אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דחיית ערעורו של חולה סכיזופרניה פרנואידית על הסרוב לאפשר לו לצאת לחופשה

דחיית ערעורו של חולה סכיזופרניה פרנואידית על הסרוב לאפשר לו לצאת לחופשה

תאריך פרסום : 01/01/2015 | גרסת הדפסה
ע"ו
בית המשפט המחוזי חיפה
40593-12-14
29/12/2014
בפני השופט:
ש' ברלינר

- נגד -
המערער:
פלוני
עו"ד גב' נירשברג
המשיבים:
1. היועץ המשפטי לממשלה
2. הוועדה הפסיכיאטרית ליד בית החולים שער מנשה מדינת ישראל

עו"ד גב' איזנבנד
פסק דין

 

 

1.         המערער סובל ממחלת נפש – סכיזופרניה פרנואידית. בכתב האישום בתפ"ח 44034-05-10 של בית המשפט המחוזי בנצרת יוחסה לו עבירה של ניסיון לרצח לאחר שביום 5.5.10 שיסף באמצעות סכין את צווארו של קורבן העבירה. לאחר שהוברר כי המערער חולה, הוצא כלפיו ביום 7.6.10 צו אשפוז, ומכוח הצו הוא מאושפז בכפיה ומטופל בבית החולים שער מנשה.

 

2.         לפי סמכותה שבסעיף 28 של חוק טיפול בחולי נפש, תשנ"א-1991 (להלן – החוק), דנה הוועדה לפחות אחת לשישה חודשים בעניינו של חולה המאושפז מכוחו של צו אשפוז, והיא מוסמכת, בין היתר, להעניק לו חופשות וכן לקבוע את תנאיהן. בדיון מיום 17.11.14 החליטה הוועדה לא לאפשר למערער לצאת לחופשות כלל, ועל כך מלין המערער. הוא מבקש כי אתערב בהחלטת הוועדה ואאפשר לו לצאת לחופשות קצרות בנות מספר שעות, בליווי.

 

3.         הכלל הוא כי ראוי לאפשר לחולה לצאת לחופשה, כל עוד נשלל במידה מספקת הסיכון לשלומו של החולה עצמו או לשלומו של הציבור או פרט כלשהו מבין הציבור. לשלילת הסיכון ברמה של וודאות מוחלטת דומה כי לא ניתן להגיע, אך רמה של ממש נדרשת, בה יש להקפיד כדי שאפשר יהיה ליטול סיכון מסוים מחושב וזהיר ולאפשר חופשה תוך נקיטת אמצעי ביטחון מתאימים, ובהם הגבלות בזמן ובמקום, וליווי והשגחה על החולה, על ידי מלווה מתאים, בכל זמן בו הוא שוהה מחוץ לבית החולים. הענקת החופשה היא, אפוא, עניין שבשיקול דעת, בהתחשב בכל הנתונים הנדרשים לעניין, והעיקרי שבהם: רמת המסוכנות הנשקפת מן החולה כיום, על רקע מעשהו בעבר והחשש כי יחזור על מעשה דומה, בעתיד.

 

4.         חולה המאושפז בכפיה במסלול האזרחי צריך כי יתקיימו לגביו התנאים הנקובים בסעיפים 6 ו 7 של החוק, ובהם כי מחמת מצבו הוא עלול לסכן את עצמו או את הזולת סיכון פיזי ממשי ומוחשי, בין מידי ובין שאינו מידי. ניתן לאשפזו בכפיה אף אם בעבר לא פגע באיש. חולה שאושפז בכפיה במסלול הפלילי שקובע החוק אינו רק כזה שעלול לפגוע בזולת, אלא הוא נמצא כיום במצב שבו מומש הסיכון לאחר שהוא כבר פגע בזולת. התייחסות הוועדה אליו, בכל הקשור להענקת חופשות, מחייבת אפוא, לאור האמור, התייחסות קפדנית וזהירות מיוחדת.

 

מי שביצע מעשה רצח וקטל חיי אדם מחמת השפעת מחלתו על תובנתו, כושר שיפוטו, ובקרת המציאות שלו, שעה שהוא נרדף, שומע קולות, ומצוי תחת שליטת המחלה עליו, חצה קו אדום וגרם לרע מכל, ועל כן, נדרש כי הוא יוכל לצאת לחופשה רק לאחר שהסיכון לתקלה בזמן חופשה שמא יחזור על מעשהו, יישלל בוודאות קרובה. שלילה כזאת אינה יכולה לבוא בחשבון כפרי של הערכה בעלמא, אלא רק על יסוד נתונים מתאימים ומהלך דברים המבססים אותה: רמיסיה מהותית יציבה ולאורך זמן בפעילות המחלה, עד כי ניתן לראות שחל בחולה שינוי יסודי ובסיסי לטובה, המתבטא בהתנהגות נמשכת שאינה מראה קיומו של סיכון לזולת.  על כך ראה בין היתר: ע"ו (מחוזי חיפה) 50587-12-12 פלוני נ' הוועדה הפסיכיאטרית ליד בית החולים שער מנשה מיום 6.1.13, ע"ו (מחוזי חיפה) 47068-02-13 פלוני נ' הוועדה הפסיכיאטרית ליד בית החולים שער מנשה מיום 11.3.13, וכן ע"ו (מחוזי חיפה) 5265-06-13 פלוני נ' היועץ המשפטי לממשלה והוועדה הפסיכיאטרית ליד בית החולים שער מנשה, מיום 24.67.13.

 

            הערכת הוועדה בדבר הסיכון שבחולה אינה ספקולציה. יש לתת לה את המשקל הראוי. היא משקפת את ניסיונם הרפואי ומקצועיותם של חברי הוועדה. ככלל, אין בית המשפט מתערב בהערכת הוועדה אלא במקרים חריגים. הוועדה נוהגת לסווג את הסיכון שבחולה לשני סוגים: סיכון לעצמו וסיכון לאחרים. כמו כן היא מדרגת את הסיכון שבחולה באחת משלוש דרגות: נמוכה, בינונית, וגבוהה. בענייננו, לגבי המערער, קבעה הוועדה כי כיום מסוכנותו לעצמו היא ברמה נמוכה, אך לאחרים המסוכנות היא ברמה בינונית.

 

            רמה בינונית של מסוכנות לאחרים מצד חולה שביצע בעבר מעשה רצח, או ניסה לרצוח (במיוחד כשעשה זאת בצורה כה ברוטאלית על ידי שיסוף גרונו של הקורבן), אינה מתיישבת עם שלילת הסיכון שבו ברמה מספקת כך שאפשר להוציאו לחופשה, גם זו המוגבלת בזמן ובמקום. לפיכך, נראית החלטת הוועדה בעיני סבירה וככזו שאין להתערב בה.

 

5.         הדיון בוועדה הוא דיון תקופתי. לצורך דיונה היא מקבלת מאת הרופאים המטפלים בחולה הערכה עדכנית על מצבו. בהפניה אל הוועדה מיום 9.11.14 כתבו הרופאים כי להערכתם המסוכנות שבמערער לאחרים היא נמוכה. עוד הסבירו כי בחודש שחלף מאז הוועדה הקודמת (שלא אישרה למערער לצאת לחופשות) "מצבו הנפשי נשאר יציב: ללא סימנים פסיכוטיים פעילים", ולכן הם מפנים את המערער שוב אל הוועדה "מכיוון שאנו מעריכים כי מצבו הנפשי הנוכחי (של המערער) מאפשר ניסיון העברתו למסגרת שיקומית – הוא מגלה מוטיבציה לכך. לכן ההמלצה היא למתן חופשות קצרות בליווי – דבר שיאפשר העברתו למסגרת שיקומית."

 

6.         הוועדה, כנזכר לעיל, העריכה כי המסוכנות שבמערער עומדת על רמה בינונית ולא על רמה נמוכה כפי שהעריכו הרופאים בהפניה האמורה, והיא מוסמכת לסטות מהערכת הרופאים בהפנייתם, כפי שגם בית משפט הדן בפלילים אינו כבול בהמלצת קצין מבחן המגיש לו תסקיר לגבי הנאשם. הוועדה עיינה בחומר המונח בפניה, וחומר זה כולל גם את הדיונים הקודמים בעניינו של המערער בוועדה מיום 15.9.14 ובוועדה מיום  20.10.14. החומר כלל גם את הקורה עם המערער בתקופה האחרונה של האשפוז, ובו צוין כי בחודשים יולי ואוגוסט 2014 הוא סבל עדיין ממצבי רוח משתנים ובספטמבר 2014 הוא קיבל 9 נקודות באומדן מסוכנות שנערך לגביו "שמשמעותן 'יש לנקוט באמצעי זהירות מוגברים'" לגביו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ