אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הרשעה בעבירות השתייכות לארגון טרור, מגע עם סוכן חוץ, מסירת ידיעה על מנת לפגוע במדינה ועוד

הרשעה בעבירות השתייכות לארגון טרור, מגע עם סוכן חוץ, מסירת ידיעה על מנת לפגוע במדינה ועוד

תאריך פרסום : 09/05/2010 | גרסת הדפסה
תפ"ח
בית המשפט המחוזי באר שבע
1094-08
03/05/2010
בפני השופט:
1. ברוך אזולאי ס. נשיא
2. נתן זלוצ'ובר
3. צילה צפת


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד מזור
הנתבע:
טלעת מערוף
עו"ד יוסף סמארה
הכרעת דין

השופטת צילה צפת:

כתב האישום:

נגד הנאשם הוגש כתב אישום מתוקן, בן עשרה אישומים המייחס לו שתי עבירות של ניסיון לרצח, לפי סע' 499(א)(1) לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן: "החוק"); שתי עבירות של סיוע לניסיון לרצח, לפי סע' 31 בצירוף סע' 305(1) לחוק; פציעה בנסיבות מחמירות, לפי סע' 334 בצירוף סע' 335(1) לחוק; חמש עבירות של קשירת קשר לפשע, לפי סע' 499(א)(1) לחוק; שלוש עבירות של קשירת קשר לעוון, לפי סע' 499(א)(2) לחוק; מתן אמצעים לביצוע פשע, לפי סע' 498 לחוק; מגע עם סוכן חוץ, לפי סע' 114(א) לחוק; שלוש עבירות של אימונים צבאיים אסורים, לפי סע' 143(ב) לחוק; חמש עבירות נשק (נשיאת נשק), לפי סע' 144(ב) רישא לחוק; שתי עבירות נשק (נשיאת תחמושת), לפי סע' 144(ב) סיפא לחוק; עבירות נשק (עשיית עסקה בנשק), לפי סע' 144 (ב2) לחוק; עבירות נשק (החזקת נשק), לפי סע' 144(א) רישא לחוק; החזקת תחמושת, לפי סע' 144(ב) סיפא לחוק; חמש עבירות של מסירת ידיעות לאויב העלולות להיות לו לתועלת בכוונה לפגוע בבטחון המדינה, לפי סע' 111 (חלופה שלישית) לחוק; שש עבירות של מתן שרות להתאחדות בלתי מותרת, לפי ת' 85(1)(ג) לתקנות ההגנה (שעת חירום) 1945; שמונה עבירות של חברות בארגון טרור, לפי סע' 3 לפקודת מניעת טרור, תש"ח- 1948 (להלן: "הפקודה"); פעילות בארגון טרוריסטי לפי סע' 2 לפקודה.

העובדות המיוחסות לנאשם בעשרת האישומים לכתב האישום:

באישום הראשון נטען, כי בתחילת שנת 2005, במועד שאינו ידוע למאשימה, ברצועת עזה, נפגש הנאשם עם שני פעילי חמאס, מוחמד ג'בן (להלן: "ג'בן") וחאלד ג'אזם (להלן: "חאלד"). השניים הציעו לנאשם להצטרף לאוסרה, קבוצה ללימוד דת, הפועלת במסגד אל ברכה בבית להיה, והוא נעתר. בחלוף 5 חודשים בהם היה הנאשם חבר באוסרה, פנו אליו השניים והציעו לו לשמש כאמיר האוסרה, מנהיג האוסרה. הנאשם נעתר ושימש כאמיר האוסרה במשך מספר חודשים, במהלכם העביר שיעורי דת.

באישום השני נטען, כי בשנת 2006, במועד שאינו ידוע למאשימה, ברצועת עזה, נפגש הנאשם עם פעילי החמאס, ג'בן ואיסמעיל אחמד ג'אנם (להלן: "איסמעיל"), המשמש כאחראי על הפעילות הצבאית של ארגון החמאס באזור מסגד אל ברכה. השניים הציעו לנאשם להצטרף לזרוע הצבאית של החמאס, עזאלדין אלקאסם, הנאשם נעתר ואף הסכים לאפשר לפעילי החמאס לבצע שמירות מביתו בבית להיה, כך הפך ביתו של הנאשם לעמדת שמירה של החמאס שכונתה "נקודה 10". במסגרת הקשר הנ"ל ולשם קידומו, הצטרף הנאשם לחוליית חמאס, אשר עברו אימונים צבאיים באזור בית להיה, עסקו בשמירה על אזור ביתו של הנאשם מפני כוחות הביטחון כשהם חמושים ברובי קלצ'ניקוב ורימוני יד ומצוידים במכשירי קשר, וכן העבירו ידיעות באמצעות מכשירי קשר לג'בן על תנועת כוחות הביטחון במטרה לפגע בהם. בחודש מרץ 2008, במועד אשר אינו ידוע במדויק למאשימה, בוטלה עמדת השמירה הנ"ל.

באישום השלישי נטען, כי בחודשים אוקטובר-נובמבר בשנת 2007, במועד שאינו ידוע במדויק למאשימה, הצטרף הנאשם לחוליית חמאס שהשתתפה בעריכת תצפיות על כוחות הביטחון. במשך שבועיים ערך הנאשם תצפיות על כוחות הביטחון, העביר את הידיעות באמצעות טלפון סלולארי לבשיר ג'אנם, אשר העבירן לבילאל ג'בן, אחראי החוליה.

באישום הרביעי נטען, כי באמצע שנת 2007, במועד שאינו ידוע במדויק למאשימה, התקשר איסמעיל אל הנאשם והודיע לו שיגיע לביתו ביחד עם אנשים נוספים. בו ביום, בשעות הערב, הגיעו לביתו של הנאשם, איסמעיל, מפקד בחמאס ששמו נסים אבו עגינה (להלן: "נסים"), סגן מפקד החמאס בצפון רצועת עזה ששמו אינו ידוע ופעילי החמאס - עומרן אבו גראד וריזק סובח. הללו קיימו ישיבה בביתו של הנאשם שנמשכה כחמש שעות.

באישום החמישי נטען, כי בחודש אוגוסט 2007, במועד שאינו ידוע במדויק למאשימה, נכנסו כוחות צה"ל לרצועת עזה והגיעו לקרבת ביתו של הנאשם בבית להיה. הנאשם הבחין בכך, דיווח לאחד ממפקדי החמאס, פרחאן אבו גראד, שאמר כי ידאג לטפל בנושא. בחלוף כמחצית השעה, הגיעו לביתו של הנאשם פעילי החמאס - תחסין מסלם, המשמש כאחראי יחידת הצליפה בחמאס, כשהוא חמוש ברובה, ואל נסר שנשא עימו מצלמת וידאו. הנאשם הכניסם לביתו והצביע להם על מיקום כוחות צה"ל. השניים שהו בביתו של הנאשם במשך כארבע שעות, במהלכן תחסין ירה לעבר כוחות צה"ל 200 כדורים, ואל נסר תיעד את האירוע. תחסין הראה לנאשם את סרט הוידאו שצולם, בו נראה חייל צה"ל נופל בעקבות הירי שביצע.

באישום השישי נטען, כי בחודש אוקטובר 2007, במועד שאינו ידוע במדויק למאשימה, הגיע איסמעיל לביתו של הנאשם ואמר לו כי אנשי החמאס מעוניינים לחפור מנהרה מביתו לצורך פעילותם, והנאשם הסכים וביקש שהקומה השנייה של הבית תשמש למגורי משפחתו. בחלוף כחודש ימים, הגיע לביתו של הנאשם פעיל חמאס - ריזק, הנאשם יצא עימו לפגישה יחד עם אחד ממפקדי החמאס - עומר אבן שקפה, בביתו של המפקד. בפגישה השתתפו פעילי החמאס, עומר, ריזק, נסים ועומראן; אלו אמרו לנאשם שבכוונתם לחפור מנהרה מביתו כחלק מרשת מנהרות שהחמאס מתכנן לחפור, ומדבריהם עלה, כי המנהרה נועדה לביצוע פיגועים נגד חיילי צה"ל ולשם חטיפת חיילים. הנאשם הסכים בכפוף לתשלום חודשי בסך של 1,000 ש"ח ולהכשרת הקומה השנייה בביתו למגורי משפחתו. עבודות החפירה החלו מחדר השינה בבית, בכל יום פעלו שבעה חופרים, כאשר עומק המנהרה 11 מטר וקוטרה 120 ס"מ. החופרים נעזרו בחצובה עם כננת וחבלים ששימשו להוצאת החול. הנאשם סיפק לחופרים מזון ושתייה, הביא להם פעמיים פחים למניעת קריסת החול במנהרה, עצים שרכש בחנות בג'בליה שברצועת עזה למניעת קריסת החול במנהרה, השתתף ברכישת מנועים שנועדו למשיכת החול מהמנהרה, וכן הוביל במכוניתו שקי חול שהוצאו מהמנהרה לשם ריקונם והחזרתם למנהרה. במרץ 2008, או בסמוך לכך, הופסקה חפירת המנהרה בשל קשיים כספיים של אנשי החמאס.

באישום השביעי נטען, כי בחודש ינואר 2008, במועד שאינו ידוע במדויק למאשימה, הראה פעיל החמאס- ראפת סלמאן לנאשם מטען חבלה ואימן אותו בהפעלתו. האימון התרחש בביתו של סלמאן ולאחר מכן בביתו של הנאשם.

באישום השמיני נטען, כי בחודש ספטמבר או באוקטובר 2007, במועד שאינו ידוע במדויק למאשימה, פנה הנאשם אל פעיל החמאס - בשיר ג'בן, וביקש ממנו להשתתף באימון להפעלת מטעני חבלה שנערך במסגד. בשיר נעתר והנאשם השתתף באימון בהפעלת מטען חבלה במשקל 30 ק"ג שנערך במסגד במשך כמחצית השעה.

באישום התשיעי נטען, כי בחודש מרץ 2008, במועד שאינו ידוע במדויק למאשימה, פנה אל הנאשם פעיל החמאס - זיאד סובח, וביקש שיבואו אל בית הנאשם שני פעילי חמאס לצורך פעילות צבאית. הנאשם נעתר וקשר קשר להשתתף בגרימת מותם של חיילי צה"ל. זיאד הגיע לביתו של הנאשם, ביחד עם שני פעילי חמאס, כשהם חמושים ברובים וברימוני יד במטרה להניח מארב לחיילי צה"ל. הנאשם וזיאד הראו להם היכן נמצאים מטעני החבלה בקרבת ביתו של הנאשם, וסיפקו להם 40 כדורי קלצ'ניקוב. בסופו של יום, חיילי צה"ל לא הגיעו והפיגוע לא בוצע.

באישום העשירי נטען, כי ביום 26.4.08, בשעה 1:00 או בסמוך לכך, הגיעו חיילי צה"ל לביתו של הנאשם על מנת לעצרו. חיילי צה"ל התקשרו לטלפון הנייד של הנאשם ואמרו לו להסגיר את עצמו. בתגובה, התקשר הנאשם באמצעות מכשיר אלחוטי לפעילי החמאס - ג'בן וג'אהד מערוף, ואמר להם שכוחות צה"ל מכתרים את ביתו.  לאחר מכן, נטל רובה קלצ'ניקוב ושני רימוני יד וירה לעבר חיילי צה"ל שכיתרו את ביתו, כן הפעיל מספר מטעני חבלה שהונחו בקרבת ביתו. כתוצאה ישירה מכך, חייל צה"ל נפצע קל בידו. חיילי צה"ל החלו להרוס את ביתו של הנאשם בדחפורים, או אז הניח הנאשם את נשקו והסגיר עצמו לחיילי צה"ל.

המענה - גדר המחלוקת

לא נטענה טענת זוטא. המענה הוגש בטרם הוגש כתב אישום מתוקן המפורט לעיל. ביום 3.5.09 הוגש כתב האישום המתוקן בהתייחס לאישום השני בסעיף 9 והוראת החיקוק בסעיף 10, אולם הנאשם בחר שלא לעדכן את המענה בהתאמה.

הנאשם הודה במסגרת המענה בחלקים מפרטי כתב האישום אך הכחיש כל קשר בינו לבין ארגון החמאס, וכן כל חברות בארגון החמאס, לרבות פעילות במסגרת חברות מעין זו. כמן כן, הכחיש הנאשם כל קשר בין המעורבים בפרטי האישום בהם הודה ובין ארגון החמאס בתקופות הרלוונטיות לכל אישום.  המענה יפורט בהרחבה במסגרת הצגת גרסת הנאשם.

בסיכומיו ציין ב"כ הנאשם כי המענה תוחם את גדר המחלוקת.

ראיות המאשימה:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ