אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חי גל יזום פרויקטים מקרקעין ובניה (1994 ואח' נ' פרידמן אבנר ואח'

חי גל יזום פרויקטים מקרקעין ובניה (1994 ואח' נ' פרידמן אבנר ואח'

תאריך פרסום : 29/01/2010 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי חיפה
294-02
27/12/2009
בפני השופט:
מנחם רניאל

- נגד -
התובע:
1. י גל יזום פרויקטים מקרקעין ובניה (1994 ) בע"מ
2. ירון חיים גל

הנתבע:
1. פרידמן אבנר
2. פרידמן רחל
3. מאיר גל

פסק-דין

פסק דין

1.רקע

בפני תביעה ותביעה שכנגד שעניינן שלושה הסכמים הנוגעים למכירת שתי דירות, שנחתמו בין התובעים, שהם חברת חברת חי גל ייזום פרויקטים מקרקעין ובניה (1994) בע"מ (להלן: התובעת) ובעליה, ירון חיים גל והנתבעים, עו"ד אבנר פרידמן ואשתו רחל פרידמן.

1.1.הסכם קיסריה

ביום 06.09.00 חתמו התובעת, והנתבעים על הסכם מכר דירה ברחוב טופז 42 בקיסריה, חלקה 139 בגוש 10634 תמורת 463,000$ (להלן: "הסכם קיסריה" או "הסכם הדירה המערבית"). העתק הסכם המכר הוא נספח א' לתיק המוצגים של התובעים.

העתק הסכם המכר הוא נספח א' לתיק המוצגים של התובעים.

הסכם קיסריה קובע, כי התמורה המוסכמת בעד הדירה המערבית תחולק לארבעה תשלומים. התשלום הראשון, על סך 25,000 דולר, ישולם במעמד החתימה על החוזה, התשלום השני, על סך 225,000 דולר, ישולם ישירות לבנק למשכנתאות, עד ליום 15.9.00 כנגד מסירת החזקה בדירה והשלמת התיקונים בה. התשלום השלישי, על סך 98,000 דולר, ישולם עד ליום 10.11.00. התשלום האחרון הינו התמורה שעתידה היתה להתקבל ממכירת דירה שבבעלות הזוג פרידמן, ברחוב דובנוב בחיפה, בסכום מוסכם של 115,000 דולר. על פי הסכם קיסריה, הדירה בדובנוב צריכה היתה להימכר לצד שלישי עד ליום 10.10.00, ואם זו לא תימכר עד המועד המוסכם, ולשם הבטחת ביצוע התשלום, תועבר הדירה לתובעת, או למי מטעמה, תמורת המחיר המוסכם.

במעמד חתימת הסכם קיסריה נחתמו יפויי כוח בלתי חוזרים להעברת הזכויות בדירה בדובנוב ובדירה המערבית בקיסריה, וייפוי כוח בלתי חוזר של התובעת נמסר לעו"ד פרידמן, כשהתובעת שמה מבטחה בו, כעו"ד האמון על כללי האתיקה, כי יעשה בו שימוש רק עם השלמת תשלום מלוא התמורה בעד הדירה.

1.2.התביעה בבימ"ש השלום

לטענת התובעים, הם ביצעו את כל התחייבויותיהם על פי הסכם קיסריה, לרבות מסירת חזקה בדירה בקיסריה לנתבעים, המצאת אישורי מיסים, המצאת אישור על סילוק משכנתא וביצוע כל התיקונים להם התחייבו על פי נספח ב' להסכם, אולם עד מועד הגשת התביעה שילמו הנתבעים סך של 250,000 דולר בלבד וסירבו לשלם את יתרת התמורה על פי ההסכם, בטענה לליקויי בניה מהותיים שלא תוקנו.

בעקבות המשך סירובם של בני הזוג פרידמן לשלם את יתרת התמורה, הגישה התובעת תביעה כנגדם בבית משפט השלום בחיפה, ביום 13.2.01, לאכיפת הסכם קיסריה ת.א. 4388/01 חי גל ייזום פרויקטים נ' אבנר פרידמן, עו"ד (לא פורסם).. כמו כן, הוגשה בקשה למתן צו עשה זמני, אשר יחייב את פרידמן למסור לתובעת את ייפוי הכוח הבלתי חוזר אשר נחתם למכירת הדירה בדובנוב בש"א 3660/01 חי גל ייזום פרויקטים נ' אבנר פרידמן, עו"ד (לא פורסם).. עם הגשת התביעה, הודיע עו"ד ברנט ב"כ התובעת, לחברה לפיתוח קיסריה אדמונד דה רוטשילד בע"מ (להלן, "החברה לפיתוח קיסריה"), כי אין לאפשר העברת בעלות בזכויות על שם הזוג פרידמן, מאחר ואלה הפרו את חובותיהם כלפי התובעת.

ת.א. 4388/01 חי גל ייזום פרויקטים נ' אבנר פרידמן, עו"ד (לא פורסם).

בש"א 3660/01 חי גל ייזום פרויקטים נ' אבנר פרידמן, עו"ד (לא פורסם).

ההליך בבית משפט השלום הסתיים בהסכם פשרה, שנחתם ביום 30.8.01, וניתן לו תוקף של פסק דין. על פי האמור בהסכם הפשרה הופחת מחיר הדירה המערבית ב- 38,000$, כנגד ויתור על כל טענה או תביעה נוספת מצד הנתבעים, לרבות בגין ליקויי בניה. פרידמן התחייבו לשלם לתובעת סך של 60,000 דולר לסילוק מלא של חובם כלפיה בגין רכישת הדירה המערבית, ולהעביר לעו"ד ברנט ייפוי כוח למכירת הדירה בדובנוב, לזקיפת תמורתה לתובעת. העתק הסכם הפשרה הוא נספח טו' לתיק המוצגים מטעם התובעים. התובעת, מצידה, התחייבה לאשר לחברה לפיתוח קיסריה להעביר את הזכויות על הדירה המערבית על שמם של הזוג פרידמן, לחתום על הסכם שיתוף במקרקעין ולבצע באמצעות הפעלת פוליסת הביטוח שלהם את איטום הבריכה הנמצאת במחצית המגרש שבבעלותם, כאשר אם תהיה השתתפות עצמית בגין התיקון, ישאו בה הנתבעים, משפחת פרידמן. לאחר מכן הוסכם בין הצדדים, כי במקום חובתה של התובעת לבצע את איטום הבריכה באמצעות הפעלת פוליסת הביטוח, תמחה התובעת לפרידמן את זכותה כלפי חברת הביטוח.

העתק הסכם הפשרה הוא נספח טו' לתיק המוצגים מטעם התובעים.

לטענת התובעים, התחייבויות הדדיות אלו והויתור מצידה על 38,000 דולר מחובם של פרידמן על פי הסכם קיסריה, נועדו לסיים את מערכת היחסים בין הצדדים, באופן שבו עם קיום התחייבויות אלה, שני הצדדים מוותרים מכאן והלאה על כל טענותיהם כלפי הצד האחר, אם לעניין סכומי חוב נוספים ואם לעניין ליקויים.

בהמשך להסכם הפשרה ובהתאם לו, ביום 6.9.01, מסרו פרידמן לעו"ד ברנט ייפוי כוח בלתי חוזר למכור ולהעביר לתובע מס' 2 את הזכויות בדירה בדובנוב, וביום 11.10.01, חתמו הצדדים על הסכם דובנוב, למכירת הזכויות בדירה זו לתובע מס' 2. העתק ההסכם הוא נספח יט לתיק המוצגים מטעם התובעים.

העתק ההסכם הוא נספח יט לתיק המוצגים מטעם התובעים.

לטענת התובעים, הנתבעים שילמו לתובעת סך של 310,000$ בלבד עבור הדירה המערבית, ולא הסירו את המשכנתא מעל זכויותיהם בדירה בדובנוב ולא מסרו את החזקה בה לתובע 2, כך שהדירה נמצאת עדיין ברשות התובעים, ולא עברה לרשותו של התובע 2. במעשים אלה הפרו הנתבעים את מערכת ההסכמים בין הצדדים הפרה יסודית.

ביום 14.2.02, השתמש עו"ד פרידמן בייפוי הכוח הבלתי חוזר שניתן לו במעמד החתימה על הסכם קיסריה מאת התובעת והעביר את הזכויות בדירה המערבית על שמו, חרף העובדה שטרם שולמה מלוא היתרה בעד הדירה וחרף העובדה שהמשכנתא על הדירה בדובנוב לא נגררה, ובכך לא התאפשרה רכישתה על ידי התובע מס' 2 והיא נותרה בבעלות הזוג פרידמן. לטענת התובעים, נוצר מצב, בו פרידמן שילמו סך של 310,000 דולר ארה"ב בלבד, ועל שמו רשומות כעת שתי דירות, בעוד שאין פרידמן זכאים אף לא לאחת מהן, בקיסריה משום שלא שילמו את מלוא התמורה עבורה, ובדובנוב משום שמכרו אותה לתובע 2.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ