אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 2123/07

גזר דין בתיק פ 2123/07

תאריך פרסום : 30/09/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום באר שבע
2123-07
21/07/2008
בפני השופט:
יעל רז-לוי

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - פמ"ד
עו"ד מתמחה בת אל חיים יואל
הנתבע:
שושן יצחק - בעצמו
עו"ד גוסטבו גרפונקל
גזר דין

רקע- כללי

הנאשם הורשע לאחר ניהול הוכחות בעבירות של ניסיון לקבל דבר מה במרמה בנסיבות מחמירות - עבירה לפי סעיף 415 אמצעיתה וסעיף 25 לחוק העונשין באישומים הראשון, השני, הרביעי, החמישי, השישי, השביעי, השמיני והתשיעי. עוד הורשע הנאשם בעבירה של הטרדה מינית - עבירה לפי סעיף 3(א)(4) לחוק מניעת הטרדה מינית באישום השני, עבירה של  הטרדה - עבירה לפי סעיף 30 לחוק התקשורת - באישומים השני, הרביעי והחמישי ועבירה של פגיעה בפרטיות - עבירה לפי סעיף 2(1) לחוק הגנת הפרטיות באישומים הרביעי והחמישי.

בהתאם להכרעת הדין, הנאשם הורשע בכך שבמספר הזדמנויות שונות בשנת 2007 פנה לנשים  צעירות, שלא הכיר והציע לקדמן בעולם הדוגמנות כשהוא נעזר בכתבה ישנה כהוכחה ליכולתו לעשות כן וכתמיכה למצג השווא. כפי שקבעתי בהכרעת הדין, הנאשם עשה זאת במטרה ליצור עימן קשר שיאפשר לו להיות עימן בפרטיות וליצור מצבים אינטימיים שיהא בהם כדי לספק את יצרו המיני.

טיעוני הצדדים לעונש

ב"כ המאשימה הטעימה בטיעוניה כי המדובר בנאשם בעל עבר פלילי מכביד בעבירות מין המסכן את הציבור שיש להרחיקו ולהגן על הציבור מפניו. עוד הטעים כי נעשו ניסיונות בעבר במסגרת תיקים אחרים להליך טיפולי בדחף המיני של הנאשם אך ללא הועיל. לאור האמור ביקש להכריע לחומרה בעניינו של הנאשם ולהשית עליו מאסר ארוך ומאסר על תנאי ארוך.

ב"כ הנאשם מנגד ציין כי הנאשם זוכה ממחצית מסעיפי האישום שיוחסו לו וכי יש לדון הנאשם על סמך מעשיו ולא לקחת את עברו הפלילי כקו מנחה לעונש. עוד ביקש להביא בחשבון את העובדה כי המתלוננות בחרו שלא להגיש תלונה במשטרה כיוון שלא חשו פגועות או מוטרדות מהנאשם. ב"כ הנאשם הוסיף והטעים כי הנאשם בן 60 ותנאי המעצר קשים לו וכי לא היתה כל פגיעה ממשית במעשיו וכי בכל המקרים כאשר נתבקש הנאשם להפסיק ולהתקשר למתלוננות, עשה כן. לפיכך ביקש להסתפק בתקופת מעצרו ובהטלת מאסר מותנה לא ארוך.

דיון והכרעה

הנאשם שבפני יליד שנת 1949, הורשע לאחר ניהול הוכחות בשמונה מקרים שונים של ניסיון לקבל דבר במרמה בנסיבות מחמירות, בשלושה מהמקרים הורשע גם בעבירות של הטרדה, בשניים מהמקרים גם בעבירה של פגיעה בפרטיות ובמקרה אחד גם בעבירה של הטרדה מינית.

העבירות בהן הורשע הנאשם הינן עבירות שבוצעו כלפי נשים צעירות, כאשר בחלק מן המקרים המדובר בקטינות ובכך חומרה יתרה. המדובר בשורה של אישומים בעלי קוויי דמיון מרובים כשבכל אחד מהם פנה הנאשם למתלוננת הציג מצג שווא לפיו הוא סוכן דוגמניות או מפיק, הציג הכתבה בה מופיע, ביקש מהן את מס' הטלפון ובהמשך יצר עמן קשר טלפוני ואף ביקש להגיע לביתן. במקרים מסויימים אף הזמין המתלוננות לימי צילומים, ובחלק מן המקרים הנאשם אף ביקש לראות אלו בגדים ילבשו, שימדדו הבגדים, שיראה איך הן נראות בבגד זה או אחר, כאשר במקרה אחד לדוגמא המדובר היה בקטינה בת 12 באותה עת.

אין חולק כי הנאשם בכל אותה תקופה לא פעל ולא עשה דבר בעניין אותו מצג כוזב. כפי שנקבע בהכרעת הדין, הוא פנה לאותן בנות תוך הצגת מצג שווא כשמטרתו להגיע לסיטואציה אינטימית עימן ואף למגע פיזי והכול לשם סיפוק יצרו המיני. בחלק מן המקרים כאמור הטרידן באמצעות מתקן בזק, פגע בפרטיותן ובמקרה אחד אף הטריד מינית את המתלוננת.

באשר לכוונת הנאשם ומטרותיו ביצירת אותו קשר עם המתלוננות, הרי כפי שצוין בהכרעת הדין, ניתן ללמוד על כך מדברי הנאשם עצמו אשר מציין כי רצה לחבק ולנשק את אותן נערות ואף את אותן קטינות וכי יש מחשבות בראשו על ילדות שהוא לא יכול לחדול מהן.

הנאשם במשטרה מדבר על אותו דחף מיני שתוקף אותו כך בהודעתו מיום 2.5.07, ציין כי הוא אוהב את הבנות בגיל צעיר, וכי הוא מעוניין ללכת לפסיכולוג שיעזור לו בשל העובדה שהוא אוהב קטינים.

יוצא איפה כי הנאשם פנה במקומות ציבוריים לאותן צעירות חלקן קטינות ולמעשה מצא ערוץ לפתות אותן ליצירת קשר עימו, על ידי הצגת אותו מצג שוא. כפי שקבעתי בהכרעת הדין, ברי כי לולא אותו מצג שוא, לא היה מצליח הנאשם ליצור את אותו קשר עם הנערות ולהגיע לאותם מצבים אליהם שאף. מכאן ובאופן הזה יש להשקיף אל אותן עבירות של נסיון לקבל דבר במרמה, הטרדה, הטרדה מינית ופגיעה בפרטיות.

הנאשם שבפני כבן 60 בעל עבר פלילי מכביד, רובו בעבירות מין ועבירות הקשורות בהן. הנאשם צבר לחובתו 6 הרשעות קודמות וריצה מאסרים בפועל, כאשר בהרשעתו האחרונה ריצה הנאשם מאסר בפועל ארוך. הרושם הינו כי לא הפנים את הלקח וחזר וביצע עבירות פעם אחר פעם. עוד יודגש כי מעיון בגזר הדין האחרון בו נידון עולה כי נעשה נסיון טיפולי ארוך במשך מספר שנים בכלא לטיפול בבעית הדחף המיני, אך זה לא צלח כיון שהנאשם לא היה מוכן להמשיך בטיפול.

החומרה בעניננו נובעת, הן מהעובדה שבחלק מן המקרים היה מדובר בקטינות בגיל צעיר ביותר, והן בשים לב לעבודה כי הנאשם ביצע את העבירות חודשים ספורים בלבד לאחר ששוחרר ממאסר ארוך - של כשבע שנים, כאשר שם הורשע הנאשם במעשים מגונים בקטין.

יוצא כי הנאשם זמן קצר לאחר שהשתחרר ממאסר ארוך, בגין עבירות מין כלפי קטינים, לא הורתע, לא נמנע מיצירת קשר עם קטינים, אלא להיפך, הוא עובר עבירות בנסיון ליצור קשר עימם, להגיע לסיטואציות אינטימיות, אף של מגע, לדבריו הוא.

אכן יש לזכור כי המדובר בעבירות של נסיון בלבד, ואכן אותו רצון של שהנאשם לחבק ולנשק את המתלוננות, לא יצא מן הכוח לפועל. וודאי יש לתת לעובדה זו משקל, כפי שציין בא כוח הנאשם שבכל אותם המעשים עצמם, לא חרגו מעשי הנאשם מאותו נסיון. עם זאת בחלק מן המקרים, המעשים לוו בהטרדה, בפגיעה בפרטיות, ואף במקרה של הטרדה מינית כאמור.

עוד יצויין כי אחת מהרשעותיו של הנאשם - בת.פ. 2119/97 הינה בנסיבות דומות, כאשר שם הנאשם איים על האם והטריד אותה, שאם לא תשלח את ביתה לצילומים, ירצח אותה ויחטוף אותה.

מכאן נראה כי הנאשם לא הפנים את הפסול במעשיו, וכל האמור לא הרתיע אותו מלהמשיך לעסוק באותו נושא של הזמנת נערות לצילומים, פניה לצעירות ולקטינות ומכאן חובה על בית המשפט להשית עונש הולם, שיהא בו כדי להרתיע את הנאשם ולהגן על הציבור.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ