אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 21080/06

החלטה בתיק בש 21080/06

תאריך פרסום : 06/09/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
21080-06
18/07/2006
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שרה טל
הנתבע:
1. אחמד בן חסן אבו מוסא
2. מחמד בן עבדל עזיז אל הוזייל

עו"ד גיורא זילברשטיין
עו"ד ירון דוד
החלטה
  1. כנגד המשיבים הוגש כתב אישום המייחס להם עבירה של חטיפת אדם לפי סעיף 369 לחוק העונשין התשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין") ועבירה של רצח בכוונה תחילה, לפי סעיף 300 (א) (2) לחוק העונשין. יחד עם כתב האישום, הוגשה בקשה לעצור את המשיבים עד לסיום ההליכים וזו הבקשה העומדת בפני.
  1. כתב האישום, על עובדותיו מלמד, כי ביום 21.4.06, בסביבות השעה 23:00, הגיעו המשיבים למועדון "בלוזון" באשדוד (להלן: "המועדון"), בכלי רכב מתוצרת "דייהטסו", השייך למשיב 1, ונשארו שם עד לסגירת המועדון בסביבות השעה 03:15 שביום 22.4.06. המנוחה, מנטגבוש (מיקה) דבב ז"ל, ילידת 1990, שהיתה תושבת קרית גת, הגיעה ביום 21.4.06 לקראת חצות הליל, עם חברתה למועדון הנ"ל. לקראת סגירת המועדון התברר למנוחה, כי אין מקום ברכב שבו היא הגיעה למועדון, כדי להחזיר אותה לביתה בקרית גת. או אז, הציעו לה המשיבים לקחת אותה לביתה, אך המנוחה, אשר פחדה לנסוע עם המשיבים מאחר ולא הכירה אותם, סרבה להצעתם. אולם, לאחר סגירת המועדון ומאחר ולא נמצאה דרך אחרת למנוחה להגיע לביתה, הסכימה המנוחה לנסוע עם המשיבים וזאת לאחר שהמשיבים המשיכו בנסיונותיהם לשכנע אותה לנסוע איתם ולאחר שהבטיחו לה להסיע אותה לביתה בקרית גת. לאחר שהמנוחה נכנסה לרכבם של המשיבים ותחת הבטחתם להסיע אותה לביתה בקרית גת, הסיעו אותה המשיבים לבית נטוש הנמצא קרוב לצומת להבים, מקום בו נהג המשיב 1 להביא לשם את חברותיו כדי להתבודד איתן. במקום הנ"ל בין השעות 04:00 עד 05:00, ביום 22.4.06, בעקבות דברים שקרו במקום בין המשיבים לבין המנוחה, החליטו המשיבים להרוג את המנוחה ועשו כן  על ידי כך שהיכו אותה בראשה, באמצעות מרצפת אבן שמצאו במקום, ולאחר מכן שרפו את גופתה, כדי למנוע את גילוי מעשיהם.

בנסיבות אלו, מייחסת המדינה למשיבים מעשה של חטיפת אדם בכך שפיתו את המנוחה, באמצעי תרמית ללכת מן המקום שהיתה נמצאת בו ולאחר מכן גרמו בכוונת תחילה למותה והמיתו אותה בדם קר, מבלי שקדמה מצד המנוחה התגרות בתכוף למעשה.

  1. המדינה טענה כי קיימת תשתית ראייתית להרשעת המשיבים בעבירות המיוחסות להם, כשהיא מדגישה כי מדובר בתשתית ראייתית המבוססת על ראיות נסיבתיות אשר כל אחת עומדת בפני עצמה וכולן יחדיו מצטברות ומבססות תשתית ראייתית לכאורה להרשעת המשיבים בעבירות המיוחסות להם.
  1. מאידך, טענו ב"כ המשיבים, כי מרבית מחומר החקירה אינו שנוי במחלוקת, ככל שהוא נוגע לעובדת הרצחה של המנוחה, לעובדה כי גופתה נמצאה במקום בו נמצאה, ליד הישוב רהט וכן לעובדה כי המשיבים שהו במועדון באשדוד ביום ובזמן האירוע וצולמו במצלמות המועדון יחד עם המנוחה ואף הציעו לה לקחת אותה לביתה. לטענתם, שנויה במחלוקת הטענה, אותה טוענת המדינה, כי בסופו של הערב, בתום הבילוי במועדון,  עלתה המנוחה לכלי רכבם של המשיבים. טוענים המשיבים כי המנוחה לא עלתה לרכבם, וכי המעשים שבוצעו במנוחה לא בוצעו על ידם. הדגישו הסנגורים כי לא נמצאה כל ראיה חפצית של המנוחה בכלי רכבם של המשיבים או בחזקתם האחרת של המשיבים, באופן הקושר את המשיבים לאירוע. כמו כן טענו כי, אין כל ראיה המלמדת שכלי רכבם של המשיבים היה במקום בו נמצאה גופתה של המשיבה.

אשר לתשתית הראייתית הנסיבתית, עליה מבקשת המדינה לבסס את ראיותיה לכאורה להרשעת המשיבים, טענו ב"כ המשיבים כי אין בכך די כדי לבסס את הרשעתם של המשיבים בעבירות המיוחסות להם ולחילופין כי מדובר בתשתית כה רעועה עד כי מצדיקה היא בחינת חלופה למעצרם.

הסנגורים ביקשו להצביע על אדם אחר כחשוד פוטנציאלי במעשים, הוא סביח, אשר היה חברה הקודם של המנוחה, אדם אשר לטענת ב"כ המשיבים היה קנאי למנוחה, ואף איים לא אחת על חייה באופן המלמד כי היה לו מניע לרצוח את המנוחה. עוד טענו הסנגורים, כי למשיבים לא היה כל מניע לפגוע במנוחה שכן אף לא הוכח שבוצעה עבירת מין במנוחה.

  1. חומר החקירה, אשר בא בפני, הכיל קלסרים רבים ובו חומר רב של עדויות, תמלול שיחות, שבוצעו בהאזנות סתר, מזכרים, חוות דעת פתלוגית, וכן צילומים, הכול באופן המלמד על החקירה המורכבת והמסועפת שבוצעה בתיק זה, והראויה להערכה רבה. תחילתו של האירוע הינו במציאת גופתה של המנוחה (להלן: "המנוחה" או "מיקה") כשהיא שרופה וכמעט בלתי אפשרי לזהותה, ליד בית נטוש קרוב לצומת להבים, בבוקר יום 22.4.06, שעות בודדות לאחר שנעלמה. אדם המתגורר בסמוך, הבחין בסביבות השעה 05:00 בעשן המתמר מן המקום והבחין בגופה שרופה ומושחתת והזעיק את כוחות המשטרה. בעקבות קבלת תלונה מאמה של המנוחה אודות העדרותה, ולאחר ביצוע בדיקות DNA , נמצא כי הגופה אשר נמצאה במקום, הנה גופתה של המנוחה.          

אין חולק, כפי שהודו ב"כ המשיבים כי בערב האירוע שהו המשיבים יחד עם המנוחה במועדון "בלוזון" באשדוד ואף הציעו למנוחה לקחת אותה לביתה בקרית גת.

  1. נשאלת השאלה, האם קיימת תשתית ראייתית לכאורה המלמדת כי המנוחה נסעה מן המועדון יחד עם המשיבים? והאם היו עימה המשיבים במקום בו נמצאה גופתה החרוכה?

בחינת הראיות, שעיקרן נסיבתיות, מלמדת כי ניתן לענות על השאלות הנ"ל בחיוב. אנמק דברי:

שומר הסף של המועדון, יוסף סמדג'ה, מסר בהודעותיו כי בערב האירוע לקראת שעת סגירת המועדון, הבחין במנוחה כשהיא יושבת בוכייה ולידה בחור ערבי שהציג את עצמו כחבר שלה. סמדג'ה שאל את המנוחה אם הבחור הערבי הוא אכן חבר שלה, ומשענתה בשלילה, החליט לסייע בידה והרחיק את הבחור ממנה והוביל אותה למטבח של המועדון כדי להגן עליה. סמדג'ה סיפר, כי אמר לבעל הבית של המועדון, שלא יוציא אותה מהמטבח עד אשר יסדרו לה הסעה הביתה. לדבריו, הוא החליף מספר מילים עם המנוחה וזו סיפרה לו שהבחור הערבי נדבק אליה ורוצה לקחת אותה. מציין סמדג'ה כי בשעה 03:30 לפנות בוקר, אחרי שכולם יצאו מהמועדון, הבחין לפתע שהמנוחה יוצאת מהמטבח וחוברת לשלושה בחורים בדואים אשר איתם היא יצאה מהמועדון לכיוון מגרש החניה. סמדג'ה לא ראה את המנוחה עולה עם אותם בחורים לכלי רכבם.

לאחר שסמדג'ה צפה בסרט מצלמות האבטחה שבמועדון זיהה הוא את הבחור עם הזקן הצרפתי, אשר לבש חולצה אדומה, נכנס למשרד, בזמן שהמנוחה היתה במשרד וכן, זיהה את הקטע שבו נראים שלושת הבחורים הבדואים ליד המשרד כשהבחור עם הזקן הצרפתי נכנס לתוך המשרד ומוציא את המנוחה מהמשרד והיא הולכת איתו, כשלאחר מכן זיהה את הבחור עם הזקן הצרפתי ואת הבחור עם הקפוצ'ון הלבן כששניהם מוציאים את המנוחה מהמועדון.

בסרט מצלמות האבטחה של המועדון מתועדים המשיבים יחד עם המנוחה, כשהם שוהים אחרונים במועדון ולאחר מכן יוצאים משטח המועדון.

השניים, הבחור עם הזקן הצרפתי והבחור עם הקפוצ'ון הלבן מזוהים מאוחר יותר, על ידי שני שוטרים כמאל אלזיאדנה ונאור ביטון, לאחר שהציגו בפניהם את התמונות של השניים, כפי שצולמו במערכות הטלויזיה של המועדון. הבחור עם הזקן הצרפתי מזוהה כמשיב 2 והבחור עם הקפוצ'ון הלבן מזוהה כמשיב 1 וזאת על פי היכרות שיש לשוטרים עימם.

עוד הוסיף סמדג'ה באמרתו כי לאחר הרצח פגש את המשיבים בבית קפה והבחין כי הבחור עם הזקן הצרפתי (המשיב 2) מתנהג באופן לחוץ ולא טבעי, קם ויוצא מבית הקפה וחוזר. סמדג'ה הבחין בבחור  שלבש קפוצ'ון לבן בערב האירוע (המשיב 1) כשהוא יושב עם המשיב 2 ותיאר את שהיתם במקום כעצבנית.

חיזוק לגרסתו של סמדג'ה ניתן למצוא בעדותו של מנהל המועדון, בני הרוש המספר כי זכור לו שבליל האירוע פנתה בחורה אתיופית (המנוחה) לסמדג'ה כשהיא בוכייה וסיפרה לו שהחברות שלה ברחו לה ואין לה איך להגיע לביתה. הוא אישר כי הם הכניסו אותה למטבח כדי להבטיח את שלומה. עוד מציין הרוש, כי ימים לאחר הרצח שהו המשיבים בבית הקפה שבבעלותו, אותם זיהה כשני אנשים אותם ראה בסרט מצלמות האבטחה מיום הרצח, דהיינו האחד עם הזקן הצרפתי והשני בחור עם קפוצ'ון לבן, אשר מוכר לו אף בשם חמאדה ויודע כי הוא תושב רהט ומגיע הרבה למועדון. לדבריו, כאשר הבחין במשיבים סיפר להם כי פורסמה כתבה על הבחורה האתיופית שבילתה במועדון באשדוד וגופתה נמצאה וחמאדה (המשיב 1) השיב לו כי בחור כושי עצור בחשד לביצוע המעשים.  כן ציין כי המשיבים נראו לו לחוצים מאוד והתנהגותם היתה מוזרה.

עדות נוספת המחזקת את המימצאים הינה עדותו של ג'לאל אלסאנע, אשר נכח בערב הרצח במועדון ואשר במהלך הערב אף רקד עם המנוחה. לדבריו, המנוחה הסתתרה מאחורי גבו כל הזמן מאחר וחששה מ"חמודה", הכינוי של המשיב 2, אשר משך אותה מספר פעמים מאחר וביקש לרקוד איתה. לדבריו, מאוחר יותר בהמשך הערב פרצה קטטה בין שתי קבוצות של בדואים שהיו במקום, אשר נגעה בין השאר גם לחיזורים של המשיבים אחר המנוחה. לדבריו, לא ראה את המשיבה נוסעת וזאת מאחר והיו הרבה אנשים בחוץ במהלך הקטטה. בהודעה מאוחרת של ג'לאל סיפר אודות התעניינותם החוזרת של המשיבים במנוחה, הן מצד המשיב 2 במהלך הערב והן מצד המשיב 1, ימים מספר לפני האירוע, כאשר התקשר אליו והתעניין לדעת אם המנוחה תגיע למסיבה בערב האירוע. עוד הוסיף וסיפר כי המנוחה פחדה מאוד מהמשיב 2, אשר חיזר אחריה וביקש את קרבתה בצורה אגרסיבית.

גם חברתה של המנוחה, נסטסיה מקסימנקו, קושרת בדבריה את המשיבים לאירוע. בהודעותיה הראשונות בלט החשש והפחד בעדה, מפני אותם מעורבים באירוע עליהם ידעה. באמרתה השלישית סיפרה כי היא מפחדת מכל בדואי וגם היום פוחדת כי יפגעו בה לרעה. יש לציין שמדובר בנערה צעירה, קטינה, אשר מיד לאחר גביית אמרתה הועברה למקלט מחשש לחייה. העדה סיפרה, כי ביום האירוע, סביבות השעה 03:30 לפנות בוקר, ראתה לאחרונה את המנוחה כאשר עמדו הם מחוץ למועדון ברחבה והיו עדות לקטטה שפרצה בין הבדואים. לדבריה, כאשר הגיעו אנשי משטרה פנתה היא לראות את המתרחש ואז נעלמה המנוחה מעיניה ולא ראתה אותה עוד. מציינת העדה כי המנוחה בכתה מאחר ולא היה מי שיקח אותה הביתה ואז הציע הידיד שלה כי מוחמד אלהוזייל, אותו היא מזהה על פי תמונה אשר הוצגה בפניה, הוא המשיב 2, יקח את המנוחה לביתה וכי לאחר שהחליפו השניים (ידידה והמשיב 2) דברים ביניהם, בשפה הערבית, הבינה שהמשיב 2 לוקח את המנוחה הביתה. מציינת העדה כי כאשר עזבה את המקום, היא הבחינה שהמנוחה נשארה עם המשיב 2, כשהם עומדים על גרם המדרגות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ