אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק ע 1/09

החלטה בתיק ע 1/09

תאריך פרסום : 09/07/2009 | גרסת הדפסה
ע
בית הדין הצבאי לערעורים
1-09
06/01/2009
בפני השופט:
אל"ם אבי לוי

- נגד -
התובע:
טור' שאול סולסן
עו"ד שי רודה
הנתבע:
התובע הצבאי הראשי
עו"ד סרן שחר גרינברג
עו"ד סגן אולגה שץ

כללי

זוהי החלטה בערעורו של טור' שאול סולסן (להלן - המערער) על החלטתו של כב' השופט סא"ל אהרון פנחס מיום 30/12/2008, שבה נעצר המערער עד לתום ההליכים המשפטיים נגדו בגין עברה של העדר מן השירות שלא ברשות, בניגוד לסעיף 94 לחוק השיפוט הצבאי, התשט"ו-1955 (החש"ץ).

כתב האישום

התביעה טענה בכתב האישום אשר הוגש נגד המערער, כי הוא נעדר משירות צבאי משך תקופה בת כעשרים שנים (7,438 ימים), תקופה אשר החלה ביום 30/11/1988 ונסתיימה ביום 28/12/2008, עת התייצב לפני רשויות הגיוס. יצוין כי מועד תחילת ההיעדרות המיוחסת למערער בכתב האישום, הוא המועד אשר ננקב בצו פוקד כללי, שפורסם ביום 22/10/87, ואשר לפיו "חייב" בשירות סדיר בגילו של המערער נדרש היה להתייצב לשירות ביטחון.

עובדות מוסכמות

אין חולק על כך שהמערער דכאן עלה ארצה בגיל רך (שנה וחצי). משך 17 השנים שאחר כך הוא חי בישראל. מרכז חייו בכל אותה התקופה היה בארץ. אין גם חולק על כך שהמערער התייצב לשירות ביטחון ביום 4/8/1988 לאחר שנקבע לו בהליכי טרום הגיוס פרופיל כשר לשירות. גיוסו בא לאחר שביקש בכתב לדחות את שירותו על מנת שיוכל לצאת לסבב הופעות עם להקתו בהודו, ובקשה זו נדחתה בהחלטה בכתב.

ביום 4/8/1988, עם גיוסו, הוא חתם על שבועה לצה"ל וניטלו ממנו טביעות אצבע.

המסמכים בתיק מלמדים כי מיום 18/8/1988 דווח כי המערער נעדר מן השירות. הוא יצא את הארץ לחו"ל ביום 25/5/1989 ומאז לא שב ארצה.

מעמדו ברישומת הצבאית החל באותו היום הוא "עריק בחו"ל".

המחלוקות בין הצדדים

תשתית ראייתית

במספר עניינים נחלקו הצדדים הן לפני הערכאה קמא הן לפניי. נושאים אלו טעונים הכרעה במסגרת החלטתי זו.

סוגיה ראשונה עניינה חוקיות גיוסו של המערער. נטען כי זהות החותם על צו הפוקד שבו הוא נקרא לשרת איננה ידועה. לפיכך ספק אם אותו אדם היה כלל ועיקר בעל הסמכה כדין לקרוא למערער לשירות. בנסיבות שכאלה ספק אם גויס כדין. אם לא גויס כדין - לא נעדר מן השירות שלא כדין. מאחר שבשלב המעצר אנו עומדים, ובסוגיה היורדת לשורש סמכותו של בית-הדין לדון במערער קא עסקינן - די בקיומו של ספק בסוגיית הסמכות על מנת להוביל לממצא שלפיו אין מקום להורות על המעצר.

עילות המעצר

סוגיה שנייה עניינה עוצמת עילות המעצר בעניינו של המערער בהנחה שקיימת תשתית ראייתית מספקת להוכחת אשמתו.

בהקשר זה נטענו שתי טענות - האחת עוסקת באפשרות הסבירה מאוד שלפיה המערער יפוטר מהמשך שירות לנוכח גילו ומצבו המשפחתי. במקרה שכזה, לפי הטענה, אין עוד חשש לפגיעה במשמעת הצבא אם ישוחרר מהמעצר ואין גם חשש שהמערער יחזור ויבצע את העברה שבביצועה הואשם.

השנייה עניינה בכך שזיקתו של המערער לצה"ל ולמדינה קלושה ורופפת היא - מרכז חייו מצוי בחו"ל; עבודתו שם; אשתו וילדתו שם; הוא לא ביקר בארץ מזה שנים ארוכות וגם כעת הגיע ארצה אך ורק כדי לבקר את אביו החולה והוא מעוניין לשוב לארצו בהקדם האפשרי.

סוגיה שלישית, הנוגעת אף היא לעילת המעצר ולאפשרות להלום אותה ב חלופת מעצר, עניינה בחשש שמא יימלט המערער מאימת הדין. בעניין זה נטען כי מאחר שקשריו של המערער עם הארץ "חזקים" שכן "משפחתו, הוריו ואחיו מתגוררים בארץ", ניתן להסיר חשש להימלטות בתנאים שייקבעו, כגון הפקדת דרכון ואיסור יציאה מן הארץ. הוצבע על כך שהמערער התייצב לפני רשויות הגיוס להסדרת עניינו בסיום היעדרותו, מה שמפחית מאוד את החשש שמא יבקש הוא להימלט מאימת הדין.

החלטת השופט קמא

השופט המלומד של בית-הדין המחוזי דן בכל השאלות הללו לגופן.

בכל הנוגע לטענה בדבר בעייתיות הראיות לכאורה קבע השופט קמא הנכבד כי בתשתית הראייתית הלכאורית אשר הונחה לפניו יש כדי לבסס ראיות לכאורה להוכחת האשמה המיוחסת לנאשם.

הוא עמד על קיומו של צו הקורא את המערער לשירות ביטחון בן 36 חודשים החל ביום 4/8/1988; על כך שבפועל, התייצב המערער בהתאם לאותו צו במועד הנקוב בו; על העובדה שהמערער ביקש עובר למועד גיוסו לדחות את התייצבותו לשירות ביטחון על מנת לצאת לחו"ל לסיבוב הופעות; ועל כך שבקשה זו נדחתה וכי מסמך המלמד על כך מצוי בחומר הראיות.

השופט קמא התייחס לראיות המלמדות כי המערער חתם ביום 4/8/1988 על שבועה לצה"ל ועבר שרשרת חיול (נטילת טביעות אצבעותיו בתיק לימדה על כך). השופט הצביע על כך שלמערער נקבע עובר לגיוסו פרופיל כשיר לשירות. השופט ציין כי, על כל פנים, חייב צו פוקד כללי את המערער להתייצב ביום 30/11/1988, ומאחר שהמערער התייצב עוד קודם לכן - יש לראותו כמי שחב בגיוס וגויס כדין. צוין כי המערער דווח כנפקד על ידי יחידתו.

בית-הדין קמא הנכבד התייחס אל צילום של אישור אשר הוצג לו על ידי ההגנה והמלמד, לכאורה, כי ניתן למערער אישור לצאת לחו"ל למשך חודשיים החל ביום 25/5/1989 (דהיינו חודשים ארוכים לאחר שהוכרז כעריק). ההגנה טענה לפניו כי מסמך זה עשוי ללמד על דחיית שירותו של המערער או על פטור משירות אשר ניתן לו. לנוכח הרישומת הצבאית (תדפיס אישי) דחה השופט קמא הנכבד טענות ספקולטיביות אלו וקבע כי, לכאורה, אין במסמך זה כדי לשנות ממעמדו של המערער כ"עריק חו"ל".

מעבר לאלו הצביע השופט המלומד קמא על קיומו של טופס 750, המהווה ראייה לכאורה לתוכנו, והמלמד כי המערער נעדר שלא כדין משירות תקופה של 20 שנים לערך.

במישור המודעות לביצוע העברה ציין השופט המלומד כי המערער הודה באמרתו הראשונה במה שיוחס לו, וציין כי עשה את שעשה שכן "הייתי צעיר, ופחדתי" (ההדגשה הוספה); באמרה מאוחרת יותר אמר כי יצא לחו"ל מאחר שאדם כלשהו מבני משפחתו היה חולה, והוסיף וציין כי מ-18/8/1988 (יום תחילת היעדרותו) ועד יום 25/5/1989, יום יציאתו לחו"ל, גר אצל חבר בתל-אביב. הוא ציין עוד באמרה זו כי חזר ארצה שכן אביו חולה, וכי משפחתו נותרה בארצות הברית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ