אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2409/03

גזר דין בתיק פ 2409/03

תאריך פרסום : 22/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
2409-03
16/01/2005
בפני השופט:
דרורה בית- אור

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - פמ"ד
עו"ד מיכל השלר
הנתבע:
ויצמן דוד
עו"ד אורי בן נתן
גזר דין

1.         הנאשם הורשע  על פי הודאתו, בכתב אישום מתוקן  בשתי עבירות של סחר בסמים  לפי סעיף 13 לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש] תשל"ג - 1973 (להלן:"הפקודה").

2.         בתיק זה הגיעו הצדדים, ביום 14.7.03, להסדר טיעון לפיו הנאשם יודה בכתב האישום המתוקן ויופנה לשירות המבחן  לקבלת תסקיר. באותו מעמד הודיעה התביעה כי תתנגד לכל תכנית גמילה וכי תעמוד על הפעלת התנאי שתלוי ועומד  נגד הנאשם.

3.         תסקיר שירות המבחן שהוגש בחודש דצמבר 2003, המליץ ליתן לנאשם הזדמנות טיפולית  במסגרת סגורה וארוכת טווח. כל זאת על אף ששירות המבחן ציין במפורש  כי לנאשם נתונים אישיותיים  דלים ושירות המבחן בספק  רב באשר  ליכולתו  של הנאשם להפיק תועלת  מטיפול גמילה. יחד עם זאת, סבר שירות המבחן כי לאור העובדה שהנאשם  לא השתלב  עד כה בתכנית טיפולית ממשית ובשל עייפותו הרבה והמוטיבציה המילולית שהוא מבטא, יש מקום לשקול  מתן הזדמנות טיפולית במסגרת סגורה.

4.         חרף התנגדות התביעה אך נוכח האמור בתסקיר שירות המבחן, במיוחד באשר לנסיבות חייו הקשות של הנאשם, נעתרתי להמלצת שירות המבחן והוריתי על שילובו של הנאשם בתכנית גמילה שתגובש על ידי שירות המבחן.

5.         עקב כך גובשה תכנית גמילה לנאשם בקהילה הטיפולית  "בית אור אביבה".  הנאשם שוחרר ביום 4.3.04 לקהילה. תנאי שחרורו לקהילה היו של מעצר בית מלא בקהילה כאשר הנאשם יצא לקהילה מהאשפוזית, בלווי אחותו, מיכל ויצמן, מדלת לדלת.

6.         ביום 30.3.04 התקבל תסקיר של שירות המבחן  ממנו עולה כי הנאשם  עזב  את הקהילה ביום 28.3.04 ללא רשות. בתסקיר מציין שירות המבחן  כי מגורמי הטיפול בקהילה נמסר כי  החל מהרגע הראשון עשה הנאשם את כל המניפולציות האפשריות  כדי לעזוב את הקהילה.  באותו תסקיר חזר שירות המבחן על התרשמותו המקורית  לפיה  ברור עתה כי לנאשם אין הכוחות להתארגן  לטיפול ארוך טווח. לאור זאת  סבר שירות המבחן כי הנאשם זקוק  לגורם חיצוני מציב גבולות  וסמכותי ולכן המליץ להשית על הנאשם מאסר בפועל.

7.         בעקבות התסקיר הנ"ל ומאחר והנאשם הפר למעשה את תנאי שחרורו ועזב את הקהילה הוריתי ביום 4.5.03 לעצור את הנאשם.

8.         הנאשם לא אותר ועל כן הותלו ההליכים בתיק. בד בבד שוחררה הסנגוריה הציבורית  מייצוגו של הנאשם.

9.         ביום 22.10.04 אותר הנאשם ונעצר. ההליכים נגדו חודשו והתיק נקבע ליום  20.12.04 לטיעונים לעונש, בעוד הנאשם עצור.

10.        ב"כ המאשימה בטיעוניו לעונש הדגיש את חומרת העבירות שאותן ביצע הנאשם, עבירות של סחר בסמים. כמו כן ציין כי לנאשם עבר פלילי מכביד ביותר הכולל הרשעות בעבירות רכוש, סמים  בריחה ממעצר. עוד הוסיף, כי  כנגד הנאשם תלויים ועומדים  שני מאסרים מותנים ברי הפעלה ולא היה בכל אלה כדי להרתיע את הנאשם מלחזור ולבצע את העבירות נשוא התיק הנוכחי.

ב"כ המאשימה מבקש להשית על הנאשם  עונש מוחשי ומרתיע  אשר ירחיק אותו  מהחברה לתקופה ארוכה. כמו כן מבקש ב"כ המאשימה להפעיל את שני המאסרים המותנים  במצטבר וכן לגזור עליו עונש מאסר מותנה משמעותי, קנס, ופסילה של רשיון הנהיגה.

11.        ב"כ הנאשם ציין בראשית טיעוניו כי כל רצונו של הנאשם הינו להגמל מהסמים.  לדבריו, נסיבות חייו של הנאשם הינן קשות במיוחד. מדובר בנאשם שהחל התמכרותו לסמים בגיל 14.  גדל ללא אב ואם, אביו נפטר לפני שנים רבות ואימו  סובלת מפיגור  ונתונה לטיפולים פסיכיאטריים. גם אחיו מעורבים בפעילות עבריינית ומכורים לסמים. לדברי ב"כ הנאשם לא מדובר בסוחר סמים שמוכר את הסמים בעבור בצע כסף.  הנאשם מוכר סמים על מנת להרוויח  את המנה הבאה  שלה הוא זקוק עקב התמכרותו.  גם לא מדובר לדבריו בתיק שבו מכר הנאשם סמים לסוכן משטרתי  ולא מדובר בעבריין שהיה יעד של המשטרה.

הנאשם לדבריו הביע חרטה והודה בעבירות שיוחסו לו מתוך רצון לסיים  ההליכים המשפטיים ולהשתלב בהליכי גמילה. יחד עם זאת  מפאת עומק התמכרותו  ועל אף שניתנה לו ההזדמנות על ידי בית המשפט להשתלב בהליכי הגמילה, לא עמד לו כוחו  להתמיד בגמילה והוא כשל.

12.        אין אני חולקת על אמירתו של ב"כ הנאשם בענין זה. דא עקא שסבורה אני כי הצהרה של הנאשם בדבר רצונו להגמל לא די בה. הצהרה כזו היתה נשמעת אמינה לו לוותה בנסיונות להשתלב בהליכי גמילה בעוד הנאשם משוחרר. אלא שהנאשם כשהיה חופשי  לא פנה לשום מסגרת שיקומית. נהפוך הוא, הנאשם חזר וביצע שתי עבירות מהחמורות שבעבירות הסמים. הרצון המוצהר להשתלב בהליכי גמילה בא לעולם רק משהחלו ההליכים המשפטיים.  למרבית הצער גם כאשר ניתנה לנאשם האפשרות להוכיח את  רצינות הכרזותיו הוא לא השכיל לעשות זאת ולא רק שנמנע מלהשתלב בקהילה, הוא גם הפר את האמון שניתן בו, יצא ללא רשות מהקהילה ונעלם לתקופה של מספר חודשים עד שנעצר והובא לבית המשפט.

13.        ב"כ הנאשם מבקש להתחשב בנסיבותיו הקשות של  הנאשם. כן מבקש ב"כ הנאשם להפעיל את המאסרים המותנים בחופף, מהטעם שהמאסר המותנה בן 18 חודשים מת.פ 8096/01 הושת על הנאשם בגין ביצוע של עבירת סיוע לסחר בסם וזאת בשנת 2002. המאסר המותנה בן 12 חודשים מת.פ 2376/00, שתלוי כנגד הנאשם, הושת עליו בגין עבירה של אחזקת סם לצריכה עצמית אשר בוצעה בשנת 2000, דהיינו לפני 5 שנים. לפיכך לטענתו יש מקום להפעיל המאסרים המותנים בחופף.

14.        בנוסף טוען ב"כ הנאשם כי נפל פגם בגזר הדין בת.פ 2376/00. לדבריו בתיק זה הגיעו הצדדים להסדר טיעון וכב' השופט טהר לב חרג מהסדר הטיעון. לטענת ב"כ הנאשם בתיק זה הוסכם כי יושתו על הנאשם שישה חודשי מאסר בפועל, מהם חודשיים במצטבר וארבעה בחופף וכן יושת עליו מאסר מותנה. לטענת ב"כ הנאשם חרג כב' השופט טהר לב מעיסקת הטיעון בכך שהשית על הנאשם שני מאסרים מותנים. לדבריו העיסקה דיברה בלשון יחיד - מאסר מותנה ובית המשפט הטיל שני מאסרים מותנים.  ב"כ הנאשם מבקש לקבוע כי נפל פגם בפסק הדין ויש לנהוג במקרה זה על  פי  עקרון הבטלות היחסית,  ולהתאים את הסעד שינתן לנסיבות, במקרה זה, לחפוף בין שני המאסרים המותנים שתלויים ועומדים נגד הנאשם.

15.        ב"כ הנאשם הפנה אותי  לע"פ 6143/03 יאיר פורטל נגד מדינת ישראל (להלן: "הלכת פורטל"), שם נידון בין היתר העקרון של הבטלות היחסית.  בפסק דין זה מצטט כב' השופט אדמונד לוי  דברים שנאמרו ע"י כב' השופט זמיר בפסק הדין  רע"פ 2419/99 גיספן נ. התובע הצבאי הראשי  פד"י נ"ה (4) 673 (להלן:"הלכת גיספן"). אומר כב' השופט זמיר בעמ' 685: "המשמעות העיקרית של תורת הבטלות היחסית היא שבכל מקרה בו נפל פגם משפטי, אם בפסק הדין של בית המשפט  ואם בהחלטה  של  רשות מנהלית בגדר הסמכות או מחוץ לסמכות, יש לבדוק את נסיבות המקרה, בראש וראשונה את מהות הפגם, ולהתאים את הסעד שיינתן על ידי בית המשפט לכל הנסיבות. אשר על כן אפשר כי בנסיבות  מסויימות פגם מסויים בגדר הסמכות או מחוץ לסמכות יצדיק מתן סעד מסויים כגון הצהרה על הבטלות של פסק הדין או ההחלטה ואילו בנסיבות אחרות אותו פגם יצדיק מתן סעד אחר ".

16.        אומר ב"כ הנאשם כי אין הוא טוען שפסק הדין של כב' השופט טהר לב אינו חוקי אלא שיש טעם לפגם בכך שהיתה עיסקה באותו תיק לפיה יושת מאסר מותנה אחד ובפועל הושתו שני מאסרים מותנים, מה גם שהנאשם הורשע באותו תיק בעבירה של החזקת סם לצריכה עצמית, שהינה עבירה מסוג עוון והושת עליו מאסר מותנה  בן 12 חודשים  בגין  ביצוע עבירת פשע לפי פקודת הסמים.

למען הסדר הושת על הנאשם באותו תיק גם מאסר מותנה בן 6 חודשים  בגין ביצוע עבירת עוון בניגוד לפקודת הסמים  המסוכנים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ