אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> חבר מועצה של רשות מקומית אינו רשאי להשתתף במכרז של המועצה

חבר מועצה של רשות מקומית אינו רשאי להשתתף במכרז של המועצה

תאריך פרסום : 29/01/2009 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי חיפה
14978-01-09
26/01/2009
בפני השופט:
סגן הנשיא גדעון גינת

- נגד -
התובע:
1. מטיילי פסגות בע"מ
2. מוחמד שוקרי

עו"ד אדם פיש
הנתבע:
1. מועצה מקומית פורידייס
2. א. קרן פסגות בע"מ

עו"ד מירון זוצקי
פסק-דין

הנושא

1.         חל איסור על חבר מועצה של רשות מקומית להתקשר בחוזה או בעסקה עם המועצה.  האם בגדר האיסור גם השתתפות במכרז של המועצה?

רקע עובדתי ודיוני

2.         המועצה המקומית-המשיבה 1 פרסמה ביום 9.1.09 מכרז הסעות. העותרת 1 ואחרים הגישו הצעות למכרז. העותר 2, בעל השליטה בעותרת 1, הינו חבר המועצה של המשיבה 1.  עובר לפתיחת ההצעות שהוגשו במכרז, התפטר העותר 2 מחברותו במועצה, אחרי שהודיע בעל-פה על כוונתו לעשות כן לראש הרשות המקומית.   ועדת המכרזים החליטה, על סמך חוות דעת שקיבלה  מעורך דין המועצה, לפסול על הסף את הצעת העותרים.  המשיבה 2 הוכרזה כזוכה במכרז. בדיעבד התברר, כי הצעתה של העותרת 1 היתה הזולה ביותר.

3.         העתירה הנוכחית מטרתה פסילת החלטתה של ועדת המכרזים. העותרים סבורים, כי נוכח התפטרותו של העותר 2 מחברותו במועצה, עובר לפתיחת מעטפות המתמודדים במכרז, לא היה מקום לפסילת הצעתה של העותרת 1 על הסף, כאמור.

4.         לפי החלטתי מאתמול, יום הגשתה של העתירה, הועבר העתק של העתירה לכלל המתמודדים במכרז. בדיון הבוקר שמעתי בהרחבה טענות מטעם העותרים ומטעם המשיבה 1.  קיבלתי מבעלי הדין, קודם לדיון בע"פ, טענות בכתב. מתמודד נוסף במכרז, התייצב בדיון בעל פה, ובפיו היו טענות שונות כנגד החלטתה של ועדת המכרזים. עד שעות הערב של יום הדיון לא הגיש המתמודד הנוסף עתירה בעניינו, הגם שציינתי במהלך הדיון, כי לא אוכל לשמוע טענות מפיו מבלי שהוגשה על ידיו עתירה.

הדין

5.         סעיף 103א(א) לצו המועצות המקומיות (א), תשי"א - 1950, קובע איסור על  חבר מועצה או על תאגיד שיש לו בו חלק העולה על 10% להיות צד לחוזה או לעסקה עם המועצה. אין מחלוקת, שהעותרת 1 היא בגדר תאגיד כמוגדר שם.  לגבי עיריות חל סעיף 122א לפקודת העיריות  [נוסח חדש], שנוסחו דומה.

            אני מצטט להלן את סעיפי החוק הנוגעים לענייננו.

            סעיף 103א לצו המועצות המקומיות (א) תשי"א-1950:

(א)        חבר מועצה, קרובו, סוכנו או שותפו, או תאגיד שיש לאחד מהאמורים חלק העולה על עשרה אחוזים בהונו או ברווחיו או שאחד מהם מנהל או עובד אחראי בו, לא יהיה צד לחוזה או לעסקה עם המועצה; לענין זה, "קרוב" - בן זוג, הורה, בן או בת, אח או אחות.

            סעיף 122 א' לפקודת העיריות [נוסח חדש]:

                                     "איסור התקשרות חוזים (חוק מס' 21)* תשל"ח - 1978

122א . * **(א)      חבר מועצה, קרובו, סוכנו או שותפו, או תאגיד שיש לאחד מהאמורים חלק העולה על עשרה אחוזים בהונו או ברווחיו או שאחד מהם מנהל או עובד אחראי בו, לא יהיה צד לחוזה או לעסקה עם העיריה;

לענין זה, "קרוב" — בן זוג, הורה, בן או בת, אח או אחות.

                   ב)         הוראת סעיף קטן (א) לא תחול —

(1)        לגבי חוזה בדבר מתן שירות מהשירותים שהעיריה מספקת לתושביה, לאחד מהמנויים בסעיף קטן (א);

(2)        לגבי הסכם בהליכי רכישה לפי פקודת הקרקעות (רכישה לצרכי ציבור), 1943, או בהליכי העברת מקרקעין במקום רכישה כאמור;

(3)        לגבי חוזה או עסקה שהמועצה ברוב של שני שלישים מחבריה ובאישור השר התירה ובתנאים שהתירה; הודעה על מתן היתר כאמור תפורסם ברשומות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
קוד אבטחה
הקש קוד אבטחה*
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ