אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 8159/07

גזר דין בתיק פ 8159/07

תאריך פרסום : 19/05/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
8159-07
15/05/2008
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד חזן גיורא
הנתבע:
מיזלס אברהם
עו"ד ששי גז
גזר דין

1.         הנאשם שימש כמנהל היחידה העסקית וסגן מנהל סניף בנק אוצר החייל באשדוד. בתקופה שבין 22.6.1998 עד 31.12.2004, פתח הנאשם 16 חשבונות בנק פיקטיביים, על שמם של לקוחות עבר שחשבונותיהם נסגרו, או באמצעות פתיחת חשבונות חדשים ע"ש אנשים שהנאשם הכירם באופן אישי, עיקרם קרובי משפחה. פתיחת החשבונות נעשתה ללא ידיעת בעלי החשבונות הרשומים ובלא שניתן לנאשם יפוי כוח לפתיחתם. על מנת למנוע גילוים של החשבונות והפעילות הכספית שהתנהלה בהם, שינה הנאשם פרטים שונים של בעלי החשבונות הרשומים, ובכללם, פרטי הכתובת למשלוח דואר. הנאשם הזרים כספים לחשבונות הפיקטיביים על ידי אישור הלוואות, הנפקת והפקדת שיקים, והעברת כספים בין החשבונות, תוך יצירת מצג שווא לפיו מדובר בפעולות שביצוען התבקש על ידי "בעלי" החשבונות. הנאשם דאג להעלים את המסמכים הקשורים לפתיחת החשבונות הפיקטיביים והפעולות שנעשו בהם מתוך כוונה למנוע פתיחת חקירה אפשרית נגדו. באופן זה העביר הנאשם במהלך התקופה  - באמצעות  28 פעולות העברה נפרדות  - סך של 2,621,282 ש"ח מ - 14 מהחשבונות הפיקטיביים לשני חשבונות אישיים שלו בבנקים אחרים (הבנק הבינלאומי הראשון (סניף 110) ובנק מרכנתיל דיסקונט (סניף 683). לצורך העברת הכספים זייף הנאשם את חתימות בעלי החשבונות על שיקים ואסמכתאות להעברת הכספים, תוך יצירת מצג כוזב לפיו הורו כביכול בעלי החשבונות  על ביצוע הפעולות.

2.         על פי הבהרות ב"כ הנאשם, נגרר הנאשם לפעילותו האסורה, לאחר שהחל להשתמש בכספיהם של  הלקוחות לצורך השקעה במניות, שלפי הנטען לא הניבה פירותיה הרצויים לנאשם. ב"כ המאשימה, ציין כי המעשים הופסקו בשנת 2004,  רק לאחר שאחד מבעלי החשבונות גילה באקראי כי נעשה שימוש בשמו, לצורך "גלגול הכספים" על ידי הנאשם. עם פתיחת החקירה פוצו בעלי החשבונות בגין אובדן הכספים שנלקחו על ידי הנאשם, והבנק נושא לפי שעה בנזק שנגרם. התביעה הציגה בהקשר זה, את פנייתו של בנק אוצר החייל המפרטת "חלק מהנזקים הרגשיים והכלכליים שנגרמו לבנק ולעובדיו", עקב פעולותיו של הנאשם. נטען, כי הנאשם לא שיתף פעולה עם הבנק לצורך איתור המסמכים הקשורים במעשי המעילה, הבנק נאלץ להתגונן בפני טענות, חלקן מוצדקות וחלקן בלתי מוצדקות, מצד לקוחות, כי נעשה שימוש לרעה בחשבונותיהם ואף הוגשו תביעות בעניין. בנוסף גרמו פרסומים שליליים אודות המעילה לפגיעה קשה בתדמית הבנק.

3.         הנאשם הודה במסגרת הסדר טיעון - הכולל גם הסכמה לעניין העונש המוצע - בעבירות של גניבה בידי מנהל, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף מסמך בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזוייף, רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, ושיבוש מהלכי משפט.

4.         ב"כ המאשימה מבקש להטיל על הנאשם 4 שנות מאסר לריצוי בפועל, וכן  עונש מאסר מותנה - וזאת על פי ההסכמה שהושגה בין הצדדים במסגרת הסדר הטיעון. ב"כ המאשימה מציין מחד כי בבקשה העונשית הביאה התביעה לידי ביטוי את היקף המעילה והתפרסותה על פני תקופה ארוכה ומנגד את העובדה כי הנאשם הודה במעשיו וחסך זמן שיפוטי יקר. צויין כי ההסדר לא כלל אמנם בקשה להטלת עונשים כספיים ותלויה ועומדת נגד הנאשם תביעה אזרחית בעניין זה. עוד צויין כי הבנק, כמי שספג את הפגיעה העיקרית, סמך ידיו על ההסדר המוצע, חרף העדרו של מרכיב ענישה ממוני.

5.         ב"כ הנאשם התמקד בנסיבותיו האישיות של הנאשם ובהשלכות הקשות שיהיו לענישת הנאשם על בני משפחתו. הנאשם הינו בן למשפחה נורמטיבית וישרת דרך. האב ניצול שואה. ההורים הינם אנשים מבוגרים ולוקים בבריאותם שכל חייהם עמלו למען משפחתם ותרמו לבניין הארץ. אחיו של הנאשם, דני מייזלס ז"ל, נהרג במסגרת מבצע "חומת מגן", ועולמה של המשפחה חרב עליה כעולה מפנייתה בכתב של האם, חווה. הנאשם עצמו נשוי ואב ל - 5 ילדים, שירת בצה"ל שירות מלא, ושנתיים בשירות קבע. הנאשם משמש כעמוד תווך במשפחה ותומך בהורים, כפי שעולה מפנייתה של האם.

6.         אין ספק כי שיטתיות מעשיו של הנאשם, משך התקופה שבה בוצעו המעשים, היקפם, וסכומי העתק שנגנבו, מצדיקים הטלת ענישה חמורה ומרתיעה. הנאשם דבק במעשי ההונאה לאורך זמן והשקיע מאמצים רבים להסוואת המעשים, תוך ניצול מעמדו הבכיר בבנק. לקוחות הבנק לא נפגעו בסופו של דבר, והבנק הוא שנושא ככל הנראה, הן בנטל הכלכלי והן  בנזק התדמיתי שנגרם לו. בנסיבות אלה מתחייבת ענישה מרתיעה המיועדת בראש ובראשונה לחזק את האמון במערכת הבנקאית שהינה מן המערכות הכלכליות הרגישות, ובד בבד להרתיע בעלי תפקיד מניצול סמכויותיהם להשתלח בכספי הציבור כראות עיניהם. אכן, יש להתחשב התחשבות ממשית בהודאתו של הנאשם באשמה, הכאתו על חטא, החיסכון בזמן שיפוטי יקר, הנסיבות האישיות והמשפחתיות שפורטו, וההתמודדות הקשה שתהיה לבני המשפחה עם ההשלכות של מעשיו וענישתו של הנאשם. עם זאת יש לזכור כי בגדרי העונש בגין מעשים אלה יינתן משקל בכורה לצורכי ההרתעה הכלליים, כפי שאמר בעניין זה בית המשפט העליון:

"העונש לא נועד רק כדי לגזור לעבריין כגמולו או להרתיעו מלחזור ולבצע עבירות. לוא רק בכך היה מדובר, הרי בנסיבות המקרה אולי לא היינו מתערבים בגזר הדין. אך צריך גם שהעונש יתן ביטוי לחומרה הרבה שבה יש לראות עבירות כמו אלה... - עבירות המבוצעות על ידי פקידי בנק, או אחרים במצב דומה, המנצלים את האמון ללא מצרים שנותנים בהם מעבידיהם, מצד אחד, ולקוחות הבנק מצד שני. העונש צריך שיהיה בכוחו להרתיע לא רק את העבריין עצמו, אלא גם אחרים כמותו, מלעבור עבירות כגון אלה... המתבצעות מתוך הפרת אמון, שהפיתוי בצידן רב ושגילוין קשה. העונש ההולם צריך גם לענות על האינטרס הציבורי להגן על ציבור המפקידים, לקוחות הבנקים, מפני עבירות המתבצעות בכספיהם, בתוך הבנק פנימה, על ידי פקידי הבנק" (ע"פ 5350 ,5367/91 - נעמי דנון נ' מדינת ישראל,לא פורסם).

7.         העונש המוצע על ידי הצדדים אינו חורג מרמת ענישה ראויה ויש לאמצו. הוא נותן ביטוי נאות להוקעת המעשים וצורכי ההרתעה, והגם שנעדר הוא מרכיב חיוני של השבת הגזל לבעליו, אין מקום להתערב בו משהוא עומד ביסוד הסדר טיעון שהביא להודאת הנאשם, ולקביעת ממצאים פליליים שברבות הזמן יביאו גם לפיצוי חלקי לפחות של הנזקים, בדרך של  היפרעות מהנאשם (ראו בעניין זה: ע"פ 10310/0, מדינת ישראל נ' דוד גולן פ"ד נח(3), 245; ע"פ 1341/02 מיכל מזרחי נ' מדינת ישראל, לא פורסם, (ניתן ביום 21.10.02); ע.פ. 1396/07 מילר  נחמה נ' מדינת ישראל, לא פורסם, (ניתן ביום 1.8.2007).

סופו של דבר, גוזר אני על הנאשם  6 שנות מאסר, מתוכן 4 שנים לריצוי בפועל, והיתרה תהא מותנית לשלוש שנים מתום המאסר, שהנאשם לא יעבור אחת העבירות בהן הורשע, או עבירת פשע מסוג כלשהו. מהמאסר הממשי ינוכו ימי מעצר מיום 20.02.07 ועד יום 01.03.07.

זכות ערעור תוך 45 יום לביהמ"ש העליון.

ניתנה היום י' באייר, תשס"ח (15 במאי 2008) במעמד הצדדים

                                                                                    _________________

                                                                                                י. צלקובניק - שופט

ב"כ הנאשם:

אבקש שמרשי יחל לרצות את עונשו מיום א' הקרוב.

אבקש שהערבויות שהופקדו יוחזרו למשפחה.

החלטה

בהסכמת ב"כ הצדדים ניתן עיכוב המאסר. הנאשם יתייצב לריצוי המאסר ביום 18.05.08 עד השעה 10:00 במזכירות בית משפט זה.

לאחר תחילת ריצוי המאסר תוחזרנה הערבויות שהופקדו למי שהפקידן מבני משפחת הנאשם.

ניתנה היום י' באייר, תשס"ח (15 במאי 2008) במעמד הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ