אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתחרות בין צווים לתפיסת נכסים שתפסו שעבוד רשום לבין המחאת זכות לאחר הוצאת הצו

החלטה בתחרות בין צווים לתפיסת נכסים שתפסו שעבוד רשום לבין המחאת זכות לאחר הוצאת הצו

תאריך פרסום : 20/12/2011 | גרסת הדפסה
צ"א
בית משפט השלום בחיפה
9445-08-11
11/12/2011
בפני השופט:
תמר נאות פרי

- נגד -
התובע:
שי שירותים לוגיסטיים (אס.אל.אס) בע"מ
הנתבע:
1. מדינת ישראל - מחלקת חקירות מכס ומע"מ חיפה
2. רו"ח חן ברדיצ'ב
3. מקור הפורמיקה בע"מ
4. פיסו השקעות בע"מ
5. קבוצת פיסו תעשיות בע"מ
6. פיסו נדל"ן 2000 בע"מ
7. מ. מ. ב. מקור מסחר בעץ בע"מ
8. פי.וי.בי. הדבקות בע"מ
9. מ. ת. ב. מקור תעשיות בעץ בע"מ
10. יוחאי פיסו
11. מאיר פיסו
12. יפה פיסו

החלטה

לפני בקשה להורות על בטלות צווים לתפיסת נכסים שהוצאו במסגרת חקירה שמתנהלת כנגד המשיבים 3-13. ליתר דיוק, המחלוקת נוגעת לתחרות שבין הצווים (אשר "תפסו" שעבוד רשום לטובת אחת מהמשיבות) לבין המחאת זכות (אשר מכוחה אותה משיבה המחתה את זכויותיה לגבי השעבוד לטובת המבקשת).

רקע כללי ועובדות מוסכמות -

 1. מקור הפורמייקה בע"מ (המשיבה מס' 3) והמשיבים 4-13 הינם חברות בע"מ ואישים פרטיים הקשורים לחברת מקור הפורמייקה בע"מ. לצורך הבקשה שלפני אין נפקות להבדל שבין החברות השונות, ליחסי הגומלין שביניהן לבין עצמן ו/או לתפקיד המדויק של האישים השונים באותן חברות, והם יכונו להלן ביחד: " מקור הפורמייקה".
 2. במהלך 2008 העניקה מקור הפורמייקה הלוואה לחברה בשם רסידו פי.בי. בע"מ (להלן: " ההלוואה" ו-" רסידו"). להבטחת החזר ההלוואה, שיעבדה רסידו למקור הפורמייקה את זכויותיה בנכס מקרקעין שהיה בבעלותה (להלן: " השעבוד" ו-" נכס המקרקעין"). השעבוד נרשם במרשם השעבודים של רשם החברות.
 3. אינני יודעת באיזו נקודת זמן נכנסה רסידו להליכי פירוק, אך אין חולק כי ביום 8/1/2009 הושג הסדר נושים לגבי רסידו (במסגרת תיק פש"ר 2548/08 בבהמ"ש המחוזי בתל-אביב) ורו"ח חן ברדיצ'ב, המשיב מס' 2, מונה כנאמן לביצוע הסדר הנושים (להלן: " הנאמן של רסידו"). הנאמן של רסידו דן בדרישות החוב של הנושים השונים ואישר כי חובה של רסידו כלפי מקור הפורמייקה עומד על סך של כ-10,455,734 ש"ח. בהמשך, הנאמן של רסידו פעל למכירת נכסיה של רסידו, ובכללם נכס המקרקעין ששועבד לטובת מקור הפורמייקה.
 4. במועד לא מוגדר, ולכל המאוחר בתחילת שנת 2011, החלה חקירה של רשות המיסים אגף המכס והמע"מ מחוז צפון, המשיבה מס' 1 (להלן: " המדינה"), כנגד מקור הפורמייקה, בכל הנוגע לחשדות שעניינן עבירות פליליות שונות מכח חוק העונשין, תשל"ז-1977, חוק איסור הלבנת הון, תש"ס-2000 (להלן: " חוק איסור הלבנת הון"), חוק מס ערך מוסף, תשל"ו-1975 (להלן: " חוק המע"מ") ופקודת מס הכנסה, תשכ"א-1961.
 5. במסגרת החקירה, בעודה בשלב "החסוי", ביום 9/3/11 הגישה המדינה בקשה לקבלת צווים רבים לתפיסת זכויות ונכסים של מקור הפורמייקה, ובכללם צו לתפיסת נכסים (ב"ש 1647/11). הבקשה נדונה בפני סגנית הנשיא, כב' השופטת קנטור, אשר נתנה צו המופנה לרשם החברות ואשר מכוחו נתפסו נכסים אשר בידי מקור הפורמייקה, לרבות כל מסמך הקשור למקור הפורמייקה ולרבות הנכסים אשר פורטו ברשימה שצורפה לבקשה. הצו הורה לרשם החברות להמציא את החפצים והמסמכים ולרשום הערה בדבר איסור כל פעולה שהיא בנכסים האמורים. צו זה יכונה להלן: " הצו הראשון".
 6. במהלך הימים 14/3/2011 ובסמוך לכך, הפכה החקירה ל"גלויה", ביום 5/4/2011 התבקשו והתקבלו צווים רבים נוספים, ובהמשך - אף בוצעו מעצרים רלבנטיים.
 7. ביום 29/5/2011 אישר בהמ"ש המחוזי בתל-אביב את מכירת נכס המקרקעין שהיה של רסידו לקונה פלוני, כנגד סכום של כמעט 80 מליון ש"ח, בתשלומים שונים. אין ספק כי יהא בתמורה כאמור כדי להשיב את ההלוואה שנתנה מקור הפורמייקה לרסידו.
 8. ביום 9/6/11 המחתה מקור הפורמייקה למבקשת בתיק זה, שי שירותים לוגיסטיים (אס. אל. אס) בע"מ (להלן: " שי שירותים") את זכותה לקבל מרסידו כל סכום שיתקבל אצל רסידו ממכירת נכס המקרקעין (להלן: " המחאת הזכות"). ברקע המחאת הזכות, היחסים העסקיים שבין מקור הפורמייקה לבין שי שירותים, באשר שי שירותים הינה חברה לעמילות מכס אשר עסקה בעבר (ואף עוסקת היום) במתן שירותים למקור הפורמייקה. על מהות ההמחאה ומטרותיה ארחיב בהמשך.
 9. ביום 20/7/11, ניתן צו נוסף לבקשת המדינה, המופנה כלפי הנאמן של רסידו, ואשר מכוחו יהא עליו להעביר את חלקה של מקור הפורמייקה בתמורה שתתקבל ממכירת נכס המקרקעין לטובת קרן החילוט אשר תשמש לצורך חילוט נכסי מקור הפורמייקה - אם וכאשר תורשע בדין וינתן צו חילוט רלבנטי (להלן: " הצו השני").
 10. נכון להיום - המכר של נכס המקרקעין טרם הושלם (וראו כי בהתאם למידע שהעביר הנאמן של רסידו לתיק בהמ"ש בחודש ספטמבר 2011, המועד לביצוע התשלומים מצד הקונה טרם הגיע בשל העדר אישור של מינהל מקרקעי ישראל למכר). משמע, שכספי המכר טרם התקבלו בידי הנאמן ועוד לא הגיעה העת להעבירם - לא לידי שי שירותים (בהתאם להמחאת הזכות) ולא לידי המדינה, לקרן החילוט (בהתאם לצו הראשון או השני).

טענותיה של המבקשת, שי שירותים -

 1. שי שירותים טוענת כי היא זכאית לקבל את הכספים בהתאם להמחאת הזכות ומעלה שורה ארוכה של טענות לגבי הצו הראשון ואף לגבי הצו השני.
 2. למען הדיוק - נבהיר כי הבקשה המקורית הוגשה רק כנגד הצו השני, אשר אוחר בזמן יחסית למועד המחאת הזכות. במהלך הדיונים, ולאור הצגתו של הצו הראשון, עיקר טענותיה של שי שירותים מופנות כיום רק כלפי הצו הראשון.
 3. בהמשך אתייחס בפירוט למכלול הטענות ורק אציין בתמצית כי הטענות מתייחסות לחוסר סמכות בהוצאת הצו הראשון, בטלותו מדעיקרא, פקיעתו של הצו הראשון, עדיפותה של המחאת הזכות על פני הצו הראשון, הסתמכות מצד שי שירותים על ההמחאה ועוד.
 4. הבקשה של שי שירותים הוגשה כנגד המדינה, הנאמן של  רסידו ומקור הפורמייקה.

טענות המשיבים -

 1. המדינה טוענת שאין להעביר את כספי התמורה לידי שי שירותים וכי הצו הראשון, ולחילופין, הצו השני, גוברים על ההמחאה ולכן יש להמשיך ו"לתפוס" את השעבוד - על מנת שניתן יהא לעתור לחילוטו בהמשך. לטענתה, המחאת הזכות נועדה על מנת לנסות ולהבריח את התמורה שאמורה להגיע ממכירת נכס המקרקעין מתוך סך נכסיה של מקור הפורמייקה, בניגוד לצווים השונים שניתנו.
התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ