אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 463/04

גזר דין בתיק פ 463/04

תאריך פרסום : 18/12/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
463-04
04/12/2007
בפני השופט:
עוני חבש - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
סומך שלמה
עו"ד י. גולן
עו"ד נ. שוחט
גזר דין

1.         הנאשם הורשע, במסגרת הסדר טיעון, בעבירות המפורטות בכתב האישום המתוקן, אשר הוגש בעקבות הסדר אליו הגיעו הצדדים לאחר תום שמיעת הראיות. על פי ההסדר האמור, הורשע הנאשם בביצוע שתי עבירות. האחת, גניבה בידי עובד, עבירה לפי סעיף 391 לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (להלן: החוק); והשנייה, זיוף מסמך בכוונה לקבל דבר בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיף 418 סיפא לחוק.

2.         ההסדר שבין הצדדים מתייחס גם לפן העונשי. מוסכם בין הצדדים שעל הנאשם יושת עונש של שנת מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס כספי לשיקול דעת בית המשפט. הקנס יהיה בשיעור של עשרות אלפי שקלים.

3.         על פי כתב האישום המתוקן, הנאשם עבד בבנק לאומי לישראל בע"מ משנת 1981. מאז 1.8.93, שימש הנאשם בתפקיד מורשה חתימה בסניף הבנק בגילה עד יום 17.5.98, ולאחר מכן, בסניף מחנה יהודה (להלן: הסניף) מהתאריך האמור ועד ליום 22.3.99. במהלך עבודתו כמורשה חתימה בסניף, תוך ניצול סמכויותיו, איתר הנאשם חשבונות שונים, כמפורט בטבלה שבכתב האישום המתוקן, בהם לא הייתה פעילות במשך תקופה ארוכה, ואשר הלקוחות לא היו מודעים לנעשה בחשבונותיהם, או שלא עקבו אחר הנעשה בהם. לאחר איתור חשבונות אלה, גנב הנאשם כספים בשיטות שכללו משיכת מזומן מהסניף, משיכת כספים באמצעות שימוש בכרטיס אשראי, משיכת כספים תוך שימוש בצ'ק בנקאי מזויף ומתן הוראות, באמצעות מחשב הבנק, לביצוע העברות בנקאיות מחשבון לחשבון, והכל בהתאם למפורט בטבלה. לצורך גניבת הכסף והסתרת הגניבה זייף הנאשם מסמכים שונים, ביניהם דפי הוראות לביצוע פעולות שונות, צ'קים ויפויי כוח, עליהם זייף חתימות אשר נחזו כחתימות לקוח, או מיופה כוחו של לקוח, רשם רישומים כוזבים במסמכי הבנק, יצר מצגי שווא כלפי הבנק וכלפי פקידי הבנק, והפר את האמון אשר ניתן לו. בטבלה מפורטים שני חשבונות מהם גנב הנאשם סך של 287,914 ש"ח, בתקופה שבין 10/1998 - 2/1999.

4.                  בא כוח המאשימה ביקש לכבד את ההסדר אליו הגיעו הצדדים. הוא פירט את השיקולים אשר הביאוהו לחתום על ההסדר האמור, כך: מאז ביצוע העבירות חלפה תקופה של חמש שנים עד להגשת כתב האישום המקורי, שהינה תקופת זמן משמעותית; מאז הגשת כתב האישום בשנת 2004, ועד לסיום שמיעת הראיות חלפה תקופה של כשלוש שנים; בנוסף ישנו שיקול ראייתי. עת עסקו באי כוח הצדדים בהכנת הסיכומים, ידעו לשקול את הסיכונים מול הסיכויים, ולאור זאת הגיעו להסכמה האמורה, כולל תיקון כתב האישום, שיש בה כדי לשקף נכונה את מצב הדברים הקיים בתיק. בא כוח המאשימה ציין עוד, כי הכנת הסיכומים מטעמו הייתה קשה במיוחד, לאור כמות הראיות הגדולה בתיק, אשר כללה מאות רבות של מסמכים. בנוסף לאמור, ציין בא כוח המאשימה, כי הנאשם הנו ללא עבר פלילי, כך שתקופת המאסר המוסכמת, שהנה תקופה לא מבוטלת, יש בה ביטוי נכון לחומרת העבירות, כך שההסדר מבטא נכונה את העניין הציבורי.

באשר לגובה הקנס, ציין הקטגור, אכן נכון שהנאשם שילם סכומים משמעותיים לבנק, אך עדיין יש להחמיר עם הנאשם היות שמדובר בעבירה כלכלית.

5.                  גם הסנגור ביקש לכבד את הסדר הטיעון. עיקר טענותיו הופנו לעניין הקנס הכספי, אותו הוא מבקש שבית המשפט יקבע ברף הנמוך ביותר אשר יענה על ההסדר. לביסוס טענתו זו ציין הסנגור כי מצבו הכלכלי של הנאשם כיום הנו בכי רע. בינו ובין הבנק התנהל משפט אזרחי שבסופו חויב הנאשם לשלם לבנק סך של 900,000 ש"ח, כולל הצמדות וריבית. עובדה זו, כאשר היא מתווספת לחיובים הנוספים אליהם נקלע הנאשם, כגון מימון עלות הגנתו וניהול משפטים בבתי משפט אחרים, והחזרת חובות, מביאה למסקנה שמצבו הכלכלי של הנאשם כיום רע מאוד. במצב זה, חיובו בקנס גבוה יגרום לקריסה טוטאלית. בנוסף לכך, הנאשם לא הפיק תועלת כלשהי מהגניבות. כאמור, הוא נאלץ להחזיר את הכל עם הצמדה וריבית. הסנגור ביקש לציין, כי מימדי כתב האישום המתוקן הנם מצומצמים מאוד יחסית לכתב האישום המקורי, עובדה זו מצביעה על התרומה אשר הייתה בניהול ההוכחות מצד ההגנה, כך שלא בוזבז זמנו של בית המשפט. יתרה מכך, חלוף הזמן הרב, של שנים ארוכות, מאז שנחשפו העבירות ועד להגשת כתב האישום, גרם לעינוי דין לא קטן לנאשם. במשך תקופה זו חי הנאשם ובני משפחתו במתח רב. הנאשם, שהנו כבן 55, הושעה ופוטר מעבודתו ונותר ללא עבודה וללא פרנסה. במשך השנים שעברו ניסה לשקם את חייו ולאחרונה הצליח לעסוק בנדל"ן, שלבטח עונש המאסר יקטע את הצלחתו זו לתקופה לא מבוטלת. לדידו של הסנגור, הנאשם הוענש כלכלית, וכיום הוא שרוי בחובות כבדים.

6.                  הנאשם ניצל את זכות המילה האחרונה. הוא הביע חרטה על מעשיו, אך עיקר דבריו ייחד לעניין הקנס ולמצבו הכלכלי. הוא ציין, כי הבנק לקח את כל הכספים השייכים לו ולבני משפחתו, אשר היו מופקדים בבנק, וכי הוא לא נהנה כלל מכסף כלשהו שגנב. לצורך מימון הגנתו וניהול משפטים בבתי משפט שונים, הוא נאלץ למכור את ביתו המשועבד לבנק משכנתאות.

7.                  הסנגור הגיש לעיון בית המשפט מכתב שכתבה אשת הנאשם בשפה האנגלית. במכתבה המרגש הביעה אשת הנאשם את רגשותיה גבי מצב הדברים בתוך המשפחה, בעקבות המשפט וההסדר אליו הגיעו הצדדים, בעיקר לכל הנוגע לעניין המאסר בפועל, ואת האפקט של שליחת בעלה למאסר ולקשיים הצפויים לה ולבני המשפחה מכך.

8.         עיינתי בטענות הצדדים. אני בדעה, שחרף חומרת העבירות בהן הורשע הנאשם, ההסדר אליו הגיעו הצדדים הנו סביר ומבטא נכונה חומרת העבירות כפי שהן מפורטות בכתב האישום המתוקן. לאור זאת, אין מקום לחרוג הימנו. אכן, לפנינו שיקולים כבדי משקל אשר הביאו הפרקליטות להסכים להסדר הטיעון, ולחסוך בכך מאמץ וזמן שיפוטי רב. אין לי גם ספק, שלולא הדרך אותה אימצה ההגנה, הסדר זה לא היה בא לעולם. לאור האמור אין לי אלא לשבח את באי כוח הצדדים על המאמצים הרבים והכנים אשר השקיעו, בין בניהול פרשת הוכחות הוגנת ועניינית, ובין בניסוח ההסדר.

9.         באשר לקנס הכספי, ולאחר שעיינתי שוב ושוב בטענות באי כוח הצדדים, נראה לי כי הנאשם נענש, בין היתר, גם בפן הכלכלי בצורה לא מבוטלת. אכן, במצב דברים זה לא ניתן לומר כי הנאשם נהנה מפרי עבירותיו הכלכליות. לאור האמור, לא מצאתי לנכון למצות את הדין עם הנאשם בפן האמור.

10.       בהתחשב באמור לעיל, ולאור העובדה שלנאשם עבר נקי, וזו לו מעידתו הראשונה, ולאחר ששקלתי את יתר טענות באי כוח הצדדים, יעמוד עונשו של הנאשם על אלה:

א.     מאסר בפועל של 12 חודשים. הנאשם יחל בריצוי עונשו ביום 2.3.2008. ביום האמור, יתייצב הנאשם בתחנת המשטרה במגרש הרוסים בשעה 09:00.

ב.      קנס כספי בסך 20,000 ש"ח, אותו ישלם הנאשם בעשרה תשלומים חודשיים שווים ורצופים. התשלום הראשון, יחול ביום 1.1.08 ובכל ראשון לחודש שלאחריו. לא שולם תשלום מסוים, תשולם כל יתרת הקנס בתשלום אחד.

ג.       שנתיים מאסר על תנאי והתנאי הוא שבמשך שנתיים מיום סיום ריצוי עונשו לא יעבור הנאשם עבירה כלכלית.

הודע לנאשם על זכותו להגיש ערעור לבית המשפט העליון תוך 45 יום מהיום.

ניתן היום כ"ד בכסלו, תשס"ח (4 בדצמבר 2007) במעמד הצדדים.

עוני חבש, שופט

 ס. נשיא

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ