אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 4087/05

גזר דין בתיק פ 4087/05

תאריך פרסום : 17/10/2006 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
4087-05
18/09/2005
בפני השופט:
מנחם פינקלשטיין

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז חיפה
הנתבע:
אנדריי פיסרוב ת"ז 313014904
עו"ד עאסי ורד
גזר דין

הנאשם, אנדריי פיסרוב, הורשע, לפי הודאתו בכתב האישום המתוקן, בעבירות של חבלה בנסיבות מחמירות, לפי סעיפים 333+335(א1) לחוק העונשין, תשל"ז-1977, ושל תקיפה לפי סעיף 379 לחוק העונשין. עבירת החבלה הייתה כלפי ס.ש. (המתלוננת), שהייתה בעבר בת זוגו של הנאשם, ועבירת התקיפה נעברה לגבי א.מ., שהיה חברה לחיים של המתלוננת במועד הרלבנטי לכתב האישום, תחילת מאי 2005.

יצוין, כי תחילה כפר הנאשם באשמות, ונוהלו כמה ימי הוכחות. למעשה, רק לאחר עדותו של הנאשם, ביקש הוא לחזור בו מכפירתו, במסגרת הסכם טיעון, שלפיו גם נשלח הנאשם לקבלת תסקיר שירות מבחן. לא היה כל הסכם לעניין העונש, והטיעון בעניין זה היה "חופשי".

כאמור הייתה בעבר המתלוננת בת זוגו של הנאשם, והם התגוררו בביתה שבנהריה יחד עם בתה בת השבע-עשרה מנישואים קודמים. ביום 6.5.05 אחה"צ המתין לה הנאשם בביתה בנהריה, וכשהגיעה המתלוננת לבית יחד עם א.מ. (חברה באותה עת) - הוא צעק עליה, קילל אותה והיכה אותה בראשה ובאוזנה. החבר, א.מ., ניסה להפריד, וגם הוא הוכה בידי הנאשם. המתלוננת הזמינה משטרה, והנאשם ביקש לצאת מהבית יחד עם הכלב של המתלוננת. כשניסתה המתלוננת לקחת את כלבה, היכה אותה הנאשם שוב באיזור הכתף.

המתלוננת הגישה תלונה למשטרה. יותר מאוחר שב הנאשם לבית המתלוננת כדי להחזיר לה את הכלב, וכשפגש את הנאשמת מתחת לבית, נתן לה מכה באזור האוזן. עד כאן אירועי האלימות ביום 6.5.05.

למחרת אחה"צ הגיע הנאשם לנהריה שוב, ופגש את המתלוננת ובתה מתחת לבית. התפתח שוב ריב, כאשר הנאשם השכיב את המתלוננת על הריצפה, התיישב עליה, ובין השאר אמר לה שהוא רוצה לשכב עמה "פעם אחרונה". משסירבה, בעט בה הנאשם ונתן לה אגרופים בפניה ובאפה. בין השאר ניסה הנאשם להוריד את בגדיה של המתלוננת. המתלוננת התנגדה בכוח למעשיו של הנאשם, תוך שהיא שורטת אותו בפניו. לבסוף עזב הנאשם את המקום, והסגיר עצמו למשטרה כעבור זמן קצר.

כתוצאה מתקיפה זו נגרם למתלוננת שבר וידה גובסה. זאת מעבר לנפיחות ולדימומים שנגרמו למתלוננת ולחבר שלה.

הנאשם בן 25 וללא עבר פלילי. הוא עלה ארצה מחבר העמים לפני 10 שנים. בגיל 16 עזב את לימודיו עקב מצב כלכלי קשה בבית, ובגיל 18 התגייס לצה"ל ושירת שירות צבאי מלא. תחילה שירת כנהג, אך לאחר מכן התקבלה כנראה בקשתו לעבור לתפקיד לוחם. הוא חש גאווה על תרומתו לצבא בשירות סדיר, ולדבריו גם עתה משרת במילואים בשמחה.

לאחר שירותו עבד הנאשם בכמה מקומות עבודה. תסקיר שירות המבחן מפרט - מנקודת ראותו של הנאשם בעיקר - את הקשר שנוצר בינו לבין המתלוננת המבוגרת ממנו בשבע שנים. השניים חיו כבעל ואשה למעלה משנתיים, ולדבריו הקשר היה חיובי והתבסס על אהבה ודאגה הדדית. בתחילת 2005 נפרד מהמתלוננת, ואולם אחרי כמה חודשים חשבו השניים על חידוש הקשר, לדברי הנאשם ביוזמת המתלוננת. הנאשם קושר את התנהגותו האלימה נשוא כתב האישום, לתחושת הנבגדות שלו מהקשר הרומנטי החדש שיצרה בינתיים חברתו עם א.מ. .

שירות המבחן התרשם כי קיימת מערכת יחסים מורכבת ובעייתית בין הנאשם וחברתו לחיים. לדעת קצינת המבחן, החשש לפירוק הקשר הוא אשר גרם לנאשם לאיבוד השליטה על התנהגותו. כמו כן נראה לקצינת המבחן, כי קיימים אצל הנאשם קווים אישיותיים ילדותיים ואימפולסיביים. שירות המבחן בדק עם הנאשם את שאלת השתלבותו במסגרת טיפולית. תחילה לא ניאות הנאשם, אולם בהמשך הביע הסכמה להשתלב במסגרת טיפולית מתאימה.

בטיעוניו לעונש ציין התובע את חומרת העבירה של אלימות כלפי בן משפחה, וכן עמד על מסוכנותו הפוטנציאלית של הנאשם, כנובע גם מתסקיר שירות המבחן.

הסניגור ביקש שלא להחמיר בעונש ועמד על הנסיבות המקילות, ובין השאר הודאתו של הנאשם והעדר עבר פלילי. לדבריו, נישאה המתלוננת לאותו חבר, א.מ., אך עתה השניים בהליכי גירושין מתקדמים. לעומת זאת, הנאשם והמתלוננת מתכוונים לחזור בקרוב ולחיות כבעל ואשה (בתסקיר השירות נאמר, כי השניים חזרו כבר לקשר זוגי).

הנאשם בדברו האחרון הביע צער וחרטה על מעשיו. הוא עמד על המצוקה הרבה שהוא חש בכלא, ועל החשש מהמשך שהותו בסביבה עבריינית. הוא ביקש להקל בעונשו, כדי שיוכל לחזור ולהיות אדם מן היישוב ואזרח מועיל.

הנאשם עבר עבירות חמורות. הוא השתמש באלימות קשה נגד המתלוננת כמה פעמים במשך אותם יומיים - כפי שתואר - וכן היכה את מי שהיה החבר שלה באותה עת. בין השאר גרם הנאשם לשבר בידה של המתלוננת. העבירה החמורה שהורשע בה הנאשם, עניינה אלימות קשה במסגרת הזוגית. מדיניות הענישה מחייבת החמרה בעבירות אלה, שהפכו לנגע שפשה במדינה (ראו למשל, ע"פ 2157/92 פדידה נ' מדינת ישראל, פ"ד מז(1), 81; ע"פ 9469 מדינת ישראל נ' פלוני, תק-על 2004(1), 2519).

יחד עם זאת, בהיותנו אמונים על שיטת הענישה האינדיבידואלית, שומה עלינו להביא בחשבון את נסיבותיו של כל מקרה ומקרה, ואת נסיבותיו האישיות של הנאשם שלפנינו, ולתת להם את המשקל המתאים בעת ההכרעה העונשית.

אכן, במקרה זה אין להתעלם מכמה נסיבות מקלות. אין לנאשם עבר פלילי. ניתן לראות את מסכת אירועי האלימות שהורשע בהם, כהתפרצות חד-פעמית במהותה, אם כי נמשכת (באותם יומיים). נראה, כי היותו של הנאשם בכלא גורמת לו למצוקה אמיתית, ותרתיע אותו מלשוב  לסורו. מאחר שנוהל במקרה זה משפט הוכחות מלא, יכולתי גם אני לתהות מעט על קנקנו, וסבורני כי יש סיכוי שהנאשם למד את לקחו. יש גם משקל להודאתו של הנאשם ולהבעת חרטתו.

לאחר שיקול המכלול של היבטי הענישה במקרה זה, מוטל על הנאשם עונש של עשרים וארבעה חודשי מאסר, שמתוכם יהיו שנים עשר חודשים לריצוי בפועל, ומניינם מיום מעצרו של הנאשם, 7.5.05. יתרת תקופה המאסר תהיה על-תנאי לשלוש שנים, והתנאי הוא שהנאשם לא יעבור בתקופה זו  עבירת אלימות שהיא פשע.

זכות ערעור תוך 45 יום.

ניתן היום י"ד באלול תשס"ה (18 בספטמבר 2005), בפומבי ובמעמד ב"כ הצדדים והנאשם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ