אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הארצי לעבודה הורה לרופאים המתמחים בבתי החולים לשוב לעבודתם לאלתר

הארצי לעבודה הורה לרופאים המתמחים בבתי החולים לשוב לעבודתם לאלתר

תאריך פרסום : 21/07/2011 | גרסת הדפסה
עס"ק
בית דין ארצי לעבודה
48472-06-11,50140-06-11,50762-06-11
21/07/2011
בפני השופט:
1. הנשיאה נילי ארד
2. סגן הנשיאה יגאל פליטמן
3. עמירם רבינוביץ


- נגד -
התובע:
1. מדינת ישראל משרד הבריאות ומשרד האוצר
2. שירותי בריאות כללית
3. הסתדרות מדיצינית "הדסה"

עו"ד מר אילן לוין
עו"ד הממונה על השכר במשרד האוצר
עו"ד תמר גולן
עו"ד אשרת שחק
עו"ד שושנה גביש
הנתבע:
ההסתדרות הרפואית בישראל
עו"ד אורנה לין
עו"ד לאה ופנר
עו"ד ד"ר לאוניד אידלמן - יו"ר הר"י
החלטה

1.      לפנינו בקשות שהגישו שתים מן המערערות בהליך זה - מדינת ישראל  ושירותי בריאות כללית למתן צווים הקובעים, כי השביתה הננקטת בימים אלה 19 ו-20 ביולי 2011 על ידי הרופאים המתמחים בבתי חולים בבעלותן, היא שביתה שלא כדין, בלתי חוקית, ואסורה; כי על ההסתדרות הרפואית בישראל (להלן: הר"י) שהיא הארגון היציג של הרופאים בישראל להפעיל מרותה הארגונית על הרופאים ולהורות להם לחזור לעבודה סדירה בבתי החולים; וכי כל המפר את הצו שיוציא בית דין זה, ישא בתוצאות הכרוכות מאותה הפרה והנובעות הימנה (להלן: הבקשות).

הרקע

2. בקשות אלה הובאו לפנינו בצהרי היום 20.7.2011. לטענת המדינה "מסתמנת תמונה של אנדרלמוסיה בשטח" לפיה "המתמחים של בתי החולים איכילוב, תל השומר, רמב"ם, וולפסון, הלל יפה ואסף הרופא החלו בשביתה פראית אשר לא אושרה על ידי המשיבה וממילא לא קיבלו את אישור בית הדין לכך. המתמחים בבתי החולים הנזכרים לעיל החלו לנטוש את מחלקות בית החולים וחלקם נסעו להפגין בפני מוסדות הר"י. יותר מכך, מתמחי בית החולים תל השומר הודיעו כי לא יתייצבו לתורנות המתחילה בשעה 16:00".

שירותי בריאות כללית טענה אף היא כי החל מאתמול 19.7.2011  החלו רופאים מתמחים בבתי חולים שבבעלותה, ברחבי הארץ, לנטוש מחלקות בית החולים ולנקוט "בצעדי שביתה פראית ובלתי חוקית" שלא אושרו על ידי הר"י, והנעשים בניגוד להנחיותיה של הר"י. עוד ציינה, כי צעדים אסורים אלה פוגעים בעבודה בבתי החולים שלה.

המדינה ושירותי בריאות כללית הבהירו, כי ככל הנראה, פעולות אלה של הרופאים המתמחים הן על רקע התנגדותם להסכם הקיבוצי המתגבש בין הר"י לבין המעסיקים במגזר הציבורי.

בנסיבות אלה ביקשו כי בית דין זה יוציא מלפניו צווים כמפורט בפתח הדברים. בעוד החלטה זו נכתבת, הודיעה באת-כוח בית החולים הדסה, כי פעולות נטישה של רופאים מתמחים מתבצעות אף בבית החולים שבבעלותה.

3 .   בתגובתה לבקשות, עמדה הר"י על היותם של המתמחים בשר מבשרו של הארגון ועל כך שבמסגרת מהלכי המשא ומתן המתנהלים בימים אלה ממש, עומדים הרופאים המתמחים וצרכיהם המיוחדים בראש מעייניה של הר"י. הוסיפה הר"י והודיעה, כי היא בלבד מייצגת את כל הרופאים במדינת ישראל והמתמחים בכללם וכי מוסדות הר"י לא אישרו את הפעולות שתוארו על ידי המדינה ושירותי בריאות כללית.

הר"י הצהירה כי היא מתכוונת לערוך פעולות הסברה בקרב המתמחים באשר להיעדר אישור מטעמה לפעולות בהן נוקטים המתמחים ומשמעויותיהן; וכי תפעיל סמכותה ומרותה על כלל הרופאים, באופן שתבהיר להם כי עליהם לחזור באופן מיידי לעבודה סדירה ולפעול לפי הנחיות הר"י, המחייבות אותם, כפי שהן מתפרסמות מעת לעת.

הכרעה

4.      לאחר ששמענו טיעוני הצדדים כפי שהובאו לפנינו בכתב ובעל-פה הגענו לכלל מסקנה כי דין הבקשות להתקבל, באופן שייצאו מלפנינו צווים כמבוקש, הכל כמפורט להלן.

5.  לפי הוראת סעיף 3 לחוק יישוב סכסוכי עבודה, התשי"ז - 1957 הסמכות להכריז על סכסוך עבודה ושביתה מסורה לארגון עובדים יציג ולו בלבד. לאור הוראות הדין וההלכה הפסוקה, נקיטה בצעדים ארגוניים או בשביתה שלא על פי הנחיית הארגון היציג, הינה שביתה בלתי מוגנת, שביתה פראית ובלתי חוקית.

לעניין זה יפה פסיקתו של בית דין זה בפרשת רשות שדות התעופה [ס"ק ( (ארצי) 28/06 רשות שדות התעופה - הסתדרות העובדים הכלית החדשה, ניתן 5.11.2006], בו נקבע כך:

"הארגון היציג אמון על הגנת עניינם של כלל העובדים. כל עוד מדובר בארגון יציג אין בידו של עובד בודד או קבוצת עובדים לשחרר עצמם מהנחיית הארגון היציג ובתוך כך, לנקוט בדרך של שביתה עצמאית שאינה עומדת בדרישות הדין באשר לשביתה מוגנת. בה במידה, אין שביתה ממין זה בה נקטו העובדים פוטרת את ההסתדרות מאחריותה במערכת יחסי העבודה הקיבוציים לרבות בדרך של הפעלת מרות וסמכות על העובדים השובתים. זאת ועוד הודעת ההסתדרות לפיה היא מנערת חוצנה מצעדי העובדים אינה מהווה טעם שבדין שלא ליתן צו המורה לה להפעיל את מרותה על כלל העובדים באותה יחידת מיקוח באופן שיחזרו לעבודה סדירה.

נטעים, כי הצדדים להסכם הקיבוצי הם גם הצדדים לכל סכסוך עבודה המתגלע במפעל מאורגן, דוגמת רשות שדות התעופה."

ולעניינו

6.  החל ביום 5.4.2011 נוקטת הר"י בצעדים ארגוניים המתפרסמים מעת לעת באמצעי תקשורת שונים, לרבות באתר האינטרנט הרשמי של הארגון. כפי העולה מאתר האינטרנט של הארגון, הודיעה הר"י כי ביום 19.7.2011 יהיו סגורים לקבלת חולים מבחוץ המכונים בכל בתי החולים, מרפאות החוץ, אשפוז היום. עם זאת, הודיעה כי הרופאים העובדים במסגרות אלה יגיעו לעבודה על מנת להיות נוכחים בתוך בתי החולים בלבד ולהעניק ייעוץ בתוכו. בהתייחס ליום 20.7.2011 הודיעה הר"י כי העבודה תתקיים כסדרה.

בטיעוניהן לפנינו בכתב ובעל פה, הודיעו מדינת ישראל ושירותי בריאות כללית, כי ביום 19.7.2011 וביום 20.7.2011 נטשו מתמחי חלק מבתי החולים את המחלקות לצורך הפגנה מול מוסדות הר"י וקיום אסיפות הסברה. שירותי בריאות כללית הודיעה, כי בית החולים מאיר עבד ביום 20.7.2011 "במתכונת שבת" וכל המתמחים המועסקים בו לא הגיעו לעבודה. בנוסף קויימו אסיפות הסברה למתמחים בבית חולים בילינסון, קפלן, כרמל, שניידר, גהה ושלוותה המצויים בבעלותה. עוד הוסיפה, כי העדרם של הרופאים המתמחים מבתי החולים, גורם לשיבושים בעבודת המחלקות. המדינה והמעסיקות טענו כי למיטב ידיעתן הר"י לא נתנה אישורה לצעדים ארגוניים אלה, וכי על כן מדובר  בשביתה פראית ובלתי חוקית.

7.      במהלך הדיון הצהירה הר"י, כי היא בלבד ארגון העובדים היציג של כלל הרופאים במערכת הבריאות בישראל, לרבות המתמחים. המערערות, שהן בעלות בתי החולים בהם מועסקים הרופאים במגזר הציבורי, תמכו בהצהרה זו.

משכך הוא, הר"י היא בלבד המוסמכת להכריז על סכסוך עבודה ושביתה כדין, במערכת הבריאות בישראל, לרבות אופי הצעדים האירגוניים והיקפם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ