אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק ת"צ 7477-10-11

החלטה בתיק ת"צ 7477-10-11

תאריך פרסום : 09/04/2013 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי תל אביב יפו
7477-10-11
18/03/2013
בפני השופט:
רות רונן

- נגד -
התובע:
דב גולדשטיין
עו"ד אהוד ארד
עו"ד ענבל אביעד
הנתבע:
1. פינרוס החזקות בע"מ
2. אומים ייעוץ וניהול בע"מ
3. מרדכי וינקלר
4. אורי וינקלר
5. אורלי גרינגאוס
6. איתן נדן
7. מרדכי גרונר
8. אברהם סלומון

עו"ד ליבא
עו"ד שלף
עו"ד בן ארזה
החלטה

1.         המבקש הגיש נגד המשיבים תביעה, ובקשה לאישורה של התביעה הזו כתביעה ייצוגית.

המבקש (הן בעצמו והן באמצעות חברה בשליטתו) הוא בעל מניות במשיבה 1 (שתכונה להלן: " פינרוס" או " החברה"). פינרוס היא חברה שהתאגדה בשנת 1970 כחברה פרטית. ביום 30.12.1993 היא פרסמה תשקיף, ולאחר מכן היא נרשמה כחברה ציבורית שמניותיה הונפקו למסחר בבורסה לניירות ערך בתל-אביב. כפי שיפורט להלן, פינרוס נמחקה מהמסחר בבורסה ביום 31.1.12, לאחר שהיא נרכשה בהליך של הצעת רכש מלאה על ידי אחת מבעלות המניות בחברה, המשיבה 2 (שתכונה להלן: " אומים").

2.         פינרוס עוסקת ביבוא ושיווק של חלקי חילוף לרכב באמצעות חברת אוטוורקס בע"מ (להלן: " אוטוורקס"), חברה שפינרוס מחזיקה ב-37.5% ממניותיה. פינרוס מחזיקה גם ב-100% ממניות חברת התפעלות בע"מ (להלן: " התפעלות").

3.         המשיבים 3-4 (שהם אב ובנו), שלטו בפינרוס במועדים הרלוונטיים לתובענה. אחזקתם של המשיבים הללו בחברה היתה באמצעות שליטתם באומים, ובאמצעות אחזקה פרטית של המשיב 4 (שיכונה להלן: " וינקלר") במניות החברה. המשיבים הללו (משיבים 2-4) החזיקו יחד במועדים הרלוונטיים לתובענה ב-67.55% מהון המניות של החברה, וב-82.65% מזכויות ההצבעה בה (והם יכונו להלן יחד " בעלי השליטה"). הקבוצה בשמה מבקש המבקש להגיש את התביעה, היא הקבוצה של כל בעלי המניות בחברה למעט בעלי מניות השליטה (ולמעט בני משפחת קיסרי כפי שיפורט להלן).

המשיב 3 כיהן כיושב ראש הדירקטוריון של החברה; ווינקלר (המשיב 4) כיהן כדירקטור בחברה וכמנכ"ל שלה. וינקלר מחזיק ב-2.79% מהון המניות של החברה, וב-75% מהון המניות של אומים.

המשיבה 5 היא אחותו של וינקלר, והיא כיהנה כדירקטורית בחברה מיום 24.12.1993 ועד יום 26.5.2011. משיב 6 מכהן כדירקטור בחברה וכיושב ראש ועדת הביקורת שלה, ומשיבים 7 ו-8 הם דירקטורים חיצוניים בחברה החל מיום 26.7.2005. כפי שיתואר להלן, המבקש מעלה טענות הן כנגד בעלי השליטה בחברה והן כנגד הדירקטורים שלה.

כללי השימור של הבורסה

4.         כללי השימור הם דרישות החלות על חברות הנסחרות בבורסה, המהוות תנאי להמשך רישומן של חברות אלה כחברות ציבוריות. כללי השימור נקבעו בחלק הרביעי של תקנון הבורסה ובהנחיות הבורסה בדבר הפסקה זמנית של המסחר, העברה לרשימת השימור, השעיית המסחר בניירות ערך ומחיקת ניירות ערך מהרישום למסחר (להלן: " ההנחיות").

5.         מניות של חברות שעומדות בכללי הבורסה נסחרות ב"רשימה הראשית" של הבורסה. מניות כאלה נסחרות במהלך יום המסחר על כל שלביו. יום המסחר בבורסה כולל את שלב טרום הפתיחה, שלב הפתיחה, שלב המסחר הרציף, שלב טרום הנעילה ושלב הנעילה. בשלב המסחר הרציף ניתן להזרים פקודות קנייה ומכירה של ניירות הערך.

לצד המסחר ברשימה הראשית, קיימות מסגרות נוספות של מסחר שהן מצומצמות יותר. אחת המסגרות הללו היא המסחר במסגרת "רשימת השימור". המסחר של ניירות ערך שברשימת השימור מתקיים רק בשני השלבים הראשונים של יום המסחר קרי שלב "טרום הפתיחה" ושלב "הפתיחה".

6.         התנאים שנדרשים על ידי הבורסה ביחס למסחר של מניות ב"רשימה הראשית" מתייחסים למספר קריטריונים:

·         שווי החזקות הציבור במניות לא יפחת מ-5 מיליון ש"ח;

·         שיעור החזקות הציבור במניות לא יפחת מ-15% מהון המניות;

·         ההון העצמי של החברה על פי כל אחד מהארבעה הדוחות הכספיים האחרונים שהוגשו על ידיה, לא יפחת מ-2 מיליון ש"ח.

7.         אם חברה אינה עומדת בדרישות השימור, הבורסה רשאית להעביר את המסחר בה לרשימת השימור. בדרך כלל בודקת הבורסה את העמידה בכללים פעמיים בשנה - בחודש ינואר ובחודש יולי. הבורסה מודיעה לחברה אם היא אינה עומדת באחד התנאים שלעיל, כאשר אם החברה אינה מצליחה לעמוד בתנאים גם 6 חודשים לאחר ההודעה של הבורסה, מניות החברה עוברות להיסחר ברשימת השימור. בהתאם לתקנון הבורסה, אם תוך 24 חודשים לאחר שנייר ערך החל להיסחר ברשימת השימור לא נוצרו התנאים המאפשרים חזרה של המסחר לרשימה הרגילה, יימחק נייר הערך מהמסחר בבורסה באופן אוטומטי.

כדי שניירות ערך של חברה שנסחרים ברשימת השימור יחזרו להיסחר ברשימה הראשית, על החברה לעמוד בקריטריונים שנקבעו בהקשר זה על ידי הבורסה. הקריטריונים הללו משתנים ומוחמרים לאחר שמניות החברה נסחרות במשך שנה ברשימת השימור.

8.         בפסק דינו של בית המשפט העליון ב רע"א 839/12 אורן השקעות (א.א.א.) בע"מ נ. שיף הזנפרץ נאמנים בע"מ ואח' [פורסם בנבו] מיום 5.2.2012 (כב' השופט דנציגר) התייחס בית המשפט לנושא של מסחר ניירות ערך ברשימת השימור. נקבע שם כי:

" מסחר בניירות ערך של חברה הנסחרת בבורסה מתבצע בד"כ ב'רשימה ראשית'. חברה שלא עומדת בתנאים הדרושים למסחר ברשימה הראשית עוברת ל'רשימת השימור', בה המסחר מתבצע במתכונת מצומצמת יותר. לאחר שניירות ערך של חברה חדלו להיסחר ברשימה הראשית, חידוש המסחר בהם במסגרת הרשימה הראשית מותנה בתנאים הקבועים בתקנון הבורסה. התנאים להחזרת המסחר בניירות הערך של החברה במהלך 12 החודשים הראשונים ('שנת השימור הראשונה') מקלים יותר ביחס לתנאים שבהם צריכה לעמוד החברה במהלך 12 החודשים הבאים ('שנת השימור השנייה') על מנת לשוב ולהיסחר ברשימה הראשית. חברה שלא הצליחה לתקן את הליקויים שגרמו להעברתה לרשימת השימור עד תום שנת השימור השנייה נמחקת מהמסחר בבורסה".

9.         מעבר של מסחר במניות לרשימת השימור פוגע אם כן במניות בשני אופנים: הוא פוגע בסחרות במניות (משום שהמסחר בהן אינו מתקיים בשלב המסחר הרציף); והוא גורם לחשש כי אם החברה לא תשכיל להחזיר את המסחר בניירות הערך שלה לרשימה הראשית תוך שנתיים - יימחקו המניות מהמסחר בבורסה לחלוטין (כאשר מתום השנה הראשונה מתעצם הקושי להחזרת המסחר ברשימה הראשית).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ