אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק ת.פ. 3085/07

גזר דין בתיק ת.פ. 3085/07

תאריך פרסום : 18/12/2008 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
3085-07
05/03/2008
בפני השופט:
נאוה בן-אור

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל באמצעות פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי)
עו"ד דניאל מור
הנתבע:
דרגאם בן עיסא אבו סכראן ת.ז. 021688247
עו"ד קאדרי
גזר דין

1.         במסגרת הסדר טיעון הודה הנאשם והורשע לפי הודאתו בארבע עבירות של עסקה אחרת בנשק (סעיף 144(ב2) לחוק העונשין, תשל"ז-1977, וחמש עבירות של הובלת נשק (סעיף 144(ב) לחוק הנ"ל). לא הייתה הסכמה בין הצדדים לעניין העונש, למעט ההסכמה כי יוגש תסקיר מבחן בעניינו של הנאשם.

2.         כתב האישום בו הודה הנאשם, מכיל 5 אישומים.

3.         על פי עובדות האישום הראשון, במהלך חודש יוני 2006, פנה אל הנאשם רג'אי אבו-רידא, סיפר לו כי יש לו אקדח, וביקש ממנו למצוא עבורו קונה לאקדח. הנאשם אכן מצא קונה כזה, אוסאמה זחאיכה שמו, שהיה מוכן לקנות את האקדח בסכום של 5000 ש"ח. הנאשם לקח עימו את הקונה, ברכבו של הקונה, הפגיש אותו עם המוכר, ועסקת הנשק בוצעה לפי המתוכנן. הנאשם החזיר אחר כך את הקונה לביתו, כשהנשק מוחבא תחת מכסה המנוע של הרכב.

4.         על פי עובדות האישום השני, לקראת סוף שנת 2006, פנה אל הנאשם דיב שקיראת, וביקש ממנו להשיג עבורו אקדח, משום שיש לו "בעיות במשפחה". הנאשם פנה לאוסאמה, ויחדיו נסעו לפגוש ברג'אי, שהבטיח לנסות ולהשיג את האקדח המבוקש. כעבור שבועיים, הודיע רג'אי לנאשם כי השיג עבורו אקדח (אם כי שונה מזה המבוקש). הנאשם דיווח לשקיראת כי הוא יכול לספק לו אקדח בסכום של 11,000 ש"ח, וזאת כאשר בפועל רג'אי ביקש עבור האקדח סכום של 9000 ש"ח. שקיראת הסכים, הנאשם קיבל לידיו את האקדח לאחר ששילם לרג'אי את הסכום שביקש, והעביר את האקדח לשקיראת. את ההפרש בין הסכומים חלק הנאשם, שווה בשווה, בינו לבין אחד מחמוד, עימו נסע לקבל את האקדח מידיו של רג'אי.

5.         האישום השלישי עניינו באספקת כדורים לקונה האקדח, שקיראת, מן האישום השני; פעם 200 כדורי אקדח, ופעם 400 כדורים. הנאשם רכש את הכדורים ב- 7 ש"ח כל אחד, ומכר אותם ב- 15 ש"ח כל אחד.

6.         האישום הרביעי התרחש אף הוא לקראת סוף 2006. על פי עובדותיו, פנה אל הנאשם ענאן חאלילה, וביקש ממנו כי יסייע לו להעביר מחברון לכפר בידו נשק מסוג קארלו. ענאן סיכם עם הנאשם כי הוא ירכוש את הנשק בחברון, הנאשם ימכור אותו, והשניים יתחלקו ברווחים. על פי הסיכום ובעקבותיו, פנה הנאשם לרג'אי, והציע לו לקנות את הנשק. רג'אי הבטיח לו כי אם ישיג את הנשק, הוא ינסה למכור אותו במחיר שבין 15,000 ש"ח ל- 20,000 ש"ח. הנאשם אכן קיבל את הנשק מידי ענאן בחברון, הצפין אותו במכונית בה נהג ומסר את הנשק לידי רג'אי, בכפר בידו, אשר אמור היה למכור אותו.

7.         במסגרת האישום החמישי, הודה הנאשם כי הסתיר עבור שקיראת מחסנית של אקדח, כשהלה ביקש זאת ממנו בשל חששו כי יגיעו אליו כוחות הביטחון.

8.         הנאשם הינו צעיר כבן 22, רווק, ללא עבר פלילי. כעולה מתסקיר המבחן, עד למעצרו גר בבית הוריו ועבד בחברה לעבודות עפר. שירות המבחן התרשם כי הוא מבויש נוכח המיוחס לו בכתב האישום. את המניע הסביר בבצע כסף. נוכח אופי העבירות וחומרתן, ובשים לב להתייחסותו של הנאשם למניעי התנהגותו, לא ראה שירות המבחן לבוא בהמלצה טיפולית.

9.         בטיעוניו, עמד ב"כ המאשימה על הנסיבות החמורות האופפות את מעשיו של הנאשם. אין המדובר בהסתבכות רגעית, אלא בחמישה אישומים, כשאנשים שונים פונים אל הנאשם וכולם יודעים מדוע הם פונים אליו. סכומי הכסף הולכים וגדלים, וכן הופכים כלי הנשק למסוכנים יותר ויותר (מאקדח 9 מ"מ לאקדח 14 מ"מ ולמקלע קארלו). הנאשם אינו מתעניין כלל לאיזו מטרה ישמשו כלי הנשק. בצע כסף הוא המניע אותו. לדברי ב"כ המאשימה, הנאשם גילה חוסר התעניינות לאן יגיע הנשק. ב"כ המאשימה הפנה לגזר הדין בת.פ. 3088/07 מדינת ישראל נ. סרחי, שניתן במסגרת פרשה זו, ובו הטלתי על הנאשם עונש של שלוש שנות מאסר לריצוי בפועל. לטענתו, מעשיו של סרחי מחווירים לעומת נאשם זה.

10.       ב"כ הנאשם טען בפני, כי אין להציג את הנאשם כסוחר נשק. הנאשם אינו היוזם את הסחר. כל המעשים נובעים מפנייה של חברים. אין לנאשם נשק משל עצמו, הוא אינו מחזיק בכלי נשק, והרווח שהוא הפיק מן העסקאות הינו רווח שולי ומועט. המדובר באישומים אשר התפרשו על פני כשנה, כאשר במהלכה התרחשו 4 עיסקאות נשק. הרווח הכולל היה אלפי שקלים בודדים. עוד ביקש ב"כ הנאשם להדגיש כי הנשק שנתפס אינו מוכר לכוחות הביטחון ואין כל ראיה כי נעשה בו שימוש. הראיות בתיק נובעות מהודאת הנאשם בחקירתו בידי השב"כ, והוא זה שסיפק להם את המידע שתורגם מאוחר יותר לסעיפי אישום. עוד עמד ב"כ הנאשם על כך כי לנאשם לא הייתה כל כוונה אידיאולוגית. לכן, לטעמו, מצויים המעשים ברף הנמוך של עבירות הנשק.

11.       ב"כ הנאשם הדגיש את היות עברו של הנאשם נקי, ואת שהייתו במשך חודש במתקן חקירות של השב"כ, שהייה שהיא קשה יותר מאשר במתקן מעצר רגיל.

12.       במסגרת הטיעונים לעונש, עלה על הפרק הסדר הטיעון שהציגה המאשימה עם שקיראת, הוא קונה הנשק נשוא האישום השני בתיק זה, בת.פ. 3089/07. על פי אותו הסדר טיעון, הגבילה עצמה המאשימה לעונש של 5 שנות מאסר, ואילו ב"כ הנאשם באותו תיק יוכל לטעון כהבנתו. הסדר הטיעון האמור טרם אושר על ידי, שכן הטיעונים לעונש נדחו עד לאחר שייערך תסקיר מבחן. ביקשתי את באי כוח הצדדים להשלים את טיעוניהם בתיק שבפנינו באופן שיתייחסו להסדר הטיעון בעניינו של שקיראת, ועל השלכתו על העונש שראוי כי ייגזר על הנאשם כאן.

13.       באי כוח הצדדים טענו זה בכה וזה בכה, כאשר ב"כ המאשימה מבקש להציג את הנאשם כאן כסוחר, ואילו את שקיראת כקונה, וללמוד מכך משנה חומרה לעניינו של הנאשם, ואילו ב"כ הנאשם טען להיפך, וכי יש לראות בשקיראת כמי ששידל את הנאשם לרכישת כלי הנשק.

14.       עיון בשני כתבי האישום הביא אותי למסקנה, כי מעמדם של השניים דומה. בשני המקרים מדובר בצעירים ללא עבר פלילי, שסחרו בכלי נשק לא מעטים. לא ניתן להציג את שקיראת כקונה, לעומת הנאשם כסוחר. מי שקונה מספר כלי נשק אף הוא סוחר, למעשה. אני סבורה, אם כך, כי משהגבילה עצמה המאשימה, באותה פרשה, לעונש של חמש שנות מאסר בעניינו של שקיראת, כרף עליון לענישה, מחייבת אותה עמדה זו גם בעניינו של הנאשם, שאינו שונה ממנו באופן מהותי. עמדה זו, כמובן, אינה מחייבת את בית המשפט, לא שם, ולא כאן.

15.       משפרושים לנגד עינינו הנתונים הרלבנטיים כולם, ניתן לומר כי לפנינו פרשה חמורה של סחר בכלי נשק, לא אחד ולא שניים, וכי לנאשם נגישות רבה למקורות נשק. העבירות בהן הודה והורשע הן עבירות חמורות ביותר, היוצרות עימן סיכון רב לחיי אדם. סחר בנשק למען בצע כסף הינו עיסוק שפל, אשר העוסק בו מעיד על עצמו, כי חיי אדם שווים בעיניו כקליפת השום. אכן, מניע אידיאולוגי יש בו כדי לשוות חומרה נוספת לעבירה כזו, אולם היעדרו, אינו נסיבה לקולה. שיקול הגמול הינו שיקול בעל משמעות ניכרת במקרה כזה. כך גם, שכיחותן של עבירות אלה, והקלות היחסית בה ניתן לבצע אותן, מחייבת מתן משקל עיקרי לשיקולי ההרתעה והמניעה.

16.       לקולה עלי להביא בחשבון את גילו הצעיר של הנאשם, את העובדה שאין לו עבר פלילי, ואת הודאתו. העונש שייגזר עליו הוא בבחינת מאסר ראשון, ויש להותיר לנאשם פתח לעתיד יצרני יותר, עם שחרורו מן המאסר.

17.       בהביאי בחשבון את מדרג הענישה בפרשות הקשורות, בעניינו של סרחי שכבר נגזר דינו (ת.פ. 3088/07 הנ"ל), ובעניינו של שקיראת (ת.פ. 3089/07), שעדיין תלוי ועומד, החלטתי לגזור על הנאשם את העונשים הבאים:

1. עונש מאסר של חמש שנים לריצוי בפועל, החל מיום מעצרו.

2. עונש של מאסר על תנאי לתקופה של 12 חודשים, למשך שלוש שנים. התנאי הוא שהנאשם לא יעבור כל עבירת נשק.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ