אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 40052/06

גזר דין בתיק פ 40052/06

תאריך פרסום : 21/06/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40052-06
17/10/2006
בפני השופט:
דר' עודד מודריק

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד מרום
הנתבע:
הוגו שלמן
עו"ד רזניק
גזר דין

זה קיצור המעשה של שתי פרשיות האישום שבהן נותן הנאשם את דין לאחר הרשעתו לפי הודאתו בעובדות כתב  האישום.

הנאשם שירת כתובע במדור תביעות תל אביב והמרכז מטעם רשות המסים. בגדר סמכותו היה להגיש כתבי אישום נגד עברייני מס ולנהל את התביעה הפלילית לפני בית משפט מוסמך.

באוגוסט 2004 נחקר רפאל פינקלשטיין, הבעלים והמנהל של חברה בשם "קפואים למהדרין בע"מ", בחשד לעבירות של אי העברת ניכויי מס ממשכורות עובדי החברה. חובו לרשות המסים בגין אי העברת ניכויי מס ממשכורת עובדיו היה כ-100,000 ש"ח. הנאשם הזמין את פינקלשטיין למשרדו, ביום 7.8.05, העמידו על טיוטת כתב אישום המוכנה נגדו ודרש 50,000 ש"ח על מנת לסגור את תיק החקירה נגד הנאשם. פינקלשטיין סבר תחילה שמדובר בדרישת כופר ולפיכך ניהל מו"מ להקטנת הסכום הנדרש. הנאשם הסכים להקטין את הדרישה לכדי 20,000 ש"ח. מאוחר יותר פינקלשטיין הבין כי הנאשם הציג לו דרישת שוחד. על כן פנה למשטרה והודרך כיצד עליו לפעול.

פינקלשטיין נפגש עם הנאשם עוד שלוש פעמים במהלך אוגוסט וספטמבר 2005. בפגישות אלה הבהיר הנאשם לפינקלשטיין את מהות הטיפול שלו בכתב האישום. התברר כי הנאשם מתכוון לבצע פעולת סגירה חלקית בלבד של חובו של פינקלשטיין לרשויות המס. על כן צומצם סכום השוחד לכדי 15,000 ש"ח שאותם מסר פינקלשטיין לנאשם ביום 26.9.05. כנגד הסכום האמור מסר הנאשם לפינקלשטיין מסמך חתום בידי הנאשם המאשר את סגירת התיק נגד פינקלשטיין.

בגין מעשיו הורשע הנאשם על פי הודאתו בעובדות בעבירת לקיחת שוחד לפי סעיף 290(א) לחוק העונשין והדחה בחקירה לפי סעיף 245 לאותו חוק.

באוגוסט 2004 הגיש הנאשם כתב אישום נגד מיכאל בר המנהל והבעלים של חברת הבנייה "מיכאל בר (1994) בע"מ" ונגד החברה הנ"ל. האישום התייחס לאי העברת ניכויים ממשכורות עובדים בסך של כ- 92,000 ש"ח. כתב האישום החל להתברר לפני בית משפט השלום בכפר סבא. הנאשם הודה באשמה ובית המשפט שלח אותו לנסות ולהסיר את המחדל כלפי רשויות המס (היינו לשלם את חובו לרשות המס), לפני מתן גזר הדין.

באוקטובר 2005 הזמין הנאשם את מיכאל בר לפגישה שבה העמידו על חומרת הרשעתו ואף ציין כי הוא עלול להישלח למאסר. הוא דרש מבר סך 30,000 ש"ח לשם הסרת המחדל. בר סבר כי הכסף יימסר לרשויות המס לשם הסרת המחדל. לכן אסף ממכריו ומודעיו סך 29,000 ש"ח ומסרם לנאשם. הנאשם נטל את הכסף ועשה בו שימוש לצרכיו במקום להעבירו לרשויות המס. ביום 26.10.05 ביקש הנאשם מבית משפט השלום בכפר סבא לגזור לחברה הנאשמת עונש של 1 ש"ח ואילו לעניין בר ביקש להסתפק במאסר על תנאי ובקנס. השופט כיבד את בקשת הנאשם וגזר את העונש בהתאם.

בגין זה הורשע הנאשם בעבירות של גניבה בידי עובד ציבור לפי סעיף 390 לחוק העונשין והפרת אמונים לפי סעיף 284 לאותו חוק.

הנאשם, אדם כבן 46, נשוי ואב לשתי בנות (7,9), יליד ארגנטינה, עלה לישראל בשנת 1991. מילדותו חווה קשיים שונים במשפחתו שהפכו אותו לאדם בודד הסובל מהעדר תמיכה רגשית ומשפחתית. חרף זה סיים לימודי משפטים בבואנוס איירס והוסמך כעורך דין. בישראל הכיר את אשתו, ילידת ונצואלה, אישה בודדה שכמוהו סבלה מהעדר קשר עם קרובי משפחה. הנאשם עבר בישראל את בחינות ההסמכה לעורכי דין זרים והשתלב ברשות המסים כתובע. בד בבד הקים תא משפחתי. אשתו גננת במקצועה ובתקופה שבה בוצעו מעשי העבירה פתחה גן ילדים פרטי. הדבר הצריך את בני הזוג להשקעה כספית לא מבוטלת שהייתה למעמסה קשה. הקושי הכלכלי היה אחד המניעים לעבירות נשוא משפט זה.

מחוות דעת של הפסיכיאטר שבדק את הנאשם עולה כי הוא סובל מהפרעות אישיות נרקיסיסטית עם קווים סכיזואידיים וכי הוא שרוי במצב דכאוני ממושך. בדיקה שקוימה בידי פסיכיאטר מטעם הפסיכיאטר המחוזי העלתה תמונה נפשית קלה יותר אם כי ברור שברקעו של הנאשם הפרעות אישיות מסוימות וכי הוא שרוי במצוקה נפשית רבה.

זרקור נוסף על רקעו ואורח חייו של הנאשם הוקרן מפי עו"ד אפרים ברק שהתוודע אל הנאשם לפני כ-15 שנים שעה שהלה התפרנס ממכירת כריכים בבניין המשרדים שבו היה ממוקם משרד עו"ד ברק. מאחר שמוצאו של עו"ד ברק מארגנטינה, הפתחה ההיכרות. עו"ד ברק תיאר את נחישותו של הנאשם להיקלט בישראל, לעבור את בחינות לשכת עורכי הדין ולקיים את משפחתו בכבוד. הוא הסביר את קשיי הבדידות של בני הזוג שאין להם משפחה תומכת והם נשענים זה על זו וכן את מסירותו של הנאשם כאב לבנותיו.

עדות נרגשת ביותר נשמעה מפי אשת הנאשם. היא תיארה את הקשיים השונים של המשפחה, את הקושי הכלכלי הכרוך באובדן מקור פרנסה ובמיוחד את הקשיים הנפשיים והתפקודיים שייגרמו כתוצאה מניתוק בין הנאשם לבנותיו. היא הביעה חשש שלא תוכל לתפקד לבדה בכל הכרוך בגידול בנותיה.

הנאשם הקדיש את עיקר דברו לבקשת סליחה מבני משפחתו ומן האחראים עליו במקום עבודתו. אלה כן אלה נתנו בו את אמונם והוא בעט בכך. הנאשם מכיר בחומרתם הרבה של מעשיו והוא הדגיש  את תחושת המיאוס והירידה  בהערכה העצמית שהוא אחראי להם במו מעשיו.

התובע ביקש לגזור לנאשם עונש מאסר של 3 שנים לבד ממאסר מותנה וקנס. הטעם לבקשה הוא שמדובר ברקע חומרה יחודי לעבירות, שהרי הנאשם הוא פרקליט מטעם המדינה; מי שמופקד מטעם המדינה על אכיפת החוק ומשירתו. אין כמעט תקדים לכך שפרקליט בשרות המדינה דרש שוחד על מנת לכסות על מעשי עבירה.

האיפיון המרכזי של עבירת שוחד נעוץ בפגיעה שנפגע אמון הציבור במשרתי הציבור. מגולמת בה השחתה של המנגנון הציבורי. מנגנון ציבורי מושחת סופו שגורם לשיבוש כל מערכות החיים במדינה עד כדי הטלת רקב במבנה החברתי כולו. לכל אלה משנה תוקף כאשר מדובר במשרת ציבור שהוא פרקליט האמור להוות סמל לאמון של הציבור במנגנון הציבורי; האמור לעמוד בחזית המאבק לשמירה על טוהר המידות ועל קיומה של המסגרת החברתית.

הסניגור לא חלק באופן עקרוני על חומרתן של העבירות שהנאשם ביצע. שהרי לכך הסכים גם הנאשם עצמו והוא עמד לפני בית המשפט בראש מורכן כדי להביע חרטה ולבקש סליחה. בהחלט ברורה גם החומרה היתרה הנובעת ממעמדו של הנאשם כתובע מטעם רשות מרשויות המדינה [אף על פי שכבר היו דברים מעולם ופרקליט בכיר הרבה יותר מן הנאשם - פרקליט מחוז - הורשע בקבלת שוחד ונדון לעונש שכלל מאסר בפועל בן 6 חודשים בלבד (ע"פ 538/71 קרפ נ' מ"י פ"ד כו  [2] 234)]. עם זה גם נאשם שהוא פרקליט, אדם הוא ככל אדם ויש לו חולשות ויש נתוני רקע ויש נסיבות אישיות שמן הראוי להביאן בחשבון שעה שגוזרים את עונשו. הקושי העיקרי הרובץ לפתחו של הנאשם הזה אינו דווקא בהשלכה האישית של עונש מאסר עליו, אלא בסבל ובפגיעה שיגרמו למשפחתו שאין לה בישראל ובעצם בעולם כולו תומך ומסייע זולת ההסתייעות העצמית של הנאשם באשתו, זה בזו וזו בזה.

הסניגור סבור שבנסיבותיו הפרטיות של עניין זה לא מתקיים צורך בהרתעת הרבים מפני ש"הרבים" של העניין הם משרתי הציבור בפרקליטויות השונות. המציאות מוכיחה שנטילת שוחד  אינה בגדר תופעה  במגזר הציבורי הקונקרטי הזה ואין להלום לא רק שזאת תהיה תופעה אלא אפילו שיתגלו מקרים בודדים כאלה. המקרה של הנאשם יוצא דופן ביותר והוא נעוץ ברקעו הנפשי ורקע הצמיחה החברתי שלו.

הנאשם אינו זקוק יותר להרתעה אישית. הוא אינו מתכוון וכנראה גם לא יוכל לעסוק עוד בעריכת דין בוודאי שלא במגזר הציבורי. הוא מתפרנס כעת מחלוקת עתונים בבוקר ובלילה ונהנה מכך שמצא עבודה ומבחינתו כל מלאכה מכבדת את בעליה. דווקא העיסוק בתחום שאינו מצריך כל כשירות והכשרה מקצועיים משמש לו כמין תרפיה נפשית.

הסניגור סבור שדי במאסר שניתן לשאת בעבודת שרות כדי שישמש כתגובה הולמת בנסיבות העניין. מכל מקום אם יש הכרח למטרה כלשהי במאסר ממשי, אין כל סיבה שהמאסר יהיה ארוך שנים כפי שהתביעה דורשת. המעיין בפסיקת הערכאות השונות ימצא קשת של עונשים שנעה מן המאסר לנשיאה בעבודת שרות ועד למספר שנות מאסר כפי שהתביעה בקשה. בדרך כלל פרק מאסר בן 3 שנים נגזר לעברייני שוחד או גניבה מכספי הציבור בהיקפים הרבה יותר גדולים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ