אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> השתת ענישה מקלה על מורשע בשוד ובנסיון לבצוע שוד בגין נסיבותיו המיוחדות של המקרה

השתת ענישה מקלה על מורשע בשוד ובנסיון לבצוע שוד בגין נסיבותיו המיוחדות של המקרה

תאריך פרסום : 20/12/2012 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי חיפה
26016-02-12
19/12/2012
בפני השופט:
רון שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
מוטי מרדוש דהן
גזר דין

העבירות בהן הורשע הנאשם

הנאשם הורשע על פי הודאתו בשני אישומים שונים שנכללו במסגרת אותו כתב אישום.

באישום הראשון הורשע המערער בעבירה שלניסיון לביצוע שוד, עבירה לפי סעיף 402(א) + סעיף 25 לחוק העונשין. על פי עובדות כתב האישום בהן הודה הנאשם, הוא נכנס לחנות נוחות של רשת "מנטה" הצמודה לתחנת דלק ואיים על המתדלק/המוכר בחנות, בחפץ הנחזה להיות אקדח, שייתן לו את הכספים בקופה. המוכר דחף את הנאשם וזה נמלט מהחנות. האירוע אירע ביום 1/2/12 שעה 03:37 לערך.

באישום השני הורשע בביצוע של שוד, עבירה לפי סעיף 402(א) לחוק העונשין. מדובר באירוע שאירע מספר שעות לאחר האירוע שבאישום הראשון, ביום 1/2/12 שעה 11:55. הנאשם נכנס לסניף דואר כשהוא אוחז בחפץ הנחזה להיות אקדח, איים על מנהל הסניף שמסר לידיו סכום של 2,300 ש"ח. לאחר מכן נמלט הנאשם מהמקום.

כאמור, הודה הנאשם בעובדות המפורטות בכתב האישום והורשע על פי הודאתו כמפורט לעיל.

למען הסדר יצוין כי הרשעתו של הנאשם במסגרת הכרעת הדין מיום 28/3/12. בהתאם, לא חלות במקרה זה הוראות תיקון 113 לחוק העונשין. עם זאת, אתייחס להוראות החוק בהמשך.

הטיעון לעונש

לנאשם אין עבר פלילי. הנאשם נכה צה"ל, מטופל ע"י אגף השיקום במשרד הביטחון, שהדרדר כלכלית. לדבריו ביצע את העבירות לאחר שנקלע למצוקה כספית. ביום שקדם לביצוע העבירות הוצאה בתו הקטנה מגן ילדים לאחר שלא שילם את הכספים הנדרשים. לדבריו, ועקב המצוקה, ביצע את המעשים שפורטו לעיל.

בית המשפט הורה כי בנסיבותיו המיוחדות של המקרה יוגש תסקיר של שירות המבחן בעניינו של הנאשם. שירות המבחן הגיש שני תסקירים. שירות המבחן פירט בתסקירו את הנתונים הייחודיים של המקרה, הרקע של הפציעה שגרמה להתדרדרות ואת ההליך הטיפולי שעבר הנאשם. שירות המבחן גם התייחס לדו"ח שהוכן על ידי האגף לשיקום במשרד הביטחון בנוגע לנאשם. בסיכומו של יום, המליץ שירות המבחן על ענישה שתשלב הרתעה, ביחד עם המשך השיקום, ובהמשך המליץ כי ייגזר עונש של מאסר שניתן לרצותו בעבודות שירות, וזאת ביחד עם המשך שילוב בתוכנית טיפול.

בטרם טיעון לעונש הופיעו בפני בית המשפט עדים מטעם הנאשם. מר אלי בן דוד ציין, כי הוא מכיר את הנאשם מקבוצה לטיפול בהתמכרויות בהימורים וסיפר על התמדתו של הנאשם בפעילות הקבוצה. מר לוי אברמוב שירת עם הנאשם בצבא ותיאר את אירוע הפציעה, אירוע שבמהלכו נפצעו שניהם, והמפקד שלהם נהרג לידם. הוא הסביר את נסיבות המקרה והטראומה שנגרמה לשניהם כתוצאה מהאירוע. ידיד נוסף של הנאשם, מר אופיר עבאדי, תיאר את הנאשם מילדות וכן את המשבר שעבר עליו לאחר פציעתו בצבא.

ב"כ המאשימה עתרה לגזור על הנאשם עונש של מאסר, שיביא לידי ביטוי את חומרת העבירות שבביצוען הורשע. מדובר, כאמור, בשני אירועים שונים, האחד עניינו בניסיון לביצוע שוד והשני עבירה של ביצוע שוד לפי סעיף 402(א) לחוק העונשין. כל אחת מהעבירות שבביצוען הורשע, היא עבירה חמורה. ב"כ המאשימה ציינה את העובדה שהנאשם החזיק בידו אקדח הנחזה להיות אקדח אמיתי. כמו כן ציינה ב"כ המאשימה כי ניתנו לנאשם הזדמנויות לטיפול, אשר הוא לא ניצל אותן, ולכן אין מקום להתחשב במצבו המיוחד עקב הפציעה, כעילה להקלה בעונש.

מבין רכיבי הענישה, עתרה המאשימה לגזור על הנאשם עונש של מאסר לתקופה שאינה קצרה, וכן ביקשה לחלט את הרכב אשר שימש את הנאשם לביצוע העבירה.

ב"כ הנאשם ביקשה כי בית המשפט יתחשב בנסיבות החריגות של המקרה, תוך שימת דגש למצוקה הכלכלית בה היה הנאשם שרוי, ואשר הובילה אותו לביצוע המעשה. הסנגורית מציינת, מבלי להפחית מחומרת המעשים, כי מדובר באדם נורמטיבי, אשר רק עקב הפציעה במהלך השירות הצבאי וההתדרדרות הכלכלית, הגיע לכלל משבר. המשבר הוביל להתפרצות האלימה, לאחר שבתו הורחקה מגן הילדים עקב אי-תשלום השכר לגן.

בנסיבות אלו עותרת הסנגורית לאמץ את המלצות שירות המבחן ולגזור על הנאשם עונש שבבסיסו הליך השיקום. ככל שהדבר נוגע לאפשרות של גזירת עונש מאסר שירוצה בעבודות שירות, מבקשת הסנגורית כי אם יחליט בית המשפט לעשות כן, יפנה לממונה על עבודות שירות כך שניתן יהיה לרצות את עבודות השירות באופן שיאפשר לנאשם גם להמשיך להתפרנס, וזאת כדי למנוע התמוטטות כלכלית של המשפחה.

הנאשם הביע חרטה וסיפר כי נקלע למשבר עקב מצב כלכלי. עם זאת, הגדיר את נסיבותיו כ"תירוצים" והבהיר שהוא לוקח אחריות על כל מעשיו ומקווה להצליח ולהשתקם בסיוע גורמי משרד הביטחון.

להשלמת התמונה יצוין כי בית המשפט הורה בהחלטה מיום 6.10.12 לממונה על עבודות שירות, להגיש לבית המשפט חוות דעת, אשר תחווה דעה בכל הנוגע לאפשרות העסקתו של הנאשם בעבודות שירות, וזאת אם יחליט בית המשפט לגזור עונש הכולל רכיב זה. הממונה על עבודות שירות ערך לנאשם אבחון פסיכיאטרי, ולשם כך אף ביקש לדחות את מועד הגשת חוות הדעת, ולאחר שהושלם האבחון ונבדקו כל ההיבטים של התאמת נתוניו האישיים לריצוי עבודות שירות, המליץ הממונה על עבודות השירות כי הנאשם ירצה את עבודות השירות בבית החולים בנהריה.

שיקולי בית המשפט לעניין הענישה

בטרם אתייחס לשיקולי הענישה, ראוי לציין כי הנאשם הורשע על פי הודאתו ביום 28.3.12. מכאן שהוראות תיקון 113 לחוק העונשין אינן חלות על המקרה. עם זאת סבור אני, כי אמות המידה של החוק, כפי שתוקן, צריכות להנחות את בית המשפט גם בעניינו של הנאשם, הגם שכאמור, אין החוק חל על נסיבות המקרה שבפני.

אין חולק, כי הנאשם הורשע בשתי עבירות חמורות - עבירה של שוד ועבירה של ניסיון לשוד. עבירת השוד שבוצעה, היא עבירה לפי סעיף 402(א), אשר העונש בגינה הוא 14 שנות מאסר. עבירת ניסיון השוד באישום הראשון, היא עבירה שחומרתה פחותה מעצם היותה עבירת ניסיון, ואולם גם היא עבירה חמורה דיה. מדובר בשני מעשים שבוצעו בסמיכות, ואולם לא ניתן לראות אותם כמעשה אחד. בנסיבות אלו, ולמעט במקרים חריגים, צפוי היה הנאשם להישלח למאסר לתקופה של מספר שנים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ