אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דינו של ד"ר אברהם דותן, רופא במרפאת כאב בבית החולים וולפסון, אשר הורשע בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הספקת סם מסוכן ועוד

גזר דינו של ד"ר אברהם דותן, רופא במרפאת כאב בבית החולים וולפסון, אשר הורשע בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הספקת סם מסוכן ועוד

תאריך פרסום : 08/09/2016 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
13882-12-15
08/09/2016
בפני השופט הבכיר :
צבי גורפינקל

- נגד -
המאשימה:
מדינת ישראל
עו"ד נועם שביט
עו"ד אורן פינטו-גבסון
הנאשם:
ד"ר אברהם דותן
עו"ד יהושע רזניק
גזר דין


 
הנאשם 1 שימש כרופא בכיר במחלקת הרדמה ומנהל יחידת התעוררות בבית חולים וולפסון, ועבד גם במרפאת הכאב בבית החולים. הוא מוגדר כעובד ציבור. במסגרת תפקידו, היה מוסמך להמליץ על שימוש בקנבוס רפואי ולחתום על טפסי בקשה לקבלת רישיון שימוש בקנבוס למטרות רפואיות.

הנאשם 2 הוא פושט רגל שאין בבעלותו או על שמו חשבונות בתאגיד בנקאי, ובין שני הנאשמים הייתה הכרות מוקדמת שהחלה לפני 8 שנים.

עובר לשנת 2011 קשרו הנאשמים קשר לתת ללקוחות פוטנציאליים שירותים במסגרת תפקידו של נאשם 1 תמורת קבלת תשלום שלא כדין מהלקוחות ולספק ללקוחות אלה קנבוס רפואי.

החל משנת 2011 ועד ל-15.10.15 פעלו הנאשמים לקידום הקשר הפלילי ביניהם, בכך שנאשם 2 יצר קשר עם לקוחות שביקשו לקבל רישיון לשימוש בקנבוס תמורת תשלום, הנאשם היה קובע ללקוח תור במרפאת הכאב של הנאשם 1 בבית החולים, שלא דרך מערכת זימון תורים, ולמועד מוקדם באופן משמעותי מזה שניתן היה לקבל דרך מערכת זימון התורים.

סמוך לאחר מכן, היה נפתח ללקוח תיק רפואי במרפאות החוץ של בית החולים וולפסון והנאשם 2 היה מעביר את התיק הרפואי של הלקוח לטיפול באחריותו של נאשם 1 במסגרת עבודתו כרופא במרפאת הכאב בבית החולים. הנאשם 1 מסר את החותמת שלו כרופא לנאשם 2, על מנת שזה האחרון יעשה בה שימוש.

נאשמים ניפקו בצוותא עבור הלקוחות טופס בקשה לרישיון שימוש בקנבוס רפואי ומסמכי גיליון בדיקה ומעקב חתומים בחותמת הנאשם 1. הבקשות והמלצות הרופא נחזו להיות מסמכים העומדים בתנאים הקבועים בנוהל 106 של משרד הבריאות הדן ברישיונות לשימוש בקנבוס רפואי, קובע את התנאים הנדרשים לקבלת הרישיון, בין היתר, בתחום הכאב כאשר הנוהל קובע כי יש להגיש בקשה לקבלת רישיון למטרה רפואית, לאחר מיצוי אפשרויות הטיפול המקובלות. תנאי לקבלת הרישיון הוא היות המבקש מטופל במרפאת כאב מוכרת תקופה של שנה לפחות לפני הגשת הבקשה, יש לקבל המלצת מרפאת הכאב בה מטופל מבקש הרישיון ולמלא שאלון רפואי מלא.

 

טפסי הבקשה לקבלת רישיון עם המלצת הרופא היו מועברים ליחידה קנבוס רפואי במשרד הבריאות, שהיא המוסמכת להעניק רישיון כזה ותשובת היחידה הייתה מועברת ללקוח ולנאשם 1.

 

בתקופה הרלבנטית הפעילו הנאשמים וניהלו פעילות כלכלית העולה כדי עסק בעל מנגנון, ממנו הפיקו הכנסות שעליהן נמנעו מלדווח בכוונה להתחמק מתשלום מס כדין.

במסגרת הקשר ביניהם סיפקו הנאשמים או ניסו לספק קנבוס לעשרות רבות  של לקוחות, במרמה ובנסיבות מחמירות בתמורה לסך של לכל הפחות 344,306 ₪.  כספים אלה מהווים שוחד שהנאשם קיבל, והנאשם 2 הינו מתווך לשוחד. ההכנסות שהנאשמים קיבלו מהוות רכוש אסור, והנאשמים עשו פעולות ברכוש זה במטרה להסתיר או להסוות את מקורו.

 

בכתב האישם שהוגש כנגד הנאשמים, הגיע הנאשם 1 להסדר טיעון עם התביעה שעל פיו תוקן כתב האישום. במסגרת כתב האישום המתוקן הודה הנאשם והורשע ב-63 עבירות של מרמה והפרת אמונים לפי סעיף 284 לחוק העונשין, תשל"ז-1977, ב- 67 עבירות של לקיחת שוחד לפי סעיף 290 לחוק העונשין, ב- 28 עבירות של הספקת סם מסוכן לפי סעיף 13 לפק' הסמים המסוכנים, ב-35 עבירות של ניסיון להספקת סם מסוכן לפי סעיף 13 לפק' הסמים יחד עם סעיף 25 לחוק העונשין, בשתי עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 415 סיפא יחד עם סעיף 31 לחוק העונשין, ב- 36 עבירות של ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 415 סיפא יחד עם סעיף 25 לחוק העונשין, ב- 26 עבירות של סיוע לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות לפי סעיף 415 סיפא יחד עם סעיף 31 לחוק העונשין, בשתי עבירות של הפרת אמונים לפי סעיף 284 לחוק העונשין, ב-10 עבירות של השמטת הכנסות מדו"ח לפי סעיף 220(1) לפק' מס הכנסה וב-13 עבירות של מרמה, עורמה ותחבולה בכוונה להתחמק מתשלום מס לפי סעיף 220(5) לפק' מס הכנסה.

 

בכתב האישום מתוארים עשרות מקרים שבהם פנו לקוחות לנאשם 2 ותמורת תשלומי כסף שונים היה שהנאשם פותח תיק רפואי במרפאת הכאב של בית חולים וולפסון שם צויין בכזב כאילו הלקוח עבר תאונה, קיבל זריקה והוזמן לביקורת, הלקוח היה מוזמן למרפאת הכאב שלא דרך מערכת זימון תורים ובמועד מוקדם בהרבה מזה שהיה מגיע למרפאה אילו הזמין  תור כדין, שם היה פוגש את הנאשם 1 שהיה חותם עבורו על טפסים שונים ושולח אותו לצילומים במחלקת ההדמייה של בית החולים. באופן זה, תמורת תשלום שוחד היו הנאשמים שולחים את הטפסים למשרד הבריאות, חלק מהבקשות לקבלת רישיון היו נענות ובגין זו הורשע הנאשם במרמה והפרת אמונים, קבלת שוחד והספקת סם מסוכן, חלק מהבקשות לא נענו ובגין זאת הורשע הנאשם בניסיון להספקת סם מסוכן וניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

 

ב- 42 האישומים הרשומים בכתב האישום מפורטים המעשים שנעשו ע"י הנאשמים ביחס ל-42 לקוחות שביקשו לקבל רישיון לקנביס רפואי למרות שלא עמדו בקריטריונים הקבועים בנוהל של משרד הבריאות, כפי שפורט לעיל. באישום ה- 43 מפורטים אירועים המתייחסים לזירוז תורים ע"י נאשם 2 ומתן המלצות כוזבות ע"י נאשם 1, בלא שידועה התמורה ששולמה בגין זאת, ומדובר ב-20 לקוחות שפנו וקיבלו המלצות מנאשם 1 אולם החקירה לא גילתה מה התמורה ששולמה על ידם. האישום ה- 44 מתאר אירוע זהה לאלה שפורטו ב- 42 האישומים הראשונים.

האישום ה-45 מתייחס לאי דיווח מעסק כאשר הנאשמים הפיקו במשותף הכנסות בסך 344,306 ₪. בשנת המס 2011 קיבלו 10,000 ₪, בשנת המס 2013 קיבלו 33,650 ₪, בשנת המס 2014 קיבלו 50,800 ₪ ובשנת המס 2015 קיבלו 249,856 ₪. הנאשם נמנע מלדווח לפקיד השומה על הכנסותיו מהעסק הוא גם לא ניהל פנקסי חשבונות בכוונה להתחמק ממס ובגין זאת הורשע ב-3 עבירות של השמטות הכנסות מדו"ח לפי סעיף 220(1) לפק' מס הכנסה ו-4 עבירות של מרמה, עורמה ותחבולה בכוונה להתחמק ממס לפי סעיף 220(5) לפק' מס הכנסה. 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ