אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2127/06

גזר דין בתיק פ 2127/06

תאריך פרסום : 04/02/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
2127-06
29/06/2008
בפני השופט:
צבי סגל - סגן נשיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד פרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
ליאור דוראני
עו"ד ורד בירגר
גזר דין

1

1.        נאשם 2 (להלן: " הנאשם") הורשע, על-יסוד הודאתו בעובדות כתב האישום המתוקן, בביצוע העבירות הבאות: שיבוש מהלכי משפט, לפי סעיף 244 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: " החוק"); הדחה בחקירה בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 245(ב) לחוק; וכן החזקת רכוש החשוד כגנוב, לפי סעיף 413 לחוק.

2.        בעקבות צירופם של שלושה תיקים נוספים שהתנהלו בבית משפט השלום בירושלים לתיק זה (ת"פ 3349/06, ת"פ 4197/05 ות"פ 3314/05), ולאור הודאתו במיוחס לו בגדרם, אף הורשע הנאשם בביצוע העבירות הנוספות הבאות: תקיפה סתם, לפי סעיף 379 לחוק; סיוע לגניבת רכב, לפי סעיף 413ב בצירוף סעיף 31 לחוק; התפרצות לבניין שאינו מגורים בכוונה לבצע גניבה או פשע, לפי סעיף 407(ב) לחוק; וכן בהחזקת רכוש החשוד כגנוב, לפי סעיף 413 לחוק.

3.        למען הסדר הטוב יצוין, כי נאשם 1 הורשע, אף הוא על-יסוד הודאתו בעובדות כתב האישום המתוקן, בביצוע עבירות של שיבוש מהלכי משפט, לפי סעיף 244 לחוק, הדחה בחקירה בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 245(ב) לחוק, תקיפה, לפי סעיף 379 לחוק, וכן באיומים, לפי סעיף 192 לחוק. בגזר-דינו אושר הסדר הטיעון שגובש בין הצדדים לעניין העונש, והושתו עליו 28 חודשי מאסר בפועל, הפעלת מאסר על-תנאי של 8 חודשים באופן חופף, 12 חודשי מאסר על-תנאי למשך 3 שנים, כמו גם קנס כספי בסך 8,000 ש"ח.

4.        עובדות כתב האישום המתוקן בעניינו של הנאשם מלמדות, כי ביום 18.7.06, בשעה 20:00 לערך, ברחוב המלך ג'ורג' בירושלים, החזיק הנאשם בשקית שהכילה המחאות החשודות כגנובות בסך של 131 דולר אמריקאיים וכן 725 "אירו" אירופאים (להלן: " השקית"). הנאשם חשש להיתפס כשבאמתחתו השקית ובה ההמחאות הגנובות, ושמכך, יצר קשר עם קרוב משפחתו יניב בניזרי (להלן: " יניב"), וביקשו לאחסן אותה בחנות הפלאפל "אוכל בכיף" (להלן: " החנות") שברחוב המלך ג'ורג' מס' 10. יניב הסכים, והנחה את אלון מזרחי, העובד במקום, לקבל את השקית. בחלוף מספר דקות הגיע הנאשם לחנות, מסר את השקית לידיו של אלון מזרחי, והלה הטמינה במגירה. בהמשך אותו ערב נודע לנאשם כי המשטרה ערכה חיפוש בחנות, ולכן חשש כי השקית תיתפס. עם זאת, נרתע הנאשם מלהגיע לחנות בעצמו כדי לקחת את השקית.

           בהמשך הערב נפגש הנאשם עם נאשם 1 ברכב מסוג "מזדה" מ.ר. 4878250 (להלן: הרכב"), הנתון בחזקת נאשם 1. הנאשם התקשר אל אלי דהן (להלן: " דהן") וביקש ממנו להגיע עם דודו ביטון (להלן: " דודו") לתחנת הדלק "אורנים" שברחוב פייר קנינג בירושלים (להלן: " תחנת הדלק"). בהגיעם לתחנת הדלק ביקשו הנאשמים מדודו שילך לחנות, ייקח את השקית, וכי במידה וייתפס על-ידי המשטרה ישקר בחקירתו ויאמר כי מצא את השקית בצוותא עם הנאשם, כי בכוונתם להשיבה לבעליה לאחר שיאותר, וכי בינתיים ביקשו לאחסנה בחנות. בקשות הנאשמים נשמעו בנסיבות שדודו חשש שלא להיעתר להן, ובכלל זה אמרו לו שלו ייעצר הרי שיש להם אנשים בבית המעצר שידאגו לו. בנסיבות אלו, הלך דודו לחנות וביקש לקחת את השקית, אלא שמיד נתפס על-ידי המשטרה. אכן בחקירתו מאותו ערב מסר דודו לחוקריו את אותה גרסה שקרית לגביה תודרך כאמור על-ידי הנאשמים.

           עד כאן עובדות כתב האישום המתוקן שהיוו בסיס להרשעת הנאשם על-פי הודאתו.

5.        תסקיר שירות המבחן  מיום 10.12.06 מלמדנו, כי הנאשם רווק בן 22, שעל רקע אירועי חייו המוקדמים עוצבה אישיותו באופן המקשה עליו להסתגל לניהול מערכת חיים נורמטיבית. בנסיבות אלו, השתייך הנאשם לחברה שולית עוד בשלבי התבגרותו המוקדמים, ביצע עבירות ואף ריצה תקופת מאסר ממושכת. לצד זאת התרשם שירות המבחן ממאמציו הכנים בניסיון לשקם את חייו, הנחלשים לאור קונפליקטים בלתי מודעים. הנאשם נמצא, אפוא, כמי שסובל מחוסר שקט פנימי ומקונפליקטים פנימיים קשים, אשר מקשים עליו לשמור על יציבותו ובטחונו ביכולותיו. שירות המבחן התרשם, כי עסקינן בתקופה קריטית לגבי המהלך השיקומי בו החל הנאשם, ומשכך, עתר לדחיית הדיון בעניינו למשך ארבעה חודשים, בתקווה כי הטיפול הניתן לו ב"נווה מלכישוע" יניב את השינוי המיוחל.

           ביום 11.12.06 נשמעו טענות הצדדים בעניין בקשת הדחייה, לרבות עדותו של מר מיכאל וולודין (מטופל בוגר "נווה מלכישוע"), ובהתחשב במכתבים שהוגשו מטעם ברי-סמכא ב"נווה מלכישוע", מיום 12.11.06 ומיום 6.12.06, ובנסיבות העניין, הוחלט אודות דחיית הדיון בשלושה חודשים (ראו: עמ' 22-26 לפרוט').

6.        בתסקיר שירות המבחן מיום 11.2.07 נתבקש בית המשפט לדחות את הדיון בעניינו של הנאשם, זאת הפעם השנייה, בשלושה חודשים נוספים. את בקשת הדחייה עיגן שירות המבחן במהות הליך השיקום לו נתון הנאשם ב"נווה מלכישוע", הליך ממושך בן מספר שלבים שקשה לנבא תוצאותיו ומידת הפנמתו בטרם עת. בכלל זה צוין, כי הנאשם השתלב בקהילה הטיפולית באופן תקין, והנו שותף לטיפול קבוצתי ופרטני בעודו חדור מוטיבציה, הגם שבטיפול הקבוצתי, בניגוד לטיפול הפרטני, מבטא קשיי חשיפה.

           ביום 12.3.07, לאחר שמיעת טענות הצדדים לעניין בקשת הדחייה, נדחה הדיון בשלושה חודשים נוספים (ראו: עמ' 27-28 לפרוט').

7.        בתסקיר שירות המבחן מיום 7.6.07 נאמר, כי הנאשם התקדם שלב בתכנית הטיפולית ב"נווה מלכישוע", וכעת משמש בתפקיד מרכזי בארגון הקהילה, כ"מתאם הבית", האחראי על ניהול המטופלים מול צוות המדריכים. תפקיד זה דורש מידת אחריות רבה, ובמסגרתו התגלה הנאשם כבעל יכולת ניהול ופועל במסירות ותוך הערכה. עוד נאמר, כי הנאשם "משתף פעולה, עומד בכללי המסגרת, מבטא רצינות ומגלה חריצות בתפקודו במסגרת הקהילה". כמו-כן ניתנה הפרוגנוזה, כי לו ימשיך הנאשם לעמוד בהתחייבויותיו, יתקדם לשלב הטיפולי האחרון, ובכך ישלים כשנה בקהילה - היא פרק הזמן שיועד לתהליך מלכתחילה. בצד שיתוף הפעולה של הנאשם ותפקודו החיובי עדיין סובל הוא מקיומם של קשיים רגשיים המצריכים המשך עבודה טיפולית, ולכן נתבקשה - בפעם השלישית - דחיית הדיון בעניינו בארבעה חודשים נוספים.

           לאור האמור, ולאחר דיון שהתקיים במעמד הצדדים ביום 11.6.07, קיבל בית המשפט את הבקשה והדיון, אפוא, נדחה ליום 17.10.07 (עמ' 29 לפרוט').

8.        בתסקיר שירות המבחן מיום 16.10.07 נאמר, כי הנאשם התקדם לשלב האחרון בתכנית הטיפולית ב"נווה מלכישוע", בגדרו הוא נערך ליציאה לחברה ועובד מחוץ למסגרת הקהילה, אליה הנו שב בתום יום העבודה. בתקופה זו נהנה הנאשם מחופשות ויציאות תכופות יותר, ועם השגת המטרות הטיפוליות צפוי הוא להשתלב במסגרת הוסטל - דירת מעבר, שלב ביניים בטרם יבנה עצמו בחיים עצמאיים בחברה. עוד נמצא, כי הנאשם "משתף פעולה לשביעות רצונם המלא של הגורמים הטיפוליים". בנסיבות אלו, נתבקשה - בפעם הרביעית - דחיית הדיון בארבעה חודשים נוספים.

           בדיון מיום 17.10.07, עתרה ההגנה לקבלת בקשת הדחייה. מנגד, והגם שבנסיבות העניין הסכימה לדחייה המבוקשת, עמדה המאשימה על טענתה, כי חרף המהלך השיקומי הנתון, ובראיה הכוללת, יש להשית על הנאשם מאסר בפועל. בסופו של יום נתקבלה הבקשה, והדיון נדחה ליום 3.2.08.

9.        תסקיר שירות המבחן מיום 29.1.08 מלמדנו, כי ביום 25.11.07 סיים הנאשם את המהלך הטיפולי ב"נווה מלכישוע", מאז הוא שוהה בהוסטל שיקומי בהרצליה, שם הנו מיישם את העקרונות אותם למד בקהילה לניהול אורח חיים תקין ללא שימוש בסמים. הנאשם החל לעבוד באופן סדיר כטבח בחברת קייטרינג, וכן שותף למפגשים הקבוצתיים הטיפוליים בהוסטל. הנאשם ביטא סיפוק רב סביב עיסוקו כטבח והביע כוונותיו להתפתח בתחום זה בעתיד. עוד מלמדנו התסקיר, כי על רקע היריון בלתי מתוכנן צפוי הנאשם להינשא לחברתו, לעזוב את ההוסטל ולשכור עמה דירה. בהקשר זה נאמר, כי גם לאחר שיעזוב את ההוסטל יוכל הנאשם להשתתף במפגשים הקבוצתיים שנערכים בו. בנסיבות האמורות, נוכח השינויים המשמעותיים הצפויים בחייו של הנאשם, ולמרות ששקל להמליץ אודות סיום ההליך המשפטי, עתר שירות המבחן לדחות הדיון בעניינו - זאת הפעם החמישית - למשך שלושה חודשים נוספים, להמשך מעקב אחר התהליך השיקומי המורכב.

           בהחלטה מיום 3.2.08 התקבלה בקשת שירות המבחן, והדיון בעניינו של הנאשם נדחה ליום 16.4.08.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ