אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ועדה מקומית לתכנון משגב נ' סואעד

ועדה מקומית לתכנון משגב נ' סואעד

תאריך פרסום : 04/02/2014 | גרסת הדפסה
תו"ב
בית משפט השלום עכו
31892-02-12
19/01/2014
בפני השופט:
אברהים בולוס

- נגד -
התובע:
ועדה מקומית לתכנון משגב
הנתבע:
מוסא סואעד
גזר-דין

גזר דין

כנגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של אי קיום צו שיפוטי בניגוד לסעיף 210 לחוק התכנון והבניה, התשכ"ה- 1965 ( להלן: חוק התכנון והבניה), ועבירה של שימוש חורג במקרקעין טעונים היתר, ללא היתר- עבירה לפי סעיף 204 (א) לחוק התכנון והבניה.

על פי הנטען בכתב האישום, הוגש נגד הנאשם, בבית משפט השלום בעכו, כתב אישום בתו"ב 769-03-09, בגין ביצוע עבודות בניה ושימוש חורג במקרקעין הידועים כגוש 19268 חלקה 30 מאדמות סח'נין ( להלן: המקרקעין), כדלקמן : בניית דיר צאן עשוי קונסטרוקצית ברזל וכיסוי בד יוטה, בשטח כולל של כ- 200 מ"ר ; בניית אוהל עשוי קונסטרוקצית ברזל וכיסוי בד יוטה, בשטח כולל של כ- 40 מ"ר והצבת מכולה בשטח של כ- 8 מ"ר (להלן: המבנים), וזאת ללא היתר בניה ובניגוד לייעוד הקרקע שהינו לחקלאות. לאחר הרשעתו, נצטווה הנאשם, בין היתר, במסגרת גזר דין מיום 2.3.10, להרוס את המבנים, כן, לא לעשות שימוש בהם עד לא יאוחר מיום 1.1.11. עם זאת, ועל אף שנידחה מועד ביצוע צו ההריסה ליום 1.4.11, כך נטען בכתב האישום, הנאשם לא קיים את הצו והוא ממשיך לעשות שימוש חורג במקרקעין ובמבנים הנ"ל ללא כל היתר.

בדיון מיום 11.6.13, הודה הנאשם בכל העבודות הנטענות בכתב האישום והורשע בעבירות המיוחסות לו.

ביום 4.12.13 במסגרת טיעוניה לעונש, הדגישה המאשימה את העובדה, כי עסקינן בעבירות תכנון ובניה שבוצעו בקרקע חקלאית מוכרזת, אליהן נכון להתייחס בחומרה, בייחוד לנוכח העובדה שעסקינן בעבירות שהפכו זה מכבר ל"מכת מדינה". זאת ועוד, המאשימה עתרה לענישה בטווח של מאסר בפועל, מאסר על תנאי, קנס כספי שנע בין 50,000 ₪ ל- 100,000 ₪ וחתימה על התחייבות כספית.

מנגד, הנאשם ביקש להביא בחשבון את העובדה כי עיקר פרנסתו היא מגידול צאן ועיזים , ואת העובדה כי מאז שנגזר דינו הוא לא ישב בחיבוק ידיים, והוא עשה כל שמוטל עליו להשגת היתר, אך מאחר שלא עלה בידו , הוא פנה לקבלת היתר ביחס למקום אחר. זאת ועוד, הנאשם ביקש להביא בחשבון את הודאתו בהזדמנות הראשונה, את עברו הנקי ואת מצבו הכלכלי הקשה.

בבואי לגזור את עונשו של הנאשם עלי תחילה לקבוע את מתחם הענישה הראוי בנסיבות. מתחם זה נקבע, בין היתר, בהתחשב בחומרתן של העבירות בהן הורשע הנאשם ומידת הפגיעה בערך החברתי המוגן. בענייננו, הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירות תכנון ובניה ובכך הוא פגע בשלטון החוק ובמערך התכנוני ( ע"פ 8021/09 יוחנן בן דוד נ' הועדה המחוזית לתכנון ובניה- מחוז ירושלים-מדינת ישראל (פורסם במאגרים) ). לא זו אף זו, הנאשם הורשע גם בעבירה של הפרת צו משפטי, דבר המלמד כי הנאשם לא בחל בעשיית דין עצמי ונטילת החוק לידיים. שכן, חומרתה של העבירה שעניינה אי קיום צו שיפוטי באה לידי ביטוי לא רק בהתייחס לדיני התכנון והבניה, אלא גם בהיותה יורדת לשורשו של שלטון החוק ( רע"פ 11920/04 סעיד נאיף נ' מדינת ישראל, בפסקה 9 ).

ועוד, נתתי דעתי לנסיבות ביצוע העבירה. הנאשם ביצע שימוש חורג במבנים הקיימים על קרקע שייעודה לחקלאות, ומוגדרת גם כאזור לשימור נוף משאבי מים, דבר שמוסיף נופך ומחדד את חומרתן של העבירות שבוצעו ע"י הנאשם. נתתי דעתי גם, להיקף הבניה ( כ- 248 מ"ר) וליתר השיקולים הרלבנטיים.

נתון נוסף שאותו נכון להביא בין כלל השיקולים בבואי לקבוע את המתחם הראוי, הינו מדיניות ורמת הענישה הנהוגה במקרים כגון דא, זאת בשים לב לשוני בין טיב העבירות בכל מקרה ומקרה. מכאן, עיינתי בחע"מ ( ר"ג) 328/09 עיריית רמת-גן נ' שלמה עמר ; ת"פ (עכו) 12747-04-09 מדינת ישראל נ' סמיח חיסאווי ואח' ; עמ"ק 2219/09 מדינת ישראל נ' בן סעדון פיליפ שמואל ; תו"ב 34842-04-10 ועדה מקומית לתכנון ובניה חבל מודיעין נ' ברוך בוקרה ואח' ; תו"ב ( ב"ש) 51824-01-12 ועדה מקומית לתכנון ובנייה שמעונים נ' רסמי אבו רקייק ; תו"ב (ביש"א) 28405-05-10 ועדה מקומית לתכנון יזרעלים נ' תאופיק עבד אלחלים ; תו"ב (קריות) 4700-07-09 ועדה מקומית לתכנון לב הגליל נ' ג'האד יאסין ; תו"ב (קריות) 30603-01-10 ועדה מקומית לתכנון ובנייה מעלה הגליל מעלות תרשיחא נ' עידה סבאח ; ת"פ (עכו) 1601/08 מ.י.ו. מחוזית לתכנון ובניה-צפון נ' מוניב בדר ; ת"פ (עכו) 3866/06 מ.י.ו. מחוזית לתכנון ובניה-צפון נ' ופיק אבו רומי ; חע"מ (נתניה) 60014/08 מועצה אזורית עמק חפר נ' עמוס נעים ; חע"מ ( חיפה) 20040/05 מ.י.ו.מ. לתכנון ובניה, חוף הכרמל נ' מרגלית אלבז ; עמ"ק 7950/07 מדינת ישראל נ' ג'רבי ציון [פורסמו במאגרים].

לאחר שהדרכתי את עצמי בכל השיקולים שלעיל, ובאחרים שנמנו בחוק, אני בדעה כי מתחם הענישה ההולם והראוי בנסיבות למעשי העבירות שביצע הנאשם, הינו מאסר מותנה, קנס וחתימה על התחייבות כספית.

לשם קביעת העונש הראוי לעבירות נשוא כתב האישום במסגרת המתחם שלעיל, יש לתת את הדעת לנסיבות שאינן קשורות לביצוע העבירה ולנסיבותיו האישיות של הנאשם. בנסיבות, יש לזקוף לחובתו של האשם, כי מדובר בבניה עסקית להפקת רווח כלכלי.

לקולא, יש לציין את הודאתו של הנאשם עם תחילת המשפט, ובכך שחסך זמן שיפוטי יקר. כן, התחשבתי בעובדה כי לנאשם אין עבר פלילי מכביד. עוד יש לציין לקולא את מצבו הכלכלי הקשה של הנאשם, ובכך שהוא בעל משפחה, אב ל- 10 ילדים, שכולם סמוכים על שולחנו.

אשר על כן, לאור כל האמור לעיל, ולאחר שבחנתי את טענות הצדדים, שקלתי את מכלול השיקולים, את נסיבות וחומרת העבירות בהן הורשע הנאשם, את נסיבותיו האישיות, כן, את הגישה הרווחת בפסיקה, אני מטיל על הנאשם עונש, כדלקמן :

מאסר על תנאי לתקופה של חודשיים למשך שנתיים, והתנאי הוא כי לא יעבור עבירה לפי 204 ו- 210 לחוק התכנון והבניה, התשכ"ה- 1965.

תשלום קנס בסך של 14,000 ₪ או 70 ימי מאסר תמורתו. הקנס ישולם ב- 28 תשלומים חודשיים שווים ורצופים, בסך 500 ₪ כל אחד, וזאת החל מיום 20.2.14, אי עמידה באחד או יותר מתשלומי הקנס, תביא את מלוא יתרת הקנס לפרעון מידי.

כמו כן, הנני מורה לנאשם לחתום היום על התחייבות כספית בסך 10,000 ₪ או 40 ימי מאסר תמורתם, להימנע למשך שלוש שנים מביצוע עבירה לפי סעיפים 204 ו- 210 לחוק התכנון והבניה, התשכ"ה- 1965.

זכות ערעור תוך 45 יום.

ניתן והודע היום י"ח שבט תשע"ד, 19/01/2014 במעמד הנוכחים.

אברהים בולוס, שופט

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ