אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4460/03

גזר דין בתיק פ 4460/03

תאריך פרסום : 05/10/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
4460-03
27/02/2005
בפני השופט:
דיסקין מרים

- נגד -
התובע:
מדור תביעות פלילי ת"א
הנתבע:
שטיבלמן ניקולאי
עו"ד קבלר
גזר דין

חזרת הנאשם מכפירתו בעקבות הסדר טיעון בין הצדדים סללה את הדרך לסיום ההליך ללא צורך בשמיעת ההוכחות. במסגרתו, תוקן כתב האישום בדרך של הקלה עם הנאשם וביטויה במחיקת חלק מהעובדות ובהתאמה הוראות החיקוק. על יסוד הודאתו בעובדות כתב האישום המתוקן הורשע הנאשם בעבירות של אספקת סם מסוכן, סחר בסם מסוכן והדחת קטין לסם.

כתב האישום המתוקן, יש לומר, לא שינה משמעותית את החומרה הטבועה במעשיו של הנאשם,  וגם לאחר תיקונו נותרה רמת החומרה בעינה כעומדת במדרג גבוה - באחת הדיוטות העליונות.

אליבא דהודיתו, במשך חודשים ארוכים עובר ליום 8.4.03, במספר רב של הזדמנויות, סיפק הנאשם לשלוש קטינות סמים מסוג קנבוס ו-M.D.M.A. זירת פעילותו היתה נרחבת ומגוונת: בביתו, במועדון ובבית הלקוחות. הסמים סופקו לעיתים עבור תשלום, לעיתים ללא תמורה  ולעיתים לשם שימוש חברתי משותף.

ממסכת עובדות זו מצטיירת תמונה של מעורבות אינטנסיבית של הנאשם בתחום אספקת סמים והפצתם בקרב קטינים. בפעילות זו שנפרשה על פני תקופה ממושכת בשנים 2002-2003, נהג הנאשם כספק וסוחר סמים לכל דיכפין, ובעיקר נתגלה כדמות מרכזית ודומיננטית בהחדרת הנגע הממאיר בקרב קטינים. בעיסוקו זה חטא והחטיא אחרים, תרם לכניסתם של צעירים לעולם מסוכן זה  ועודד המשך שילובם במסלול המוביל למדרון החלקלק והמתעתע של צריכה ותלות בסמים.

ומיהו אותו נאשם, יליד 84 בלבד, העומד היום ליתן את הדין על מעשיו ?

אין מדובר בצעיר מן השורה, אלא בעבריין של ממש. על כך יעיד גיליון הרשעותיו הקודמות (ת/1) על חמש הרשעותיו הקודמות בעבירות סמים, רכוש ואלימות. בתי המשפט לנוער, בפניהם נדון עד היום, הלכו תמיד לקראתו. חרף הספקנות וסימני השאלה שליוו את כל ההליכים הפליליים לאורך הדרך התחשבו בו ובמסכת חייו הקשה. מתוך תקווה שישנה את דרכיו הקלו עמו ונמנעו משליחתו למאסר. בנוקטם גישה עונשית סלחנית חזרו והרשיעוהו, הזהירוהו, הטילו עליו קנסות, התחייבויות ועונשי מאסר מותנים, אך ללא הואיל. הנאשם נכנס ויוצא את בתי המשפט ואינו לומד לקח. עתה שוב עומד הוא בפני גזירת דינו, אלא שהפעם תלויים מעל לראשו לא פחות משלושה מאסרים על תנאי, שאין ספק כי הינם ברי הפעלה, אותם הפר ברגל גסה ובעבירות חמורות מהקודמות. לגבי מאסר מותנה נוסף נעורה בין הצדדים מחלוקת לגבי הפעלתו.

ומה באשר לסיכויי שיקומו של הנאשם? עיינתי בגזרי הדין הקודמים ובדברים שנאמרו על ידי בתי המשפט אודותיו. בהיבט האישי התמונה העולה מהתסקיר לא השתנתה במהותה. אמנם, ניכר בו שינוי שביטויו ב"ניקיון" מסמים תקופה לא מבוטלת. כמו כן, שינה את מקום מגוריו וכיום הוא מתגורר בבית סבו וסבתו באשקלון הרחק מאמו וממעגל חבריו ומכריו. עם זאת, שירות המבחן מביע ספקנות האם מדובר בשינוי כן ואמיתי או שמא שינוי זמני-חיצוני המוכתב על ידי שיקולי כדאיות. לא מן הנמנע, כי בדומה לעבר, לא הכרה או תובנה מדרבנים את הנאשם, אלא חרב המאסר המתהפכת מעל לראשו. להתרשמות שירות המבחן הנאשם מציג פסאדה חיצונית מתפקדת ותקינה אך אינה מגובה בתהליך פנימי אמיתי. בהתייחס לעבירות בהן הורשע אין הנאשם נוטל אחריות מלאה ומטשטש את אופי ומשמעות מעורבותו. באישיותו נצפים דפוסים עברייניים ועדיין מעורב בחברה שולית ולא התנתק מהשפעתה. למרות מעורבותם של גורמים טיפוליים וניסיונות לסייע לו אינו מצליח ליצור קשר טיפולי ולהירתם להליך טיפול מעמיק. לכן, לא ראה שירות המבחן טעם ויעילות בהעמדתו למבחן.

כפי שניתן להיווכח המדובר במקרה מורכב  והדילמה באשר למידת העונש הראויה אינה פשוטה. מחד גיסא, הדין עם התביעה העותרת לענישה קשה וכואבת כהולם את עברייני הסמים המפיצים נגע ממאיר זה בקרב הציבור על דרך הפעלת המאסרים על תנאי והטלת עונש מאסר בנוסף. הסחר בסמים ואספקתם לצבור, קל וחומר לקטינים, הינם מן העבירות החמורות בדיני העונשין ולגביהם נוקטים בתי המשפט בענישה שמגמתה להילחם את מלחמתה של החברה בתופעה זו במטרה לעוקרה משורש. מאידך גיסא, ראוי לשקול את יתר הנסיבות והנתונים שהועלו על ידי הסנגור. בראשם, הודאת הנאשם, שמעבר לייעול הדיון והחיסכון בזמן שיפוטי ייתרה את עדות הקטינות בבית המשפט, על כל הכרוך בכך. שנית, אין להתעלם מן העובדה שלפחות לגבי חלק מן התקופה בה ביצע את העבירות היה הנאשם עצמו, שהינו יליד 84, קטין, ולגבי היתר היה בראשית התבגרותו. הנאשם הורשע אמנם בעבירות שעניינן הדחת קטינות לסם. ברם, בשים לב לגילו ולפער גילים בן שנתיים בינו לבינן, אין הדבר דומה להדחתן על ידי אדם בוגר מהן בשנים רבות. שלישית, למרות הספקנות לגבי כנותו של הנאשם לשנות את אורח חייו וחרף סימני השאלה המרחפים מעל מניעיו, אין לבטל לחלוטין את ביטויי השינוי, ובמרכזם הצהרתו על הפסקת צריכת הסמים, שלפחות לגבי חלק מהזמן נמצא לה תימוכין, שהתחזק בבדיקתו על ידי הממונה על עבודות השירות שמצאו מתאים לביצוען. איתור סמים בגופו היה פוסל על הסף אפשרות ביצוע עבודות שירות תחת מאסר. אפילו מדובר בשינויים חיצוניים גרידא, ברי, כי הם מחייבים מצידו החלטה ומאמץ להתמיד בהם. הוסף לכך את החלפת מקום המגורים, ובעיקר את החשש המובע על ידי שירות המבחן להשלכות ההרסניות שעלולות להיות למאסר עליו ועל המשך דרכו. אם קיימים סיכויי שיקום לגבי צעיר בגילו של הנאשם, אפילו אינם וודאיים, שומה לנצלם ולהעמידם במבחן המציאות, שהרי הם עולים בקנה אחד לא רק עם אינטרס הנאשם אלא גם עם אינטרס הציבורי. לפיכך, עונש שישלב רכיב של מאסר יחד עם קנס כבד, יש בו כדי ענישה כבדה על הנאשם והוא מגלם בתוכו גם את הרכיב החינוכי-קונקרטי. ההרתעה תבוא על סיפוקה בענישה משמעותית הצופה פני עתיד.

אני תקווה כי הנאשם מבין כי ניתנת לו הזדמנות אחרונה להוכיח שעלה על מסלול שיקום, שהרי הזדמנות נוספת לא תיקרה בדרכו.

אשר על כן, לאחר ששקלתי את כל השיקולים הצריכים לעניין לקולא ולחומרה הנני גוזרת על הנאשם את העונשים הבאים:

  1. הנני מפעילה  את עונשי המאסר הבאים התלויים ועומדים נגד הנאשם:

א. מאסר על תנאי בן שלושה חודשים, נשוא ת.פ. 326/02 של בית משפט לנוער בפ"ת (ת/3).

ב. מאסר על תנאי  בן שלושה חודשים, נשוא ת.פ.1987/01 של בית משפט לנוער בת"א (ת/4).

ג. מאסר על תנאי בן ששה חודשים, נשוא ת.פ. 722/00 של בית משפט לנוער בכ"ס  (ת/5).

שלושת המאסרים על תנאי יופעלו באופן חופף זה לזה.

המאסר על תנאי הנוסף חל על עבירה של צריכה עצמית שלא נכללה במסגרת הרשעת הנאשם בתיק זה. איני סבורה כי ניתן להפעילו. לשם הפעלת מאסר על תנאי צריכים להתקיים שני התנאים הקבועים בסעיף 52 (ב) (1) לחוק העונשין: ראשית, על הנאשם לעבור תוך תקופת התנאי את העבירה שנקבעה בגזה"ד, ותנאי זה מתקיים בעניינו. שנית, על הנאשם להיות מורשע בעבירה המפעילה את התנאי, ותנאי זה איננו מתקיים.

  1. אני מורה על מימוש ההתחייבויות שהושתו על הנאשם במסגרת ת.פ.722/00 הנ"ל בסך 3,000 ש"ח ובמסגרת ת. פ. 1987/00 הנ"ל בסך 2,000 ש"ח. הנאשם יפרע את ההתחייבויות בחמישה תשלומים חודשיים שווים ורצופים החל מה-1.4.05.
  2. אני מטילה על הנאשם בגין הרשעותיו ששה חודשי מאסר.

 הנאשם ירצה עונש זה בחופף לעונשי המאסר המופעלים, כך שבסה"כ ירצה ששה חודשי מאסר. הנאשם יוכל לבצע עונש זה בעבודות שירות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ