אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> זהות גולש שהשמיץ ברשת תחשף רק במקרים חריגים וקיצוניים

זהות גולש שהשמיץ ברשת תחשף רק במקרים חריגים וקיצוניים

תאריך פרסום : 12/11/2007 | גרסת הדפסה
ה"פ
בית המשפט המחוזי ת"א
541-07
11/11/2007
בפני השופט:
ד"ר מיכל אגמון-גונן

- נגד -
התובע:
עו"ד יעקב סבו
עו"ד יעקב סבו בעצמו
הנתבע:
ידיעות אינטרנט (שותפות רשומה)
עו"ד ט' ליבליך ומ' מוזר
פסק-דין

המבקש, עו"ד יעקב סבו, איש ציבור, המועמד לראשות עירית קרית אונו. המשיבה, קבוצת ידיעות תקשורת, מנהלת אתר אינטרנט בשם YNET. במסגרת האתר מתנהלות קבוצות דיון - פורומים - בנושאים שונים. אחד הפורומים הוא פורום תושבי קרית אונו. אחד הגולשים בפורום, המכנה עצמו צחי200, העלה בפורום טענות כנגד המבקש, הנוגעות לפועלו הפוליטי של המבקש בעבר במסגרת מועצת העיר. אותו גולש האשים את עו"ד סבו, בין השאר, בבנית פרגולה ללא היתר כדין, והכשרתה בדיעבד באמצעות קשריו בועדות התכנון והבניה וכן בהעסקת יחצ"ן שנחשד בפלילים.

הבקשה היא לחשוף את זהותו של צחי200. המבקש טוען כי הדברים שכתב אותו צחי200 במסגרת הפורום מהווים לשון הרע נגדו, והוא מעונין להגיש תביעה על פי חוק איסור לשון הרע כנגד אותו גולש. זו תמצית הבקשה שלפניי.

שוב נדרש בית המשפט לערוך איזון בין חוק איסור לשון הרע, לבין חופש הביטוי והאנונימיות העומדת ביסוד רשת האינטרנט. שוב, לאחר שניתנו מספר פסקי דין, ותזכיר הצעת חוק מסחר אלקטרוני, הכולל הוראה מסוימת בעניין זה, טרם עבר את הליכי החקיקה.

1.    רקע הדברים

המבקש, עו"ד יעקב סבו (להלן: " המבקש" או "עו"ד סבו"), הינו עורך דין ואיש ציבור. המבקש, לדבריו, כיהן כחבר מועצת קרית אונו, חבר הועדה המרחבית קרית אונו, ובכוונתו להתמודד על ראשות עירית קרית אונו בבחירות המוניציפליות הבאות (המתוכננות להיערך בנובמבר 2008). המבקש הקים תנועה מקומית, בלתי מפלגתית, בשם "המקומיים" מכוחה בכוונתו להתמודד על ראשות העיריה.

המשיבה, קבוצת ידיעות אינטרנט, מפעילה אתר אינטרנט בשם YNET (להלן: " המשיבה" או "ידיעות אינטרנט"). במסגרת אתר זה מקיימת המשיבה קבוצות דיון שונות, הנקראות פורומים. אחד הפורומים המנוהלים באתר המשיבה הוא פורום לתושבי קרית אונו.  במסגרת פורום זה אדם המכנה עצמו בפורום צחי200 (ואולי גם ישראל59), כתב דברים בפורום, שהמבקש טוען כי הם מהווים לשון הרע כלפיו (להלן הפרסום או הפרסומים). כיוון שבהמשך, כדי לערוך את האיזונים הדרושים יהיה עלי להיזקק לתוכן הפרסומים, אביא את תמציתם, ואת הקטעים המהווים לשון הרע לטענת המבקש, כלשונם.

הפרסום הראשון הוא מיום 20.12.06. פרסום זה הוא תגובה, על פי האמור בו, לידיעה שפורסמה יום קודם לכן, לפיה המבקש, יעקב סבו, מעסיק אדם בשם אורן שמיר לקידום מסע הבחירות שלו לראשות העיריה. מרבית הפרסום עוסק באותו אורן שמיר. בפרסום נאמר כי אורן שמיר ביצע לכאורה מעשה פלילי (ציור צלבי קרס על מכוניתו של מי שהשתתף בבחירות קודמות) ונחקר על כך במשטרה וכן נחקר בפרשת שחיתות לכאורה. יש להדגיש כי בדברים הנאמרים לגבי אותו אורן שמיר, הקפיד הכותב, צחי200, לציין כי מדובר בביצוע מעשה פלילי "לכאורה" ו"שחיתות לפשע לכאורה". לאחר תיאור זה עובר צחי200 וקורא למבקש, סבו, שלא להעסיק את אותו אורן שמיר , וכך כותב צחי200:

"סבו, השתגעת? לא מספיק היית שותף בחיסול מפלגת שינוי עכשיו אתה שותף אם [כך במקור - מ.א.ג.], יחצ"ן שהביא את הפוליטיקה המקומית בבחירות 2003 לשפל המדרגה. סבו אתה כנראה שייך לזן הפוליטיקאים שלא בוחלים בשום אמצעי על מנת לזכות בתפקיד פוליטי. הדרך והאמצעים כשרים אצלך. סבו, אני קורא לך לצאת ציבורית ולבקש סליחה ומחילה על דרכך ועל העסקת יחצ"ן שהודה במשטרה במעורבות בפרשת "צלבי הקרס". מבחינתי ומבחינת אלפי תושבי קרית אונו אתה מבזה את המושג פוליטיקה ומבזה את מוסד ראש העיר. לך, לך מהעיר הזו.

כנראה שצדקו האנשים שאמרו לפני שנתיים שבאת לפוליטיקה המקומית רק כדי להתקדם בשינוי לכנסת, להכשיר לכאורה את הפרגולה הלא חוקית שבנית, והועדה בראשות מורדוב אישרה לך אותה בדיעבד, על מנת לא לאפשר את בניית הבנין מול בית ספר ניר שהיה מוריד לך את ערך דירתך, על מנת להריץ אנשים משינוי לתפקידים בתוך העיריה ועוד ועוד. לשמועות היו כנראה רגליים....

ואם כל הנ"ל אינו נכון אלא ספין אז סליחה ואני מצפה שתעלה בפורום זה ותספר לנו את כל האמת על היחצ"ן הזה, על עיתוניך, על המעורבות שלך בענייני הבניה בעיר אם יש כזו. הוכח לנו מה זו פוליטיקה שקופה. תקן אותי אם אני טועה (ואני כנראה לא טועה). תתביש"

הפרסום השני הוא מאותו יום, בשעה מאוחרת יותר. באותו פרסום מזכיר צחי200 למר סבו כי מטרת הפורום, כפי שכתב מר סבו עצמו בפורום היא "התגלמות הדמוקרטיה העממית... אני וחברי העיר צריכים לתת דין וחשבון לכל פונה. אסור לנו להתחמק. לכל תושבי הקריה מותר לשאול שאלות קשות ופרובוקטיביות ועלינו חובה, כנבחרי ציבור, לענות" את הדברים, כתב בפורום עו"ד יעקב סבו, המבקש. הכותב ממשיך וקורא  למבקש לענות לו על מספר שאלות, שהן:

1 ...

2 ...

3. מדוע ראש העיר הגיש נגדך תלונה או שניים [כך במקור - מ.א.ג.] במשטרה? זה שמירה על החוק?

4. האם אכן "נתפסת" בבניה של פרגולה בלתי חוקית? זו יושרה?

5....."

יתר השאלות והפרסום נוגעים לירידת סיעת שינוי במועצת העיר וליחסים בין חבריה. הכותב מסיים במילים: "אז ענה לנו הצעקתה??"

המבקש בבקשה לא פרט האם השיב לאותו פרסום אם לאו. מכל מקום, הפרסום השלישי הוא  מיום 18.3.07, ונעשה בתגובה לכותב המכונה 147852. כיון שמדובר בפרסום קצר אביאו כלשונו:

"סבו "נתפס" עם פרגולה לא חוקית - סגר זאת בשקט עם מורדוב. סבו כותב עוד היום שהוא נציג קרית אונו בועדה המחוזית לתכנון ובניה. כבר שנתיים הוא לא שם ולפני חודש הודח מהועדה המקומית לתכנון ובניה של קרית אונו. האם יש לנו פה את מקרה טרטמן? הוא פירק את שינוי בקרית אונו,  המליך את שי דבורה ועזר לפרק את שינוי הארצית. לפיד לא סולח לו. הוא אם אינני טועה תמך בתוספת בניינים לחברת אזורים בשכונה החדשה. הוא הצביע בעד המרכז המסחרי בהרצל 12.

אבל כל זה אפס קצהו של האיש. הוא מעסיק את אורן שמיר שע"פ הודאתו היה שותף בנושא ריסוס צלבי הקרש [הטעות במקור - מ.א.ג.] על מכוניתו של נשרי בבחירות. המשטרה המליצה לפתוח תיק בבית המשפט נגד שמיר. היכן זה עומד? אינני יודע. לא אתפלא ש-147852 הוא אורן שמיר בעצמו. הרי רק הוא יכול לתמוך  באיש יעקב סבו לראשות העיר. בושה!"

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ