אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גז"ד לשוטר חוקר שהורשע בפרשת תקיפה מינית של מתלוננת תוך ניצול מדיו ותפקידו.

גז"ד לשוטר חוקר שהורשע בפרשת תקיפה מינית של מתלוננת תוך ניצול מדיו ותפקידו.

תאריך פרסום : 04/03/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום חיפה
46146-01-11
27/02/2013
בפני השופט:
יחיאל ליפשיץ

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד גב' פרייסמן
הנתבע:
אברהם כליפה
עו"ד ניר זאב
גזר דין

אני מתיר את פרסום גזר הדין, אולם אוסר פרסום כל פרט מזהה אשר עלול להביא לזיהוי המתלוננת בתיק זה.

כללי

1.       הנאשם הורשע, לאחר שמיעת ראיות, בעבירות הבאות: שימוש לרעה בכוח המשרה - עבירה לפי ס' 280 (1) לחוק העונשין תשל"ז - 1977 (להלן: החוק); הפרת אמונים - עבירה לפי ס' 284 לחוק; מעשה מגונה - עבירה לפי ס' 348 (ג) + 348 (ג1) לחוק; הטרדה מינית - עבירה לפי ס' 3 (א)(3) לחוק למניעת הטרדה מינית, התשנ"ח - 1998; הדחה בחקירה - עבירה לפי ס' 245 לחוק וכן שיבוש מהלכי משפט - עבירה לפי ס' 244 לחוק.

2.       הנאשם, שהינו יליד 1955, שירת במועד הרלוונטי לכתב האישום - 10/5/2010 -  כחוקר במשטרת **********. במועד לעיל, הגיעה המתלוננת, שהינה ילידת 1983 לתחנת המשטרה כדי למסור הודעה במסגרת חקירה שהתנהלה כנגד בן זוגה. במסגרת חקירתו את המתלוננת הוא ביקש ממנה לצאת עמו את התחנה וזאת כדי שתצביע על מקום מגורי בן הזוג שהתגורר בנפרד מהמתלוננת. לאחר אותה הצבעה הציע הנאשם למתלוננת, בתואנות שווא, כי השניים יגיעו  לדירתה של המתלוננת, ושם תקפה מינית בכך שתחילה הציע לה הצעות בעלות אופי מיני, ולאחר מכן הצמיד אותה אליו, חיבק אותה, נישק אותה וביצע בה מעשים מגונים. בסיומו של האירוע הנחה הנאשם את המתלוננת לא לספר אודות שהתרחש וכן להשיב, באם תשאל בנדון, כי הם התעכבו משום תקלה ברכב המשטרתי, למרות שלא כך היה. 

3.       במסגרת הכרעת דיני מתאריך 22/10/12 אימצתי את עיקרי גרסת המתלוננת ודחיתי את טענות הנאשם.

נזכיר, בקצרה, כי הנאשם לא הכחיש כי הגיע עם המתלוננת לדירתה אולם טען כי הדבר היה בעקבות התבטאויותיה של המתלוננת בעת שהשניים נסעו יחדיו לצורך ההצבעה כי היא תפגע בעצמה. לכן, ביקש הנאשם, לטענתו, להביאה לאמה על רקע הבנתו כי האחרונה נמצאת בדירת המתלוננת וכדי שהאחרונה תסייע למתלוננת.

הנאשם הוסיף וטען כי בעת שהשניים שהו בדירתה המתלוננת לא ביצע בה כל עבירת מין. הנאשם העלה סברה כי תלונת המתלוננת כנגדו הינה חלק מקנוניה בה לקחו חלק מעורבים נוספים במשטרה המחפשים את רעתו מזה שנים רבות; עוד העלה הנאשם סברה כי מדובר בתלונה שהוגשה על רקע בעיותיה הנפשיות של המתלוננת. טענות אלה, כאמור לעיל, נדחו על ידי.

נתתי אמון בעדות המתלוננת אשר מסרה כי עוד טרם הגיעו השניים לביתה הציע לה הנאשם להגיע לביתה שכן שם הם יוכלו לשוחח בחופשיות. משנכנסו לדירה ולאחר שהנאשם בדק כי אין איש בדירה ביצע בה הנאשם את מעשיו וכך תיארה זאת:" . . נעמדתי במטבח ואז הוא אמר לי בואי תשבי בסלון, אז התיישבתי ואז הוא אמר לי תריחי אותי, יש לי ריח טוב.  אמרתי לו שאני לא רוצה להריח אותו ואז הוא אמר לא, תריחי איזה בושם יש לי, אמרתי גם אם אריח אני לא אדע איזה בושם יש לך. ואז הרגשתי שאני צריכה לקחת סיגריה אז קמתי והלכתי לתיק והוא בא ואמר את לא צריכה לעשן, את בחורה יפה ולא צריכה לעשן. בכל זאת הדלקתי את הסיגריה והוא ניסה לחבק אותי ואמרתי לו אל תגע בי ואז הרגשתי שאני חייבת לחדר של הבת שלי, כאילו הרגשתי ששם לא יקרה . . .התחלתי להרגיש שמשהו לא בסדר. אמרתי לו תתרחק ממני והוא אמר אני לא יכול, את משגעת אותי, תני לי נשיקה. אמרתי לו שאני לא רוצה לתת לו נשיקה. ואז בחדר של הילדה הוא ניסה לחבק אותי בכח, הצמיד אותי לקיר. ניסה לנשק, נישק בגרון בצדדים, אמרתי לו שיפסיק שאני לא רוצה והוא אמר שהוא לא יכול, שאני משגעת אותו  . . . ואז הוא תפס אותי בכניסה בין החדרים ליד השירותים והמקלחת במשקוף שם. במשקוף באתי לצאת והוא אמר לי תראי לי את הידיים שלך, אני יכול לקרוא, אני כמו פסיכולוג. אמרתי לו די מספיק, בוא נלך, הוא אמר לא, לא, לא יכול, את משגעת אותי, תני לי נשיקה, אני חייב נשיקה. אז הוא תפס לי את הפנים וניסה לנשק אותי בכח ואני כמה שניסיתי להתרחק ממנו לא הצלחתי . . הוא הצליח לנשק אותי, בלי שנתתי לו להחדיר את הלשון.  ניסיתי להתחמק ואז הוא תפס אותי שוב בפרוזדור,  הוא לא נתן לי יותר מידי לזוז. הוא התחכך בי ולא נתן לי לזוז. אמרתי לו די לא נעים לי,  אני לא יכולה.  ואז ראיתי שיש לו טבעת נישואין על היד, ואז אמרתי לו תלך לאשתך, מה אתה רוצה ממני, אז הוא אמר לי, אז מה אם אני נשוי, אני גבר. אמרתי לו לא, די מספיק, אתה שוטר על מדים, ואז הוא אמר לי אז מה, אני גבר.  . ." (עמ' 12-13 לפרוטוקול). המתלוננת הוסיפה, כי עוד בטרם שהדליקה את הסיגריה, אמר לה הנאשם:" את לא צריכה סיגריות אני אתן לך סיגר" (נ/1, שורות 48-49).

4.       מעבר לעדות המתלוננת, עמדתי באריכות במסגרת הכרעת הדין על החיזוקים השונים שנמצאו לעדותה: תלונתה המיידית (כולל במסרונים) זמן קצר לאחר האירוע לאביה ולגורמים נוספים; מצבה הנפשי לאחר האירוע; אמירות שונות שנאמרו מפי הנאשם לאחת משוטרות התחנה; דחיית טענותיו של הנאשם בדבר הטעם בהגעתו, לדבריו, לדירת המתלוננת; ועוד.

5.       במסגרת הכרעת הדין התייחסתי לשש העבירות בהן הורשע הנאשם. ציינתי, כי ניתן לחלקן ל 3 קבוצות משנה:

5.1.    בקבוצה הראשונה נמנות העבירות של שימוש לרעה בכוח המשרה - עבירה לפי ס' 280 (1) לחוק והפרת אמונים - עבירה לפי ס' 284 לחוק, אשר משקפות את ניצול משרתו תפקידו ומעמדו של הנאשם, ששימש כעובד ציבור, לצורכי סיפוק מאווייו המיניים.

5.2.    בקבוצה השניה נמנות העבירות של מעשה מגונה - עבירה לפי ס' 348 (ג) + 348 (ג1) לחוק והטרדה מינית - עבירה לפי ס' 3 (א)(3) לחוק למניעת הטרדה מינית, התשנ"ח - 1998;  וזאת בהתייחס למעשיו של הנאשם, אשר הצמיד את המתלוננת אליו, חיבק ונישק אותה בצווארה ועל פיה, בניגוד לרצונה ועל אף התנגדותה. עובר למעשים המגונים, ותוך כדי ביצועם, הפנה הנאשם למתלוננת הצעות חוזרות בעלות אופי מיני, והמתלוננת שבה והבהירה לו כי אינה מעוניינת לשתף עמו פעולה בהקשר זה.

5.3.     ובקבוצה השלישית, נמנות העבירות של הדחה בחקירה - עבירה לפי ס' 245 לחוק וכן שיבוש מהלכי משפט - עבירה לפי ס' 244 לחוק. עבירות אלה מתייחסות בעיקר לאמירתו של הנאשם למתלוננת כי באם תשאל תמסור שמנוע הרכב לא התניע בדרכם מביתה חזרה לתחנת המשטרה. 

ראיות הצדדים לעונש ודבר הנאשם לעונש

6.       מטעם הנאשם הובאו מספר עדים לעניין העונש:

6.1.    ד"ר מרגלית בן אור - פסיכיאטרית, אשר ערכה חוות דעת פסיכיאטרית בעקבות פגישה שערכה עמו. בחוות דעתה (סומנה נ/1 לעניין העונש) סקרה ד"ר בן אור את קורותיו של הנאשם, כפי שמסר לה. ד"ר בן אור התרשמה מפגישתה עם הנאשם כי כתוצאה מההליך המשפטי (שגרר בעקבותיו השעיה עד למועד הכרעת הדין; ופיטורים בעקבות הכרעת הדין), סובל הנאשם מסיוטים חרדה ופחד מפני העתיד. הנאשם לא רואה תקווה ופתרון למצב וחש מרוקן מכוחות להתמודד. ד"ר בן אור אבחנה כי הנאשם סובל מהפרעת הסתגלות עם קוים דכאוניים. לדבריה, הוא יכול להיעזר, עד רמה מסוימת, בטיפול תרופתי נוגד דיכאון, אך מסרב לכך מחשש לסטיגמה. כתוצאה מהפרעת ההסתגלות ממנה סובל הנאשם, תפקודו בכל תחומי החיים צומצם והפך לבלתי יעיל, כולל בתחום ניהול המשפט. יחד עם זאת, כשנחקרה ד"ר בן אור בחקירה נגדית, בעיקר לגבי קביעתה כי תפקודו (גם) בתחום ניהול המשפט הפך לבלתי יעיל, היא אישרה כי למעשה, ממצאיה נסמכים על דברי הנאשם בלבד והיא לא עיינה בפרוטוקולים או בכל חומר אחר הנוגע למשפט שהתנהל. עוד אישרה העדה, כי התרשמותה מהנאשם היתה על בסיס פגישה אחת עמו, שנערכה לאחר מתן הכרעת הדין.

6.2.    מר ר.א. . מר ר.א. שירת במשטרה כ 30 שנים ופרש לפני כשנתיים לגמלאות. במסגרת שירותו הוא עבד תקופה ממושכת עם הנאשם. לדבריו, הנאשם מוכר לו כאדם חרוץ והוא יודע כי בעקבות ההליך המשפטי שנפתח כנגד הנאשם הוא סובל סבל נוראי ומצוי במצוקה.

6.3.    מר י.פ. . מר פ' הינו גמלאי של המשטרה ומכיר את הנאשם משירות משותף במשטרת ******* ובחלק מהתקופה היה אף מפקדו של הנאשם. מר פ' תיאר את הנאשם בתור חוקר מסור ואכפתי אשר שם לנגד עיניו תחילה את העבודה ולאחר מכן את ענייניו האישיים. כמו כן מסר, כי לאחר שיצא לגמלאות הוא עבר להתגורר בסמוך לנאשם ולכן הקשרים ביניהם הפכו לקשרי חברות - הן בינו לבין הנאשם והן בין משפחותיהם. לאחר תחילת ההליך המשפטי, החל הנאשם להסתגר בביתו, נמצא בדיכאון וגם מצבה הכלכלי של משפחת הנאשם התדרדר עד כדי מצוקה אמיתית אשר חייבה מתן כספים על ידי אחרים.

6.4.    הגב' ט.כ. - בתו של הנאשם. הגב' כ' הינה בת **. הגב' כ' מסרה, בין היתר, את הדברים הבאים:" אתם רואים אותו בתור אבי כליפה. בשבילי זה אבא שלי. הוא כל עולמי. זה בן אדם הכי טהור שאני מכירה. חבר הכי טוב. לא סתם אני פה כמעט בכל הדיונים, כי חשוב לי יותר מהכל. זה בן אדם שנתן את כל חייו למשטרה, לפרנסת הבית. הוא המפרנס היחיד". עוד הוסיפה, כי בעקבות ההליך המשפטי אביה "התפרק" וכל חיי המשפחה התמוטטו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ