אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חב' יעש ב.ד בע"מ נ' בזק החברה הישראלית לתקשורת בע"מ

חב' יעש ב.ד בע"מ נ' בזק החברה הישראלית לתקשורת בע"מ

תאריך פרסום : 18/08/2010 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום ירושלים
6384-07
18/08/2010
בפני השופט:
מרים ליפשיץ-פריבס

- נגד -
התובע:
חב' יעש ב.ד בע"מ ע"י ב"כ עו"ד צבי שטרסברג
הנתבע:
בזק החברה הישראלית לתקשורת בע"מ ע"י ב"כ עו"ד עמוס טיבי
פסק-דין

פסק דין

1.התובעת, בעלת זכויות בנכס המצוי ברח' הרצל 106 בתל–אביב (להלן - "הנכס") ידה מצד ג' בשנת 1994. התביעה הוגשה למתן צו לסילוק יד ופינוי של עמוד תקשורת של הנתבעת וכבליו המצוי בחצר הנכס שבבעלותה (להלן-"העמוד") והודיעה, כי תסכים להצבת עמוד חלופי במקום אחר בחצר הנכס (סעיף 2 לכתב התביעה) ובלבד, שלא תחויב כדרישת הנתבעת, בדרישה לתשלום בגן העתקת העמוד.

עילת התביעה היא בגין פלישה לנכס בהיעדר רשות מהבעלים, וניטען כי מתיחת הכבלים מהעמוד, יוצרת סיכון לדיירים (כאמור בסעיף 2.4-2.6 לכתב התביעה).

התובעת, ביקשה ליתן לה רשות לפיצול סעדים, בגין נזקיה והפסדיה עקב הימצאותו של העמוד בנכס שלטענתה, עדיין לא ניתן לאמוד אותם.

בסיכומיה, טענה התובעת לקיומה של עילת תביעה בגין מטרד ליחיד, עקב הנחת העמוד בחצר הנכס שאינו מאפשר שימוש סביר בה.

2.הנתבעת, דחתה את טענות התובעת כנגדה וטענה כי עמוד התקשורת הוקם כדין בנכס בהפעילה את סמכותה לכניסה למקרקעין פרטיים, גם ללא קבלת רשות והסכמת הבעלים לכך, מכוח סעיף 18 (א) לחוק התקשורת (בזק ושידורים), התשמ"ה – 1982 (להלן- "חוק התקשורת") (לפני חיקוקו וכניסתו לתוקף של תיקון 25 לחוק,להלן – "תיקון 25") ועל פי סעיף 2 (1) לכללי בזק (כניסה למקרקעין לשם מתן שירותי בזק למקרקעין אחרים) תשמ"ד- 1984 (להלן-"כללי בזק"). הנתבעת, הודתה בהצבת העמוד ע"י קודמיה, משרד הדואר ומשרד התקשורת לפני עשרות שנים.

לדידה, משבוצעה ההתקנה לפני תיקון 25 לחוק, קיימת הרשאה להנחת העמוד בהתאם להוראת סעיף 21 ב (ח) לחוק התקשורת.

בנוסף, התנגדה הנתבעת להרחבת חזית בהוספת עילות תביעה כדוגמת הפרת חובה חקוקה ועילת מטרד והתנגדה, לפיצול סעדים.

3. הנתבעת הודיעה לתובעת, כי היא נכונה לשקול את העתקת העמוד לפינת חצר הנכס אם תוגש בקשה כדין ע"י התובעת לצורך כך וטענה לחוסר סמכות לדון בהעתקה, במסגרת התביעה.

התובעת, דחתה את הצעת הנתבעת להגיש בקשה להעתקת תשתיות על פי סעיף 20 לחוק וחזרה וטענה, כי עומדת לה הזכות להעתקה גם ללא בקשה הואיל וההתקנה בוצעה באופן בלתי חוקי.

4.התובעת, רכשה את הנכס בשנת 94' לפי עדותו של מנהלה וכבר אז, כפי שעולה מהעדויות ומתמונות הנכס לא ניתן היה, שלא להבחין בעמוד, הגלוי לעין. לא נסתרה חוות דעתו של האדריכל מר מסר מטעם התובעת, בדבר הימצאותו של העמוד בחצר הנכס ולא הוגשה תכנית מדידה הסותרת את התוכנית שצורפה כנספח ד' לחוות הדעת.

בנוסף, מחליפת המכתבים בין בעלות הדין עובר להגשת התביעה עולה, כי הנתבעת הכירה בכך שהעמוד מצוי בנכס (ראה גם דרישתו של מהנדס העיר ת"א להוצאת היתר בנייה בנוגע לכבלי התקשורת שבנכס).

5.נטל ההוכחה בעילה של הסגת גבול, מוטל על הנתבעת מכוח סעיף 30 לפקודת הנזיקין.

לפיכך, על הנתבעת להוכיח כי בעת שהוקם העמוד, כניסתה לנכס היתה כדין ולא נכנסה לגדרה של הסגת גבול לנכס.

6.העד מר כהן, שהעיד מטעם הנתבעת, הצהיר על בניית העמוד לפני עשרות רבות של שנים (כאמור בסעיף 2 לתצהירו), עוד בתקופה בה ניתנו שירותי התקשורת ע"י רשות הדואר ולאחריה ע"י משרד התקשורת ולא על ידי הנתבעת, שהוכח כי הסמכויות בנדון הועברו לידיה לפי חוק התקשורת, כהגדרתו לעיל ( עדותו של מר כהן עמ' 9 שורות 2-4 לפרוטוקול). עדותו של מר כהן בשאלת מועד התקנת העמוד, לא נסתרה בראייה כלשהי ע"י התובעת (כדוגמת צילומי אויר משנים עברו, עדותו של צד ג' מי שמכר לתובעת את הנכס).

7. בהתאם לקביעתי על התקנת העמוד לפני תיקון 25 לחוק, הוראות החוק המחייבות בהנחת העמוד הן סעיפים 18 ו- 19 לחוק הבזק וסעיפים 42 ו-47 לפקודת בתי הדואר. מטרת הוראות היא להבטיח את ידיעת הבעלים/המחזיק על כניסת הנתבעת למקרקעין על מנת שיהיה בידו למצות את זכויותיו בהגנה על נכסיו ככל שקיים צורך בכך, בטרם הנחת העמוד בשטחו. במסירת ההודעה למחזיק וכן לגורמי התכנון ברשות המקומית על הנחת התשתית המתוכננת, יש כדי להבטיח בקרה ופיקוח על הנחת התשתיות תוך בחינת האינטרס של בעל הרישיון ( הנתבעת, כיום ) אל מול האינטרס של בעל המקרקעין, לשימוש במקרקעין (ראה: תא 964/94 (י-ם) שופרסל ביילסול השקעות בע"מ נ' בזק החברה הישראלית לתקשורת (פורסם בנבו) ניתן ביום 23.11.00 ע"י השופט ע' חבש, סעיפים 6 ו-7 לפסק הדין).

בהתאם להוראות החוק, היה על המשרד האחראי להנחה ,משרד הדואר או משרד התקשורת, לדאוג למשלוח הודעה למחזיק הנכס במועד הרלוונטי להתקנת העמוד, על כוונה להניחו בתחומו. בנוסף לכך, היה על המשרד הממשלתי למסור הודעה לוועדה המקומית לתכנון ובניה תל-אביב, על הנחת העמוד על פי סעיף 1 (2) (ג) לתקנות התכנון והבניה (עבודה ושימוש הטעונים היתר) תשכ"ז- 1967 (להלן-"תקנות התכנון והבנייה") ולעמוד בתנאים להצבת העמוד.

8.לפי הוראת סעיף 18 לחוק התקשורת הוסדרה בעבר הכניסה למקרקעין, ובכלל זה למקרקעין שבבעלות פרטית, בהיעדר הבחנה בין מקרקעין פרטיים לציבוריים. מתן ההודעה למחזיק, אפשרה למחזיק להגיש השגה על ההחלטה, בהגשת ערעור לבית המשפט המחוזי על הכוונה לבצע פעולות במקרקעין, אם הוא ראה עצמו נפגע מהכוונה לעשות שימוש בסמכות ע"י בעל הרישיון, מכוח סעיף 20 לחוק התקשורת.

9. הנתבעת, לא הציגה ראייה כלשהי בדבר מסירת הודעה למחזיק, על כוונה להניח עמוד בנכס כמצוות החוק ולא הוכיחה כי נמסרה הודעה על ידה לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה על על כוונה להתקין עמוד בנכס. הנתבעת, תומכת את הגנתה בעניין מתן הודעה או קבלת הרשאה, על הוראת סעיף 21ב(ח) לחוק התקשורת הקובע:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ