אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4397/03

גזר דין בתיק פ 4397/03

תאריך פרסום : 22/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
4397-03
09/03/2005
בפני השופט:
יעקב שפסר

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד עירן נהון
הנתבע:
אלטלאלקה חסן- בעצמו
עו"ד אלסעד שחדה
גזר דין

א.         רקע.

הנאשם הורשע על פי הודייתו בעבירת הסעת שוהה בלתי חוקי שלא כדין, לפי סעיף 12 א' (ג) (1) לחוק הכניסה לישראל תשי"ב-1952, שבוצעה על ידו ביום 11.6.03. עפ"י הסדר טיעון שבין הצדדים, הופנה הנאשם לשרות מבחן לצורך קבלת תסקיר בענינו, קודם הטיעונים לעונש.

חוות דעת שירות המבחן הונחה על שולחני ולאחר טיעוני הצדדים ניתן גזר דין זה.

ב. טיעוני הצדדים

ב"כ המאשימה ציין בטיעוניו את ההלכה הנוהגת בעניין זה ולפיה, בהעדר נסיבות חריגות, מוטל מאסר בפועל. הוא אף היפנה לארבעה פסקי דין שניתנו בענין זה, עליהם נסמכת עתירתו.

בנסיבות אלה, ביקש ב"כ המאשימה להטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל ממשי ומשמעותי, מאסר מותנה וקנס.

ב"כ הנאשם הסביר את נסיבותיו המיוחדות של המקרה, לפיהן אין המדובר בהסעה רגילה של  שב"ח. המדובר בענייננו בזוג הורים שעמדו בדרך, בשמש הקופחת, ליד הישוב לקייה, ביחד עם שלושה ילדיהם הקטינים בני ה-5, ואשר סימנו לרכב הנאשם שנסע בכיוון זה בבקשה לעצור ולקחתם "טרמפ" לכיוון חברון. לא היתה לנאשם כל ידיעה מיהם אותם טרמפיסטים. כן ציין ב"כ הנאשם את נסיבותיו האישיות, היותו אב ל-7 ילדים והמפרנס היחידי במשפחה. עוד הזכיר כי הנאשם הינו אדם נורמטיבי, בא ממשפחה בה כל אחיו משרתים בצה"ל, הודה מייד, הביע חרטתו והתחייב להקפיד שלא לשוב עוד על ביצוע העבירה. 

ג. חוות דעת הגורמים הטיפוליים

תסקיר שרות המבחן שהוגש בענינו של הנאשם מציין, כי לא מדובר באדם בעל ערכים עברייניים, ואולם על רקע מיעוט שיתוף בתכנים אישיים, התקשה השירות להבין את הדינמיקה שהובילה לביצוע העבירה. גם בפני השירות ציין הנאשם כי ראה זוג ושלושה ילדים קטנים אשר ביקשו שיסיעם לדהריה וכך עשה. ב"שורה התחתונה" ממליץ שירות המבחן להטיל על הנאשם עונש של מאסר מומר בעבודות שירות ומאסר מותנה, זאת בין היתר בשל חשש המפורט בתסקיר הנוגע לעונש מאסר ממש.

ד. דיון

אין צורך לחזור ולפרט את המצב הביטחוני הקשה הקיים במדינת ישראל ואת החומרה בה רואים בתי המשפט, במצב הנוכחי, עבירות מסוג זה.

הפסיקה חזרה והדגישה את החומרה היתרה הטמונה בעבירות מסוג זה (ר' למשל פסק הדין המנחה בענין זה, ב"פ 5198/01 טלעת חטיב נגד מדינת ישראל פ"ד נו (1) 769, בו קבע בית המשפט העליון, כי על התגובה העונשית להיות חמורה וזאת על רקע הרעת המצב הבטחוני במדינת ישראל.

עיינתי בפסקי הדין להם היפנני ב"כ המאשימה ולעניות דעתי, אין בהם תרומה של ממש לדיוננו:

ברע"פ 8758/04 אגבאריה נ' מדינת ישראל , תק-על 2004 (3),3361, לא מצא לנכון בית המשפט העליון להתערב בפסק דינם של הערכאות שקדמו לו, בהעדר שאלה משפטית חריגה המצדיקה מתן רשות ערעור לערכאה שלישית. באותו עניין, המדובר היה בהסעת שב"ח במטרה להעסיקו בעבודות בניין בשטח מדינת ישראל (מה שאין כן כמובן בעניננו, בו מדובר על הסעה תמימה לכאורה של זוג ושלושה ילדים קטינים, שאין להם כל קשר לנאשם).

ברע"פ 6504/04 כפאח נ' מדינת ישראל , תק-על 2004 (3), 137, המדובר היה בשתי עבירות של הסעת שבח"ים העובדים בעבודות בנין בארץ. באותו עניין ציין בית המשפט העליון כי הנאשם העדיף לבצע את העבירה מתוך שיקול כלכלי קר ומחושב, בתקווה שיצליח לחמוק מהעונש וכדברי הנאשם עצמו: "אני במצב כלכלי קשה מאד ובעקבות כך נאלצתי להעסיק את תושבי השטחים". בעניינו כאמור המדובר בנסיבות שונות לגמרי, בלא קשר כלכלי כלל ובמקרה יחיד בלבד.

ברע"פ 6071/04 חוויס נ' מדינת ישראל , תק-על 2004 (3), 78, המדובר היה בהשכרת דירה לשני שב"חים אשר שהו בה כחודש וחצי. גם כאן לא מצא לנכון בית המשפט העליון כי קיימת שאלה חריגה למתן רשות ערעור לערכאה שלישית. בענייננו, כמפורט לעיל,  הנסיבות שונות, הן מבחינת המודעות ובצע הכסף הקיים בעבירה נשוא פרשת חוויס  והן מבחינת אורך התקופה.

ברע"פ 6893/04 שתיווי נ' מדינת ישראל , תק-על 2004 (4), 999, העסיק הנאשם שב"ח במוסך שבניהולו ואף שם לא מצא לנכון בית המשפט כי קיימת הצדקה למתן רשות ערעור לערכאה שלישית. בענייננו כאמור שונה הענין: בניגוד לכל פסקי הדין, לא עבד השב"ח אצל הנאשם, הוא לא קשור אליו כלל, הנאשם לא התכוון ואף לא קיבל בפועל כל תמורה בעד מעשהו, שנעשה על ידו לטענתו בתום לב ומטוב לב בלבד, בראותו את הזוג וילדיו הקטינים עומדים בדרך, בשמש הקייצית ומחכים לטרמפ.

אכן, אין מקום לטעות בהלכה שנקבעה בענין זה במגוון רב של פסקי דין שניתנו בנושא ולפיה נפסק, כי יש לתת עדיפות לשיקולים של הרתעה נדרשת, ומשקל מועט יותר לנסיבותיו האישיות של הנאשם העומד בפני בית המשפט לדין, וכי בהעדר נסיבות מיוחדות, תהיה רמת הענישה בין 3 ל-4 חדשי מאסר בפועל.  ראוי לציון לעניין זה אף פסק דין שניתן בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, ע"י כב' הנשיא פלפל, ובהסכמת חבריו להרכב, כב' השופטים הנדל ויפה-כץ, הסוקר באופן נרחב את מדיניות הענישה בנושא השהיה הבלתי חוקית (ע"פ (ב"ש) 7437/04 מדינת ישראל נ' גטאס מחמד ואח' מיום 14.11.04 ). וכן ר' ע"פ (ב"ש) 7168/04, ע"פ (ב"ש) 7297/04, ע"פ (ת"א) 70774/02, ע"פ נצרת 1367/03) ועוד.

מן הראוי לחזור ולהדגיש את שציינתי בפסקי דין שונים,  כי אני סבור שבמישור העקרוני, אין לקבל  טענה, מסוג עשיית טובה לאנשים תקועים בצד הדרך וככלל, היא לא מקובלת עלי. טענה כזו לו תתקבל, יש בה כדי לעקר מתוכן את כל הנסיון למניעת התופעה וכל עבריין ינקוט בטענה כאמור, או בדומה לה, בלא יכולת שליטה. בימים אלו של "דם ואש" כדברי כב' השופט חשין, יש מקום לדרוש מאדם המסיע ברכבו או המלין בביתו זרים, כי יתהה על קנקנם קודם שיעשה כן, ושיקולי אינטרס הציבור ובטחונו, הם העומדים בראש סולם השיקולים (ר' למשל פסק דיני בת.פ. 4076/03 מדינת ישראל נ' אבו חמאד (לא פורסם).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ