אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8227/06

גזר דין בתיק פ 8227/06

תאריך פרסום : 18/12/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר-שבע
8227-06
15/10/2007
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רוטשילד
הנתבע:
אלסאנע האשם
עו"ד אלעזרא רונן
גזר דין

הנאשם הורשע בשורת מעשי פריצה לבתים בשכונת נווה נוי בבאר שבע, ובגניבת חפצי ערך למיניהם, בליל ה - 6.8.2006. באחת הפריצות - לביתה של המתלוננת בתיה רחום - נקט בשימוש בכוח כדי למנוע התנגדות לביצוע גניבה מהבית, ופצע קלות את הגב' רחום, שהייתה בהריון, והתעוררה משנתה כשהנאשם עמד ליד מיטתה. בעקבות כך הורשע גם בעבירת שוד. בבית נוסף- של בני משפחת רסיוק - ניסה הנאשם למנוע תפיסתו על ידי האב, גבריאל, תוך שביצע כלפיו תנועת איום, ולאחר שנמלט מהבית, וגבריאל חש ברע היה מעורב בעימות אלים עם שני בניו של גבריאל שדלקו בעקבותיו, והשמיע כלפיהם איומים, ולאחר מכן נמלט מידי שוטרים שהוזעקו למקום, ותפיסתו התאפשרה לאחר שתשו כוחותיו והוא הוכרע על ידי אחד השוטרים.

הנאשם, יליד 1979, הינו בעל עבר פלילי מכביד. הוא הורשע בעבירות רכוש, הצתות רכב, תקיפה והפרעה לשוטרים, איומים, החזקת סכין, גרימת חבלה חמורה, ועבירות נוספות. ביום 18.11.2007 נדון בבית המשפט השלום בבאר שבע, בתיק פ 4002/02, במסגרת הסדר טיעון, בגין 27 תיקי עבירה, לעונש של 42 חודשי מאסר לריצוי ממשי, 18 חודשי מאסר מותנים למשך שלוש שנים מתום מאסרו שלא יעבור עבירת פשע, וכן 9 חודשי מאסר מותנים שלא יעבור עבירת  עוון תוך שלוש שנים מתום מאסרו. זאת בצד עונשי קנס, פסילת רישיון נהיגה וחילוט רכב בו השתמש.  

התביעה עותרת להטלת עונש מאסר חמור על הנאשם, ולהורות על הפעלה מצטברת של העונשים המותנים. צויין כי התנהגותו של הנאשם מהווה סיכון לציבור, והוא חזר לבצע מעשי עבירה, חצי שנה בלבד לאחר שהשתחרר ממאסר קודם.

ב"כ הנאשם טוען כי יש לשים דגש בשיקולי הענישה על שיקומו של הנאשם, וכי מאסר ממושך לא ישיג אפקט הרתעתי, נוכח העובדה כי הנאשם חזר וביצע מעשיו, זמן קצר לאחר שחרור קודם ממאסר.  מדובר באדם צעיר יחסית, שהתייתם מאביו בגיל צעיר, ונגרר, בהעדר יד מכוונת, למעורבות פלילית ולשימוש קבוע בסמים. הנאשם מבקש לעבור טיפול גמילה מסמים, ועד כה לא הושטה לנאשם יד תומכת ומכוונת מצד רשויות המדינה. גם מחוות דעת פסיכיאטרית מיום 17.11.2006, שהוכנה על ידי סגן הפסיכיאטר המחוזי, עולה, כי הגם שאין כל עדות להפרעה נפשית חמורה, הרי שלא ניתן לשלול השפעת סמים על התנהגותו של הנאשם.  עוד נטען כי עיקר הרשעותיו  של הנאשם עניינן עבירות רכוש, ואין מדובר במי שמסוכן לציבור; עבירות הפריצה נעדרות מרכיבי תכנון; עבירת השוד מצוייה במדרג חומרה נמוך, ללא שימוש בנשק או באלימות חמורה, וגם מעדותה של המתלוננת לא עלה אלא שהנאשם ביקש להימלט מהבית, והשימוש בכוח  על ידי הנאשם ננקט רק כדי לאפשר לנאשם להשתחרר מאחיזת המתלוננת. עוד צויין כי לא נגרמו נזקים כלשהם לבתים אליהם פרץ הנאשם, והרכוש שנגנב נתפס והוחזר לבעליו. בנסיבות אלה אין מקום להחמיר עם הנאשם, ויש לנקוט נגדו באמות ענישה מדודות, ולהימנע מהפעלת שני המאסרים המותנים במצטבר, לאחר שהעונש המותנה בגין עבירת העוון נבלע בעונש המותנה המתייחס לעבירת הפשע.

החומרה בהתנהגות הנאשם ברורה ומובהקת. מדובר באדם שהפך את הדרך העבריינית לאורח חיים, והעובדה כי גזרי הדין המוטלים עליו אינם מרתיעים אותו, ממחישה את אורח חשיבתו  של הנאשם השקוע עד צוואר בדפוסי התנהגות  עבריינית, ואינו נרתע לחזור על מעשיו  פעם אחר פעם. הנאשם לא היסס לפקוד מספר בתים  באותו לילה, תוך מעבר מבית לבית, וגם לאחר שבני הבית התעוררו בחלק מהמקרים, לא הורתע מלהמשיך במלאכת הבזיזה אותה ייעד לעצמו.

אכן, קיימת התרשמות כי הנאשם לא ביקש "ליצור מגע" עם המתלוננים השונים, וכל חפצו היה לגנוב רכושם באין רואה, כפי שהיה במספר בתים נוספים אליהם חדר אותו לילה. עם זאת ברי, כי מעשי ההתפרצות לתוך הבתים, העמידה את המתלוננים, בעלי הבתים, בסיכון הנלווה למעשים, כי יינזקו וייפגעו על ידי הנאשם - כפי שאירע - אם אכן לא תצלח מזימת הנאשם לבצע מעשיו בהסתר, בלי להתגלות. נקל לשער את מידת הזעזוע שנגרם למתלוננים התמימים הנמים שנתם באישון לילה,  בשל חדירת הנאשם לבתיהם, ויש לברך על כך שמעשה השוד שבוצע בביתה של המתלוננת בתיה רחום, לא הסתיים באסון ממשי, נוכח הריונה.

מטבע הגנתו, לא ניחם הנאשם על מעשיו, ולא כרכם במועדותו לשימוש בסמים. ואולם גם אם בוצעו המעשים על רקע השימוש בסם, לא ניתן כל מענה מדוע לא פנה הנאשם לגמילה מסמים בעת שהייתו במאסרו הקודם, שהיה ממושך למדי, או  לאחר השיחרור ממאסר. בקשתו היום של הנאשם לשים דגש על צורכי שיקום ונסיבות אישיות, לא נועדה, לפי ההתרשמות, אלא להקל על ענישתו, ולנוכח התנהגותו  בעבר- ללא כוונה אמיתית לנסות ולהיחלץ ממעגל הסמים והעבריינות. 

הנאשם הפר העונשים המותנים שהוטלו עליו, וריבוי העבירות מעמיד את התנהגותו ברף חומרה ומסוכנות גבוה למדי. החברה ראוייה להגנה מפני הנאשם, ויש להרחיקו מהציבור לתקופה משמעותית.

בנסיבות אלה גוזר אני על הנאשם עונשים אלה:

48 חודשי מאסר לריצוי ממשי. עונש המאסר המותנה בן 18 חודשים בתיק 4002/02 הנ"ל יופעל במצטבר לעונש המאסר המוטל, והעונש המותנה בן 9 החודשים - המכוון לעבירת עוון - מופעל בחופף לעונש זה. סך הכל ירצה הנאשם 66 חודשי מאסר, שמניינם מיום מעצרו- 6.8.2006.

על הנאשם מוטל עונש מאסר מותנה של 15 חודשים שלא יעבור תוך שלוש שנים מתום המאסר, אחת העבירות בהן הורשע, או כל עבירה אחרת נגד הרכוש או  הגוף.

מוטל על הנאשם קנס בסך של  20,000 ש"ח או 9 חודשי מאסר תמורתו.

הנאשם יפצה את המתלוננת בתיה רחום  בסכום של 10,000 ש"ח, ואת גבריאל רסיוק בסך של 5000 ש"ח. ב"כ המאשימה תעביר גזר הדין לידי המתלוננים.

מפקד מתקן הכליאה בו ישהה הנאשם יבחן אם יש מקום לשילובו  בתוכנית לגמילה מסמים במהלך מאסרו.

זכות ערעור תוך 45 יום מהיום לביהמ"ש העליון.

ניתנה היום ג' בחשון, תשס"ח (15 באוקטובר 2007) במעמד הצדדים

                                                                                    _________________

                                                                                                י. צלקובניק - שופט

008227/06פ  055 נורית ג'ורנו

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ