אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4094/05

גזר דין בתיק פ 4094/05

תאריך פרסום : 03/10/2006 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
4094-05
15/12/2005
בפני השופט:
מנחם פינקלשטיין

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אילנה רויטבלט-פיקוס - פרקליטות מחוז חיפה - פלילי
הנתבע:
אילי בן ג'ריס ג'רג'ורה ת"ז 033753187
עו"ד תמי אולמן
גזר דין

האירוע

הנאשם, אילי ג'רג'ורה, הורשע בעבירות של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות ואיומים. בתיק התנהל משפט הוכחות, ולאחר סיום פרשת התביעה, העיד הנאשם בחקירה ראשית, ובשלב זה ביקש לחזור בו מכפירתו, במסגרת הסכם טיעון. הוא הורשע לפי כתב אישום מתוקן.

המדובר באירוע חמור מאוד של תקיפת שוטרים שאירע ביום 11.5.05, באעבלין. התקיפה נעשתה ע"י הנאשם, ואחיו סאג'י ג'רג'ורה (להלן: סאג'י), ואולם משפטם של השניים הופרד משום-מה, ומשפטו של סאג'י מתנהל עתה בבית משפט השלום.

השוטר סעוד חואלד (להלן: השוטר), והמתנדב אדמון אסטפאן (להלן: המתנדב), היו בניידת, בכפר אעבלין, בסיור משטרתי. בשעה 16:40 לערך חלף על פניהם טנדר איסוזו הנהוג ע"י סאג'י. השוטרים הבחינו בביצוע עבירת תנועה (נסיעה נגד כיוון התנועה), נסעו אחרי הטנדר וכרזו לנהגו לעצור. סאג'י המשיך בנסיעה, עד שהגיע לחצר ביתו באעבלין והחנה את רכבו. השוטר וסאג'י יצאו מכלי רכבם, והשוטר ביקש מסאג'י כי יציג רשיונותיו. בתגובה היכהו סאג'י בשתי מכות אגרוף בפניו. השוטר הודיע לסאג'י על מעצרו וניסה לכובלו, כאשר סאג'י מתנגד למעצר ובועט בשוטר. בשלב זה נכנס הנאשם לתמונה. המתנדב יצא אז מן הניידת כדי לסייע לשוטר, אך הנאשם הגיע למקום האירוע (לא ידוע היכן היה קודם לכן), כאשר בידיו לום ברזל ארוך, והיכה את המתנדב בחוזקה בראשו, כמה פעמים. המתנדב החל לדמם מראשו, איבד את הכרתו ונפל לארץ.

בשלב זה הגדיל הנאשם עשות. הוא פתח את נרתיק אקדחו של המתנדב, שהיה צמוד לגופו, שלף מתוכו את האקדח, וכיוון את האקדח לעבר ראשו של המתנדב. היה זה כשהמתנדב החל לחזור להכרתו, ובכתב האישום צוין, כי הנאשם אמר שוב ושוב, בעודו מכוון את האקדח לראש המתנדב: "אני אירה בך" - וזאת בעודו מנסה ללחוץ על ההדק. למרבית המזל, היה האקדח ללא מחסנית, באשר זו נפלה קודם לכן.

במקום החלו להתקהל אנשים רבים. השוטר שראה את שאירע בין המתנדב והנאשם, הניח לסאג'י, והורה לנאשם לזרוק את האקדח. הנאשם לא נענה, והשוטר הוציא את אקדחו האישי וירה ירייה באוויר. למרות זאת, המשיך הנאשם לכוון את האקדח לראשו של המתנדב. בשלב זה רץ סאג'י לטנדר, נטל סכין בעלת להב ארוכה (כ-40 ס"מ), וחזר לאיים על השוטר.

השוטר ירה ירייה נוספת באוויר, ואז זרק הנאשם את האקדח והמתנדב נטלו. סאג'י הסתער לעברו של השוטר עם הסכין השלופה, כשהוא מקללו ואומר: "אני רוצה להרוג אותך כאן והמשטרה שלך תקבור אותך כאן". השוטר ירה ירייה נוספת באוויר, ואז זרק סאג'י את הסכין מידיו.

בהמשך תקף הנאשם את השוטר ונאבק עמו, ללא הצלחה, בנסיון לחטוף מידיו את הנשק. בשלב זה הצטרפו המתקהלים לתקיפת השוטר והמתנדב, וגם אז היכה הנאשם את השוטר בגבו באמצעות אותו לום. כמו כן, הנאשם וסאג'י הוסיפו והיכו את השוטר בבעיטות ואגרופים בכל חלקי גופם, לאחר שהשכיבו אותם לארץ.

כתוצאה מהתקיפות אושפז המתנדב בבי"ח ונגרמו לו חבלת ראש וחתך בקרקפת. לשוטר נגרמו חבלות רבות בפניו, רגישות בבית החזה וחבלות בידיו (ראו ת/8, ת/9, ת/16, ת18/, ת19).


הודאת הנאשם באשמות הייתה כאמור, במסגרת הסכם טיעון, שהתייחס גם לעמדות הצדדים בנוגע לעונש. לעניין המאסר בפועל הוסכם על "טווח ענישה" שינוע בין 39 חודשים - כבקשת התביעה - לבין 18 חודשים - לבקשת ההגנה. כמו כן הוסכם, כי העונש יכלול מאסר על-תנאי ופיצוי למתלוננים.

הנאשם הוא בן 28  ואין לו הרשעות קודמות.  הוא עצור מיום האירוע (וכן גם אחיו).

טיעוני הצדדים

התובעת ציינה, כי מקרה זה הוא יוצא דופן בחומרתו, ויש בו אלימות קשה, בריונות וזלזול בחוק ובמשטרה. היא עמדה על רכיביו הרבים של האירוע, כאשר בכל שלב מוסיף הנאשם פשע על פשע. אילולי נפלה המחסנית, היה האירוע מסתיים בתוצאה קשה. אך מובן שהשוטר והמתנדב מצויים בטראומה בעקבות אירוע כזה. התובעת ביקשה את מיצוי הדין, במסגרת טווח הענישה המוסכם.

יצוין, כי  העיד היום אביו של הנאשם, ג'ריס ג'רג'ורה, שהוא עובד מדינה ותיק, וציין כי גם הוא וגם בניו הם אנשי עבודה, ואינם "חורשי מזימות".

הסניגורית ביקשה לעמוד על היבטים לקולא ביחס לנאשם. הוא בן למשפחה טובה, אין לו הרשעות קודמות, ובסופו של דבר הוא הודה באשמות. הוא ראה שאין מחסנית לאקדח, ועל כן ידע שלא תיפלט ממנו ירייה. הסניגורית צירפה מסמכים שונים מבית ספרו וממעסיקיו. כתלמיד היה ממושמע, וכעובד היה נעים הליכות וחרוץ. היא ביקשה, כי יוטל עונש המאסר הנמוך, במסגרת הסכם הטיעון.

שני הצדדים צירפו פסיקה לטיעוניהם.

דיון וענישה

אין ספק, שזהו מקרה חמור במיוחד. בשל עניין משטרתי לא משמעותי, נגרר הנאשם (וכן אחיו; אך אנו עוסקים בנאשם בלבד) למסכת מתמשכת של מעשים חמורים ביותר כנגד שני אנשי משטרה: הכאת המתנדב בלום בראשו, נטילת אקדחו של המתנדב וכיוונו לעבר ראשו של המתנדב, בעודו מנסה ללחוץ על ההדק; תקיפת השוטר ונסיון לחטוף ממנו את הנשק; הכאת השוטר בגבו באמצעות הלום, ולאחר מכן בעיטות ואגרופים בכל חלקי גופו של השוטר - וזאת כשקהל רב מבני המקום מצטרף לתקיפת השוטר והמתנדב. כל זאת - כשהנאשם חובר לאחיו, שגם הוא מבצע בו זמנית מעשים חמורים. אכן, קשה להבין, כיצד הרהיב הנאשם עוז לבצע מעשים כה חמורים כנגד שוטרים. אין גם פלא, שהדבר הותיר את חותמו על השניים - מעבר לפגיעותיהם הפיסיות. כך, העיד השוטר:

... שאני בחיים שלי לא עברתי אירוע כזה, אני לא יודע מה יש לאנשים, התנפלו עלינו בצורה חבל על הזמן, מה שאני מתאר לפניך, אני ממעט. חוויתי הרבה חויות אם זה בצבא או במשטרה ואף פעם לא עברתי חויה כזאת אלימה במיוחד.

מעבר למעשי ההכאה, מצמררת גם היא התמונה של הנאשם ההולם בראשו של איש משטרה, וכאשר הלה מאבד את הכרתו, נוטל הנאשם את נשקו של איש המשטרה, מכוונו לראשו של השוטר, מאיים עליו ומנסה ללחוץ על ההדק. יש כמובן משמעות לכך שהאקדח היה ללא מחסנית, אך עדיין מדובר במעשה חמור ביותר, מביש ומסוכן מאוד.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ