אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בעניין הלנת שכר ברשויות המקומיות ובמועצות הדתיות

החלטה בעניין הלנת שכר ברשויות המקומיות ובמועצות הדתיות

תאריך פרסום : 31/12/2006 | גרסת הדפסה
ס"ק
בית דין ארצי לעבודה סק 10/06
10-06
28/12/2006
בפני השופט:
הנשיא סטיב אדלר

- נגד -
התובע:
1. התאחדות התעשיינים בישראל
2. לשכת המסחר תל אביב איגוד לשכות המסחר
3. רשות שדות התעופה
4. חברת נמל אשדוד בע"מ
5. רכבת ישראל בע"מ

הנתבע:
1. הסתדרות העובדים הכללית החדשה
2. מרכז השלטון המקומי
3. מדינת ישראל - משרד הפנים ומשרד האוצר

החלטה

            אתמול, ו' בטבת התשס"ז (27.12.2006) התקיימה בפני ישיבת דיווח נוספת בהליך זה, במסגרתה עמדנו על ההתקדמות בפתרון בעיית הלנת השכר ברשויות המקומיות ובמועצות הדתיות, כדלקמן:

1.         ההתקדמות בתשלום שכר עובדי הרשויות המקומיות - 11 רשויות נוספות שילמו שכר מולן לעובדים -

            במסגרת ישיבת הדיווח הקודמת, התבשרנו על תשלום שכרם של עובדי 23 רשויות מקומיות מתוך הרשויות בהן נותרה בעיה של הלנת שכר, כמפורט בהחלטה מיום 20.12.2006. באותה החלטה עמדנו על כך שהלנת השכר נמשכת במספר מצומצם של רשויות מקומיות "חריגות", לגביהן הודיע משרד הפנים כי יציג מתווה כולל להבאת הרשות.  

     הדיווחים שהועברו לבית הדין מטעם הצדדים ונציגי המדינה עובר לישיבת הדיווח אתמול ודברי הצדדים ונציגי המדינה במהלך הישיבה מלמדים, כי        במרוצת השבוע החולף, שולם שכר עובדי 11 רשויות נוספות עד לחודש אוקטובר (כולל). מדובר ברשויות אלה: יסוד המעלה, קלנסוואה, ריינה, כפר כנא, עילבון, אליכין, מג'אר, סכנין, עמנואל, קציר חריש (שולם 64% משכר אוקטובר), ערערה בנגב (על פי הצהרת ראש הרשות).

2.         טיפול משרד הפנים ב"רשויות החריגות" -

            בכל הנוגע ל"רשויות החריגות" בהן קיים חוב שכר לעובדים, הציגו נציגי המדינה מתווה לפתרון עתידי של בעיות הרשויות, כדלקמן:

                                 א.         כפר מנדא - שדרוג תוכנית הבראה.

                                 ב.         ראמה - שדרוג תוכנית הבראה. קיום שימוע לראש הרשות על מנת לשקול האם יש צורך במינוי וועדת חקירה לבדיקת תפקוד הרשות.

                                  ג.         באקה-ג'ת - ראש הרשות ומועצתה פוזרו ומונתה וועדה ממונה. תוכנית הבראה שגיבשה הרשות נבדקת על ידי משרד הפנים. לאחר אישור תוכנית הבראה ועם ההתקדמות ביישום אבני הדרך שבתוכנית, יועברו לרשות סכומי סיוע נוספים. 

                                 ד.         ירכא - שדרוג תוכנית הבראה. קיום שימוע לראש הרשות על מנת לשקול האם יש צורך במינוי ועדת חקירה לבדיקת תפקוד הרשות.

                                 ה.         כפר קאסם - לרשות מונה לאחרונה חשב מלווה. שדרוג תוכנית הבראה.

                                  ו.          נחף - פוזרה מועצת הרשות. מונה חשב מלווה. שדרוג תוכנית הבראה.

                                  ז.          טייבה - בימים אלה ממונה ועדת חקירה לבדיקת תפקוד הרשות. משרד הפנים בוחן את גרעון הרשות ומקורו על מנת ליצור בסיס לבחינת מתווה להבראת הרשות.

3.                  לישיבת הדיווח זומנו ראשי הרשויות, גזברים וחשבים ממונים של הרשויות  כפר יאסיף, ראמה וטייבה. זאת, נוכח נתונים באשר להלנת שכר מתמשכת ברשויות אלה ועיקולים בסכומים גבוהים על חשבונותיהן. מדברי פרנסי רשויות אלה בפני בית הדין, עלו הנתונים הבאים:

                                 א.         כפר יאסיף - ברשות כ - 50 עובדים מוניציפאלים ועוד כ - 50 גימלאים בפנסיה תקציבית. לרשות אושרה תוכנית הבראה על ידי משרד הפנים בשלהי שנת 2004, ובחודש פברואר 2005 נחתם הסכם קיבוצי למימוש חלק התוכנית שעניינו בעובדים, עם ההסתדרות. בהתאם להסכם, פוטרו  כ - 80 עובדים מוניציפליים בסמוך לחתימתו ללא שננקטו הליכים משפטיים בעניין. גביית הארנונה ברשות נמצאת במגמת עליה ועומדת לעת הזו על כ - 50%. הרשות חבה לעובדיה תשלום שכר בגין 6 חודשים, בין היתר, משלא ניתן לה אשראי מבנק אוצר השלטון המקומי. בעניין זה ציין מר בלניקוב, כי התגלעה בין הבנק לבין משרד האוצר מחלוקת על תנאי העמדת האשראי לרשויות. עוד הוסיף מר בלניקוב, כי מדובר ברשות העושה מאמץ לשתף פעולה עם דרישות משרד הפנים.

                                 ב.         ראמה - הרשות מונה כ - 8,000 תושבים ומועסקים בה כ - 19  עובדים מוניציפאלים. חובות השכר של הרשות לעובדיה הינם בגין שבעה חודשי עבודה. תוכנית הבראה שאושרה לרשות במהלך 2004, לא יושמה. ביולי 2006 נחתם הסכם קיבוצי להבראת הרשות עם ההסתדרות, במסגרתו פוטרו 20 עובדים, ו - 13 עובדים פרשו לגימלאות. זאת, לצד קיצוץ היקפי משרות. לרשות חובות כבדים לנושיה.

מר בלניקוב ציין, כי במרוצת שנה זו הועברו לרשות מענקי איזון בסך 5.8 מליון ש"ח, אולם הרשות אינה עומדת באבני הדרך שהותוו להבראתה. לפיכך, יוזמן ראש הרשות לשימוע במשרד הפנים על מנת לשקול מינוי וועדת חקירה לבדיקת תפקוד הרשות או נקיטת אמצעים אחרים.

ג.    טייבה - העיר טייבה מונה כ-  34,000 תושבים. בעירייה מועסקים        כ- 150 עובדים מוניציפאלים ועוד כ -  150 עובדי חינוך. לעירייה חובות כבדים לגורמים שונים בסכום כולל העולה על 120 מליון ש"ח. בכלל זה, בא חוב העירייה לעובדיה בגין אי תשלום שכר (נטו), בסכום העולה על 14 מליון ש"ח. מדובר בחוב שכר בגין מספר רב של חודשים, שלגבי עובדים מסויימים מגיע לשנים עשר חודשי חוב. לאחר תקופה בה היתה העירייה מצויה בהסדר נושים ששיפר את מצבה האקטוארי, שב מצבה הכספי של העירייה והתדרדר בשנים האחרונות. ושוב, כיום מוטלים על חשבונות הרשות עיקולים כבדים ומתנהלים כנגדה הליכי הוצאה לפועל. מן הדיווח עולה, כי קיים חשש ממשי לאי סדרים בניהול הרשות בעבר, חלקם נבדקים על ידי משרד מבקר המדינה. בכלל זה, הטעים ראש העיר המכהן, מר עבד אל חכים חאג'-יחיא, כי 40 מיליון שקלים מחובות העירייה, מקורם בפסקי דין שניתנו כנגדה  במעמד צד אחד, בשל מחדל אי הגשת כתבי הגנה בשלהי כהונתו של ראש העיר הקודם. מר חאג' יחיא ציין, כי העירייה הגישה בקשה לביטול פסקי הדין וחזקה על הערכאות השונות שתיתנה דעתן לנסיבות החריגות של מתן פסקי דין אלה. 

                  נציגי ההסתדרות ובכלל זה יושבת ראש ועד העובדים בעירייה, הגב' סלווה מסאורה טענו, כי אין ליתן יד למציאות בה מולן שכר עובדים משך חודשים ארוכים. הגב' מסאורה ציינה, כי שביתות בהן נקטו  העובדים בעבר ובמהלך שנה זו לא קידמו את בעיית הלנת שכרם. לטענתה, העובדים שנקטו בצעדים ארגוניים אף "נענשו" על דרך הלנת שכר ממושכת  בהשוואה לעובדים אחרים בעירייה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ