אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ועדה מקומית לתכנון ובנייה גבעות אלונים נ' עותמאן

ועדה מקומית לתכנון ובנייה גבעות אלונים נ' עותמאן

תאריך פרסום : 06/11/2013 | גרסת הדפסה
תו"ב
בית משפט השלום עכו
43450-05-12
30/10/2013
בפני השופט:
אברהים בולוס

- נגד -
התובע:
ועדה מקומית לתכנון ובנייה גבעות אלונים
הנתבע:
ח'אלד עותמאן
גזר-דין

גזר דין

כנגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של ביצוע עבודות בניה ושימוש במקרקעין טעונים היתר, ללא היתר - עבירה לפי סעיפים 204 (א) ו- 204 (ג) לחוק התכנון והבניה, התשכ"ה- 1965 ( להלן: חוק התכנון והבנייה) , ועבירה של הפרת צו הפסקה שיפוטי- עבירה לפי סעיף 240 לחוק התכנון והבניה.

על פי הנטען בכתב האישום, ביום 29.1.12 ביצע הנאשם במקרקעין הידועים כגוש 10376 חלקה 29 (להלן: המקרקעין) עבודות בניה ושימוש חורג , כדלקמן: בניית קומת מרתף בשטח של כ- 100 מ"ר ; בניית קומת קרקע בשטח של כ- 200 מ"ר ; בניית קומה א' בשטח של כ- 200 מ"ר, וזאת ללא היתר בנייה ובניגוד לייעוד הקרקע שהינו לחקלאות. מה גם, כך נטען, הנאשם הפר את הוראות צו ההפסקה השיפוטי שניתן ביום 12.2.12 במסגרת בב"נ 18214-02-12 בבית משפט השלום בעכו, בו נצטווה הנאשם וכל הפועלים מטעמו להפסיק את פעולות הבניה שנעשו במקרקעין ללא היתר.

בדיון מיום 21.2.13, הודה הנאשם בכל העובדות הנטענות בכתב האישום והורשע בעבירות המיוחסות לו.

ביום 1.10.13 במסגרת טיעוניה לעונש, הדגישה המאשימה את העובדה, כי עסקינן בעבירות תכנון ובנייה שבוצעו בקרקע חקלאית מוכרזת, אליהן נכון להתייחס בחומרה, בייחוד לנוכח העובדה שעסקינן בעבירות שהפכו זה מכבר ל"מכת מדינה" . זאת ועוד, המאשימה עתרה לענישה בטווח של מאסר על תנאי , קנס כספי שנע בין 75,000 ₪- 100,000 ₪, כפל אגרה ומתן צו הריסה וצו איסור שימוש שיכנסו לתוקפם תוך 3 חודשים.

מנגד, הנאשם ביקש להביא בחשבון את העובדה כי קיים הליך להכשרת הבנייה, את מצבו הכלכלי הרעוע ואת עברו הנקי.

בבואי לגזור את עונשו של הנאשם עלי תחילה לקבוע את מתחם הענישה הראוי בנסיבות. מתחם זה נקבע, בין היתר, בהתחשב בחומרתן של העבירות בהן הורשע הנאשם ומידת הפגיעה בערך החברתי המוגן. בענייננו, הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירות תכנון ובנייה ובכך הוא פגע בשלטון החוק ובמערך התכנוני ( ע"פ 8021/09 יוחנן בן דוד נ. הועדה המחוזית לתכנון ובניה-מחוז ירושלים- מדינת ישראל ( פורסם במאגרים) ). לא זו אף זו, הנאשם הורשע בעבירה של הפרת צו הפסקה שיפוטי , לאחר שהמשיך בעבודות בנייה חרף קיומו של צו שיפוטי האוסר על המשך הבנייה, דבר המלמד כי הנאשם לא בחל בעשיית דין עצמי ונטילת החוק לידיים. שכן, חומרתה של העבירה שעניינה אי קיום צו שיפוטי באה לידי ביטוי לא רק בהתייחס לדיני התכנון והבנייה, אלא גם בהיותה יורדת לשורשו של שלטון החוק: " בית משפט זה פסק בעבר כי בעבירות של הפרת צווים שיפוטיים בתחום התכנון והבניה מן הראוי ככלל להטיל עונשי מאסר בפועל של ממש. זאת, הן נוכח הצורך להיאבק בעבירות של בנייה בלתי חוקית, שזה מכבר הוכרו על ידי בית משפט זה כ"מכת מדינה", והן נוכח הפגיעה החמורה בשלטון החוק שנגרמת כתוצאה מהפרתם של צווים שיפוטיים" ( רע"פ 11920/04 סעיד נאיף נ' מדינת ישראל, בפסקה 9).

ועוד , נתתי את דעתי לעובדה, כי עבירות הבנייה בוצעו בקרקע שייעודה לחקלאות, דבר שמוסיף נופך ומחדד את חומרתן של העבירות שבוצעו ע"י הנאשם. נתתי את דעתי גם לנסיבות ביצוע העבירה, להיקף הבנייה ( 500 מ"ר) ויתר השיקולים הרלוונטיים.

נתון נוסף שאותו נכון להביא בין כלל השיקולים בבואי לקבוע את המתחם הראוי, הינו מדיניות ורמת הענישה הנהוגות במקרים כגון דא , זאת בשים לב לשוני בין טיב העבירות בכל מקרה ומקרה. מכאן, עיינתי בחע"מ (ר"ג) 328/09 עיריית רמת-גן נ' שלמה עמר ; ת"פ (עכו) 12747-04-09 מדינת ישראל נ' סמיח חיסאווי ואח' ; עמ"ק (י-ם) 2219/09 מדינת ישראל נ' בן סעדון פיליפ שמואל ; תו"ב (רמלה) 34842-04-10 ועדה מקומית לתכנון ובניה חבל מודיעין נ' ברוך בוקרה ואח' ; תו"ב (ב"ש) 51824-01-12 ועדה מקומית לתכנון ובנייה שמעונים נ' רסמי אבו רקייק ; תו"ב (קריות) 30603-01-10 ועדה מקומית לתכנון ובנייה מעלה הגליל מעלות תרשיחא נ' עידה סבאח ; ת"פ (עכו) 1601/08 מ.י.ו. מחוזית לתכנון ובניה-צפון נ' מוניב בדר ; ת"פ (עכו) 3866/06 מ.י.ו. מחוזית לתכנון ובניה-צפון נ' ופיק אבו רומי ; חע"מ ( נתניה ) 60014/08 מועצה אזורית עמק חפר נ' עמוס נעים ; חע"מ (חיפה) 20040/05 מ.י.ו.מ. לתכנון ובניה, חוף הכרמל נ' מרגלית אלבז ; עמ"ק (נתניה) 7950/07 מדינת ישראל נ' ג'רבי ציון [פורסמו במאגרים] .

לאחר שהדרכתי את עצמי בכל השיקולים שלעיל, ובאחרים שנמנו בחוק, אני בדעה כי מתחם הענישה ההולם והראוי בנסיבות למעשי העבירה שביצע הנאשם , הינו מאסר מותנה בין חודשים לששה חודשים , חתימה על התחייבות כספית, קנס משמעותי זאת נוסף לצו ההריסה.

לשם קביעת העונש הראוי לעבירות נשוא כתב האישום במסגרת המתחם שלעיל, יש לתת את הדעת לנסיבות שאינן קשורות לביצוע העבירה ולנסיבותיו האישיות של הנאשם. בנסיבות, יש לציין לקולא את הודאתו של הנאשם עם תחילת המשפט, ובכך שחסך זמן שיפוטי יקר.

לנאשם אין עבר פלילי, גם לא בגין אותן עבירות שהורשע בהן בתיק זה. מה גם, כפי שנטען, המניע לביצוע העבירות שבהן הורשע הנאשם, היה מצוקת הדיור ותנאי המחייה הקשים. כן, התחשבתי בכך שקיים הליך להכשרת הבנייה נשוא כתב האישום.

עוד יש לציין לקולא, את מצבו הכלכלי של הנאשם. מהתיעוד שהוגש עולה, כי הנאשם ובני ביתו הסמוכים לשולחנו, מתקיימים מדמי אבטלה בסך של כ- 4,764 ₪ עקב אי התאמתו לעבודה . מצב כלכלי זה נוסף להפרעות רפואיות מהן סובל הנאשם, הטו את הכף להקלה בעונשו והציבו את נקודת האיזון ברף הנמוך של מתחם הענישה.

אשר על כן, לאור כל האמור לעיל, ולאחר שבחנתי את טענות הצדדים, שקלתי את מכלול השיקולים, את נסיבות וחומרת העבירות בהן הורשע הנאשם, את נסיבותיו האישיות, כן, את הגישה הרווחת בפסיקה, אני מטיל על הנאשם עונש, כדלקמן:

מאסר על תנאי לתקופה של חודשיים למשך שנתיים, והתנאי הוא כי לא יעבור עבירה לפי סעיפים 204 ו- 240 לחוק התכנון והבניה, התשכ"ה- 1965.

תשלום קנס בסך 30,000 ₪ או 100 ימי מאסר תמורתם.

הקנס ישולם ב- 40 תשלומים חודשיים שווים ורצופים, בסך 750 ₪ כל אחד, וזאת החל מיום 1.12.13. אי עמידה באחד או יותר מתשלומי הקנס, תביא את מלוא יתרת הקנס לפרעון מיידי.

בנוסף, הנני מורה לנאשם לחתום היום על התחייבות כספית בסך 15,000 ₪ או 50 ימי מאסר תמורתם, להימנע למשך שנתיים מביצוע עבירה לפי סעיפים 204 ו- 240 לחוק התכנון והבנייה, התשכ"ה.

כמו כן, מחייב את הנאשם להרוס את המבנה המתואר בכתב האישום וזאת עד ליום 30.10.14, אלא אם ישיג הנאשם היתר בניה כחוק. צו זה ירשם בפנקסי המקרקעין, ובעלויות ביצועו יישא הנאשם.

במידה ולא ייהרס המבנה ע"י הנאשם במועד הנ"ל, תהא המאשימה רשאית לבצע את ההריסה והוצאותיה תחולנה על הנאשם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ