אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק פר"ק 6460-08-13

החלטה בתיק פר"ק 6460-08-13

תאריך פרסום : 10/09/2013 | גרסת הדפסה
פר"ק
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
6460-08-13
02/09/2013
בפני השופט:
ורדה אלשיך - סגנית נשיאה

- נגד -
התובע:
1. תכלת תקשורת בע"מ
2. עו"ד רחל רמי- בתפקידה כמפרקת זמנית של מוטו תקשורת המונים בע"מ
3. עובדי החברה
4. בנק הפועלים בע"מ
5. טיים אאוט מגזין ישראל בע"מ
6. אבלון מחקרים בע"מ

עו"ד רפי שפירא ואח'
הנתבע:
כונס הנכסים הרשמי
עו"ד יוסי מססה
עו"ד גלילה הורנשטיין ואח'
עו"ד נחום הופטמן
עו"ד נאור אפשטיין
עו"ד רונן ברק - בנאמנות
החלטה

1.                  מונחת בפני בקשתה של חברת תכלת תקשורת בע"מ (להלן: "המבקשת") להורות למפרקת הזמנית של חברת מוטו תקשורת בע"מ (להלן: "החברה בפירוק"), להשלים את הליך ההתמחרות לרכישת פעילות החברה שבפירוק.

אלו הם הפרטים הדרושים לענייננו בקצירת האומר;

2.                  ביום 25.8 הגישה המפרקת הזמנית בקשה לאישור התקשרות עם חברת טיים אאוט מגזין (ישראל) בע"מ (להלן: "החברה הזוכה") לצורכי מכר פעילות החברה כעסק חי. במסגרת הבקשה פורטו הליכי ההתמחרות שבוצעו, ולרבות הצעת המבקשת והצעת החברה הזוכה.

לטעמה של המפרקת הזמנית, הצעתה של החברה הזוכה עדיפה מהצעתה של המבקשת, שכן הראשונה מתחייבת לספק מגזינים למנויים סגורים, קרי מנויים, אשר שילמו מראש עבור המגזינים ואספקת המגזינים תעשה מכאן ולהבא למשך תקופה מוגדרת. עוד טוענת המפרקת הזמנית, כי התחייבותה של החברה הזוכה להעסיק חלק ניכר מעובדי החברה הזוכה למשך שנה שלמה, ורצונם המוחלט של העובדים לעבוד בחברה הזוכה, היא זו שהטתה את הכף לבחירת החברה הזוכה, על פני המבקשת.

3.                  ביום 26.8.13, טרם שניתנה עמדת כונס הנכסים הרשמי לאישור המכר, עתרה המבקשת להורות למפרקת הזמנית להמשיך את הליכי ההתמחרות, נוכח הטענה כי לאחר שהציעה הצעתה, נאמר לה כי המפרקת הזמנית תחזור אליה לאחר שתבחן את שאר ההצעות לרכישת פעילות החברה. לא זו אף זו, לטענת המבקשת, ובמעמד הבקשה היא מוכנה לשפר את הצעתה כך שתמורת המכר תעמוד על סכום של 1,100,000 ש"ח (לעומת סכום של 800,000 ש"ח מטעם החברה הזכה) והיא אכן מוכנה להעסיק 30 עובדים (לעומת 24 עובדים כאמור בהצעת החברה הזוכה). המבקשת מדגישה כי אין מדובר במקצה שיפורים של הצעתה המקורית או שינוי חזית, אלא כל המדובר הוא בהליך משא ומתן שטרם הבשיל ומוצה עד תום.

4.                  לטענת המפרקת הזמנית, אין מדובר אלא בניסיונה של המבקשת לשפר את הצעתה לאחר שזו הבינה כי לא זכתה בהליך ההתמחרות. משעה שהבהירה המבקשת הבהר היטב כי הצעתה סופית ואין היא יכולה לשפרה, פעלה בחוסר תום לב עת הגישה את הבקשה.

עוד טוענת המפרקת הזמנית, כי יתרונה של הצעת המבקשת על פני הצעתה של החברה הזוכה אינו אלא סכום של 300,000 ש"ח, סכום זניח ביחס לחובות החברה, ובשל כך אין טעם מיוחד בגינו יש לפתוח את ההתמחרות מחדש.

5.                  לא זו אף זו, אף 54 איש מעובדי החברה שבפירוק (מתוך 57 עובדים סה"כ) מתנגדים נחרצות למכירת פעילות החברה שבפירוק למבקשת. זאת, בשל העובדה כי המבקשת קשורה בקשרי אחזקות כאלו ואחרים עם קבוצת מעריב אשר בשליטתו של מר בן צבי. לדידם של עובדי החברה, מטעמים השמורים להם, אין הם רוכשים אמון בקבוצת מעריב, ואף מעלים את הטענה כי לאור העובדה שלמבקשת ישנם מספר מגזינים העוסקים בתחומים מקבילים בהם עסקה החברה עובר לפירוקה, אין מדובר אלא בניסיונה של המבקשת לחסל את המגזינים של החברה בפירוק, ולבסס את מעמדה כמונופול תקשורתי.

6.                  בתגובתו, מציע כונס הנכסים הרשמי כי נוכח העובדה שהמכר לחברה הזוכה טרם אושר, וניכר כי הצעתה של המבקשת משופרת מזו של החברה הזוכה, אין אלא לפתוח את ההתמחרות מחדש. עוד מציע כונס הנכסים הרשמי כי לאור חששם של עובדי החברה כי המבקשת "תאחד" מגזינים ותפגע בטווח הרחוק הן בעובדים הנקלטים והן במנויים, תפקיד המבקשת סכום של 200,000 ש"ח לתקופה של שנתיים, אשר תהווה בטוחה לכך כי המבקשת לא תבצע איחוד מגזינים אלא תמשיך להפיץ את אותם מגזינים כבעבר.

7.                  בלא לקבוע מסמרות בעניין, בדבר הליכי ההתמחרות והטענות הסותרות האם נסתם הגולל על השלב בו הוצעו הצעות אם לאו, דומה כי משעה שטרם אושר מכר פעילות החברה אין אנו עומדים בפני מעשה עשוי , ויש מקום לנהל את ההליך במהירות וביעילות, ולערוך את האיזון הנדרש בין האינטרסים הנוגדים נשוא בקשה זו.

8.                  אמת, מהתמונה העולה בפני, ניכר כי נכונותה של המבקשת להציע הצעה משופרת מזו של החברה הזוכה, אין בה אלא אמצעי להשיא את קופת הפירוק ואף את מצבם של העובדים, באשר שישה עובדים נוספים יזכו במקום עבודה. שיקול זה, אין בו כדי לשלול מניה וביה את הצעתה של המבקשת שעה שמדובר בהליך שטרם ניתן אישורו של בית משפט זה.

9.                  אלא מאי? דומה כי התנגדותם של העובדים, הינה בעלת משקל נוגד לא מבוטל, אשר יש בו כדי להשפיע על מקום עבודתם העתידי והיכולת להפיק את המיטב במקום העבודה החדש. ודוק, אין עסקינן במצב בו העובדים הם בעלי עניין המעוניינים לרכוש את החברה, אלא ניכר כי ביסוד התנגדותם של העובדים עומד טעם מר כלפי זהות המבקשת והעומדים מאחוריה.

10.              אם לא די בכך, נתתי דעתי, אף לחשש שמא ייווצר מונופול תקשורתי בידי המבקשת. לא פעם, התבטא בית משפט זה בחשיבות הצלתו של עסק מסוים ו"משקלו הסגולי" אשר מהווים טעם ואינטרס להצילו מתהום הנשייה. בתיק פר"ק 40721-09-12 נקבע כי:

"עניין לנו בגוף תקשורת בעל היסטוריה ארוכה של פעילות, שמעסיק מאות רבות של עובדים, אם לא יותר מכך. אם בכך לא על מנת ליתן למעריב "ערך סגולי" שאינו מתמצה אך ורק בשאלת גובה הדיבידנד, הרי שהדברים מתחדדים עוד יותר נוכח העובדה כי מדובר בגוף תקשורתי משמעותית בנוף הישראלי, אשר אינו משופע בגופי תקשורת עצמאיים. במצב כזה "הערך הסגולי" שבקיום העיתון נובע לא רק מערכו לכשעצמו ומהרצון לשמור על מטה לחמם של לפחות חלק מעובדיו אלא גם בשל תרומתו לחופש הביטוי לחברה ולדמוקרטיה בישראל" (ההדגשות אינן במקור - ו.א).

11.              מן האמור לעיל, מתחזק בי החשש, שמא יש מקום ליתן עדיפות לחברה הזוכה להמשיך ולהוציא לאור את המגזינים כבימים עברו, באשר הטענה לרעת המבקשת כי המגזינים של החברה בפירוק ייעלמו כליל מדוכני העיתונים, ואין בכך אלא לפגוע בצרכנים המנויים על המגזינים ואף באיכותם של המגזינים. סבורה אני כי, מציאות בה שתי חברות שונות מוציאות מגזינים בתחומי עניין זהים יש בכך כדי לתרום ולהעשיר את העיתונות הכתובה בבחינת "קנאת סופרים תרבה חכמה".

12.              הפכתי והפכתי בבקשה וצרופותיה, וסבורה אני, כי במלוא הכבוד לעמדת העובדים, אין בכך כשלעצמו כדי לאיין את זכותה של המבקשת כדי להציע הצעה ולשפר את מצבם שלהם ואף את מצבם של שאר הנושים, אשר קולם לא נשמע במסגרת בקשה זו . זאת, אף אם בנסיבות המקרה הצעתה של המבקשת אינה עולה כדי הפרש משמעותי (300,000 ש"ח) אשר יש בו כדי להעדיף את אינטרס הנושים הרגילים על רצונם של עובדי החברה.

13.              בלא לקבוע מסמרות בעניין, בדבר תום ליבה של המבקשת או התנהלותה עובר להגשת הבקשה, ראוי כי הן העובדים והן המפרקת הזמני, ייוועדו יחדיו על מנת שיוכלו לשמוע את הצעת המבקשת ולהשמיע בפניהם את החששות המצטברים אשר יכול ואין בהם ממש . בנסיבות בהן כתבי הטענות משקפים מציאות אחרת, הן בדבר כוונות הרוכשת והן בדבר יחסם של חלק מהעובדים למבקשת, סבורני כי אין מקום להתכתשות במסגרת כתבי הטענות אלא על שני המציעים המהותיים, לעמוד בפני עובדי החברה והמפרקת הזמנית ולהגיש הצעה סופית אשר תובא לאישור בפני בית משפט זה. ודוק,  החלטתי זו נועדה אך ורק כדי לשפר מצבם של הנושים והעובדים כאחד, אשר אוחזים באינטרס משותף.

14.              אי לכך, מקובלת עלי עמדת כונס הנכסים הרשמי כי המבקשת תתחייב בצרוף ערובה, שלא לאחד את המגזינים האמורים, ותמשיך להפיצם ככתבם וכלשונם. בנסיבות העניין יוער כי זהו תנאי יסודי ומהותי בדבר הצטרפות להתמחרות. ככל והמפרקת הזמנית וב"כ העובדים יימצאו לנכון כי הצעתה של המבקשת או "החברה הזוכה" יש בה כדי להבטיח את זכויות העובדים ונושי החברה, יגישו המלצתם לבית משפט זה אשר יכריע בדבר זהות הזוכה.

15.              נוכח העובדה כי ישנה דחיפות להכרעת הבקשה, ולאור החגים העומדים בפתח, אני מורה כי המפרקת הזמנית תזמן את המבקשת והחברה הזוכה למשרדה יחד עם ב"כ העובדים לאלתר. הכרעת המפרקת הזמנית תועבר לב"כ כונס הנכסים הרשמי לא יאוחר מיום שני 9.9.2013 בשעה 10:00 והלה יגיב לבקשה תוך 24 שעות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ