אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דחיית ערעור ר' העיר המכהן בטירת הכרמל ואישור תוצאות הבחירות וקביעה, כי ראש העיר הנבחר הינו אריה טל

דחיית ערעור ר' העיר המכהן בטירת הכרמל ואישור תוצאות הבחירות וקביעה, כי ראש העיר הנבחר הינו אריה טל

תאריך פרסום : 20/01/2009 | גרסת הדפסה
עמ"ן
בית המשפט המחוזי בחיפה
11489-11-08
20/01/2009
בפני השופט:
רון שפירא

- נגד -
התובע:
1. אריה פרג'ון
2. סיעת המפד"ל במועצת עיריית טירת הכרמל

הנתבע:
1. מנהל הבחירות לראשות עיריית טירת הכרמל
2. ועדת הבחירות לראשות עיריית טירת כרמל
3. מפלגת טירת כרמל> אחת/אריה טל
4. מפלגת העבודה מר משה אשל
5. מפלגת אהבה ואחווה /בנימין יעקב
6. מפלגה א-פוליטית/ מר דוד שחר
7. מפלגת מריומה /גב' מריומה ברוך
8. מפלגת עתיד בטוח'מר זוראב דביר
9. מפלגת הליכוד/ מר פריד אברהם
10. מפלגת תפנית/ גב' נטלי לוי
11. מפלגת סיעת אמינות ויושר מר מורסי בנימין
12. מיכאל כהן
13. מפלגת צדק חברתי/אנדריי הזז
14. מפלגת חסד לאברהם/ קצב מוטי
15. מפלגת ש"ס/ מר חיים עמרן

פסק-דין

ההליך שבפני ותמצית ההכרעה:

בפני ערעור על תוצאות הבחירות שנערכו ביום 11/11/08 לראשות העיר ולמועצת העיר בעירית טירת הכרמל. המערערים עותרים לביטול הבחירות בקלפי מספר 12 בטירת הכרמל. כסעד בינים ביקשו הם כי בית המשפט יורה לאסור את פרסום תוצאות הבחירות ואת כניסתו של המועמד שזכה, לכאורה, בבחירות לתפקידו. עוד ביקשו המערערים בטיעון בפני לעיין בפתקי ההצבעה בקלפי מספר 12.

הערעור הוגש ביום 20/11/08. קבעתי דיון במעמד כל הצדדים ליום 24/11/08. לדיון זומנו כל המועמדים שהתמודדות בבחירות לרשות העירייה וכן נציגי כל רשימות המועמדים בבחירות למועצת העיר. הצדדים שבחרו להתייצב ולטעון פרשו את טיעוניהם בהרחבה. הצדדים אישרו לשאלת בית המשפט כי הונחה בפני כל התשתית העובדתית וכל הטיעונים המשפטיים המאפשרים מתן פסק דין סופי בערעור העיקרי. איש מהצדדים לא ביקש לחקור את המצהירים.  בסיום שמיעת הצדדים הודעתי כי אין בדעתי ליתן צווים לסעדי ביניים וכי אפסוק במחלוקת העיקרית בתוך זמן קצר.

בפסק דין ראשון שניתן ביום 27/11/08 (להלן: " פסק הדין הראשון") החלטתי לקבל את עיקרי הערעור ולהורות על ביטול הבחירות שנערכו בקלפי מספר 12 בבחירות לראשות העיר ולמועצת העיר טירת הכרמל. כפועל יוצא מכך קבעתי כי לא ניתן לפרסם, בשלב זה, תוצאות סופיות של הבחירות שנערכו.

עוד החלטתי לדחות את הבקשה להורות על עריכת בחירות חוזרות בכלל הקלפיות בטירת הכרמל, בקשה שהועלתה במהלך הדיון בפני. כמו כן דחיתי את הבקשה להכריז על תוצאות הבחירות ללא מניין קלפי 12 כתוצאות הסופיות של הבחירות לעירית טירת הכרמל. 

בסיכומו של דבר, מהטעמים שפורטו בפסק הדין הראשון, הוראתי על פסילת תוצאות הבחירות לראשות העיר טירת הכרמל ולמועצת העיר בקלפי מספר 12 בלבד ועל עריכת בחירות חדשות בקלפי 12 בתוך 30 ימים ממועד שפסק הדין יהפוך לסופי, בהתאם להוראות סעיף 73(ד) לחוק  הרשויות המקומיות (בחירות), תשכ"ה- 1965.

עוד נפסק כי עד להשלמת הליך הבחירות ימשיכו לכהן בתפקידם ראש העיר וחברי מועצת העיר המכהנים בתפקידם כעת.

על פסק הדין הראשון הוגשו שני ערעורים לבית המשפט העליון, בר"ם 10462/08 ובר"ם 10512/08. ביום 29/12/08 ניתן פסק דינו של בית המשפט העליון. בכל הנוגע לבחירות למועצת העיר החליט בית המשפט העליון לקבל את הערעור ולהורות כי תוצאות הבחירות למועצת העיר בקלפי 12 (וכפועל יוצא מכך במערכת הבחירות כולה) יהיו סופיות. בכל הנוגע לבחירות לראשות העיר קבע בית המשפט העליון כי היה על בית משפט זה לבחון ראיות שהובאו בפניו ע"י רו"ח פרץ בנוגע לספירת הקולות שנערכה אחרי סגירת הקלפיות. עוד נקבע כי היה על המדינה להביא בפני בית המשפט תצהיר מטעם מנהלת הבחירות בטירת הכרמל, הגב' שרר, כדי שבית המשפט יוכל לבחון את אופן ספירת הקולות, מעבר לפרוטוקול ועדת הקלפי. בית המשפט העליון הורה גם כי תיבחן הצורה בה נשמרו מסמכי הקלפי הנ"ל, וזאת בהתיחס לטענה כי יד נעלמה ערכה שינויים בפנקסי רישום המצביעים בקלפי.

בהתאם למצוות בית המשפט העליון קבעתי את התיק לשמיעת ראיות. יצוין כי גם בדיון החוזר בפני לא ביקש איש לחקור את רו"ח פרץ על תצהירו, על אף שלתצהיר זה היה חלק מרכזי בערעור שהוגש לבית המשפט העליון. הוראתי על שמיעת עדותה של מנהלת הבחירות, הגב' שרר, זאת בהתאם להנחית בית המשפט העליון. בנוסף הוראתי על שמיעת עדותו של סגן מנהלת הבחירות, מר וליד מנסור וכן את עדותו של מר איתן סבג, מי שהיה מזכיר קלפי 12 ביום הבחירות. שלוש עדויות אלו סיפקו לבית המשפט את התמונה המלאה של "שרשרת הפיקוח" על  הליך ההצבעה ועל פנקסי רישום ההצבעה, ממועד ההצבעה בקלפי ועד היום.  בנוסף, התבקש להעיד מר פרג'ון בהתיחס לטענה שהובאה לראשונה בפני בית המשפט העליון (ולכך אתיחס בהמשך) כי הוא עצמו ספר את קולות המצביעים בקלפי 12 בביתה של הגב' שרר בסמוך לאחר יום הבחירות והגיע אל התוצאה המצביעה כי לא נפל פגם בהליך הבחירות.

לאחר ששמעתי את כל הראיות החדשות, כולן עדויות שלא הובאו בפני במסגרת ההליך שהתקיים בטרם ניתן פסק הדין הראשון , התבהרה תמונה עובדתית  שונה בתכלית מזו שהוצגה בפני בהליך הראשון. תמונה עובדתית זו מוליכה גם אל מסקנה משפטית שונה. בהתאם, ומטעמים שיפורטו, אני קובע כי הגם שנפלו טעויות באופן ניהול קלפי 12, לא נפל פגם בהצבעה והתוצאות משקפות את ההצבעה בפועל. בהתאם אני מורה על דחיית הערעור ואישור תוצאות ההצבעה בקלפי 12, כפי שאושרו ע"י ועדת הבחירות. אני קובע כי על פי תוצאות הבחירות בקלפי 12, ובטירת הכרמל כולה, ראש העיר הנבחר הוא מר אריה טל.     

הרקע העובדתי:

במסגרת השלב הראשון של ההליך הוצגו בפני העובדות הבאות:

ביום 11/11/08 נערכו בטירת הכרמל הבחירות לראשות העיר ולמועצת העיר. בבחירות הצביעו 10,100 בעלי זכות בחירה.

המערער, מר פרגון, הוא ראש העיר המכהן שזכה בתמיכתם של 4,161 מצביעים. המשיב 3, מר אריה טל, הוא הזוכה לכאורה בבחירות ועבורו הצביעו 4,204 בוחרים. הפער בין מר טל למר פרג'ון הוא 43 מצביעים בלבד.

ההצבעה בקלפי מספר 12 שבטירת הכרמל נוהלה ע"י ועדת קלפי בראשה עמדה הגב' אלית טל, שהיא ביתו של מר אריה טל. איתה היו שני חברי ועדה ושני משקיפים. אחת המשקיפים, הגב' אשר רות,  הייתה נציגת רשימתו של  מר אריה טל. בנוסף כיהן, בהתאם לחוק, מזכיר ועדה.

חברי הועדה תיעדו את הליך ההצבעה, לרבות ספירת הקולות, בפרוטוקול מסודר. על פי הרישום בפרוטוקול החליטו חברי הוועדה להרחיב את פתח תיבת הקלפי. נרשם כי " פתח תיבת הקלפי הורחב מעט ע"י המזכיר מכיוון שהיה קושי לבוחרים להשחיל מעטפות - נעשה בהסכמת הנוכחים" (יצוין כי הדבר נרשם בפרוטוקול ההצבעה למועצת הרשות ובפרוטוקול ההצבעה לראש הרשות). לא הובהר, לא בפרוטוקול ולא בדיון בפני, כיצד זה לא התאים חריץ הכנסת המעטפות שבקלפי המשמש את כלל המצביעים מדן ועד אילת דווקא בקלפי זה. בכל מקרה, כך החליטו חברי ועדת הקלפי לעשות וכך נעשה ותועד בפרוטוקול.

בסיומו של הליך ההצבעה נערכה ספירה של מעטפות ההצבעה, תוך השוואה למספר הבוחרים בו נספרו  הבוחרים שמימשו את זכותם להצביע. התוצאות של הספירה הצביעו על העדר התאמה בין מספר המצביעים שנספרו ובין מספר מעטפות ההצבעה שנמנו בתוך תיבת הקלפי.

על פי האמור בפרוטוקול הספירה שרשמו חברי הוועדה מספר הבוחרים שנמחקו בספר הבוחרים ככאלה שמימשו את זכותם והשתתפו בהליך ההצבעה עמד על 351 בוחרים. בפרוטוקול ההצבעה לראשות העיר נרשם כי נמנו 409 מעטפות הצבעה, מהן 22 קולות פסולים ו- 387 קולות כשרים. בפרוטוקול ההצבעה למועצת העיר נרשם תחילה כי נמנו 420 מעטפות הצבעה. מספר זה נמחק ונרשם כי נמנו 409 מעטפות הצבעה, מהן 19 פסולות ויתרת הקולות, 390, קולות כשרים. 

בהנחה שהמספר 409 מעטפות הוא הנכון, קיים לכאורה פער של 58 מעטפות הצבעה בין מספר המצביעים שנרשמו ובין מספר המעטפות שנמנו בתוך תיבת הקלפי.  

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ