אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 1224/07

החלטה בתיק בש 1224/07

תאריך פרסום : 30/10/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי נצרת
1224-07
08/02/2007
בפני השופט:
בנימין ארבל

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד קנדאלפת
הנתבע:
1. עזמי ג'ואמיס
2. נאיל ג'ואמיס
3. מוסא ג'ואמיס
4. עיסאם ג'ואמיס

עו"ד חליחל
החלטה

1.         נגד ארבעת המשיבים הוגש כתב אישום, המייחס להם ביצוע בצוותא של עבירות של גרם חבלה בכוונה מחמירה במספר מקרים - עבירה לפי סעיף 329 לחוק העונשין תשל"ז - 1977 (להלן: "החוק"), היזק בזדון לרכוש - עבירה לפי סעיף 452 לחוק, חבלה במזיד ברכב במספר מקרים - עבירה לפי סעיף 413 ה' לחוק וכן עבירה של איומים לפי סעיף 192 לחוק.

            נסיבות ביצוע העבירות מפורטות בכתב האישום. אין בדעתי לחזור על כל פרט מפרטיהן. בקצירת האומר, אציין, כי בין משפחות המשיבים, לבין משפחת המתלוננים, כולם מתגוררים בישוב בית זרזיר, קיים סכסוך מתמשך. ביום 20.1.07 ביקש דודם של המתלוננים לבצע פעולות מדידה בחלקת אדמתו, הסמוכה לחלקת אדמתו של המשיב 3 - מוסא. מוסא התנגד לביצוע פעולות המדידה, אולם בהתערבותו של שוטר קהילתי, נעתר לבסוף לכך. משגילה מוסא, כי המודד מציב את אמצעי המדידה שלו בשטח השייך לאחיו, הזדעק והתנפל על המודד, כשהוא אוחז בידו מקל שאורכו כ- 3 מטרים, תוך שהוא דוחף את מכשיר המדידה. במקביל, הזעיק את בני משפחתו, במטרה לתקוף את המתלוננים, תוך שהוא זועק "עליהום עליהום". למשמע הקריאות, הזדעקו בני משפחה רבים, וביניהם משיבים 1, 2 ו- 4, כשהם מצוידים בגרזנים, סכינים ואלות והחלו לתקוף את המתלוננים בכל חלקי גופם. עפ"י כתב האישום, מוערך מספר התוקפים ב- 20.

            אגב מעשי התקיפה, התנפל אחיו של מוסא, חסן גואמיס, כשהוא מצויד בגרזן על המתלונן עורסאן גואמיס והיכה בראשו באמצעות הגרזן. לאחר שעורסאן התמוטט, התנפל המשיב 4 עליו ואף הוא היכה בראשו באמצעות גרזן.

            במהלך הקטטה תקף מוסא את המתלונן, באדר גואמיס, באמצעות טוריה וחבט בראשו וכן בידו. כן, תקף מוסא את גאלב ג'ואמיס, באמצעות קרש, שהחזיק והפילו ארצה. לאחר הנפילה תקף אף בנו של מוסא, ששמו מוחמד, את גאלב באמצעות טוריה שהחזיק בידו. משהצליח גלאב להמלט מהמקום, רדף אחריו המשיב 4 כשהוא מזוין בגרזן ומאיים עליו כי ישחטו.

            המשיבים ובני משפחתם תקפו את המתלונן, אחמד גואמיס, והכו אותו בכל חלקי גופו באמצעות אלות, תוך שהמשיב 4 תוקף אותו בראשו באמצעות גרזן.

            במהלך הקטטה אף נפגע אחד המתלוננים, קאסם גואמיס בראשו, כתוצאה מזריקת אבן, אשר הושלכה על ידי אחד מבני משפחת המשיבים.

            כאשר הצליחו המתלוננים להמלט מהמקום, רדפו אחריהם המשיבים ובני משפחתם, תוך שהם מזוינים באלות ובגרזנים ומשמיעים צעקות ואיומים.

            במקביל, תקפו המתלוננים באמצעות אלות ואבנים כלי רכב שהיו במקום, וגרמו להם נזקים. כן, גרמו נזקים לבית מרקחת סמוך.

2.         מעשי התקיפה גרמו למתלוננים חבלות גופניות חמורות, אשר דרשו טיפול רפואי. עורסאן גואמיס אף אושפז בבית החולים למשך יומיים, כאשר בגולגלתו נתגלו שברים וסימני חבלה קשים. כן, נתגלו סימני חבלה בידו, בעכוזו ומעל ברכו השמאלית. נזקי הגוף, מהם סבלו המתלוננים מתועדים ברשומות הרפואיות שהוצגו וכן בצילומים המצויים בחומר החקירה.

3.         על פי האמור בכתב האישום, במעשים המתוארים לעיל, גרמו המשיבים, במישרין ובצוותא, לחבלה חמורה, בכוונה מחמירה, למתלוננים, גרמו במזיד נזק לכלי רכב ונזק לרכוש. בנוסף, איימו המשיבים, שלא כדין על המתלוננים ובני משפחתם.

4.         יחד עם כתב האישום, הוגשה בקשה למעצרם של המשיבים עד תום ההליכים המשפטיים נגדם. לטענת ב"כ המבקשת, עו"ד עאסי, חברו כל הארבעה יחדיו וכן יחד עם אחרים, לבצע את מעשי התקיפה בצוותא, כאשר כל החבורה מזוינת בכלי נשק קר, אשר כולם עלולים לגרום למותו של אדם. כל החבורה תקפה בצוותא את המתלוננים. בנסיבות אלה, יש לייחס לכל אחד מהמשיבים את ביצוע העבירות, כדין מבצע עיקרי.

            לטענת ב"כ המאשימה, קיימות ראיות דיות, אשר יש בהן כדי לקשור את כל המשיבים לעבירות המיוחסות להם. ראיות אלה מצויות הן בעדותו של השוטר, אשר נכח בזירה והן בעדויות המתלוננים. כל הראיות האמורות, קיים בהן פוטנציאל גולמי להרשעתם של כל המשיבים. אף אין ספק, כי קיימת עילת מעצר בתיק זה, כאשר כל המשיבים הינם אנשים מסוכנים, בעלי סף גירוי נמוך, אשר נוכח נסיבות ביצוע העבירות, שימוש בגרזן ופגיעה בזולת, אין לשחררם לחלופת מעצר, שכן הינם מסוכנים ואינם מסוגלים לבקר את רמת הזעם שלהם.

            נוכח סף הגירוי הנמוך של המשיבים ומוכנותם לעשות מעשים כה חמורים, ללא סיבה של ממש, הנראית לעין, אין ליתן בהם אמון ואין לשחררם לחלופת מעצר.

5.         מנגד, טוען הסניגור, עו"ד חליחל, כי חומר הראיות כנגד המשיבים הינו קלוש. במיוחד מציין הסניגור את העובדה, כי העד האובייקטיבי היחיד, השוטר הקהילתי, עמרן רבין, אינו מפרט בעדותו, כי המשיבים החזיקו כלי נשק כלשהם, ואינו מתייחס כלל לסכינים וגרזנים ביחס למשיבים 1 ו- 2 ואף לגבי המשיב 4. הסניגור מצביע על סתירות שונות בעדויות המתלוננים, וכי למעשה, אין בעדויות המתלוננים כדי לקשור את המשיב 1 בכל דרך שהיא למעשים המיוחסים. אף לא הובאה עדות, לפיה, מוסא החזיק בסכין או "במשהו אחר". אף המשיבים עצמם נפגעו בארוע ועקב כך נחקרו המתלוננים באזהרה. חרף זאת, הוגש כתב האישום אך ורק נגד המשיבים. לשיטת הסניגור, אין בחומר הראיות תשתית מספקת להרשעה, ובמיוחד לא לגבי המשיבים מס' 1 ו- 2. בנסיבות אלה, לא קיימת עילת מעצר נגדם. אך גם אם מתקיימת עילת מעצר, על בית המשפט לבחון האם קיימת מסוכנות והאם ניתן להפיגה על ידי קביעת תנאי חלופת מעצר הולמים. הסניגור הציג לעיוני אסופה של החלטות שיצאו מעם קולמוסם של בית המשפט העליון ובתי המשפט המחוזיים, בהן הורו בתי המשפט על שחרורם של נאשמים, אף בנסיבות חמורות מן הנסיבות שלפנינו.

6.         עברתי בעיון על חומר הראיות המצוי בתיק החקירה שהומצא. אין ספק, כי לגבי מוסא, קיימות ראיות דיות למכביר, באשר לחלקו בפרשיה ולמעשים שעשה. מחומר הראיות עולה, כי מוסא הוא אשר פתח במהומה. עדותו של השוטר עמרן רבין מפרטת את חלקו של מוסא בפרשיה (ראה הודעת השוטר מיום 23.1.07). גם בהודעתו של דודם של המתלוננים, כמאל אבו ראס, רואים אנו את חלקו של מוסא, כמי שפתח במהומה, הסתער על המתלוננים, כאשר בידו מקל גדול, ופתח במעשי התקיפה. על דברים אלה חוזרים אף המתלונן יוסף גואמיס (ראה הודעתו מיום 22.1.07); גאלב גואמיס (ראה הודעתו מיום 22.1.07) וכן באדר גואמיס. האחרון אף ציין בהודעתו מיום 22.1.07, כי מוסא תקפו באמצעות קרש.

            אין ספק, כי קיימות ראיות למכביר ביחס לחלקו של מוסא בפרשיה. ראיות גולמיות אלה, די בהן כדי ללמד על מסוכנותו ועל העובדה, כי הוא אשר יזם את מעשי התקיפה והיה ראש וראשון למתנפלים על המתלוננים, תוך שהוא עצמו נוטל חלק פעיל ביותר בתקיפתם של המתלוננים.

7.         אף נגד המשיב 4, עיסאם גואמיס, המכונה אף עאמר, קיימות ראיות למכביר. בעדותו של השוטר, מוצאים אנו, כי משיב זה היה בין התוקפים. נכון אמנם, כי השוטר לא פירט את חלקו, אולם חלקו זה פורט על ידי המתלוננים, בצורה עקבית. המתלונן, יוסף גואמיס, העיד, כי עיסאם תקף את עורסאן והיכה אותו עם הגרזן, ולאחר מכן אף פגע בראשו שלו - של יוסף (ראה הודעתו מיום 22.1.07). עורסאן גואמיס, אשר נפגע מהגרזן, לא יכול היה להעיד מי פגע בו, אולם ציין, כי ראה את עיסאם אוחז בגרזן. לאחר מכן, אף עיסאם עצמו היה בין אלה שרדפו אחריו בצעקות, כשהוא אוחז בגרזן (ראה הודעותיו מיום 20.1.07 ומיום 22.1.07). אף אחמד גואמיס ציין בהודעתו, כי ראה את עאמר (עיסאם) תוקף את עורסאן באמצעות הגרזן ופוגע בראשו. המתלונן גאלב, ציין, בהודעתו מיום 22.1.07, כי עיסאם היה אחד מהרודפים, אשר רדף אחריהם, כשבידו גרזן. העד, באדר גואמיס, ראה את עיסאם אוחז גרזן, תוקף באמצעותו את אחיו יוסף ופוגע בראשו.

            יש אף לציין, כי על פי צילומי הפגיעות המצויים בתיק החקירה, ניתן לראות, כי המתלוננים נפגעו בגולגולתם באמצעות כלי חד.

            אין ספק, כי הראיות דלעיל הינן ראיות דיות, אשר יש בהן פוטנציאל כדי להביא להרשעתו של עיסאם, אם תעמודנה במבחן הדיון בתיק העיקרי. ראיות אלה אף מצביעות על מסוכנות יוצאת מגדר הרגיל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ