אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> זכאות אסיר לעלות לקבר אביו ביום השלושים לפטירתו

זכאות אסיר לעלות לקבר אביו ביום השלושים לפטירתו

תאריך פרסום : 30/01/2007 | גרסת הדפסה
רע"ב
בית המשפט העליון
844-07
29/01/2007
בפני השופט:
א' פרוקצ'יה

- נגד -
התובע:
בנימין רביזדה
עו"ד שרון מאירוביץ
הנתבע:
1. שרות בתי הסוהר
2. משטרת ישראל

עו"ד אורן פונו
החלטה

1.       לפני בקשת רשות ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב (כב' השופטת נ' אהד), בה נדחתה עתירת המבקש, אסיר במשמורת שב"ס, לעלות לקבר אביו ביום השלושים לפטירתו, בליווי אבטחה.

2.       המבקש הורשע בעבירות מס, בגינן הוא מרצה 50 חודשי מאסר. נכון לעת זו, מתנהלים נגדו הליכים אחרים בגין עבירות דומות נוספות. בעקבות פטירתו הפתאומית של אביו ביום 29.12.06, השתתף המבקש בהלוויה בליווי אבטחה. המבקש עתר לבית המשפט המחוזי בעתירת אסיר לאפשר לו לצאת מהכלא ולהשתתף הן ביום השבעה והן ביום השלושים לפטירת אביו. בדיון בבית המשפט המחוזי ביום 4.1.07, הסכים שירות בתי הסוהר לאפשר למבקש לצאת לאחד משני אירועים אלה, ולהותיר את הבחירה ביניהם למבקש. נוכח קיום הדיון יום אחד בלבד לפני יום השבעה, ולאור העומס על דיוני בית המשפט, הוחלט כי המבקש יצא ליום השבעה, וכי ההחלטה בדבר יום השלושים תינתן במועד מאוחר יותר.

3.       בהחלטת בית המשפט קמא לגוף העתירה, נקבע כי על-פי נוהלי בית הסוהר, ההסדר להוצאת אסיר בליווי אבטחה ניתן לחלופין ליום השבעה או ליום השלושים, אך לא לשניהם במצטבר. זאת מן הטעם, כי בשל היות האירועים סמוכים זה לזה, אין בידי  רשויות שב"ס לעמוד בנטל המערכתי המתחייב מצורכי האבטחה של אסירים המצריכים ליווי, ולכן נקבע בנוהל כי ניתן לאשר אחד משניהם. בית המשפט מסכם את דעתו באומרו:

"התכלית החקיקתית (של הוראות הנוהל - א"פ) באה לידי ביטוי לאפשר לאסיר יציאה לצורך השתתפות באירוע טרגי של קרוב משפחה מדרגה ראשונה, בלוויה של אותו קרוב, ובאחד מאירועי האזכרה - יום השבעה או יום ה-30. ההפרדה היא רק בין יום השבעה ליום ה-30 [...] משהוריתי על הוצאת המבקש לאזכרה ביום השבעה, אין מקום להוצאתו פעם נוספת ביום ה-30. סמיכות הזמנים בין יום השבעה ליום ה-30 תיצור קושי ומעמסה בלתי מוצדק על מערכת המשיב. נוכח האמור לעיל, העתירה נדחית".

4.       המבקש טוען בבקשת רשות הערעור, כי טעה בית משפט קמא בפרשנות שנתן לנוהל שב"ס בענין הוצאת אסיר בליווי אבטחה. לגישתו, תכלית הנוהל היא לאפשר לאסיר לצאת באבטחה לכל אירועי האבלות של אדם קרוב, בלא להעמיד בפניו את הבחירה הקשה בין אירוע לאירוע. כן הוא טוען כי קיימת אי אחידות בין הנוהל האמור ביחס ליציאה בליווי אבטחה לבין פקודת נציבות שב"ס בעניין מתן חופשה מטעמים מיוחדים, הניתנת לאסיר הזכאי לחופשה הן ביום השבעה והן ביום השלושים, ואין מקום להפלות בין אסיר היוצא בליווי לבין אסיר היוצא לחופשה בענין זה. עוד נטען, כי פרשנות בית המשפט קמא לנוהל פוגעת באופן בלתי מידתי בזכות יסוד חוקתית לחופש דת, הכוללת את זכותו של אסיר לקיים מנהגי אבלות על פי אמונתו ודתו. העומס הכלכלי והמערכתי על שירות בתי הסוהר במתן אבטחה לאסיר לצורך ליווי אינו יכול ואינו צריך לשמש הצדקה לפגיעה בזכויותיו. לחלופין, נטען, כי בפועל נמנעה מן המבקש הזכות לבחור בין אירוע השבעה לאירוע השלושים בשל המהלך הדיוני כפי שנוהל בבית המשפט המחוזי, ולכן זכות הבחירה שלו קופחה.

5.        המשיבים טוענים, כי בקשת רשות הערעור אינה מגלה עילה, ודינה להידחות. רשות ערעור בעתירת אסיר אינה ניתנת כעניין שבשגרה, אלא בנסיבות מיוחדות בהן מתעוררת שאלה משפטית כללית, או ענין עקרוני כללי שאינם מתקיימים כאן. גם לגופם של דברים, התוצאה אליה הגיע בית משפט קמא תואמת את הנוהל הקיים, מקיימת את תכליתו, ואינה מעמידה כל עילה להתערבות.

           לטענת המשיבים, נוהל הוצאת אסיר באבטחה מבית הסוהר חל על אסיר שאינו זכאי ליציאה לחופשות על פי נוהלי בית הסוהר. ההחלטה על הוצאת אסיר בליווי למטרה מסוימת נתונה לשיקול דעת רחב של הגורם המוסמך על פי נסיבות הענין ובהתאם לאמות המידה המעוגנות בנוהל. יציאה בליווי אינה נתונה לאסיר כענין שבזכות, והיא כפופה לכללים ולתנאים הנובעים מן הנוהל ומשיקול דעת רחב הנתון לרשות המוסמכת לגבי כל מקרה לגופו. הנוהל קובע מפורשות כי באשר לאירועי השבעה והשלושים ניתן לאפשר יציאת אסיר בליווי באחד מאירועים אלה, באשר מאחורי ההסדר האופציונלי האמור מצויים שיקולים מערכתיים הקשורים בעומס על כוח האבטחה והאחריות המוטלת על שב"ס לעמוד כראוי במכלול המשימות המוטלות עליו. הסדר אופציונלי זה כפוף, הוא עצמו, לשיקול דעת נוסף של הגורם המוסמך, הקשור בנתונים האינדיבידואליים של האסיר הנוגע בדבר. במקרה זה, פעל שב"ס על פי הנוהלים, ואיפשר את יציאתו של המבקש הן להלוויית אביו והן לשבעה, ובית המשפט קמא אישר זאת, ואין מקום להתערב בהחלטה זו.

6.        דין בקשת רשות הערעור להידחות. כלל הוא כי לא תינתן רשות ערעור על החלטת בית משפט מחוזי בעתירת אסיר אלא מקום שעולה שאלה משפטית בעלת חשיבות או מתעורר ענין עקרוני בעל השלכה כללית החורגת מגדר עניינו של המבקש. מקרה זה אינו עונה לתנאים אלה (רע"ב 7/86 וייל נ' מדינת ישראל, תק-על 86(2) 1134; רע"ב 8579/06 דנינו נ' מדינת ישראל, תק-על 2006(4) 84).

           המדובר בעניינו, בראש וראשונה, בהפעלת שיקול דעת פרטני של הגורם המוסמך בשירות בתי הסוהר ביחס להוצאת המבקש באבטחה לאירוע הקשור באבל על אביו. כן עולה שאלת פרשנות נוהל שב"ס לענין זה, אשר ניסוחו ותכליתו נהירים וברורים על פניהם. בנסיבות אלה, לא מתקיימים התנאים הנדרשים למתן רשות ערעור, כמקובל על פי ההלכה הפסוקה.

7.        מעבר לנדרש, ולגופם של דברים, אציין את הדברים הבאים:

           הציפייה של כל אדם לקחת חלק באירועים בעלי משמעות מיוחדת בחייהם ובמותם של קרובי משפחתו היא טבעית, ומובנת מאליה. ההשתתפות באירועי שמחה כבאירועי אבל של בני משפחה קרובים היא חלק ממימוש הציפייה של האדם לחיי משפחה, בין בהיקפה הגרעיני, ובין בהיקפה הרחב. ציפייה זו נקשרת גם לאמונה ולמנהגי הדת. ציפייה טבעית זו של האדם אינה נעלמת עם הפיכתו לאסיר, שקירות הכלא מפרידים בינו לבין החברה. עם זאת, המגבלות על החירות האישית הנלוות למאסר משפיעות באופן בלתי נמנע על מידת היכולת של האסיר להגשים את ציפייתו הטבעית להיות חלק מאירועים משמעותיים וחשובים בחיי משפחתו הקרובה. בגדר מגבלות אלה עשויים לבוא, בין היתר, שיקולים של בטחון הציבור, בטחון האסיר עצמו, וכן היבטים מערכתיים שונים הקשורים בהיקף המשאבים וביכולת ההיערכות של רשויות שב"ס, על מערכות האבטחה הנתונות להם. ציפייתו של האסיר כפופה, אפוא, בין היתר למגוון שיקולים מערכתיים האוצלים על היקף היכולת להתיר את יציאתו בליווי למטרות משפחתיות ואישיות שונות.

8.        על רקע הדברים האמורים, נתון לגורם המסמך בשב"ס שיקול דעת רחב לקבוע באלו נסיבות ניתן להתיר יציאת אסיר בליווי אבטחה לאירוע משפחתי בעל אופי כזה או אחר. שיקול דעת זה מופעל הן בהתחשב באמות המידה הכלליות המוגדרות בנוהל, והן על פי הנסיבות הפרטניות הנוגעות לאסיר האינדיבידואלי שעניינו עומד להכרעה.

9.        אשר לאסירים שאינם זכאים לחופשות על פי נוהלי שב"ס, קובע נוהל הוצאת אסיר באבטחה מבית הסוהר מס' 01-6003, שעוגן בפקודת נציבות שב"ס 04-40-01 בסעיף 4 כדלקמן:

"4.       בהתקיים אחד מן האירועים המפורטים להלן, רשאי הגורם המוסמך [...] לאשר הוצאת אסיר באבטחה:

...

ב.      השתתפות בהלוויה, במקרה של פטירת קרוב משפחה מדרגה ראשונה.

ג.       השתתפות באזכרה ליום השבעה או ליום השלושים של קרוב משפחה מדרגה ראשונה שנפטר.

ד.      השתתפות באזכרה בתום שנת האבל הראשונה לפטירת קרוב המשפחה מדרגה ראשונה.

ה.  

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ