אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דיון בתנאים הדרושים לצורך הטלת עיקול זמני בהליך בוררות

דיון בתנאים הדרושים לצורך הטלת עיקול זמני בהליך בוררות

תאריך פרסום : 19/04/2009 | גרסת הדפסה
ה"פ
בית המשפט המחוזי מרכז
1532-02-09
07/04/2009
בפני השופט:
מאיר יפרח

- נגד -
התובע:
ישפאר הום -טק בע"מ
הנתבע:
אקסל -מולטי פרפס לוג'יסטיקס בע"מ
החלטה

פתח דבר

1.          בין המבקשת, ישפאר הום-טק בע"מ (להלן, לפי העניין: "ישפאר" או "המבקשת") ובין המשיבה, אקסל - מולטי פרפס לוג'יסטיקס בע"מ (להלן, לפי העניין: "אקסל" או "המשיבה") מתנהל הליך בוררות לפני כבוד השופט (בדימוס) שלום ברנר. בימים אלה מצוי הליך הבוררות בשלב שבו טרם הוחל בשמיעת ראיות.

2.           במסגרת הבוררות הגישו בעלות הדין תביעות הדדיות. המבקשת הגישה תביעה נגד המשיבה לתשלום סך של 10,742,494 ש"ח (להלן: "תביעת המבקשת"). בגדרי התביעה עתרה המבקשת לחייב את המשיבה לשלם לה פיצויים בגין נזקים שנגרמו לה, לטענתה, עקב הפרת הסכם למתן שירותים לוגיסטיים (להלן גם: "ההסכם") ע"י המשיבה. המשיבה הגישה נגד המבקשת תביעה שכנגד אותה העמידה על סך של 4,262,940 ש"ח (להלן: "התביעה שכנגד"). התביעה שכנגד הושתתה על עילה חוזית. לטענת המשיבה המבקשת לא שילמה לה את מלוא התמורה עבור שירותים לוגיסטיים שסיפקה מכוח ההסכם. בנוסף, המבקשת הפרה, על-פי הנטען, את ההסכם על ידי ביטולו שלא כדין. בגין הפרה זו נגרמו למשיבה, לפי הטענה, נזקים שונים.

3.          ביום 2.2.09 הגישה המבקשת לבית המשפט בקשה למתן צו עיקול זמני על נכסי אקסל כמו גם על נכסי תאגיד נוסף שאינו צד לבוררות (להלן: " MPL"). סכום העיקול הועמד על סכום תביעת המבקשת (כ-10 מיליון ש"ח). הבקשה נסמכה על סעיף 16(א)(5) לחוק הבוררות, התשכ"ח - 1968 (להלן: " חוק הבוררות").

בו ביום הורה בית המשפט על הטלת עיקול זמני עד לסכום של 3,000,000 ש"ח על נכסי אקסל ו-MPL(ראו החלטת כב' השופט א' ש' שילה מיום 2.2.09, כפי שתוקנה ביום 3.2.09). בסעיף 1 סיפא להחלטה צוין כי "בקשת העיקול על יתרת סכום התביעה תידון במעמד הצדדים אם וכאשר תוגש בקשה לביטול צו זה".

4.          ביום 9.2.09 הודיע בנק לאומי לישראל בע"מ לבית המשפט כי בחשבונה של אקסל המתנהל אצלו, מצויים כספים בסכום של 3,000,000 ש"ח (להלן: "הכספים"). צו העיקול "תפס", אם כן, בכל הנוגע לכספים.

5.          ביום 5.3.09 הגישה אקסל בקשה לביטול צו העיקול הזמני (להלן גם: "הבקשה"). בקשה זו עומדת להכרעה בגדרי ההחלטה דנן. יצוין כבר עתה כי MPL הגישה בקשה נפרדת לביטול צו העיקול הזמני. בקשה זו נמחקה בהסכמת הצדדים, כפי שיבואר להלן.

6.          ביום 17.3.09 הגיעו ישפאר ואקסל להסדר דיוני אשר קיבל תוקף של החלטה (להלן: "ההסדר הדיוני"). בגדרי ההסדר הדיוני הסכימו בעלות הדין כי בית המשפט יפסוק בבקשה בהסתמך על סיכומים בכתב שיוגשו לו, בהתבסס על המסמכים שבתיק בית המשפט, ומבלי שהמצהירים ייחקרו על תצהיריהם. כאן המקום לציין, כי ביום 26.3.09 הגיעו ישפאר ו- MPL להסדר דיוני אשר קיבל תוקף של החלטה, לפיו צו העיקול הזמני שניתן נגד MPL יבוטל ובאורח מתחייב תימחק בקשת  MPL לביטולו.

7.          מכבר נפסק כי בקשה לביטול צו עיקול זמני נתפסת כבקשה המחזירה את הדיון הראשוני על מכונו במובן זה שמבקש צו העיקול הזמני צריך לשוב ולהרים את הנטל ולשכנע בצדקת הצו, בדיוק כמו בסעדים הזמניים האחרים, אשר בהם מוזמן המשיב לדיון בבקשה בתוך פרק זמן קצוב כחלק משגרת מתן הצו הזמני במעמד צד אחד (ראו: ד' שוורץ סדר דין אזרחי חידושים, תהליכים ומגמות (תשס"ז) בעמ' 439. להלן: "שוורץ"; רע"א 8420/96 מרגליות נ' משכן בנק הפועלים למשכנתאות בע"מ, פ"ד נא (3) 789, 800 (1997)) בו נפסק כי " לעניין כל הצווים הזמניים רובץ נטל השכנוע על המבקש המקורי, וסדרי הדין בבקשת הביטול הם כסדרי הדין בבקשה המקורית, כאילו הוזמן המשיב מלכתחילה לדיון בבקשה"). על כן, משרואים את הדיון בבקשה לביטול צו העיקול הזמני כהמשך הדיון בבקשה המקורית, אכנה את בעלות הדין שלפניי בהתאם למעמדן בבקשה המקורית.

8.          השאלה המרכזית הניצבת במוקד ההחלטה היא זו: אם מתקיימים, בנסיבות העניין, היסודות הנדרשים בתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד-1984 (להלן: "תקנות סד"א") למתן צו עיקול זמני, אם לאו.

כדי להכריע בשאלה האמורה דרך הילוכי תהא כדלקמן: תחילה, אתאר את הצדדים והמחלוקת; בהמשך אציג את מסגרת הדיון; לבסוף אסקור את המתווה הנורמטיבי הרלבנטי להכרעה בבקשה, ובהתאם לו אפסוק את הדין.


הצדדים והמחלוקת

9.          ישפאר הינה חברה פרטית הרשומה בישראל, אשר עסקה בזמנים הרלבנטיים לתביעות ההדדיות ביבוא של מוצרי חשמל ואלקטרוניקה ביתיים ובשיווקם בישראל. אקסל, ובשמה החדש "אוברסיז שירותי אחסנה בע"מ", הינה חברה פרטית הרשומה בישראל, אשר סיפקה בזמנים הרלבנטיים לתביעות ההדדיות שירותים לוגיסטיים והפעילה מרכזים לוגיסטיים לאחסנת טובין, לרבות אחסנה במחסני ערובה.

10.      בשלהי שנת 2003, או במועד סמוך לכך, התקשרה ישפאר עם אקסל בהסכם לאספקת שירותי לוגיסטיקה, ניהול מלאי והפצה ביחס למוצרים המיובאים ומשווקים על ידי ישפאר, אותו כיניתי לעיל ואכנה להלן: "ההסכם". בין הצדדים נתגלעו מחלוקות רבות באשר לקיום חיוביהם ההדדיים על-פי ההסכם. בשל האמור, שלחה ישפאר ביום 15.7.04 הודעה לאקסל שבה ביטלה את ההסכם. בעקבות כך, נוהלה בין ישפאר לאקסל הידברות שבסיומה נחתם, בחודש אוגוסט שנת 2004, הסכם להפסקת מתן השירותים הלוגיסטיים על ידי אקסל (להלן: "הסכם ההיפרדות"). בסעיף 12 להסכם ההיפרדות הסכימו הצדדים כי אם המחלוקות הנטושות ביניהם לא ייפתרו בדרך של הסכמה, הן תועברנה להכרעה בבוררות. כך אכן אירע בפועל. הצדדים הפנו את הסכסוך ביניהם להליך בוררות בפני כב' השופט (בדימוס) שלום ברנר.

תמצית הטענות בבקשה למתן צו עיקול זמני

(א) קיומן של ראיות לכאורה

11.      המבקשת טוענת כי המשיבה הפרה את ההסכם הפרה יסודית. המשיבה נכשלה, לפי הטענה, כשלון חרוץ במתן השירותים הלוגיסטיים, בכל המישורים, וביניהם ניהול המלאי, ליקוט המוצרים, הפצתם ושירותי הערך המוסף. כך, למשל, נסתבר לאחר 4 חודשי פעילות כי קיימת אי התאמה בסכום של 5.2 מיליון ש"ח, לגבי מלאי ששוויו הכולל היה כ-30 מיליון ש"ח. ישיבות שקיימה המבקשת עם המשיבה, במסגרתן הבהירה לה מהם הנזקים הנגרמים לה ודרשה תיקונם המיידי של המחדלים, העלו חרס. על כן, ביטלה המבקשת את ההסכם בהודעתה מיום 15.7.04.

12.      המבקשת טוענת כי מחמת הפרתו היסודית של ההסכם בידי המשיבה, נגרמו לה נזקים שסכומם עולה על 10 מיליון ש"ח. על פי האמור בבקשה להטלת עיקול זמני, כוללים הנזקים הנטענים את הרכיבים דלקמן:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ