אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק ת.פ. 3178/07

גזר דין בתיק ת.פ. 3178/07

תאריך פרסום : 05/02/2009 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
3178-07
23/07/2008
בפני השופט:
נאוה בן-אור

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי)
הנתבע:
יעקב חי ויצמן
עו"ד רובינשטיין
גזר דין

רקע

1.         במסגרת הסדר טיעון הודה הנאשם, והורשע לפי הודאתו, בעבירות של סיוע להצתה (סעיף 448(א) רישא בצירוף סעיף 31 לחוק העונשין, תשל"ז-1977) וסיוע להיזק בזדון (סעיף 452 בצירוף סעיף 31 לחוק הנ"ל). לא היה הסדר בין הצדדים לעניין העונש, למעט ההסכמה כי ייערך תסקיר מבחן בעניינו של הנאשם, כפי שממילא מתחייב על פי החוק, בשל גילו.

2.         על פי העובדות בהן הודה הנאשם, בתאריך 19.8.07, חבר הנאשם לשניים אחרים על מנת להצית את דלת ביתה של המתלוננת, עימה היו מסוכסכים, כדי להפחידה. השלושה ביקשו מאדם המוכר להם, את רכבו. הנאשם נהג בו, והשניים האחרים הצטרפו לנסיעה. הם נסעו לתחנת דלק, ואחד מחבריו של הנאשם פנה למתדלק וביקש לרכוש ממנו ליטר וחצי דלק. המתדלק נעתר לבקשה, ולאחר הרכישה נסעו השלושה מן המקום. בשעה 04:30 לפנות בוקר, הגיעו השלושה לבית מגוריה של המתלוננת. חבריו של הנאשם יצאו מן הרכב כשברשותם בקבוק הדלק, וניגשו לחלון המחסן שלה, שהיה פתוח. האחד שפך את תחולת הבקבוק על ארגזי קרטון שהיו במחסן, והאחר הצית אותם. כל אותה עת המתין הנאשם ברכב לשובם של חבריו. מששבו השניים לרכב, נמלטו השלושה מן המקום כשהנאשם נוהג בו. כתוצאה מן ההצתה, פרצה אש במחסן ונגרם פיצוץ. המחסן נשרף לחלוטין והאש התפשטה לעבר 7 מחסנים נוספים הסמוכים לו. כתוצאה מן הדלקה, נעקרה דלת הכניסה לאולם המחסנים ממקומה, והאש התפשטה לעבר חדר המדרגות. בנוסף, התפשטה האש מחלונות המחסן לעבר אחד מקירות הבניין. כתוצאה מן השריפה נפגעו 5 מן הדיירים משאיפת עשן ופונו לבית החולים. כמו כן נגרם נזק רב למחסנים ולקירות הבניין.

3.         יצויין, כי בשלב זה, הנאשם הוא היחיד מבין השלושה הנותן את הדין על מעשיו, שכן השניים האחרים לא אותרו לאחר שהוגשו נגדם כתבי אישום.

תסקיר המבחן

4.         הנאשם הוא צעיר כבן 19, העומד בפני גיוס. מתסקיר המבחן עולה כי הוא גדל במערכת משפחתית בעייתית ביותר, וכי הוא נוטה להיגרר אחרי חברה שולית על רקע המתואר בתסקיר. באשר לנסיבות ביצוע העבירה, שירות המבחן התרשם כי הנאשם נוטל על עצמו אחריות לביצועה, ומביע חרטה עמוקה על כך. אין חולק, כי המתלוננת עצמה היא עבריינית, שהורשעה בעבירות מרמה, והנאשם היה אחד מקורבנותיה. הנאשם הפקיד בידיה כספים לאחר שהבטיחה לו לסייע לו בהוצאת רישיון נהיגה, אולם היא לא עמדה בהבטחה זו והותירה את הכספים בידיה. הנאשם חש תסכול רב בשל חוסר האונים שלו לקבל את כספו בחזרה, ונגרר אחר חבריו לביצוע העבירה, מבלי שהפעיל שיקול דעת ביחס לתוצאות מעשיו. שירות המבחן התרשם מצעיר נבון ורגיש, הנוצר בתוכו רגשות זעם וכעס רבים על רקע תנאי גידולו. על פי התרשמותו של שירות המבחן, לנאשם מוטיבציה להתרחק מן העולם העברייני. שליחתו אל בין כותלי הכלא עלולה להביא להתדרדרות קשה במצבו בשים לב למאפייני אישיותו. סיכומו של דבר, המלצת שירות המבחן היא, כי יוטל על הנאשם עונש מאסר לריצוי בעבודות שירות, אולם מתבקש כי העונש יהיה קצר, על מנת שלא ייפגעו הסיכויים לגיוסו של הנאשם לצה"ל. בנוסף ממליץ שירות המבחן על הטלת עונש מותנה, וכן על העמדתו של הנאשם בפיקוח מבחן למשך שנה.

טענות הצדדים

5.         המאשימה מבקשת, ככלל, לאמץ את המלצת שירות המבחן. לטענת בא כוחה, לעניין משך התקופה, יש לאזן בין חומרת העבירה לבין הרצון שלא לפגוע בשיקומו של הנאשם. לטעמו, עונש מאסר בעבודות שירות שיפחת משלושה חודשים לא יהיה בו משום איזון ראוי. בדבריו עמד בא כוח המאשימה על הסיכון הרב, שיצרה העבירה בה נטל הנאשם חלק, לחיי דיירי הבניין, משיצאה האש מכלל שליטה. אכן, הנאשם הורשע כמסייע, והוא נפל קרבן למעשיה של המתלוננת, אך אין להשלים עם נטילת החוק לידיים.

6.         בא כוח הנאשם עמד על כך שהנאשם ביצע את העבירה סמוך מאוד לסף הבגירות, בהיותו בן 18 ושבעה חודשים, וכי מאז לא עבר עבירה. יש, אמנם, לנאשם רישום פלילי של בית משפט השלום לנוער, המתייחס לשתי עבירות רכוש שנעברו בשנים 2005 ו- 2006. במסגרת אותו הליך נדון לשירות לתועלת הציבור בהיקף של 50 שעות, ולהתחייבות להימנע מעבירה. בא כוח הנאשם ביקש כי אמנע מהטלת עונש מאסר ולו לריצוי בעבודות שירות, מחשש שעונש כזה יפגע בסיכוייו להתגייס, ולחלופין, כי עונש זה יהיה קצר מאוד.

הכרעה

7.         מעשה העבירה בו נטל הנאשם חלק הינו חמור ביותר. שילוח אש בבית מגורים, בשעות שלפנות בוקר בהן איש אינו מודע למתרחש, יכול היה להסתיים באסון כבד. ככל שהיה לנאשם כעס מוצדק על המתלוננת, הרי העבירה, בנסיבותיה, להן היה מודע הנאשם, העמידה בסכנה חיי אנשים רבים חפים מפשע, שלא לדבר על כך שגם המתלוננת, יהיו מעשיה רעים ככל שיהיו, ראויה להגנה מפני מעשה מסוכן כזה. עמדת המאשימה, הנשענת גם על המלצת שירות המבחן, הינה, לטעמי, עמדה מאוזנת. בעמדה זו יש כדי להביא בחשבון את גילו הצעיר של הנאשם, את הסיכוי שיש ליתן לו לעלות על דרך הישר ולהתגייס לצה"ל, כפי שהוא מעוניין, את עברו הפלילי שאינו משמעותי ואת נסיבותיו האישיות, המפורטות בתסקיר המבחן, כמו גם את העובדה שהנאשם הורשע בפרשה זו כמסייע. מנגד, יש לבטא את חומרת מעשיו של הנאשם בעונש מאסר, ולו כזה שניתן לרצותו בעבודות שירות. אלמלא נסיבותיו האישיות והסיכוי הרב שנותן שירות המבחן לשיקומו, היה מקום לדון את הנאשם לעונש מאסר ממשי.

8.         אני מחליטה, אם כן, לדון את הנאשם לעונשים הבאים:

1. עונש מאסר של חודשיים לריצוי בפועל. עונש זה יוכל הנאשם לרצות בעבודות שירות, על פי חוות דעת הממונה.

2. עונש של 10 חודשים מאסר על תנאי, למשך 3 שנים. התנאי הוא שהנאשם לא יעבור כל עבירת רכוש או אלימות, שהיא פשע.

3. הנאשם יפצה את דיירי הבניין ברח' שמואל קליין 1, בסכום של 1,500 ש"ח. הסכום יועבר לידי ועד הבית של בניין זה.

4. הנאשם יהיה נתון במבחן, על פי צו מבחן,למשך שנה.

המזכירות תעביר העתק מגזר הדין לידי שירות המבחן למבוגרים, ולממונה על עבודות השירות.

זכות ערעור לבית המשפט העליון בתוך 45 יום מהיום.

ניתן היום כ' בתמוז, תשס"ח (23 ביולי 2008) במעמד הצדדים.

נאוה בן-אור, שופטת

החלטה

1.         הנאשם יתייצב לריצוי עונשו ביום 27.8.08 בשעה 10:00 במפקדת מחוז דרום, יחידת עבודות שירות, ליד כלא באר-שבע.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ