אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 22208/07

החלטה בתיק בשא 22208/07

תאריך פרסום : 31/03/2009 | גרסת הדפסה
בש"א, ה"פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
22208-07,1204-07
02/01/2008
בפני השופט:
יהודה זפט - סגן נשיא

- נגד -
התובע:
הרמטיק נאמנות (1975) בע"מ
עו"ד גיורא ארדינסט
עו"ד רן שפרינצק
עו"ד גלי פרידהוף
הנתבע:
1. גדיש השקעות בגמל בע"מ
2. פסגות אופק גמל בע"מ
3. גד גמולים חברה לניהול קופות גמל בע"מ
4. בנק הפועלים בע"מ
5. גדיש גלובל בע"מ
6. Plainfield Asset Mannagement LLC
7. York Global Finance I. PTE. Ltd

עו"ד רון ברקמן
עו"ד גילעד פורת
עו"ד רם כספי
עו"ד יאיר כספי
עו"ד יוסף בנקל
עו"ד עופר ריש
החלטה

רקע

ביום 31.5.07 התקשרה גדיש השקעות בגמל בע"מ (להלן: "החברה") עם גד גמולים חברה לניהול קופות גמל בע"מ שבשליטת בנק הפועלים בע"מ (להלן: "המוכרים") בהסכם לפיו רכשה החברה את כל פעילותה ונכסיה של קופת הגמל גדיש (להלן: "גדיש"), תמורת 750 מיליון ש"ח, בכפוף להתקיימות תנאים מתלים (אישורים רגולטוריים) שנקבעו בהסכם עד ולא יאוחר מיום 20.12.07 (להלן: "הסכם הרכישה").

למימון מחצית מתמורת רכישת גדיש התקשרה החברה עם כלל פיננסים חיתום בע"מ ואיפקס חיתום וניהול הנפקות בע"מ (להלן: "המפיצות") בהסכם הפצה מיום 23.7.07 ו - 10.8.07 (להלן: "הסכם ההפצה"), בו נקבע כי המפיצים יטפלו בשיווק 2 סדרות של אגרות חוב שתנפיק החברה למימון פעילותה. ביום 16.8.07 השלימה החברה את קבלת ההזמנות לרכישת אגרות חוב מסדרה א הנושאות ריבית שנתית בשיעור של כ- 7.5% ואגרות חוב מסדרה ב' הנושאות ריבית שנתית בשיעור של כ - 9% לפירעון ב - 20 תשלומים חצי שנתיים עד לאוקטובר 2019.

ביום 1.10.07 התקשרה החברה עם המבקשת בהסכם לפיו תשמש המבקשת נאמן של מחזיקי אגרות החוב מסדרה א' והסכם נוסף לפיו תשמש המבקשת נאמן של מחזיקי אגרות החוב מסדרה ב' (להלן: "הסכמי הנאמנות"). על פי הסכמי הנאמנות אמורה הייתה המבקשת להחזיק בכספי התמורה מהנפקת אגרות החוב (להלן: "כספי הנאמנות") ולהעבירם למוכרים בהתקיים התנאים שנקבעו לכך עד ליום 31.3.08 (להלן: "התנאים המתלים"), שאם לא כן, תשיב המבקשת את כספי הנאמנות לבעלי אגרות החוב והחברה תשלם להם את הפרשי הריבית שנצברה לזכות בעלי אגרות החוב.

ביום 8.11.07 דיווח בנק הפועלים לבורסה כי המוכרים ייענו לבקשת החברה לביטול הסכם הרכישה בתנאי שבמקביל יתקשרו הרוכשים בהסכם עם פסגות אופק גמל בע"מ (להלן: "פסגות") לרכישת פעילות גדיש בתנאים דומים ובעד אותה התמורה.

ביום 12.11.07 פרסם בנק הפועלים הודעה לפיה ביום 11.11.07 בוטל הסכם הרכישה ובמקביל נחתם הסכם בין המוכרים לבין פסגות לפיו רכשה פסגות את גדיש.

בהמרצת פתיחה 1204/07 עותרת המבקשת ליתן צווים כדלהלן:

א.      צו הצהרתי לפיו היפרה החברה את הסכמי הנאמנות, בכך שגרמה לביטול הסכם הרכישה.

ב.      צו הצהרתי לפיו ביטול הסכם הרכישה חסר תוקף.

ג.        צו הצהרתי לפיו ההסכם שנחתם בין המוכרים לבין פסגות לרכישת גדיש בטל.

ד.      להורות לחברה לקיים את הסכמי הנאמנות, לרבות קיומו של הסכם הרכישה.

ה.      להצהיר כי משיבות 2 - 7 גרמו להפרת הסכמי הנאמנות ביודעין ובלא צידוק מספיק, על ידי החברה ובכך עוולו בגרם הפרת חוזה כלפי בעלי אגרות החוב.

בבקשה שלפני עותרת המבקשת ליתן צו מניעה זמני האוסר על ביטול הסכם הרכישה, וככל שהסכם הרכישה בוטל להורות כי הביטול חסר תוקף. כן עותרת המבקשת לאסור על ביצוע התקשרות בין המוכרים לבין פסגות בקשר עם רכישת גדיש, וככל שנערך הסכם כזה להורות כי ההסכם חסר תוקף משפטי.

עוד עותרת המבקשת לאסור על השלמתו וביצועו של הסכם בין המוכרים ופסגות בקשר עם רכישת גדיש ו/או ביטול הסכם הרכישה.

דיון

א.      מתצהירו של בארי בן זאב, המשנה למנכ"ל בנק הפועלים והמצהיר מטעם המוכרים, עולה כי בשלהי 2006 החל בנק הפועלים בע"מ (להלן: "הבנק") לפעול למכירתה של קופת הגמל גדיש המנהלת נכסים בהיקף של למעלה מ - 20 מליארד שקל ולה כ - 750,000 עמיתים. לאחר בדיקה החליט הבנק למכור את גדיש לקבוצת משקיעים בראשות Plainfield  Asset  Mannagement LLC (להלן: "קבוצת פליינפילד") ובסמוך נכרת הסכם הרכישה מיום 31.5.07 בין המוכרים לבין החברה שהוקמה לצורך ניהול קופת הגמל גדיש.

עוד עולה מתצהירו של בארי בן זאב, כי בסמוך לחודש ספטמבר 2007 פנו נציגי קבוצת פליינפילד לבנק הפועלים ועידכנו אותם בדבר ניהול מגעים עם פסגות במטרה לבחון שיתוף פעולה לרכישת גדיש (סעיף 13), כי הבנק הסכים לניהול המגעים, וכי בסמוך פנו נציגי קבוצת פליינפילד ופסגות לבנק והציעו לבטל את הסכם הרכישה ולהעביר את גדיש לפסגות גמל באופן שתתבצע התקשרות ישירה בין המוכרים לפסגות. עוד הובהר כי קרן פליינפילד תרכוש מניות מיעוט בפסגות. את הטעם לביטול הסכם הרכישה והעברת גדיש לפסגות גמל סמכו נציגי קבוצת פליינפילד ופסגות על כך שבידי פסגות גמל היה רשיון ומערך לתפעול וניהול קופות גמל ובכך התייתר הצורך בבקשת רשיון לניהול קופות גמל ואף הצורך בהכנת תשתית מערכתית לניהול קופת גמל מן היסוד כפי שנדרש היה אילו הועברה פעילות גדיש לחברה (סעיף 16).

הבנק הסכים להצעת קבוצת פליינפילד ופסגות, וביום 11.11.07 בוטל הסכם הרכישה ונכרת הסכם רכישה חדש בין המוכרים לבין פסגות לפיו רכשה פסגות את קופת הגמל גדיש (להלן: "הסכם פסגות") ובסמוך פעלו הצדדים להסכם פסגות לביצוע ההסכם (סעיפים 20-22).

מתצהירו של עודד אקסלרוד, המצהיר מטעם קבוצת פליינפילד, עולה כי בסמוך לאחר עריכת הסכם הרכישה פעלה החברה להקמת מערך לוגיסטי למתן שירות ללמעלה מ - 745,000 עמיתי גדיש ולקיום תנאים מתלים נוספים שנקבעו שבהסכם הרכישה (סעיפים 20 - 24). אולם החברה לא הצליחה לגייס מנהל הבקיא בענף הגמל והפיננסים ואף לא להשלים את התחייבויותיה על פי הסכם הרכישה עד למועד הראשון שנקבע לכך. לפיכך, התעורר אצל החברה חשש שלא תוכל לעמוד בקיום התנאים המתלים שנקבעו בהסכם הרכישה גם במועד המאוחר השני שנקבע לקיומם, וממילא לא תוכל לקיים את התנאים שנקבעו להעברת תמורת אגרות החוב לחברה.

על רקע חשש זה החלה קבוצת פליינפילד לנהל משא ומתן עם קרן יורק בעלת השליטה בפסגות, בעקבותיו נכרת הסכם פסגות.

ב.      בפרסום החברה לקראת הנפקת אגרות החוב (נספח ד), נקבע:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ