אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בבקשה לעיכוב הליכים בתביעת קיבוצי השומר הצעיר נ' בנק הפועלים

החלטה בבקשה לעיכוב הליכים בתביעת קיבוצי השומר הצעיר נ' בנק הפועלים

תאריך פרסום : 05/01/2012 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי מרכז
52199-05-11
26/12/2011
בפני השופט:
בנימין ארנון

- נגד -
התובע:
1. בנק הפועלים בע"מ
2. בנק לאומי לישראל בע"מ

עו"ד א. גאון וע. קלרמן
הנתבע:
1. קרן השומר הצעיר בע"מ
2. קיבוצי השומר הצעיר אגודה שיתופית מרכזית בע"מ
3. הקיבוץ הארצי - השומר הצעיר אגודה שיתופית מרכזית בע"מ
4. תכן - חברה כלכלית של הקבוץ הארצי בע"מ

עו"ד ש. קליימן מ. נאור וג. אידו
עו"ד
החלטה

מבוא :

מונחת לפני בקשתם של המבקשים (הנתבעים) בנק הפועלים בע"מ ובנק לאומי לישראל בע"מ (להלן: " המבקשים" או " הבנקים") על פי סעיף 5 בחוק הבוררות, התשכ"ח - 1968 (להלן: " חוק הבוררות"), לעיכוב בירורה של תובענה שהוגשה כנגדם על ידי קרן השומר הצעיר בע"מ (להלן: " הקרן"), קיבוצי השומר הצעיר אגודה שיתופית מרכזית בע"מ (להלן: " אגודת הקיבוצים"), הקיבוץ הארצי - השומר הצעיר אגודה שיתופית מרכזית בע"מ (להלן: " הקיבוץ הארצי"), ותכן חברה כלכלית של הקיבוץ הארצי בע"מ (להלן: " תכן") (כל ארבע התובעות תקראנה להלן ביחד: " המשיבות").

תמצית התובענה :

1.            המשיבות כוללות גופים קיבוציים שונים השייכים לתנועת "השומר הצעיר" (כל הגופים השייכים לתנועה זו יקראו להלן ביחד: " השומר הצעיר"). הקרן הינה חברה פרטית המשמשת כמוסד כספי של השומר הצעיר. אגודת הקיבוצים הינה אגודה שיתופית בבעלות השומר הצעיר אשר שימשה בעבר כארגון קניות של השומר הצעיר. הקיבוץ הארצי מהווה אגודה שיתופית הנמצאת בבעלות השומר הצעיר ומאגדת את האחזקות של השומר הצעיר בתאגידים שונים. תכן הינה חברה פרטית בבעלות השומר הצעיר המחזיקה בנכסים שונים.

2.            התובענה נסובה סביב שני הסדרים פרטניים אשר נובעים ומתייחסים להסדרים כוללים ומורכבים שנעשו החל משנות ה- 80 של המאה העשרים בקשר להסדרת חובותיהם של הקיבוצים לבנקים. הסדרים אלה ידועים בשם " הסדר הקיבוצים".

א.           ההסדר הפרטני הראשון עיקרו הסכמת הבנקים לרכוש הלוואות שנתנה לקיבוצים חברת תכן הנפקות (1987) בע"מ (להלן: " תכן הנפקות") (להלן: " הסכם תכן") (נספח א' לכתב התביעה). תכן הנפקות הנפיקה בזמנו אגרות חוב לציבור, ונתנה הלוואות לקיבוצים שונים של השומר הצעיר. במסגרת הסדר חובות שנעשה לתכן הנפקות הסכימו הבנקים לשלם לתכן הנפקות כ- 31 מליון ש"ח שהופנו לפרעון אגרות החוב, ובתמורה לביצועו של תשלום זה רכשו הבנקים חובות של קיבוצים שונים לתכן הנפקות בסכום של כ- 96 מליון ש"ח. במסגרת הסכמת הבנקים, ובהתאם לדרישת מדינת ישראל אשר הזרימה אף היא סכומים לפרעון האג"ח (ראו: נספח ב' לכתב התביעה), נקבע כי " אם וכאשר יגיע סך כל הכספים (קרן, ריבית והפרשי הצמדה) שגבה מי מאיתנו [הבנקים - ב.א.] בגין ההלוואות הנרכשות מעבר לסכום ששילם אותו בנק עבור ההלוואות הנרכשות בתוספת הצמדה למדד המחירים לצרכן וריבית שנתית בשיעור של 4.5%, ישמש כל סכום נוסף שיגבה הבנק בגין ההלוואות הנרכשות, לכיסוי גירעונות המערכת המרכזית של הקיבוץ הארצי שבהסדר הקיבוצים".

המשיבות טוענות כי הבנקים גבו סכומים מעבר לסכום אותו שילמו עבור רכישת ההלוואות (כולל הפרשי ההצמדה והריבית המוסכמת), וכי לפיכך יתרת הסכום שנגבתה על ידי הבנקים מגיעה להן, ולא לבנקים. בשלב זה עותרות המשיבות למתן צו לקבלת חשבונות מאת הבנקים.

ב.            ההסדר הפרטני השני עניינו עסקה למכירת קרקעות בתל אביב. קרקעות אלה מצויות בבעלות מכללת סמינר הקיבוצים עמותה רשומה (להלן: " הסכם סמינר הקיבוצים"). לטענת המשיבות, הקרן זכאית לסך השווה לשליש מתמורת המכירה אשר עתידה להתקבל על פי הסכם המכר של קרקעות אלה, והסכומים שתקבל ישמשו, במידת הצורך, לפרעון חובותיה של הקרן לבנקים.

בעניין זה מבקשת הקרן מבית המשפט להצהיר כי לבנקים אין כל זכות בסכומי הכסף שיתקבלו ממכירת מקרקעי סמינר הקיבוצים העודפים על הסכומים שישמשו לפרעון חובות הקרן לבנקים (ככל שנותרו חובות כאמור).

תמצית טענות הצדדים בבקשה לעיכוב הליכים :

עיקר טענות המבקשים

3.            הבנקים טוענים כי בסעיף 3.11 בנספח ו' להסדר הקיבוצים (נספח א' לבקשה לעיכוב הליכים) (להלן: " נספח המטה") העוסק בהקמת מטה הסדר הקיבוצים (להלן: " מטה ההסדר") ובסמכויותיו של ראש מטה ההסדר (להלן: " ראש המטה"), נקבע כי " הבנקים והתנועות ממנים בזאת את ראש המטה כבורר על פי חוק הבוררות התשכ"ח - 1968, לצורך הכרעה סופית בכל העניינים שבהם ניתנה סמכות לראש המטה להכריע במחלוקת, וזאת על פי סעיפים ... 3.10... - ויראו סעיף זה כהסכם בוררות".

4.            לטענת הבנקים המחלוקות העיקריות נושא התובענה נוגעות ליתרות החובה של המשיבות כלפי הבנקים החוסות תחת סמכויות ראש המטה הקבועות בסעיף 3.10 בנספח המטה ובהן, בין היתר, " הסמכות להורות לעקוב ולפקח על תוכניות ההבראה של הקיבוצים וכן להורות על ביצוע מחיקות ו/או פריסת חובות לקיבוצי התק"מ והקיבוץ הארצי ולתאגידיהם" (סעיף 72 בבקשה). לפיכך, טוענים הבנקים כי בכל מקרה של סכסוך הנוגע לניהול חשבונות בבנקים המתנהלים מכח הסדר הקיבוצים - מסור העניין לבוררות לפני ראש מטה הקיבוצים (סעיפים 70-72 בבקשה). בנוסף טוענים הבנקים כי הסמכות שניתנה לראש המטה בהסדר הקיבוצים ניתנה לו אף בשני הסדרים כוללים נוספים (" הסדר הקיבוצים המשלים" ו" הסדר הקיבוצים המתקן" (ראו: סעיפים 73-74 בבקשה)).

5.             עוד טוענים הבנקים כי הקיבוץ הארצי חתום על הסדר הקיבוצים במסגרתו הוא התחייב לגרום לכך שהגופים הקיבוציים (וביניהם גם יתר המשיבות) יצטרפו להסדר זה ויקבלו על עצמם לקיים את ההתחייבויות המפורטות בו. בהקשר זה נטען כי בכתב התביעה הסכימו המשיבות שהסדר הקיבוצים חל עליהן " ולכן ניתן לומר, באופן ברור שכל המשיבות בבקשה זו הן צד להסדר הקיבוצים" [ההדגשה במקור - ב.א.]. (סעיף 69 בבקשה).

6.            הבנקים טוענים כי הן הסכם תכן והן הסכם סמינר הקיבוצים מהווים חלק בלתי נפרד מהסדר הקיבוצים, ומשכך - יש להחיל את תניית הבוררות הקבועה בסעיף 3.11 בנספח המטה להסדר הקיבוצים גם על מחלוקות הנובעות מהסכם תכן והסכם סמינר הקיבוצים ולעכב את ההליכים בתובענה הנוכחית בהתאם להוראות סעיף 5 בחוק הבוררות.

7.            הבנקים אף מציינים כי בהתאם להוראות סעיף 5(א) בחוק הבוררות הם היו מוכנים בעבר לעשות את כל הנדרש לשם קיום בוררות כזו, וכי הם מוכנים לכך אף עתה (סעיפים 84-90 בבקשה).

עיקר טענות המשיבות 

8.            המשיבות טוענות כי הסכם תכן אינו כולל תניית בוררות ואינו מייבא לתוכו את תניית הבוררות הקבועה בהסדר הקיבוצים, וכי מטעם זה אין להעביר את הסכסוך נושא התובענה הקשור בהסכם תכן לבוררות בפני ראש המטה. בהקשר זה נטען על ידי המשיבות כי ראש המטה נקבע בהסכם תכן כנאמן לביצועו, ואף הוקנו לו סמכויות שונות בקשר לכך, אך לא נקבע כי הוא ישמש כבורר בסכסוכים על פיו (סעיף 26 בתגובת המשיבות).

לגבי הסכם  סמינר הקיבוצים נטען כי הוא כולל תניית בוררות אחרת ושונה מזו הקבועה בהסדר הקיבוצים ולכן ברי כי תניית הבוררות הקבועה בהסדר הקיבוצים אינה חלה על הסכם סמינר הקיבוצים. תניית הבוררות בהסכם סמינר הקיבוצים קובעת כי ד"ר אריאל הלפרין, שמונה כנאמן לביצוע הסכם סמינר הקיבוצים ישמש כבורר " במידה שיתגלעו חילוקי דעות בין הצדדים להסכם זה" (סעיף 7.2 בהסכם סמינר הקיבוצים נספח ט' לבקשה). לטענת המשיבות, מינויו של ד"ר הלפרין נעשה באופן אישי, ולא מכח הגדרתו כראש המטה. לטענתן, כראיה לכך משמשת העובדה שד"ר הלפרין המשיך לשמש כנאמן לביצוע הסכם סמינר הקיבוצים במשך שנים לאחר פרישתו ממטה ההסדר, וכי לאחר פרישתו מתפקידו כנאמן לביצוע הסכם סמינר הקיבוצים לא מונה איש תחתיו כנאמן, ולא נקבע כי ראש המטה הנוכחי ישמש כנאמן או כבורר במקומו. לנוכח דברים אלה, נטען כי הבנקים לא ביקשו למנות בורר מכח תניית הבוררות הקבועה בהסכם סמינר הקיבוצים, ומכל מקום - הבורר לפי הסכם זה איננו ראש המטה - כפי שמתבקש כיום על ידי הבנקים במסגרת הבקשה. בנוסף, טוענות המשיבות כי מאז פרישתו של ד"ר הלפרין לא מונה נאמן אחר או בורר אחר בין הצדדים להסכם סמינר הקיבוצים (סעיפים 28-30 בתגובת המשיבות).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ