אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק פר"ק 6432-12-08

החלטה בתיק פר"ק 6432-12-08

תאריך פרסום : 09/09/2012 | גרסת הדפסה
פר"ק
בית המשפט המחוזי חיפה
6432-12-08
26/01/2012
בפני השופט:
עדי זרנקין

- נגד -
התובע:
1. צ.א.מ.א. הובלת דלק בע"מ
2. סכ ס פהד בע"מ

הנתבע:
דלק החברה הישראלי ת לדלק בע"מ
החלטה

סכס פהד המנוח היה בעלים של תחנת דלק בכפר מכר, וביום 16/11/98 השכיר את תחנת הדלק שלו  למשיבה 1 (להלן גם: "דלק") לתקופה של 10 שנים עד ליום 30/11/08, עם אופציה להארכה לשנתיים נוספות, עד ליום 30/11/10 (להלן: "הסכם דלק").

משנפטר סכס פהד הועברו, בשנת 2007, זכויותיו בתחנת הדלק ליורשיו, ואלה העבירוה למשיבה 3 (להלן: גם "תחנת דלק צומת מכר").

ביום 8/1/07 נחתם הסכם בין תחנת דלק  צומת מכר, ויורשי סכס פהד  מצד אחד, לבין ישעיהו איבי (להלן: "איבי") מן הצד השני. על פי הסכם זה (להלן: "הסכם איבי") הוסכם כי איבי ישכור את תחנת הדלק לתקופה שמיום 1/12/08 ועד 30/12/13, אך ככל שדלק תבחר לממש את האופציה שניתנה לה  בהסכם דלק, תחל תקופת השכירות על פי הסכם איבי לאחר תום תקופת האופציה (דהיינו ביום 1/12/10).

בו ביום שבו נחתם הסכם איבי, נערך אף "נספח להסכם שכירות והפעלה" (להלן: "הנספח"), בין תחנת דלק צומת מכר, ויורשי סכס פהד ז"ל, מצד אחד, ובין ישעיהו איבי וארבעה חברות שבשליטתו, ובהן אפיקי אנרגיה לישראל בע"מ (להלן: "אפיקי אנרגיה").

במסגרת הנספח ויתרה אפיקי אנרגיה על חוב שחבה לה חברת סכס פהד חברה בע"מ, חברה בשליטת יורשי סכס פהד  (להלן: "סכס פהד בע"מ") ובתמורה הוסכם כי איבי לא ישלם לתחנת דלק צומת מכר כל דמי שכירות בגין הפעלת התחנה.

ההסכם ואף הנספח בוטלו על ידי בית המשפט, בתאריך 13/5/09 במסגרת תיק פר"ק 749/06 אשר עסק בהקפאת ההליכים כנגד סכס פהד בע"מ, שכן אלו, מלבד העובדה שנעשו בכוונת מכוון להברחת נכסים של החברות שבשליטת איבי, אשר נכנסו לפירוק,  אף נעשו  שלא כדין בהיותם מהלך שבא להביא לויתור של נושים על חוב כלפי חברה המצויה בהסדר נושים, ותוך כדי הליך של הקפאת הליכים, ותוך הסתרת עובדה זו מבית המשפט.

בתקופה שבין חתימתו של הסכם איבי ובין ביטולו על ידי בית המשפט כאמור לעיל, חתם איבי על הסכם עם דלק, ועם תחנת דלק צומת מכר ויורשי סכס פהד, על פיו, מומשה האופציה שניתנה לדלק להאריך את תקופת השכירות בתחנת הדלק בשנתיים נוספות, וכן שכרה דלק את התחנה לשלוש שנים נוספות, ממועד סיום האופציה, היינו, עד ליום 30/11/13.

הסכם זה, כונה על ידי הצדדים "תוספת להסכם מיום 15/11/98", ואף שאינו נושא תאריך, נראה כי הוא נערך ונחתם במהלך חודש יוני 2007. על פי ההסכם, הועמדו דמי השכירות החל מיום 1/12/08 ובמשך תקופת השכירות הנוספת בת 3 השנים כאמור לעיל, על סך של 7,000 דולר לחודש, לעומת סך של 9,000 דולר על פי הסכם דלק.

על פי ההסכם, דמי השכירות, הן בתקופת האופציה והן במשך תקופת השכירות הנוספת כאמור, אמורים להשתלם, על ידי דלק, ישירות לאיבי.

דלק ממשיכה, אם כן, לשכור את התחנה ולהפעילה על פי ההסכמים שחתמה, אך ראוי להדגיש כי בפועל אין היא משלמת את דמי השכירות לאיבי,  שכן לטענתה איבי חייב לה כספים רבים, והיא מקזזת את חובותיו כלפיה כנגד תשלום דמי השכירות המוסכמים. 

המפרק טוען כי דלק נהגה בחוסר תום לב בעת שחתמה על ההסכם עם איבי, וכי אם לא ידעה ממש כי העסקה שנרקחה בין איבי לסכס אינה כשרה, הרי שלפחות עצמה את עיניה בשעה שנמנעה מלבדוק את המהות האמיתית של העברת זכות השכירות, ומשכך, מנועה היא מלהתגדר בזכותו של צד חיצוני תם לב אשר, על דרך העיקרון, אין מן הדין כי יפגע בשל פגם שנפל בעסקה קודמת שהוא לא היה צד לה.

המפרק מטעים כי משבוטל ההסכם שהעניק, שלא כדין, את זכות השכירות לאיבי, כי אז אין זה מן הדין שדלק תמשיך ליהנות מפירותיו הבאושים של אותו הסכם.

המפרק מבסס טענתו זו על מספר נימוקים  וביניהם על כך שחזקה על דלק שידעה על הליכי ההקפאה המתנהלים בעניין סכס פהד, ואם לא בידיעה ממש עסקינן, הרי בוודאי בידיעה קונסטרוקטיבית, וכי שומה היה עליה לברר את מצב העניינים בתיק ההקפאה, וכן על כך שלמעשה עשתה עם איבי עסקה נוגדת, אשר נגדה את הסכם השכירות שהיה לה לגבי התחנה, עד לסוף שנת 2008, וכן על כך שבהסכם עם איבי נשמטה במכוון, כך הטענה, תנייה, על פיה דמי השכירות לא ישולמו לאיבי בפועל, אלא יקוזזו כנגד חובו.

בעניין אחרון זה של החוב הנטען של איבי כלפי דלק, טוען המפרק כי חוב כאמור לא הוכח, ולטענתו אף שום קיזוז איננו מתבצע, שכן איבי אינו מוסר לדלק כל חשבונית בגין דמי השכירות אשר משולמים לו, על דרך של קיזוז.

המפרק מוסיף ומטעים כי דלק הינה הנהנית העיקרית מן ההסכמים הפסולים שנעשו, שכן, לדלק אינטרס מובהק בכך שהמשכיר של תחנת הדלק יהיה איבי וסכס פהד, שכן, על פי טענת דלק, כנגד איבי יש לה זכות קיזוז, ולו הייתה שוכרת מסכס פהד הייתה צריכה לשאת בדמי השכירות ולשלמם טבין וטקילין.

על בסיס נימוקיו אלו טוען המפרק כי יש לבטל את ההסכם שנחתם בין דלק לבין איבי בקשר לשכירת תחנת דלק צומת מכר, כפי שבואר לעיל, ולהורות לדלק לשלם לקופת ההקפאה של סכס פהד  דמי שכירות בגין שכירת התחנה, אותם מעריך המפרק בסך של 17,000 דולר, ולחילופין בסך של 7000 דולר לחודש וזאת החל מיום 30/11/2008 ועד למועד השבת החזקה בתחנה לידי המפרק.

דלק טוענת כי טענותיו של המפרק כנגדה אין בהם כל ממש, וכי אלו אינן אלא ניסיונות סרק של המפרק להעשיר את קופת הסדר הנושים של סכס פהד, הא ותו לא.

בראש ובראשונה טוענת דלק כי סכס פהד הרי איננה בעלת הזכויות בתחנת הדלק, ולפיכך הויתור ככל שנעשה כלפיה על החוב של החברות, אינו נוגע כלל לדמי השכירות המגיעים  ליורשי סכס ו/או לתחנת דלק צומת מכר.

דלק טוענת שלא היה לה שמץ של מושג מקיומו של הנספח, ולא ידעה כלל וכלל כי המדובר במחילת חובה של סכס פהד, המצויה בהסדר נושים וכי כאשר חתמה על התוספת להסכם דלק, ההסכם היחיד אשר הוצג בפניה היה הסכם איבי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ