אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בבקשת משרד הרווחה להורות על מתן טיפול כימותרפי לקטין לשם שמירה על שלומו

החלטה בבקשת משרד הרווחה להורות על מתן טיפול כימותרפי לקטין לשם שמירה על שלומו

תאריך פרסום : 09/06/2014 | גרסת הדפסה
א"פ
בית משפט לעניני משפחה טבריה
16397-04-14
27/05/2014
בפני השופט:
ורד ריקנטי-רוסהר

- נגד -
התובע:
היועץ המשפטי לממשלה - משרד הרווחה והשירותים החברתיים חיפה
הנתבע:
1. ח' כ' (להלן: "האב")
2. ח' כ' (להלן: "האם")

החלטה

בפני בקשה אשר הוגשה על ידי היועץ המשפטי לממשלה - משרד הרווחה והשירותים החברתיים חיפה (להלן: " המבקש") מכוח סעיף 68 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב - 1962 (להלן: " חוק הכשרות המשפטית"), להורות על מתן טיפולים כימותרפיים וקרינה לקטין, כבן 14 וחצי שנים, לשם שמירה על שלומו הגופני של הקטין. הקטין והוריו מתנגדים לטיפול ומכאן הבקשה שבפני.  

אני ניגשת לכתוב החלטה זו לאחר שכל מאמצי להביא את הקטין והוריו לתוצאה מוסכמת כשלו. מאמצי להשגת הסכמה נעשו לאור החשיבות אותה אני מייחסת לשיתוף הפעולה של ההורים עם הצוות הרפואי אשר יטפל בקטין ולהשפעת שיתוף פעולה זה על תהליך הריפוי וההחלמה של הקטין. אלא שבהיעדר הסכמה אין מנוס זולת הכרעה שיפוטית בבקשה.

א.      רקע עובדתי ותמצית ההליכים

1.       הקטין, כבן 14 וחצי שנים, סבל לפני כחמש שנים מלוקמיה לימפטית חריפה, טופל בכימותרפיה והבריא.

2.       המשיבים הינם הוריו של הקטין והאפוטרופוסים הטבעיים עליו (להלן: " ההורים").

3.       על פי המסמכים הרפואיים אשר צורפו לבקשה, בחודש 2/2014 אובחנה הישנות של מחלת הקטין באשך, הקטין עבר ניתוח לכריתת הגידול וכעת הוא נזקק, לדעת הגורמים הרפואיים המטפלים בו במרכז הרפואי "בני ציון", למתן טיפולים כימותרפיים והקרנות.

4.       לעמדת רופאי המרכז הרפואי "בני ציון" ניתן לטפל בהישנות המחלה בהצלחה רבה, עם סיכויי החלמה טובים. כן ניתן לשמור על פוריותו של הקטין. אם המחלה לא תטופל, להערכת הרופאים היא עלולה להתפשט למח העצם, ובמקרה זה הטיפול יהיה אגרסיבי ומורכב הרבה יותר וסיכויי הצלחתו יורדים, עד כדי מצב של סכנת חיים. דחיית הטיפול עלולה לגרום לקטין נזק רב ( ר' תעודות רפואיות של ד"ר רות לאור מומחית להמטולוגיה מיום 17.3.14 וכן של ד"ר אטיאס דינה - מנהלת המטולוגיה  והמטולוגיה/אונקולוגיה ילדים, שתיהן מהמרכז הרפואי "בני ציון").      

5.       הוריו של הקטין מסרבים למתן הטיפול ולתכנית הטיפול המוצעת על ידי צוות ביה"ח.

6.      מן התסקיר שנערך על ידי העו"ס לסדרי דין - הגב' א' ג' (להלן: " העו"ס") - מיום 8.4.14 (להלן: " התסקיר") עולה כי סירובם של ההורים מבוסס על שני טעמים עיקריים: האחד, אמונתם ללא סייג בכבוד הרב ק', אשר הורה להם להימנע מקבלת הטיפול הכימותרפי (וזאת בשונה מטיפולים קודמים בקטין, אותם הורה להם לקיים). השני, טענתם כי משהוסר הגידול ותוצאות הבדיקות שנערכו לקטין הן תקינות - הרי שהקטין אינו חולה, וכי אין דחיפות במתן הטיפול הכימותרפי. ההורים הציגו סיכום ייעוץ מטעם ד"ר יוסף ברנר - מומחה באונקולוגיה מיום 30.3.14 לתמיכה בעמדתם.

7.       אציין כבר עתה כי ההורים הביאו בפני נימוקים נוספים להתנגדותם לטיפול, נימוקים אשר מצאו ביטויים בדיון שהתקיים בפני ובהודעות ההורים אשר הוגשו לתיק בית המשפט. מנימוקי ההורים עלה החשש כי הטיפול הכימותרפי יביא למותו של הקטין, החשש כי הטיפול הכימותרפי יגרום לאובדן פוריות, פגיעה בגדילה ובאונות הקטין - והשלכתם של אלה על יכולתו של הקטין להינשא בעתיד ולהקים משפחה. כמו כן העלו ההורים חשש באשר להשפעת הטיפולים על מצבו הנפשי של הקטין.

          לדברי ההורים, מאחר ותוצאות הבדיקות שנערכו לקטין לאחר הסרת הגידול מצביעות על ערכים תקינים, ואין עדות להתפרצות של המחלה - ההורים מסרבים לטיפול אשר יסכן את הקטין ויגרום לו לנזק. לדברי ההורים הם מוכנים לקחת את הקטין לבדיקות תכופות בביה"ח (פעמיים בשבוע), ואם יתברר כי הקטין חלה חס וחלילה, הרי שהם יתחילו בטיפול הכימותרפי באופן מיידי.

8.       באשר לעמדת הקטין, העו"ס שוחחה עימו והוא הביע בפניה את סירובו לביצוע הפעולות הרפואיות. הקטין תיאר את תקופת אשפוזו הקודמת כשהות "בכלא" ואמר כי הוא מעדיף לשחק עם חברים, להיות בבית ולמות, מאשר להיות בבית החולים, לעבור טיפולים רפואיים ואז למות. לדבריו הוא נפגש עם כבוד הרב ק' וזה הורה לו שלא להגיע לבית החולים. עפ"י התרשמות העו"ס הקטין חוזר על דברים שנאמרו לו בסביבתו מבלי שהוא מבין את משמעותם.  

9.       נוכח גילו של הקטין והתנגדותו לפעולה הרפואית, הוריתי על מינוי אפוטרופוס לדין לקטין מטעם הלשכה לסיוע משפטי וקבעתי דיון במעמד הצדדים.

10.     האפוטרופוס לדין - עוה"ד יעקב מור יוסף - נפגש עם הקטין, שוחח עימו והתרשם כי הקטין איתן בדעתו לסרב לקבל את הטיפול הרפואי על סמך הסיכונים הטמונים בטיפול הכימותרפי. עמדת האפוטרופוס לדין היתה כי בהינתן מחלוקת רפואית באשר לתועלת אשר תצמח מהטיפול הרפואי, אל מול הנזקים אשר יגרמו לקטין במצב רפואי אשר אינו סופני, יש לכבד את רצונו של הקטין.

עוד יש לציין כי האפוטרופוס לדין פנה לכבוד הרב ק' וקיבל ממנו מכתב ולפיו לא התערב בעניינו הרפואי של הקטין, מלבד לברכו ברפואה שלמה. האפוטרופוס לדין מסר את המכתב לידי הקטין בכוונת תחילה שידע מהרב במישרין את עמדתו. בהקשר זה אעיר כבר עתה כי הורי הקטין לא העלו בפני עמדה רבנית כזו או אחרת בשאלת הטיפול בבנם.   

11.     ההורים עתרו לדחיית מועד הדיון בטענה כי טרם הצליחו להשיג ייצוג משפטי וחוות דעת משפטית וכן ביקשו לזמן לדיון את ד"ר ברנר.  

          מצאתי להיעתר לבקשת ההורים לדחיית מועד הדיון, ואולם לנוכח הדחייה בשמיעת הבקשה והעמדות הנוגדות אשר הוצגו בפני ע"י ד"ר אטיאס וד"ר ברנר, הוריתי כבר באותו שלב על מינויו של הפרופ' יניב יצחק - מנהל המערך להמטולוגיה אונקולוגיה ילדים, במרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל כמומחה מטעם בית המשפט, תוך שקצבתי לצדדים מועד עד אליו יוכלו להסתייג מזהות המומחה אשר מיניתי.

12.     חוות דעתו של הפרופ' יניב הוגשה לבית המשפט ביום 16.4.14 ומסקנותיה (אליהן אתייחס בהרחבה בהמשך) תמכו ותאמו בעמדת רופאי המרכז הרפואי "בני ציון" ולפיה יש להתחיל במתן הטיפול הכימותרפי לקטין באופן מיידי.

13.     ההורים עתרו לביטול מינויו של הפרופ' יצחק יניב, לאחר המועד שקבעתי, בטענה כי הינו קיצוני בדעותיו התומכות במתן טיפולים כימותרפיים, לרבות מתן טיפול כזה בכפייה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ