אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4769/05

גזר דין בתיק פ 4769/05

תאריך פרסום : 09/12/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
4769-05
26/09/2005
בפני השופט:
דיסקין מרים

- נגד -
התובע:
מדור תביעות פלילי ת"א
הנתבע:
ברגיג שלום
עו"ד שי נודל
גזר דין

מיד עם היפתח משפטו הודה הנאשם בכול שיוחס לו בכתב האישום והורשע על יסוד הודאתו בניהול מקום משחקים אסורים, לפי סעיף 228 לחוק העונשין. אליבא הודייתו, במשך שלושה חודשים - בין המועדים 30.12.03 - 30.3.04, ניהל הנאשם באמצעות אחרים, מועדון למשחקים אסורים ברח' ז'בוטינסקי ברמת גן (להלן: "המועדון") מתוקף היותו המחזיק והבעלים של המקום. עתה עומד הוא ליתן את הדין על מעשיו.

בטיעוניה לעונש הציגה התביעה עמדה ברורה וחד משמעית - ענישה המשלבת מאסר וקנס כבד - כהולם את חומרתה המופלגת של העבירה וכפי מדיניות הענישה שגובשה בתחום עבריינות זה. ענישה שתתן מענה לצורכי הוקעה ובעיקר הרתעה של מי שמנהלים ומחזיקים מקומות לשם בצע כסף ועשיית רווחים קלים על גבם של מהמרים האסורים בכבלי התמכרותם ומהווים להם טרף קל, בידיהם יוותר ממונם וממון משפחותיהם. בעותרה להכביד בעונשו של הנאשם הצביעה ב"כ התביעה על האספקטים לחומרה הטבועים במעשיו. אלה הנודעים מהיקף ומשך הפעילות האינטנסיבית שהתקיימה במועדון- בכול ימות השבוע סביב לשעון- ונפרשה על פני חודשים ארוכים, כמו גם בהיבט של כמות ומגוון מכונות המזל שהוצבו בו ופעלו יומם ולילה, והיו מגלגלות סכומי כסף גדולים לכיסם של בעלי ומנהלי המקום. פעילות המעידה כי אין עסקינן במעידה חד פעמית, בבחינת אפיזודה חולפת, אלא בעסק מסודר ומאורגן היטב המהווה מקור פרנסה רציני לנאשם ולמועסקים על ידו. בהתחשב בהודאתו והעדר עבר בתחום עבירות ההימורים הייתה עתירת ב"כ התביעה להטיל על הנאשם כרכיב מרכזי עונש מאסר שניתן לרצותו בעבודות שירות לצד מאסר על תנאי וקנס כבד.

ב"כ הנאשם מן העבר האחר, עשה כול שניתן לשכנעני להסיר את רוע גזירת המאסר העומד במרכז עתירת התביעה לעונש. בלי להקל ראש בחומרת המעשים בהם הורשע, פרש הסנגור יריעה רחבה של נימוקים לקולא, המצדיקים, לדעתו, התחשבות בנאשם עד כדי הקלה ממשית בעונשו. במסגרת זו הפנה להודאתו המיידית של הנאשם עת נעצר עם הגעתו ארצה ממקום מגוריו בקנדה, שם נמצא מרכז חייו וחיי משפחתו בשנים האחרונות, כשהוא נוטל את מלוא האחריות על מעשיו, למרות שלא היה מעורב בניהול יומיומי של המקום. הודיה עליה חזר בפני בית המשפט ועמה חסכון זמן שיפוטי רב. לטעמו, אין כיום סיכוי להישנות העבירה על ידי הנאשם, בהתחשב בעובדה שמאז שנת 91 לא הורשע, להוציא הרשעתו הנוכחית, כמוכח מגיליון הרשעותיו (ת/1), הכולל שתי הרשעות קודמות וישנות, שאינן מאותו תחום עבריינות ולאור העתקת חייו הרחק מעבר לים. עוד נטען, לאפלייתו לרעה לעומת שותפו לעבירה, אדם בשם נעים בנימין, שלא הועמד לדין בהקשר לאותה פעילות עבריינית. בהקשר לטענה זו לא ראיתי להתייחס אליה במסגרת שיקולי גזר הדין בשים לב להצהרת ב"כ התביעה כי קוצר זמן ובקשת הנאשם הכתיבו הגשת כתב אישום נגדו על אתר בעוד עניינו של האחר טרם נבחן ויוכרע, והיה אם ימצא יסוד ראייתי לכאורי למעורבותו יועמד לדין. להשלמת התמונה הדגיש ב"כ הנאשם את נסיבותיו האישיות של הנאשם ובמרכזן העובדה שהוא מנהל את חייו בחו"ל מזה עת ארוכה, ועל כן משמעות הטלת מאסר, אפילו בעבודות שירות, הינה קשה וכבדה מנשוא עבורו. לנוכח כול אלה, הייתה עתירתו להסתפק בענישה שבמרכזה מאסר על תנאי הצופה פני עתיד וגם לא להכביד בקנס.

הפרקליטים הגישו לבית המשפט אסופה של פסיקה התומכת בעמדתם העונשים ובקשו לילך לאורה ולאמצה.

ככלל, הדין עם התביעה באשר לחומרת העבירה בה הורשע הנאשם. חומרה הקיימת הן בהיבט המוסרי-ערכי והן בהיבט הספציפי שביטויה במקרה בפעילות העבריינית האינטנסיבית, משך התקופה בה בוצעו מעשי העבירה וההיקף הכלכלי של ההימורים שניהל הנאשם והרווחים שהניבו. נטען, כי הניהול היה, בלשון הסנגור ב"שלט רחוק", כנתון לקולא. אפילו היה נמצא בסיס לעובדה זו, לא היה בכך כדי להמעיט מחומרת מעורבותו של הנאשם בפרשה זו, שהרי אין נפקא מינה אם נוכח פיזית במקום או ניהלו מרחוק ונהנה מפירותיו האסורים בלי להסתכן. אלא שבענייננו, הנאשם עצמו הודה כי ניהל את המקום במשך חודשים באופן אישי לאחר שהגיע במיוחד לשם כך מקנדה (ראה הודעתו (נ/1) שורות 16 ואילך). היותו הבעלים משווה  נופך נוסף של חומרה למידת ועומק מעורבותו ה"עיסקית" בפרשה זו.

תכלית חקיקת שורת האיסורים שבסימן י"ב לפרק ח' בחוק העונשין שעניינם ניהול, ארגון ועריכת משחקי מזל אסורים, בכול דרך שהיא, דומה, מוסכמת על הכול. בבסיסה ניצבת מטרה חברתית מובהקת - להילחם בתופעת ההימורים והשלכותיה הקשות לפרט ולחברה. להיאבק באותה "רעה חולה", המנצלת חולשות אנוש למען בצע כסף ומסבה נזקים אישיים וכלכליים למתמכרים ובעיקר למשפחותיהם, לעיתים עד כדי הרס ממש (ראה רע"פ 9140/99 עמוס רומנו ו-3 אח' נגד מדינת ישראל, פד"י נד (4), וכן ע"פ 6474/03, יוסף מלכה ואח' נגד מדינת ישראל). התייחסותו המחמירה של המחוקק לעבירות הקבועות בסימן זה מצאה ביטויה בעונשים החמורים שקצב בצידן של רוב העבירות.

הפסיקה שהגישו ב"כ הצדדים מלמדת על העדר קו אחיד ועקבי בענישת עברייני ההימורים. הדבר בא לידי ביטוי גם בפסיקה עליה נסמכו ב"כ הצדדים. לצד ענישה קשה ומכאיבה על דרך מאסר ממש בנוסף על קנס כבד, כגון זו שהושתה על ידי בית משפט השלום בירושלים במסגרת ת"פ 003782/03, הופנה בית המשפט לשורה ארוכה של פסקי דין של בית משפט זה ואחרים (ת"פ 01245/01, ת"פ 001281/04, ת"פ 001696/01 ועוד) במקרים דומים ובעלי חומרה לא פחותה, בהם נמנע בית המשפט משליחת הנאשמים לבית הכלא והסתפק בענישה הרתעתית לצד קנס, כמרכיב מהותי במידת העונש. כאשר מדובר בעבירה כגון דא, המבוצעת למען בצע כסף וטובת הנאה חומרית בצידה, על בית המשפט ליתן ביטוי לאספקט מרכזי זה של העבירה על דרך של פגיעה בכיסו של הנאשם בהתאם לחומרת מעשיו, בנוסף על עונשים אחרים.

בבואי למוד את עונשו של הנאשם, אשקול מחד גיסא, את חומרת העבירה בה הורשע בהתאם להודאתו, היותו בעל המקום, משך הפעילות האסורה, מישכה והיקפה הכלכלי, ומאידך גיסא, אזקוף לזכותו הודייתו הגורפת ונטילת האחריות על מעשיו. כמו כן, אתן משקל לעובדה שעברו ישן ואין בו הרשעות מאותו תחום, לנסיבותיו האישיות, ובכלל זה מגוריו בחו"ל והשלכות מאסר על המשך חייו.

אשר על כן, באיזון בין מכלול השיקולים הללו, ובהתחשב בנסיבות המתוארות ובמידע והנתונים שבפני, הנני גוזרת על הנאשם את העונשים הבאים:

א.         12 חודשי מאסר על תנאי, והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור תוך שלוש שנים מהיום עבירה על סעיפים 225 ו-228 לחוק העונשין.

ב.         30,000 ש"ח קנס, או ששה חודשי מאסר תמורתו. הקנס ישולם תוך 7 ימים מהיום. 

ג.          הנאשם יחתום על התחייבות על סך 20,000 ש"ח להימנע במשך שנתיים מהיום מביצוע עבירות לפ י סעיפים 225 ו-228 לחוק העונשין. אי חתימה תגרור אחריה 20 ימי מאסר.

הכסף שנתפס במהלך החקירה יחולט.

הודעה זכות ערעור בתוך 45 יום מהיום .

ניתן היום כ"ב באלול, תשס"ה (26 בספטמבר 2005) במעמד הצדדים

מ.דיסקין, שופטת

ב"כ הנאשם:

הנאשם מבקש שדרכונו יוחזר וכן שהקנס יחולק לשיעורין.

הנאשם יחתים ערבים לצורך תשלום הקנס. הוריו יגיעו לכאן ויחתמו ערבות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ