אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הארצי לעבודה: ארגון המורים לא יסכל החלת הרפורמה 'אופק חדש' על חטיבות הביניים

הארצי לעבודה: ארגון המורים לא יסכל החלת הרפורמה 'אופק חדש' על חטיבות הביניים

תאריך פרסום : 23/08/2010 | גרסת הדפסה
סק"כ
בית דין ארצי לעבודה
1539-08-10
23/08/2010
בפני השופט:
1. הנשיא סטיב אדלר
2. שמואל צור
3. רונית רוזנפלד


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל משרד החינוך
עו"ד מיכל לייסר
הנתבע:
1. ארגון המורים בבתי הספר העל יסודיים
2. בסמינרים ובמכללות
3. הסתדרות המורים בישראל - מגישה עמדה

עו"ד אריאל שמר
עו"ד סיגל פעיל
עו"ד דרור גל
עו"ד זוהר גיפס
פסק-דין

הנשיא סטיב אדלר

פתח דבר

     בפסק דין שניתן על ידי בית דין זה ביום 23.6.2009 (עסק 62/09, עסק 63/09) נקבע כי המדינה " רשאית לחייב את כלל מורי חטיבות הביניים אשר יכללו ברפורמה, לעבוד בהתאם לרפורמה 'אופק חדש'". ביסוד קביעה זו עמד הטעם  כי " ארגון המורים בבקשת צד בסכסוך קיבוצי, אינו רשאי לבקש למעשה לבטל את ההסכם הקיבוצי שחתמה הסתדרות המורים עם המדינה לגבי יישום 'אופק חדש', וזאת שנתיים לאחר תחילת יישום הרפורמה, בעקבות ההסכמים הקיבוציים שנחתמו עם הסתדרות המורים" (להלן: פסק הדין או עסק 62/09).

     עתירה לבג"צ שהגיש ארגון המורים על פסק הדין נדחתה בפסק דינו של בית המשפט העליון מיום 18.11.2009 (להלן: בג"צ 7226/09).

     בראשית חודש זה, הגישה המדינה לבית דין זה בקשת צד בסכסוך קיבוצי, במסגרתה עתרה למתן סעדים קבועים וזמניים כנגד צעדים ארגוניים בהם נוקטים חברי ארגון המורים בקשר ליישום רפורמת "אופק חדש" בחטיבות הביניים. בקשה זו היא העומדת להכרעתנו כיום.    

     בפתח דברינו נטעים, כי הסוגיות הטעונות הכרעה בהליך זה שלפנינו, דומות ואף זהות לאלה שנידונו והוכרעו בעסק 62/09. שם כמו כאן, עמדה ביסוד ההתדיינות בין הצדדים התנגדותו של ארגון המורים להחלת רפורמת "אופק חדש" על חברי הארגון המלמדים בחטיבות הביניים (כיתות ז-ט). נקדים ונאמר, כי קביעותינו בפסק הדין, שאושרו על ידי בית המשפט הגבוה לצדק, יפות ונכוחות גם לעניין זה שלפנינו. כשם שלא קמה לארגון המורים זכות לפגוע ביישום הסכם קיבוצי תקף של הסתדרות המורים בדבר החלת רפורמת "אופק חדש" בחטיבות הביניים בשנת הלימודים תש"ע, כך אנו קובעים כי הוא אינו רשאי לפגוע ביישום ההסכם לקראת שנת הלימודים תשע"א.

עובדות המקרה

[2] לפני מספר שנים, באו המדינה וארגוני המורים לכלל הסכמה בדבר הצורך ליישם רפורמה כוללת במערכת החינוך, במטרה לשפר את רמת ההישגים הלימודיים והחינוכיים של תלמידי ישראל, וממשלות ישראל החלו לנקוט בצעדים שונים לקראת ביצועה. יישום הרפורמה היה תלוי במידה רבה בשיתוף פעולה של ציבור המורים באמצעות ארגוני העובדים המייצגים אותם - הסתדרות המורים וארגון המורים.

     המדינה ניהלה משא ומתן ממושך עם שני ארגוני המורים במטרה לבצע רפורמה מוסכמת במערכת החינוך. המשא ומתן עם הסתדרות המורים צלח והבשיל בסופו של דבר להסכם קיבוצי מיוחד מיום 10.9.2007, בדבר הנהגת רפורמת "אופק חדש" לגבי כלל עובדי ההוראה המועסקים בשירות המדינה בבתי הספר היסודיים, בחטיבות הביניים ובכיתות החינוך המיוחד בבתי הספר היסודיים או בחטיבות הביניים. רפורמת "אופק חדש" כוללת, בין היתר, שיפור תנאי העבודה של המורים, לרבות העלאת שכר משמעותית למורים מתחילים וקיימים, ותוספת שעות הוראה (פרונטאליות, פרטניות ושעות שהייה). עוד הוסכם, כי יישום הרפורמה ייעשה באופן מדורג, היא תוחל בכל שנה על בתי ספר נוספים, עד להשלמתה במהלך שנת 2013. באת כח המדינה עדכנה את בית הדין, כי הרפורמה נכנסת לשנת ביצוע רביעית בשנת הלימודים התשע"א, שראשיתה בחודש ספטמבר 2010. המשא ומתן עם ארגון המורים בעניין יישום רפורמה בחינוך העל-יסודי או בחטיבות העליונות, טרם הבשיל לכדי הסכם.

[3] עובדי ההוראה במערכת החינוך מיוצגים מזה שנים על ידי שני ארגוני עובדים - ארגון המורים והסתדרות המורים. דעותיהם של הצדדים אינן חלוקות על כך שהסתדרות המורים היא ארגון העובדים היציג של המורים בבתי הספר היסודיים (כיתות א-ו), ואילו ארגון המורים הוא ארגון העובדים היציג של המורים בחטיבות העליונות (כיתות י-י"ב).

      בין הארגונים נטושה מחלוקת בשאלת ייצוגם של עובדי ההוראה בחטיבות הביניים (כיתות ז-ט). מחלוקת זו נעוצה בעובדה, שבחטיבות הביניים ישנם מורים החברים בהסתדרות המורים, מורים החברים בארגון המורים, ומורים החברים בשני הארגונים גם יחד.

    תנאי העבודה של מורי חטיבות הביניים נקבעו בעבר הן במסגרת הסכמים קיבוציים של המדינה עם הסתדרות המורים, והן במסגרת הסכמים של המדינה עם ארגון המורים. חרף זאת, סוגיית היציגות או שאלת יישומם של ההסכמים הקיבוציים על מורי חטיבות הביניים לא התעוררה עד לשנים האחרונות. זאת מאחר, שעד  לחתימת הסכם "אופק חדש" עם הסתדרות המורים, ההסכמים עליהם חתמה המדינה עם כל אחד מהארגונים היו דומים או זהים, כך שלא התעוררה מחלוקת לגבי יישומם על מורי חטיבות הביניים.

[4] לקראת כניסתה של הרפורמה לשנת ביצוע שלישית, ולאחר שיושמה במשך שנתיים בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים, הורה ארגון המורים לחבריו שלא לשתף פעולה עם המשך ביצוע הרפורמה, ופנה לבית הדין האזורי בירושלים בבקשת צד בסכסוך קיבוצי (ס"ק 1/09) במסגרתה עתר להורות למדינה שלא לחייב את חברי הארגון לעבוד בתנאי רפורמת "אופק חדש" בחטיבות הביניים.

     הסתדרות המורים, שלא צורפה כמשיבה לעתירה, פנתה לבית הדין האזורי בבקשה כי יורה על צירופה להליך. בקשתה נתקבלה והיא צורפה כצד לעתירה.

     בית הדין האזורי הוציא מלפניו צו זמני האוסר על המדינה לנקוט צעדים כנגד מורים חברי ארגון המורים המתנגדים ליישום הרפורמה, לרבות פיטורים או ניוד עובדים (החלטה מיום 27.5.2009).

     על החלטה זו הגישו המדינה והסתדרות המורים בקשות רשות לערער. בקשות רשות הערעור והערעורים התקבלו ובית דין זה פסק ( עסק 62/09), כי המדינה רשאית לחייב את כלל מורי חטיבות הביניים אשר נכללים ברפורמה לעבוד בהתאם לרפורמת "אופק חדש". עם זאת, שערי בית הדין לא ננעלו בפני ארגון המורים להוכיח את יציגותו בחטיבות הביניים בהליך מתאים. וכך נאמר בפסק הדין: "ככל שארגון המורים טוען ליציגות בחטיבות הביניים, הרי הוא רשאי להגיש תביעה מתאימה לבית דין זה". תביעה כאמור לא הוגשה.  כאמור, עתירה לבג"ץ שהוגשה על פסק הדין נדחתה.

[5] טענותיהם של הצדדים להליך לפנינו הן במידה רבה חזרה על הנטען בהליך הקודם. נתייחס לעיקריהן בהכרעתנו.

הכרעה

מהותו של הסכסוך

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ