אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דחיית ערר המדינה על שחרור נאשם לחלופת מעצר למרות קשיי פקוח מחמת בעיות בטחוניות בכפר בעוטף ירושלים - בגין השיוויון.

דחיית ערר המדינה על שחרור נאשם לחלופת מעצר למרות קשיי פקוח מחמת בעיות בטחוניות בכפר בעוטף ירושלים - בגין השיוויון.

תאריך פרסום : 18/03/2013 | גרסת הדפסה
עמ"ת
בית המשפט המחוזי חיפה
4145-03-13
07/03/2013
בפני השופט:
דניאל פיש

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד גב' כרייף
הנתבע:
מוסא אבו סנינה
עו"ד שוכרי גת
החלטה

1.         בפניי ערר מטעם המדינה על החלטת בית משפט השלום בעכו (כב' השופט בולוס) במ"ת 39484-01-13 מיום 3.3.13 לפיה שוחרר המשיב בתנאים מגבילים.

2.         נגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות של מסיע ברכב תושב זר השוהה שלא כדין (עבירה לפי סעיף 12א(ג)(1) לחוק הכניסה לישראל), סיוע לפריצה לבניין וביצוע גניבה (סעיף 407(ב) לחוק העונשין) וקשירת קשר לעשות פשע (סעיף 499(א)(1) לחוק העונשין). על פי האמור בכתב האישום, ביום 7.1.13 בירושלים, קשר המשיב קשר עם אחרים, חלקם תושבי הרשות הפלשתינית, לביצוע פשע על ידי כך שסיכם עמם להסיעם ברכב מירושלים לכרמיאל על מנת לבצע עבירת התפרצות. בתמורה סוכם שישולם לו סך של 15,000 ש"ח. המשיב ביצע את ההסעה והגיע יחד עם נוסעיו למפעל נלקום בע"מ בכרמיאל כאשר הנוסעים-הפורצים גנבו מתוך המפעל 344 מכשירי טלפון סלולרי בשווי 365,900 ש"ח. בשעה 2:30 לפנות בוקר, לאחר ביצוע הפריצה, בדרכם חזרה לירושלים עם הרכוש הגנוב, נעצרו במחסום משטרתי בסמוך ליקנעם. המשיב נמצא מחזיק כסף במזומן בסך של 4,885 ש"ח.

3.         בית המשפט החליט לשחרר את המשיב לחלופת מעצר של מעצר בית מלא בבית קרוביו בכפר עקב זאת לאחר קבלת תסקיר מעצר אשר המליץ בחיוב על החלופה המוצעת. במסגרת התנאים הטיל בית המשפט ערבויות ובנוסף חייב הפקדה כספית בסך 15,000 ש"ח.

4.         המדינה טענה שבית המשפט שגה עת החליט לשחרר את המשיב. נטען שלאור אופי העבירה ואופן ביצועה אשר מצביע על התארגנות מתוכננת מראש של מספר עבריינים שחלקם תושבי הרשות הפלשתינאית, מהווה המשיב סיכון רב לרכוש הציבור. נטען שאין בחלופה כדי לאיין את מסוכנותו וכי מדובר במפקחים שהם בני משפחה, אחותו והוריו, כאשר האחות אם לשתי פעוטות. נקבע כי המפקחים המוצעים אינם מודעים לחומרת האישומים המיוחסים למשיב. בדיון בערר הוסיף ב"כ המדינה כי מדובר בכפר במבואות רמאללה שנמצא מעבר לגדר ההפרדה שכל כניסה של כוחות הבטחון אליו תלויה בתיאום עם גורמי הצבא, כך שנטען שהלכה למעשה אין למשטרה גישה חופשית למקום. ב"כ המדינה הפנה לבש"פ 6177/11 שם הוזכר מצבו הבעייתי של הכפר מבחינת אפשרות פיקוח.

5.         הסניגור טען שמדובר בהחלטה סבירה ושאין מקום להתערב בה. נטען שהערבים-המפקחים נחקרו על ידי בית המשפט לאחר קבלת תסקיר מעצר שהמליץ על שחרור לחלופה ונמצאו ראויים. נטען שבמקרים חמורים יותר כגון אלו שתוארו בבש"פ 5572/12 שוחררו עצורים לחלופת מעצר. הסניגור עוד הזכיר שהופקד סכום כסף גבוה על מנת להבטיח קיום תנאי השחרור. הסניגור ראה לנכון להוסיף כי הוא מתגורר בירושלים מזה כ- 10 שנים ושהוא אישית מכיר את הכפר אשר שייך לישראל ובו מחסום צבאי בסמוך לכניסה וכי על הכפר חלים דיני ישראל וחוקיה וכי לא ניתן במצב זה ולטעון שאין גישה לרשויות החוק לכפר.

דיון

6.         בתסקיר פורט כי מדובר במשיב בן 25, רווק שעד למעצרו התגורר עם משפחתו בכפר ביר-נבאלה הנמצא באיזור קו התפר ועבד בעבודות חשמל עם דודו. העבירות בוצעו על רקע לחץ כלכלי ואחריות לפרנס את משפחתו ומתוך רצון להקים משפחה משלו. הוערך כי המשיב חווה את המעצר, שהינו מעצרו הראשון כגורם מרתיע. ביחס לחלופת המעצר בבית אחותו בכפר עקב, קצינת המבחן ציינה שהיא התרשמה כי המפקחים מגוייסים לעזרתו. שירות המבחן הוסיף כי התרשם כי יתקשו לשלם ערבות כספית לצורך השחרור (תנאי, שעל אף אמירה זו של שירות המבחן, הוסף על ידי בית המשפט ובערר הודע כי הסכום כבר הופקד). שירות המבחן העריך כי המפקחים מבינים את התפקיד שהם אמורים לבצע.

ביחס לסיכון לחזרה על מעשים דומים, נקבע כי קיים פוטנציאל כלשהו להסתבכות חוזרת וזאת למרות שהמשיב נעדר עבר פלילי. זאת, לאור רמת ההתארגנות שהיתה דרושה לביצוע העבירות ומכיוון שקשריו של המשיב עם עבריינים לא התבררו עד תום.

בסופו של עניין המליץ שירות המבחן על החלופה. מהממצאים בתסקיר ובחקירה, עולה כי האב נמצא במרחק של 1 ק"מ מבית בתו, אחותו של המשיב, וכי האחות מטופלת ב-2 ילדים קטנים, אחד בן שנתיים והקטן בן 8 חודשים.

7.         בבית המשפט נחקרו המפקחים, אחותו של המשיב שהינה בת 21 ואביו. נקבע כי שירות המבחן בחן לעומק את החלופה המוצעת (לעניין ההצדקה להסתמך על הערכת שירות המבחן ראו: בש"פ 6470/10 ליהם בן נ' מדינת ישראל (8.9.2010)), ובית המשפט התרשם באופן חיובי מהמפקחים בהיותם אנשים נורמטיביים ללא עבר פלילי אשר מוכנים להתגייס למשימת הפיקוח, על אף שלדעתו חלקם לא גילו ידיעה רבה במיוחס למשיב. בית המשפט הדגיש כי מדובר בהסתבכות ראשונה עם החוק מצד המשיב. בסופו של עניין, הגיע בית המשפט למסקנה כי מדובר בחלופה ראויה.

8.         יוער כי בחקירתו הראשונה, הכחיש המשיב כל קשר לביצוע העבירות וטען שהסיע טרמפיסטים. בחקירה מאוחרת יותר מיום 10.1.13 הוא כבר הודה בביצוע העבירות ובפרטים השונים הקשורים אליהן. מהעיון בחקירותיו התרשמתי שמדובר באדם צעיר ובלתי מנוסה בפלילים שקשה לייחס לו אורח חיים עברייני. 

9.         מסקנתי הינה כי אילו החלופה היתה ממוקמת באיזור שאין בו קשיי פיקוח מצד הממונים על אכיפת החוק, לא היתה כל מניעה לשחרר את המשיב בתנאים שנקבעו. על כן, הקושי שמעלה המקרה מצוי באספקט אחד בלבד- הקשיים הקיימים באפשרות פיקוח על המשיב ועל קיום התנאים המגבילים לאור המצב הביטחוני השורר באיזור הכפר. כיוון שמדובר בכפר הנמצא באופן פורמלי בשטח ישראל בו חלים חוקי המדינה, לכאורה יש להתייחס אליו כאל כל מקום אחר הנמצא בתחום המדינה. אולם, בבש"פ 6177/11 סלאמה נ' מדינת ישראל  (30.8.2011) הוער כי אין מקום להתעלם מבעייתיות ביטחונית הקיימת דה-פקטו באיזור כגון זה של כפר עקב על אף מצבו דה-יורה. דא עקא, לא בכדי הוער באותו מקרה כי קיימת בעייתיות בהתייחסות האמורה והשופט רובינשטיין הביע תקוה כי רשויות האכיפה ימצאו פתרון לנושא. עולה מעמדת המדינה כי למרות שחלף זמן ניכר מאז עניין סלאמה לא חל שיפור בגישת המשטרה למקום ללא סיוע כוחות הבטחון.

10.        לכאורה, כל אזרחי המדינה שווי זכויות ובכל המקומות בהם חלים חוקי המדינה ודיניה אלו חלים במידה שווה ובאיכות דומה. קביעה אשר משמעותה שהדבר אינו כך, ועוד בהקשר אשר עלול להשפיע על זכויות נאשם בהליך פלילי, טומנת בחובה בעייתיות בלתי מבוטלת.

11.        מסקנתי הינה כי גם אם אין זה נכון להתעלם ממציאות ביטחונית בעייתית השוררת בשטח משטחי המדינה, יש לאפשר להיבט כאמור השפעה מוגבלת במסגרת שקילת הנתונים הרלוונטיים לשאלת חלופת מעצר. מתן משקל רב מדי לנתון מעין זה עלול לפגוע בזכויות נאשם יתר על המידה. במקרה הנוכחי שירות המבחן בדק את המפקחים ואת המשיב ומצא כי החלופה לכשעצמה ראויה ומסקנה זו אומצה על ידי בית המשפט בהתחשב בין היתר בהשפעתו המרתיעה של המעצר עד כה על המשיב והעובדה כי אין מדובר באדם בעל עבר פלילי מכביד, אלא היפוכו של דבר, כי מדובר באדם אשר ייתכן ומעד מעידה חד-פעמית והוא כבר הודה והתחרט על מעשיו.

12.        במקרה הנוכחי הנתון של קושי בפיקוח מפאת מגבלות שליטה של המדינה, אינו צריך להביא לפסילת החלופה כאשר באיזון הכולל מדובר במקרה דנן בחלופה ראויה.

לאור כל האמור לעיל, הערר נדחה.

<#3#>

ניתנה והודעה היום כ"ה אדר תשע"ג, 07/03/2013 במעמד הנוכחים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ