אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הארכת מעצר לשישה חברי ארגון פשיעה המואשמים בעבירות ניסיון לרצח, סחיטה בכוח ובאיומים ועבירות נוספות

הארכת מעצר לשישה חברי ארגון פשיעה המואשמים בעבירות ניסיון לרצח, סחיטה בכוח ובאיומים ועבירות נוספות

תאריך פרסום : 14/08/2013 | גרסת הדפסה
בש"פ
בית המשפט העליון
5491-13
13/08/2013
בפני השופט:
י' עמית

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אבי וסטרמן
הנתבע:
1. פלוני
2. פלוני
3. פלוני
4. פלוני
5. פלוני
6. פלוני

עו"ד אלי מויאל
עו"ד אלי בניה
עו"ד רפי ליטן
עו"ד עמית וויצמן
עו"ד בני זיתונה
עו"ד שילה דורפמן
החלטה

           בקשה להארכת מעצרם של המשיבים בתשעים ימים לפי סעיף 62 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים), התשנ"ו-1996 (להלן: חוק המעצרים).

           אקדים ואציין, כי המשיבים 2 ו-5 הסכימו להארכת המעצר, כך שהדיון יתמקד במשיבים 1, 3, 4, ו-6. עם זאת, למען הבהירות, להלן יפורטו האישומים הנובעים לכל ששת הנאשמים.

1.        ביום 14.11.2012 הוגש לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד ששת המשיבים ושניים נוספים, הכולל חמישה עשר אישומים המייחסים להם עבירות שביצעו במסגרת ארגון פשיעה. להלן תמצית כתב האישום:

המשיבים והאישומים

           המשיב 1 - מואשם בעשרה אישומים, המייחסים לו עבירות של עמידה בראש ארגון פשיעה, ניהולו וארגון פעילותו לפי סעיף 2(א) ו-2(א)(1) לחוק מאבק בארגוני פשיעה, התשס"ג-2003 (להלן: חוק מאבק בארגוני פשיעה). עוד מיוחסות לו שתי עבירות של ניסיון רצח; שתי עבירות סחיטה באיומים; חמש עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע; סיוע לחבלה בכוונה מחמירה; מתן אמצעים לביצוע פשע; נשיאת נשק; שתי עבירות של החזקת נשק; ושתי עבירות של שיבוש הליכי משפט - כולן לפי הסעיפים המתאימים בחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: החוק); כן מואשם המשיב 1 בריבוי עבירות של ארגון משחקים אסורים וניהול מקום משחקים אסור; בריבוי עבירות של הלבנת הון לפי סעיף 3(א) לחוק איסור הלבנת הון, התש"ס-2000 (להלן: חוק לאיסור הלבנת הון); ובריבוי עבירות של השמטת הכנסה מדו"ח ונקיטת מרמה, עורמה ותחבולה לפי סעיפים 220(1) ו-220(5) לפקודת מס הכנסה [נוסח חדש] (להלן: פקודת מס הכנסה או הפקודה).

           המשיב 2 - מואשם בתשעה אישומים, המייחסים לו עבירות של ניהול, ארגון והכוונת פעילות בארגון פשיעה; ניסיון רצח; שתי עבירות של סחיטה בכוח; ארבע עבירות של סחיטה באיומים; קשירת קשר לביצוע פשע; נשיאת נשק; ריבוי עבירות של ארגון משחקים אסורים והחזקה וניהול של מקום משחקים אסור; ריבוי עבירות של הלבנת הון; וריבוי עבירות מס של השמטת הכנסה מדו"ח ונקיטת מרמה, עורמה ותחבולה.

           המשיב 3 - מואשם בשישה אישומים, המייחסים לו עבירות של ניהול, ארגון והכוונת פעילות בארגון פשיעה; ניסיון רצח; סיוע לניסיון רצח; שתי עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע; ריבוי עבירות של ארגון משחקים אסורים והחזקה וניהול של מקום משחקים אסור; ריבוי עבירות של הלבנת הון; וריבוי עבירות של השמטת הכנסה מדו"ח ונקיטת מרמה, עורמה ותחבולה.

           המשיב 4 - מואשם בעבירת ניסיון רצח; קשירת קשר לפשע; נשיאת נשק; הדחה בחקירה; ושיבוש הליכי משפט.

             המשיב 5 - מואשם בעבירת ניסיון רצח וקשירת קשר לביצוע פשע.

             המשיב 6 - מואשם בעבירת ניסיון רצח; קשירת קשר לביצוע פשע; ונשיאת נשק.

           כפי שצוין, כלל העבירות המיוחסות למשיבים בוצעו במסגרת פעילות של ארגון פשיעה, לפי סעיף 3 לחוק מאבק בארגוני פשיעה. להלן תיאור עיקרי הדברים.

2.        האישום הראשון - ארגון פשיעה (כל המשיבים) - משנת 2008 היו המשיבים מאוגדים בארגון פשיעה שפעל בעיר אילת. בין היתר פעל הארגון למתן הלוואות בריבית קצוצה בניגוד לחוק הריבית, תשי"ז-1957; הפעלת מועדוני הימורים; עבירות מס והלבנת הון. כחלק מפעילות הארגון הפעילו המשיבים אלימות כלפי החייבים ואיימו עליהם. בהזדמנויות שונות אף החזיק הארגון כלי נשק ואמצעי לחימה שונים. על פי חלוקת התפקידים המתוארת, המשיב 1 ניהל את הארגון ועמד בראשו; המשיב 2שימש כמנהל בתחום ההלוואות בריבית, והחליף את המשיב 1 כראש הארגון בתקופות בהן שהה בכלא; המשיב 3 שימש מנהל בארגון והיה כפוף למשיב 1, היה שותף במועדוני ההימורים, ובדומה למשיב 2, גם הוא החליף את המשיב 1 כראש הארגון בתקופות בהן שהה בכלא, ואף שימש איש ביצוע של הארגון והשתתף בביצוע מספר עבירות; משיבים 6-4 היו חברים בארגון ושימשו אנשי ביצוע שלו. יצויין כי אחד מחברי הארגון משמש עד מדינה בתיק (להלן: א').

           האישום השני - ניסיון רצח השוטר שי וקסמן (משיבים 3,2,1) - ביום 18.4.2010 ביצע השוטר וקסמן תצפית לעבר ביתו של המשיב 1. המשיבים 2,1 וא' הגיעו לבית והבחינו בוקסמן, אך לא ידעו כי הוא שוטר וחשדו כי הוא מתכוון לפגוע במשיב 1. באותו זמן הגיע המשיב 3 למקום יחד עם אנשים נוספים. אלו התייצבו בכניסה לבניין כדי למנוע מהשוטר להימלט. משיב 2 וא' נכנסו לביתו של המשיב 1 ועדכנו אותו בדבר מיקומו של וקסמן. משיבים 2-1 החליטו לרצוח את וקסמן, משיב 1 מסר למשיב 2 אקדח וכפפות והורה לו לירות בוקסמן. הלה הורה לא' להמתין לו ברכב מילוט בקרבת מקום. בכניסה לבנין נדברו המשיבים 3-2 ביניהם להמית את וקסמן, המשיב 2 נכנס לבנין כשהוא אוחז באקדח, אך כשהגיע לקומה השלישית הבחינו המשיב 2 ווקסמן זה בזה, המשיב 2 זיהה את וקסמן כאיש משטרה, צעק "זה בלש" וירד חזרה במדרגות, נכנס לרכב בו נהג א' והורה לו לברוח מהמקום. לאחר זמן פגשו המשיב 2 וא' את המשיב 1 סמוך לביתו והשיבו לו את האקדח, אשר הוטמן על ידו במקום כלשהו כדי למנוע את מציאתו על ידי המשטרה.

           האישום השלישי - ניסיון לרצח דיאב אבו עראר (להלן: דיאב) (משיבים 6,4,3,1) - ביום 3.6.2010 נכרתה עסקת מכר בחסותו של המשיב 1, לפיה דיאב ירכוש ממנו אניה בסכום של 180,000 ש"ח. דיאב שילם 120,000 ש"ח, אולם כעבור כמה ימים התברר לדיאב כי לא התקבלו האישורים לשחרור האניה. עקב כך דרש דיאב מהמשיב 1 את כספו חזרה, אך הלה התחמק ממנו. ביום 23.6.2010 הגיע דיאב לביתו של המשיב 1 עם אדם נוסף וביקש לשוחח עמו. המשיב 1 לא היה בבית באותה העת, והורה לאשתו למסור לדיאב כי הוא בדרכו לאילת. המשיב 1 קשר עם המשיבים 6,4,3 קשר להמית את דיאב. המשיב 1 הורה למשיבים 4 ו-6 לנסוע ולהביא שני אקדחים, וכשאלו חזרו פירט המשיב 1 את תכניתו, לפיה א' יסע יחד עם שניים נוספים לביתו של המשיב 1, ויורה לדיאב לנסוע אחריהם להיפגש אם המשיב 1, כאשר בדרך אמורים היו משיבים 4 ו-6 להגיח עם קטנועים ולירות בדיאב באמצעות אקדח. בסופו של דבר, באמצע הדרך התעורר חשדו של דיאב אשר החליט לנסוע חזרה. א' חזר גם הוא בעקבות דיאב, ואף יצא לשוחח עמו והזהיר אותו שלא ייסע אחריו כי הוא עלול להיפגע. א' חזר עם שניים נוספים למשיב 1 וסיפר לו כי דיאב מפחד לבוא. המשיב 1 הורה למשיבים 4 ו-6 לחפש אחר דיאב, ואלו נסעו כשהם מצוידים באקדחים במטרה לירות בו, אולם כעבור כחצי שעה הודיעו למשיב 1 כי לא הצליחו לאתרו.

           האישום הרביעי - הדחת העד דיאב (משיב 4) - ביום 24.10.2012 ערכה היחידה החוקרת מסדר זיהוי תמונות לדיאב. מסדר הזיהוי לא כלל את המשיב 4 לבקשת בא כוחו אשר ביקש לדחות את מועד עריכתו. כעבור ארבעה ימים, ביום 28.10.2012, שהו המשיב 4 ודיאב, באופן מקרי, בתא מעבר בכלא איילון (דיאב היה עצור בגין עניין אחר). במהלך המפגש ביניהם אמר המשיב 4 דברים לדיאב במטרה לגרום לו להימנע מלזהותו במסדר הזיהוי אשר צפוי היה להיערך.

           האישום החמישי - ניסיון לרצח יוסי מלכה (משיבים 1 ו-5) - במועדים הרלוונטיים המשיב 1 היה בקשר עם אדם בשם יעקב שמעון, המכונה "עקא", ואף העמיד לרשותו את שירותי הארגון. בין עקא לבין עבריין בשם יוסי מלכה פרץ סכסוך. ביום 2.4.2010 גמלה בלבם של המשיבים 1 ו-5 החלטה להביא למותו של מלכה. המשיב 1 פירט באזני א' את תכניתו, לפיה א' יסיע אותו ואת המשיב 5 לכיוון הכניסה לעיר אילת, שם הטמין בין החולות שני רובי M-16. על פי התכנית, כאשר יחלוף מלכה ברכבו יירו השניים לעברו בכוונה להמיתו, בעוד א' ממתין להם ברכב המילוט. באותו יום דיווח א' לשוטר במשטרת אילת על כוונתם של השניים לרצוח את מלכה. ביום 3.4.2010 נפגשו המשיבים 1 ו-5 וא' במטרה להוציא התכנית לפועל. בדרך הורו לא' לעצור בסופרמרקט כדי לקנות כפפות, ובזמן שהשניים לא היו במכונית התקשר א' לשוטר בתחנת אילת ומסר לו על תכניתם, לרבות פרטי הרכב ומיקומו. בעקבות זאת נעצרו השלושה. לאחר שנעצר, השליך המשיב 1 שני כרטיסי סים חדשים אשר לא נעשה בהם שימוש וכיסוי למכשיר טלפון סלולארי, במטרה להעלים ראיות.

             האישום השישי - קשירת קשר וסיוע לניסיון דקירת יוסי מלכה - (משיב 1) -המשיב 5 ואנשים נוספים קשרו קשר לדקור את יוסי מלכה. לשם כך נפגשו עם המשיב 1 בביתו וביקשו את אישורו. המשיב 1 אישר לקושרים לדקור את מלכה, ואף צייד אותם בסכין. הקשר לא יצא בסופו של דבר אל הפועל, עקב נוכחותם של שוטרים בבית המלון בו שהה מלכה. (יצויין כי המשיב 5 הועמד לדין בגין אירוע זה ובגין ניסיון דקירה נוסף אשר אירע במהלכו במסגרת תיק אחר).

           אישומים 7, 8 (משיב 1) - סחיטת מועדון "ריביירו": דרישה של המשיב 1 לקבל סך של 50,000 ש"ח מדי חודש או 25% מרווחי המועדון. בסופו של דבר שולם לו 40,000 ש"ח מדי חודש במשך 20-15 חודשים; סחיטת עסק "ארליך": המשיב 1 נענה לפנייתה של אחת בשם רחלי, בעלים במשותף של עסק למכירת כריכים בשם "ארליך", להרחיק את שותפה מהעסק לאחר שהתגלע סכסוך בין השניים. רחלי נדרשה לשלם עשרות אלפי שקלים.

           אישומים 9, 10, 11 ו-12 - עבירות סחיטה שונות (משיב 2) - סחיטה באיומים של הלווה מיכאל מלכה; סחיטה בכוח של הלווה דוד ירחי; סחיטת אלון חכים; וסחיטת מוריס זבורה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ