אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דיין ואח' נ' סלנס

דיין ואח' נ' סלנס

תאריך פרסום : 22/10/2010 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום ירושלים
11453-07
21/10/2010
בפני השופט:
רנר שירלי

- נגד -
התובע:
1. שרית דיין
2. שלמה דיין

הנתבע:
יצחק סלנס
פסק-דין

פסק דין

כתבי הטענות

1. על פי כתב התביעה ביום 13.8.04 יצרו התובעים קשר עם הנתבע לרכישת רכבו. בדרך לביצוע העברת הבעלות ציין הנתבע כי הוא חייב כסף לחברת ליסינג והתובעים התבקשו לסור עמו לצורך הסדרת העניין. נקבע באותו מעמד כי מתוך סך של 105,000₪ - שווי הרכב, סך של 43,257₪ יועבר לידי הנתבע והיתרה תשולם לחברת הליסינג. התובעת חתמה על מסמך ולפיו היא יודעת שהרכב משועבד לבנק הבינלאומי אך למיטב ידיעת התובעת וכפי שהוצגו לה הדברים השעבוד יוסר עם תשלום הכסף לחברת הליסינג. לאחר כחודש פשטה חברת הליסינג את הרגל ועד למועד הגשת התביעה טרם הועברה הבעלות ברכב תוך שהנתבע מתנער מכל אחריות. בעקבות תביעה יצוגית שהוגשה נגד חברת הליסינג נאלצה התובעת לשלם לבנק סך של 15,000₪ על מנת לקבל את הרכב על פי הסדר הפשרה במסגרת התובענה היצוגית. התובעים תובעים סכום זה כמו גם סך של 8000 ₪ ששולם לעורך דין שנשכר על ידי התובעים לצורך הסדרת הבעלות. עוד תובעים התובעים פצוי בגין ירידת ערך שנגרמה לרכב לטענתם מייד עם קנייתו, בגין עוגמת נפש שנגרמה להם, וכן הוצאות מגון וביטוח נוסף אותם נאלצה התובעת להוציא ללא אפשרות בחירה על פי דרישת הבנק הבינלאומי.

על פי כתב ההגנה אין עילה נגד הנתבע ומכתב התביעה עולה עילה רק נגד חברת הליסינג. מי שרכש את הרכב מחברת הליסינג היא אשת הנתבע ולא הוא. התובע לא היה צד להתקשרות לא מול הנתבע ולא מול חברת הליסינג. חרף היכרות קודמת בין הצדדים ולמרות שמאז שרכשה התובעת את הרכב מחברת הליסינג ועד להגשת התביעה - מעל שלוש שנים נפגשו הצדדים מספר פעמים, מעולם לא הועלתה כל טענה עד להגשת התביעה, ולנתבע נגרם כתוצאה מכך נזק ראייתי. על פי כתב ההגנה הרכב נרכש על ידי התובעים מחברת הליסינג ולא מהנתבע/רעייתו והתובעים קיבלו הנחה במחיר הרכב עקב היותו בבעלות ראשונה של חברת ליסינג. על פי כתב ההגנה אילו לא היתה התובעת מתרשלת ומשלמת את מלוא התמורה במעמד חתימת הסכם המכר, היתה הבעלות עוברת לידיה באותו מעמד, ואולם התובעת העדיפה להסכים על אשראי ולדחות את יתרת התשלום. על פי כתב ההגנה התובעים גם יכלו להגיע להסדר עם הכונס מייד עם קריסתה של חברת הליסינג ובכלל להקטין את נזקיהם. בכתב ההגנה מוכחשים הנזקים, נטען כי הם מופרזים וכי ניתן היה להקטינם.

2. מטעם התובעים הוגש תצהירם של שני התובעים. מטעם הנתבע הוגש תצהירו של הנתבע. כן זומנה לעדות מטעמו גרושתו, הגב' רוית סננס. כל המצהירים נחקרו על תצהיריהם וב"כ הצדדים הגישו סיכומים בכתב.

הטענות בסיכומים

3. לטענת ב"כ התובעים בסיכומיו על אף האמור בכתב ההגנה, מזיכרון הדברים ומעדות הנתבע עולה כי הוא המוכר. עוד עולה כי הרכב הוצג בפני התובעים כיד ראשונה. כשהתברר לתובעים כבדרך אגב כי הרכב רשום בחברת ליסינג, הסיבה היחידה לביצוע העסקה על ידי התובעים היתה התחייבותו של הנתבע להעברת הבעלות והסרת השעבוד. חתימתה של התובעת מול חברת הליסינג אינה מבטלת את זכרון הדברים עם הנתבע ואת מחויבותו על פיו. לטענת ב"כ התובעים הנתבע בהתנהגותו הפר את חובת תום הלב כאשר פרסם מודעה ואף ניהל משא ומתן תוך שהוא טוען כי הוא בעל הרכב וכי הרכב יד ראשונה ורק בדרך להעברת הבעלות וסיום העיסקה טרח להעמיד את העובדות לאשורן. רק לאחרונה, לאחר שנים רבות של הוצאות עלה בידי התובעים למכור את הרכב תוך איבוד שוויו בצורה משמעותית. עוד טוען ב"כ התובעים כי הנתבע גם הפר את חובת תום הלב שבסעיף 39 לחוק החוזים כאשר לאחר חתימת ההסכם וכאשר נקלעו התובעים למצב בו שמו את כספם על קרון הצבי ולאחר שמילאו חלקם בהסכם מול הנתבע, לא פעל בהתאם להסכם והתנער מאחריותו.

לטענת ב"כ הנתבע בסיכומיו מעדותו של התובע, מההסכם בין הצדדים ומההסכם מול חברת הליסינג עולה ברורות כי בעת רכישת הרכב ידעו התובעים כי הרכב שנרכש הינו בבעלות חברת הליסינג ומשועבד לבנק הבינלאומי הראשון וכי כתנאי להעברת הבעלות על התובעים לשלם למוכרת 43,000₪ והיתרה צריכה להשתלם לחברת הליסינג. אילו היתה התובעת משלמת את יתרת התמורה לחברת הליסינג במעמד הרכישה, היתה בעלות עוברת אליה באותו מעמד. בהימנעותה מלשלם באותו מעמד סיכלה בעצם התובעת בהתנהגותה את אפשרותו של הנתבע לעמוד בהתחייבותו להעברת הבעלות. לטענת ב"כ הנתבע מרגע שחתמה התובעת עם חברת הליסינג על הסכם לרכישת הרכב למעשה העבירה את ההתחייבות להעברת הבעלות ברכב על שמה לידי חברת הליסינג. לטענת ב"כ הנתבע דין התביעה גם להידחות מטעמי שהוי ומניעות. מזכרון הדברים, הסכם המכירה וההסכם מול חברת הליסינג עולה כי התובע לא היה צד להתקשרויות נשוא כתב התביעה ודין תביעתו שלו בכל מקרה להידחות. ב"כ הנתבע גם חוזר על התנגדותו שהועלתה לאחר הגשת התצהירים בדבר הרחבת חזית ככל הנוגע לחלק מראשי הנזק.

דיון

4. דין התביעה להידחות.

אין מחלוקת כי התובעים יצרו עם הנתבע קשר לרכישת המכונית בעקבות מודעה שהתפרסמה בעיתון ובה תואר הרכב כ"יד ראשונה, כחדשה" (נ/1). לטענת התובעים הטעה אותם הנתבע וניהל את המשא ומתן בחוסר תום לב באשר במודעה לא פורט כי הרכב רשום על שם חברת ליסינג ואף כאשר תחילה הוצג הרכב לא צויין כי הוא רשום על שם חברת ליסינג (ר' סעיף 6 לתצהיר; עמ' 8, שורות 9-7). גרסת הנתבע היא אחרת ולגרסתו כבר כאשר הציג את הרכב ואת הרישיון ציין כי הרכב רשום על שם חברת ליסינג ומשועבד (ר' סעיף 6 לתצהיר הנתבע; עמ' 16, שורות 29-27). כך או אחרת, בזיכרון הדברים מיום 16.8.04 אשר נחתם למכירת הרכב (נ/2) כך נאמר:

"

המוכר סננס יצחק מרח'....מצהיר בזה שהוא בעל הרכב מסוג...ומוכר את הרכב לשרית דיין...בסכום של 105,000₪.

המוכר מצהיר בזה שהרכב הנ"ל ניקנה בליסינג מחברת נסיעות ספלנדיד בע"מ ובהסכם זה הוא מתחייב להעביר את הבעלות לשרית דיין ומתוך הסכום הנ"ל ישלם את חובו לחברת ספלנדיד בע"מ ויסיר את כל השעבודים שעל הרכב הנ"ל.

התשלום יחולק כדלהלן

מתוך הסך של 105,000 ₪

ישולם לחב' ספלנדיד 61,743 ₪..

היתרה בסך של 43,275 תשולם לסוננס יצחק

המוכר מתחייב לשלם את אגרת הרישוי לרכב ולהעביר את הרכב טסט.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ