אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק עתמ 1341/03

החלטה בתיק עתמ 1341/03

תאריך פרסום : 24/06/2009 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי חיפה
1341-03
12/11/2003
בפני השופט:
ב. גילאור- ס. נשיא

- נגד -
התובע:
1. פלוני
2. פלוני
3. פלוני
4. באמצעות האפוטרופוס החוקי העותר מס' 1

עו"ד אליעד שחם ואח'
הנתבע:
1. בית ספר "יבנה" חטיבת הביניים ישיבה תיכונית עירונית שש שנתית.
2. בית הספר "יבנה" ישיבה תיכונית עירונית שש שנתית
3. הרב שלמה קליינמן
4. שמואל שטיינמץ
5. אוריאל שטראוס
6. עיריית חיפה - אגף החינוך
7. משרד החינוך
8. יפה שלומאי - מפקחת בית ספר "יבנה" מטעם משרד החינוך
9. אהרון זבידה - מנהל המחוז
10. יעקב ויזל - מחמ"ד

עו"ד גב' שכטר
החלטה

בפניי בקשה לצו ביניים להחזיר לאלתר את העותרים 2 ו - 3 למסגרת לימודים תקינה במשיבים 1 ו - 2 (להלן יכונו ביחד - ביה"ס יבנה), להעמיד לרשות הקטינים מורים ומחנכים מטעם ביה"ס יבנה לשם השלמת חומר הלימוד החל מיום 02/10/03 ועד להחזרתם למסגרת לימודים תקינה בביה"ס יבנה, וכן לחייב את המשיבים 1-5 להתייחס לקטינים בכבוד הראוי ובדרך ארץ.

הבקשה לצו הביניים הוגשה ביום 06/11/03, במסגרת עתירה למתן צו עשה, בתיק עת"מ 1341/03, אשר הוגשה, כך נטען, בהתאם לסעיף 8 לחוק זכויות התלמיד, התשס"א - 2002.

רקע

לפי המתואר בעתירה, העותרים 2 ו - 3 הם ילדיו של העותר 1, תלמידי כיתות י"א וט' בבי"ס יבנה. המשיב 1 הנו מוסד חינוכי דתי, ממלכתי לתלמידי חטיבת הביניים במגזר הדתי לאומי. המשיב 2 הנו מוסד חינוכי דתי ממלכתי לתלמידי התיכון במגזר הדתי לאומי (להלן יכונו המשיבים 1 ו - 2 - ביה"ס יבנה). המשיב 3, הרב שלמה קליינמן, הנו ראש הישיבה והמנהל בביה"ס יבנה. המשיב 4, מר שמואל שטיינמץ, הוא מנהל חטיבת הביניים, והמשיב 5, מר אוריאל שטראוס, הוא מנהל התיכון. כן הוגשה העתירה כנגד אגף החינוך בעיריית חיפה ומשרד החינוך, הם המשיבים 6 ו - 7, וכנגד הגב' יפה שלומאי, המשיבה 8, המפקחת על ביה"ס יבנה מטעם משרד החינוך, מר אהרון זבידה, המשיב 9, מנהל מחוז משרד החינוך בעיריית חיפה, ומר יעקב ויזל, המשיב 10, מפקח חינוך ממלכתי דתי מטעם משרד החינוך (מחמ"ד), בפניו ניתן לערער כנגד החלטה על הוצאת תלמיד ממוסד דתי, כאמור בסעיף 7.4 לחוזר מנכ"ל משרד החינוך סג/2 (א) תשרי התשס"ג - אוקטובר 2002, בעניין "העברה והוצאה מבית הספר" (להלן - חוזר המנכ"ל).

ביום 02/10/03 בשעות הבוקר פרצה קטטה בין כתלי ביה"ס יבנה, בה הכו מספר תלמידים בחוזקה תלמיד כיתה י"ב בביה"ס וגרמו לו לחבלות קשות בראשו, בפניו, בצווארו ובידיו. לטענת המשיבים 4, 5, 7-10 (להלן - משרד החינוך), כארבעה מהתלמידים המכים זוהו בוודאות, ובניהם העותרים 2 ו -3. עם פרוץ הקטטה הוזמנה למקום ניידת משטרה, אשר החליטה לעצור חלק מהתלמידים, אשר היו מעורבים באירוע, ובניהם העותר 2.  בסופו של דבר לא נפתחו תיקים פליליים נגד המעורבים.

החל מיום פרוץ הקטטה, ב - 02/10/03, הוחלט על ידי מי מהמשיבים 1 - 5 על השעייתם, ואחר כך על הרחקתם לצמיתות של העותרים 2 ו - 3 מביה"ס יבנה.

ביום 20/10/03 התכנסה המועצה הפדגוגית הראשונה אשר החליטה, בדיון שקיימה, על הפסקת לימודיהם לצמיתות של העותרים 2 ו -3 בביה"ס יבנה. עם קבלת הידיעה בדבר החלטה זו פנה העותר 1 למשיבים, לאנשי חינוך ולרבנים, בדרישה כי ילדיו יוחזרו לאלתר למסגרת לימודים נורמטיבית. העותר 1 זומן להשתתף בישיבת המועצה הפדגוגית השניה לשם קבלת החלטתה סופית. לישיבה, שהתקיימה בשעות הערב, הגיע העותר 1 מלווה בעורך דינו וביועץ חינוכי, ונכחו בה הורי תלמידים נוספים, (שהורחקו אף הם), ויתר המשתתפים היו אותם גורמים שנכחו בישיבת המועצה הראשונה. המועצה הפדגוגית השניה החליטה, לאחר שמיעת טענות הצדדים, כי אין מקום לשנות את החלטתה המקורית וכי העותרים 2 ו -3 מורחקים מביה"ס יבנה ומופנים למוסדות חינוכיים מקבילים, האחד בקרית שמואל והשני בקרית אתא (נספח ג1, ג2, לעתירה). לעותר 1 הוסבר כי זכותו לערער על החלטה זו למנהל מחוז חיפה במשרד החינוך, המשיב 10, בתוך 14 יום ממתן ההחלטה, דהיינו עד ליום 11/11/03, אולם טרם הוגש ערר שכזה.

על מנת שהעותרים 2 ו -3 לא יורחקו לגמרי מביה"ס יבנה, בטרם תינתן החלטה בערר, אם יוגש, הציעו המשיבים מסגרת חלופית ללימודים בכיתת לימוד במתנ"ס הקהילתי בנווה שאנן בחיפה, הידוע בכינוי "רמב"ם", אליה ישלחו מורים מביה"ס "יבנה" שיוצמדו לשניים וילמדו אותם את חומר הלימוד הנלמד בכיתתם. העותרים דחו אופציה זו ועמדו על דרישתם לחזור למסגרת לימודים נורמטיבית בביה"ס יבנה. כן דחו העותרים את הצעת הפשרה של המשיבים מיום 02/11/03 לפיה יחזור העותר 3, ושאר תלמידי כיתה ט המורחקים, לאלתר, למסגרת לימודים תקינה עד לתום שנת הלימודים הנוכחית. בתום שנת הלימודים הנוכחית תתכנס המועצה הפדגוגית ותחליט על המשך לימודיהם בביה"ס יבנה. כל זאת בתנאי שהעותר 2, תלמיד כיתה י"א, ותלמיד נוסף בן אותו גיל שהורחק אף הוא, לא ישובו ללימודים בביה"ס יבנה.

טענות העותרים

העותרים טוענים כי האירוע, שתואר לעיל, אינו אלא תירוץ להרחיק את העותר 2 בגין מקרה אחד ויחיד של חילול שבת שביצע, ועליו כבר "כיפר וריצה עונשו". באשר לעותר 3, הוא נקלע בעל כורחו לקטטה שפרצה עקב התגרותם של קבוצת תלמידים אשר אינה כוללת אותו ונענש בלא עוול בכפו רק משום היותו אחיו של העותר 2. 

העותרים טוענים כי במקרים אחרים של אלימות בבית הספר, וזו כנראה מתקיימת שם מדי פעם, לא הובאו התלמידים שהיו מעורבים לבירור כלשהו, או להענשה לפי כללי החינוך.

העותרים טוענים כי הליך הרחקתם נעשה שלא כדין ובניגוד לחוק זכויות התלמיד ולהוראות חוזר מנכ"ל משרד החינוך בעניין "העברה והוצאה מבית הספר". בכל הנוגע לעותר 3, שהינו כבן 14.5, גם בניגוד להוראות חוק חינוך חובה, תש"ט - 1949. לפיכך דורשים העותרים להורות למשיבים 1 - 5 להחזיר את העותרים 2 ו - 3 למסגרת לימודים תקינה וזאת עד לערר שיוגש על ידי אביהם ועד להחלטה בערר זה.

באשר לחלופות הלימודים המוצעות בקרית שמואל ובקרית אתא טוען העותר 1 כי רמת הלימודים במוסדות אלו נמוכה יותר מזו הנהוגה בביה"ס יבנה, וכן כי מוסדות אלו מרוחקים מחיפה, עיר מגוריו, דבר הגורם לאי נוחות ולהוצאת כספיות גבוהות יותר.

עוד נטען כי כבודם של העותרים 2 ו-3 נרמס והוכפש בפני התלמידים ובפני הציבור הדתי באיזור מגוריהם. החל מ-2.10.03 הפסידו ימי לימודים רבים והם יושבים בביתם בחוסר מעש.

טענות משרד החינוך

לטענת משרד החינוך הרחקת העותרים 2 ו - 3 נעשתה כדין ומשיקולים פדגוגיים סבירים וענייניים. נוכח בעיית האלימות הקשה שפשתה בישראל כולה, סובר משרד החינוך כי יש לטפל באירוע הקטטה בכל החומרה, והרחקת התלמידים אינה רק אקט עונשי, אלא גם אקט הרתעתי. החזרתם של העותרים 2 ו - 3 לביה"ס יבנה תפגע באופן משמעותי במערכת החינוך בביה"ס. לדעת משרד החינוך חומרת המעשה מחייבת את הרחקת התלמידים מביה"ס יבנה כי רק במסגרת חינוכית חדשה הנקייה ממשקעי העבר, כמו זו שהוצעה לעותרים, יוכלו אלו לפתוח דף חדש. עוד מציין משרד החינוך כי הרחקת השניים נעשתה גם תוך התחשבות בטובתם של כ - 600 תלמידי ביה"ס יבנה שיועצת חינוכית מטעם משרד החינוך איבחנה ששוררת בקרבם חרדה.  

בדיון בפני ביום 11/11/03 אמר המשיב 3, הרב קליינמן, מנהל ביה"ס יבנה וראש הישיבה, כי יידע את המפקחת מטעם משרד החינוך בדבר אירוע הקטטה. עוד מסר כי קבוצת התלמידים שהורחקה, וביניהם האחים העותרים, הינה חבורה אלימה וכי מעולם לא נתקל באלימות ובאכזריות כה קשה כפי שהיתה בקטטה הנדונה. בקטטה שתוארה על ידו, הותקף תלמיד כיתה י"ב על ידי קבוצה של כ - 25 תלמידים, 6 מתוכם הכוהו, ללא כל סיבה, אלא לשם אלימות.

כאיש חינוך משוכנע הרב קליינמן כי האחים יוכלו לפתוח דף חדש רק במסגרת לימודים אחרת, והוא אף הציע מסגרות מתאימות, בהם ישהו השניים עד לחופשת הפסח. אז, במידה וישתכנע כי חל שינוי בהתנהגותם, יבחון אפשרות החזרתם לביה"ס יבנה.

המשיבה 8, הגב' שלומאי, המפקחת מטעם משרד החינוך, מסרה בדבריה, בדיון לפני, כי הליך ההרחקה נעשה בהתאם לכללים. עוד סיפרה כי על אף מדיניותה מזה שנים שלא להרחיק תלמידים ולא לתייגם לקבוצות לימוד שונות, נתנה אישור וגיבוי לביה"ס יבנה, בידיעת מנהל המחוז המטפל בנושא, להרחיק את העותרים 2 ו - 3 לצמיתות. לדבריה, פעולה זו הינה לטובת האחים כמו גם לטובת שאר תלמידי ביה"ס יבנה הנותרים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ