אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הרשעה בגין הקמת חוות סוסים ללא היתר, עקב דחיית טענה להבטחה שלטונית.

הרשעה בגין הקמת חוות סוסים ללא היתר, עקב דחיית טענה להבטחה שלטונית.

תאריך פרסום : 19/10/2009 | גרסת הדפסה
ב"ש, עמ"ק
בית משפט לענינים מקומיים כפר סבא
6078-07,6080-07,1062-07
12/10/2009
בפני השופט:
ניצה מימון-שעשוע

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד יצחקי
הנתבע:
מנשה שקדרי
עו"ד שמלה
עו"ד רוטשילד
הכרעת דין

בפני שלושה תיקים הנדונים במאוחד, ואשר עניינם חוות גידול סוסים ובעלי חיים אחרים שהקים הנאשם על שטח של דונם אחד שבבעלות עיריית רעננה, ברח' דפנה פינת רח' עתידים, הידוע כגוש 7656 חלקה 31 (להלן: המקרקעין).

עמ"ק 6078/07 - כתב אישום שהוגש כנגד הנאשם בעבירה של שימוש במקרקעין בסטיה מהיתר או מתכנית, עקב כך שהקים במקרקעין ללא היתר חוות סוסים, לגידול, טיפול והחזקת סוסים ובעלי חיים אחרים למטרה מסחרית (להלן: החווה), וזאת בניגוד ליעוד המקרקעין לפי התב"ע שהינו שטח ציבורי פתוח (שצ"פ). בכתב האישום נטען כי בביקורות שנערכו במקרקעין בימים 15.7.07 ו-18.11.07 נמצא כי החווה שהקים הנאשם כוללת סככות סוסים, מכולות, כלובים לציפורים, גדרות, עמודי ברזל, משטחי בטון וסככת צל גדולה, בשטח של כ-1,000 מ"ר, כמתואר בתשריט המצורף לכתב האישום.

ב"ש 1062/07 - בקשת המאשימה לצו הריסה ללא הרשעה לפי סעיפים 212, 213 לחוק. בבקשה נטען כי הנאשם הקים את המבנים המתוארים לעיל על שטח ציבורי פתוח, במועדים שחלפה מהם תקופת ההתיישנות, ועל כן מבוקש לתת לחווה צו הריסה ללא הרשעה.

עמ"ק 6080/07 - כתב אישום בעבירות של ניהול עסק ללא רשיון, עבירה על סעיפים 4, 14(א) לחוק רישוי עסקים, תשכ"ח-1968 יחד עם פריטים 3.2(א), 7.2 לצו רישוי עסקים (עסקים טעוני רישוי) תשנ"ה-1995; והחזקת בעלי חיים ללא היתר, עבירה על סעיפים 2, 8 לחוק העזר לרעננה (איסור החזקת בעלי חיים) תשמ"ג-1982. בכתב האישום נטען כי בביקורת שנערכה בחווה ביום 10.9.07 נמצא כי הנאשם מחזיק בחווה כ-25 סוסים, 2 חמורים ובעלי חיים אחרים ומנהל עסק ללא רשיון כנדרש בדין.

העובדות המרכזיות הנטענות בכתבי האישום ובבקשה אינן שנויות במחלוקת, והן הוכחו ללא ערעור מצד הנאשם, כלהלן:

א. המקרקעין בזיהויים כמתואר בכתבי האישום הינם בבעלות עיריית רעננה, ויעודם על פי התב"ע הוא שצ"פ (ת/2, ת/3).

ב. הנאשם הקים, הפעיל ומפעיל עד היום את החווה במקרקעין, לרבות המבנים המתוארים בכתבי האישום, בבקשה ובתשריט, ומנהל במקרקעין חווה לגידול סוסים, החזקתם ומכירתם, וכן מחזיק בעלי חיים נוספים כמו חמורים, ציפורים, כבשים, עזים, ברווזים, אווזים, תרנגולים, ארנבים, שרקנים ועוד (דו"ח ותמונות ת/4, ת/5).

ג. לנאשם אין ולא היה מעולם היתר בניה להקמת החווה והמבנים שבה, שעונים להגדרת "בניין" בחוק התכנון והבניה.

ד. אין ולא היה לנאשם רשיון עסק לחווה, מאז הקמתה במקרקעין ועד היום. העסק שמנהל הנאשם טעון רישוי לפי פריט 3.2 (א) לצו הרישוי. הנאשם פנה לאחר הגשת כתב האישום לעיריה בבקשה לרשיון עסק, אך בקשתו נדחתה מאחר שהמקרקעין הינם שצ"פ שאין לו זכות בהם ולא ניתן לשנות את יעודם (נ/5).

ה. לנאשם אף לא היה, ואין כיום, היתר לפי חוק העזר לעיריית רעננה, האוסר החזקת בעלי חיים מכל הסוגים, למעט חיות מחמד שמקובל להחזיקן בבית, אלא על קרקע חקלאית ובהיתר של ראש העיריה.

טענת הנאשם להחזקה כדין במקרקעין ולהסתמכות על הבטחה שלטונית

הנאשם טוען, כי מזה 31 שנים הוא מתפרנס מגידול סוסים ומכירתם בהגיעם לגיל שלוש שנים. במשך שנים רבות גידל הנאשם את הסוסים בגן ציבורי, בסמוך לרחובות דב הוז - הנשיא ברעננה, בסככה שהקים ללא היתר וגידר שטח מסביבה. לדבריו, בחודש אוקטובר 2000 פנה אליו מנהל מחלקת הפיקוח מר בני עמיר ואמר לו כי בכוונת העיריה לפתח את הגן הציבורי וגידול הסוסים במקום מהווה הפרעה לפעילות מתוכננת זו. הוא ביקש ממנו לעבור למקום אחר, והנאשם השיב כי אין לו מקום אחר לעבור אליו. בסמוך לכך קיבל הנאשם מכתב התראה לפינוי המכלאה מהגן הציבורי בטרם נקיטת הליכים משפטיים נגדו, בחתימת מר בני עמיר (נ/3). לגרסת הנאשם, לאחר מספר ימים הגיע מר עמיר לגן הציבורי והודיע לנאשם כי מר עוזי כהן ז"ל מצא עבורו מקום מתאים באזור התעשיה רעננה, צמוד לבצרה, במקרקעין. הוא התבקש להעביר את הסוסים לשם, ולדבריו נאמר לו כי אין הגבלת זמן לשהותו במקרקעין, שכן לא נגרמת הפרעה לתושבי האזור או לעיריה, ולא נדרשת ממנו תמורה. הנאשם ביקר במקרקעין עם מר בני עמיר ומצא שהמקרקעין מתאימים לצרכיו ולכן בהסתמך על ההבטחה שקיבל, העביר את הסוסים והחווה למקרקעין, והקים שם את הסככות ויתר המבנים נשוא האישום.

בדצמבר 2002 הוזמן הנאשם לשימוע בחשד לעבירות בניה ללא היתר במקרקעין, ובהליך השימוע שהתקיים בפני גב' דליה כהן מנהלת מדור הפיקוח על הבניה אמר כי התבקש להעביר את החווה למקרקעין ע"י מר בני עמיר, בהנחיית מר כהן ז"ל (ת/6, ת/7).

מר עמיר התבקש להתייחס לדברי הנאשם והשיב במכתב למנהל אגף ההנדסה מדצמבר 2002     (נ/1), כי הנאשם נדרש לפנות תוך זמן קצר את המכלאה מהגן הציבורי ואף הוגשה נגדו תביעה משפטית. כעבור זמן קצר, הסכים להתפנות בתנאי שיאפשרו לו מקום חילופי, וכי "בעצה אחת עם מר עוזי כהן - סגן ראש העיריה, החלטנו למקם אותו לפרק זמן קצר במקום מרוחק משכונת המגורים ברסקו, עד שיתארגן. באותו מעמד שהביע את הסכמתו לעבור מהגן הציבורי, ציינתי בפניו שאיני מקצה שטחים ושעליו לפנות לגורמים המתאימים. בשלב ההתחלתי בנה מכלאה פשוטה לצורך אכלוס חמשת הסוסים וסייח שהיה ברשותו. במרוצת הזמן החל להתרחב כאשר כל פעם הוא מוסיף אלמנטים נוספים והפך את המקום לחווה בתוספת המבנים שנוספו. לדעתי הפעולה שנקטתי היתה כורח מציאותי, כאשר הנסיבות שחייבו אותנו, פיתוח הגן שעמד על הפרק, והרחקת הסוסים ככל שניתן מאזור מגורים בצמידות לשדות, והכוונה, שוב אני מציין עד לזמן מסוים שיוכל להתארגן. " (ההדגשות לעיל ולהלן שלי - נ.מ.ש.)

בעדותו חזר מר עמיר על דבריו במכתב נ/1, לפיהם ההיתר שניתן ע"י ראש אגף חזות העיר להעברת הסוסים למקרקעי היה לתקופה קצרה ולצרכי התארגנות בלבד, לנוכח הסיטואציה של צורך בפינוי מיידי מהגן הציבורי. הוא הסביר כי במלים "זמן קצר" הכוונה היתה למספר שבועות.

מר עמיר ומפקח הבניה מר נח שינלנד העידו, כי באותה תקופה - בשנים 2001-2002 - התבקשו ע"י מנהל אגף ההנדסה שלמה גואטה לפתוח תיק פיקוח ולבדוק מה קורה עם החווה, לרבות ביקור, התראה ושימוע, אך לא להגיש כתב אישום נגד הנאשם. לאחר השימוע לא ננקטו הליכים לפינוי הנאשם מהמקרקעין, וזאת בהנחיית מר גואטה.

הנאשם ביצע עבודות בניה נוספות בחווה בינואר 2003, ואזי הוצא לו צו מנהלי להפסקת עבודות בניה (ת/10), בו נדרש להפסיק את הבניה במקרקעין, בנוגע למבנה בלוקים בשטח כ-36 מ"ר וגדר בלוקים. סמוך לאחר מכן, הוציאה העיריה צו הריסה מנהלי למבנים הנ"ל וכן להריסת רצפת בטון שנוצקה במקרקעין (ת/11). צו הריסה נוסף הוצא כחודש לאחר מכן (ת/12). משלא ביצע הנאשם את הצווים, העיריה הרסה בכוחות עצמה את המבנים הנ"ל. יתר מבני החווה, לרבות הסככות, נותרו על מקומם.

לדברי הנאשם, פנה סמוך לביצוע ההריסה למר כהן ז"ל, שהיה סגן ראש העיריה וראש מנהל חזות פני העיר ואיכות הסביבה, והלה הבהיר לו כי ההיתר שניתן לו להפעיל את החווה במקרקעין נועד למתקנים ומבנים שאינם עשויים מבטון. באותו מעמד מסר מר כהן ז"ל לנאשם מכתב המופנה אליו, שנכתב עוד בתאריך 28.10.00, אך לא התקבל אצלו עד אז, וזו לשונו:

"לכבוד                                                                                                                         28.10.00

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ