חלמיש מיום 24.7.05, שם מופיע שמו של המנוח בכותרת המזכר, ובגוף המזכר נכתב: "הדייר הגיע למשרד אינו רוצה לשלם שכ"ד. לטענתו לקחו לו 2 דירות והוא מבקש אותן חזרה. קיבל טופס בקשה להנחה. יש להוציא מהפיקדון (בבנק)". ראה גם נספח ב/7 שהינו מכתב של המנוח למשיבה מיום 2.2.07, שם טוען המנוח לפיצויים המגיעים לו בגין נזקים שגרמו המשיבה וכן עמידר לשתי דירותיו ביפו, תוך כך שהינו מציין כי אין למשיבה כל זכויות במושכר בו התגורר המנוח באותם הימים.

12.כן עלה מבקשת המבקשת כי מידע רב הקשור עם טענותיה אינו מצוי בידה, אם בשל חלוף הזמן הרב, ואם בשל מותו של המנוח אשר מרבית הדברים ככולם היו בידיעתו.

13.יוזכר כי הלכה פסוקה היא, כי בשלב זה של בקשה למתן רשות להתגונן אין בית המשפט נכנס לשאלת מהימנותם של דברי המבקשת.

על ביהמ"ש לצאת מנקודת הנחה שיש אמת בדבריו ואין לו צורך לבדוק את מהימנותו (ע"א 356/85 מגן נ' הבנק הבינלאומי הראשון לישראל מא (3) 319).

כל זאת, כמובן, אם לא נתברר לביהמ"ש כי טענות הנתבע תלויות הן על בלימה, או שבחקירה נגדית מסתבר כי הגנתו הגנת בדים היא (ע"א 1266/91 יעקב קרן נ' בנק איגוד לישראל בע"מ ו- 2 אח' מו (4) 193, עמוד 193).

14.חרף כך שמרבית טענותיה של המבקשת הינן טענות בעל פה כנגד מסמכים בכתב, הרי שבשלב הרשות להתגונן ניתן להסתפק באלה אשר יש בהם כדי להוות הגנה לכאורית.

15.זאת ועוד, הנני סבור כי בנסיבות העניין, בהן רוב רובו של המידע אינו בידיעתה של המבקשת, יש ליתן הרשות להתגונן ולו מטעם זה. בעניין זה כבר נפסק כי:

"קיימים מקרים, אם גם נדירים, בהם הנתבע לא נטל חלק באירועים או המחדלים המהווים את עילת התביעה והוא גם לא היה עד להם. הוא ניסה כמיטב יכולתו לברר את העובדות. מאמציו לא נשאו פרי, אם משום שמי שבידו האינפורמציה סרב למוסרה, ואם משום שהאינפורמציה שנמסרה לו אינה משכנעת באופן סביר באמיתותה, בנסיבות אלה, כשאין הוא יודע את העובדות לאשורן, למה לא יותר לו להתגונן בדרך של הכחשה מחוסר ידיעה, דרך העומדת לכל נתבע "רגיל"?

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ