אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1138/04

גזר דין בתיק פ 1138/04

תאריך פרסום : 08/11/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1138-04
18/01/2005
בפני השופט:
האשם ח'טיב

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אינשטיין
הנתבע:
1. חוסין בן עאדל חסון- זבידאת
2. חסון בן עאדל חסון- זבידאת
3. נור בן עאדל חסון- זבידאת
4. עבד בן עלי בשיר
5. חוסין בן מוחמד חסין זבידאת

עו"ד עאבס
גזר דין

1.         לאחר שנשמעו 9 מעדי התביעה הצדדים הגיעו לידי הסדר טיעון לפיו; תוקן כתב האישום  והנאשמים הודו בכל עובדות כתב האישום המתוקן שהוגש היום ובכל המיוחס להם על פיו ועל סמך הודאתם זו הורשעו בעבירות של סחיטה באיומים בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיף 428 סיפא לחוק העונשין תשל"ז - 1977 (מקרים רבים), סחיטה בכח בנסיבות מחמירות עבירה על סעיף 427 א' סיפא לחוק העונשין הנ"ל, וזאת בשני  מקרים נפרדים. כמו כן, הודו הנאשמים והורשעו בתקיפה הגורמת חבלה של ממש עבירה לפי סעיף 380 לחוק העונשין הנ"ל. בנוסף, הורשע הנאשם מס' 1 במקרה נוסף של עבירת תקיפה הגורמת חבלה של ממש, עבירה לפי סעיף 380 לחוק העונשין הנ"ל.

2.         המעשים בהם הודו הנאשמים ובגינן הורשעו בעבירות הנ"ל, החלו כ- 4 שנים לפני מועד הגשת כתב האישום ונמשכו עד סמוך למעצרם, בכך הנאשמים הגיעו מספר רב של פעמים לחוף רסיטל בכנרת טבריה ותוך כדי איומים על עובדי החוף סחטו אותם, נכנסו לחוף ללא תשלום שנהוג לגבותו מכל באי החוף. הנאשמים אף השתמשו בכוח כנגד עובדי החוף על מנת לסחוט את טובות ההנאה של כניסה לחוף ללא תשלום ואף לסחוט מוצרים מהקיוסק הנמצא בחוף.

            הנאשמים 1 ו- 3 אף תקפו בצוותא חלק מעובדי החוף.

3.         לפי הסדר הטיעון, הצדדים הגיעו לידי הסכמה בכל הקשור לעונשי המאסר לריצוי בפועל שיוטלו על הנאשמים, וכפי שפורט בהודעתה של באת כוח המאשימה על הסדר הטיעון. עוד הסכימו באי כוח הצדדים  על הטלת עונשי מאסר מותנים על הנאשמים ואילו לעניין הקנס, הדבר לא הוסכם ונשאר לטיעון פתוח ולפיו תטען באת כוח המאשימה כי יש לגזור על הנאשמים גם עונש של קנס בעוד שהסניגור יטען כי אין מקום להטיל עונש כזה.

4.         באת כוח המאשימה אשר ביקשה לכבד את הסדר הטיעון בכל הקשור לעונשי המאסר לריצוי בפועל, ציינה בטיעוניה לעונש כי גם לאחר תיקון כתב האישום וצימצומו עדין המעשים שיוחסו לנאשמים הינם מעשים חמורים המצדיקים הטלת עונשים חמורים אולם משיקולים ענייניים הגיעה המאשימה לידי הסדר הטיעון האמור שלגישתה מקל עם הנאשמים, במיוחד על מנת להימנע מהעדת המתלוננים שלדבריה מטעמים מובנים חוששים להעיד בבית המשפט ומקשיים בראיות שבידי התביעה.

            באת כוח המאשימה ציינה כי העבירות בוצעו על ידי הנאשמים במטרה להשיג טובת הנאה כספית וכי בפועל הנאשמים נכנסו לחוף עשרות רבות של פעמים מבלי שישלמו דמי כניסה. על כן היא ביקשה להטיל על הנאשמים קנסות כספיים גבוהיים במיוחד על הנאשמים 1 ו- 2. על פי טיעוני באת כוח המאשימה עונשי המאסר המוסכמים על פי הסדר הטיעון, עומדים ביחס לחלקו של כל אחד מהנאשמים בפרשה, כאשר הנאשם מס' 1 הוא בעל החלק הארי בביצוע העבירות וראש החבורה. הנאשם מס' 2 הינו שני לו מבחינת חומרת מעשיו, בעוד שנאשם מס' 3 מצבו שונה וחלקו בביצוע העבירות הינו משני בלבד.

5.         מנגד, טען הסניגור כי המדובר בנאשמים צעירים אשר הודו מיד לאחר שכתב האישום תוקן ונמחקו ממנו עבירות חמורות שלטענתו מלכתחילה לא היה מקום להאשים בהן את הנאשמים. בהודאתם זו חסכו הנאשמים מזמנו של בית המשפט ומזמן התביעה וכן חסכו העדתם של עדי התביעה המהותיים ובנוסף, הביעו חרטתם על המעשה.

            גם הסניגור ביקש לכבד את הסדר הטיעון ולגזור על הנאשמים את עונשי המאסר המוסכמים. באשר לקנס, טען כי המדובר בשלושה נאשמים שהם אחים שמעולם לא עבדו ולא השתכרו דבר, כך שכל קנס שיוטל עליהם ישולם על ידי המשפחה ומאותו מקור, הוא ציין כי הנאשם מס' 2 שירת בצה"ל עד לתקופה קצרה לפני מעצרו. עוד טען ב"כ הנאשמים כי המשפחה מתכוונת לשקם את הנאשמים עם שחרורם על ידי כך שתחתן אותם.

6.         גם לאחר תיקון כתב האישום ומחיקת מספר ארועים שבגינם הואשמו הנאשמים בעבירות דומות לאלה שבהן הורשעו, ומחיקת העבירה החמורה של שוד, עדיין המעשים והעבירות בהם הורשעו הנאשמים חמורים למדי, זאת מצד אחד ומצד שני מדובר בנאשמים שהינם צעירים בגילם, בעלי עבר נקי שלא הסתבכו בעבר בעבירות פליליות כלשהן. הם הודו ובכך גם חסכו מזמן בית המשפט ומזמן התביעה וגם הביעו בכך חרטה על מעשיהם וראוי לציין כי שלושת הנאשמים אשר השתמשו בזכותם לומר את המילה האחרונה, הביעו חרטה וביקשו סליחה על מעשיהם.

7.         שקלתי את הסדר הטיעון שהצדדים הגיעו אליו, בכל האמור לעונש המאסר בפועל, ובאתי לדעה כי בנסיבות הכוללות של העניין ובשים לב לנסיבותיהם האישיות ובמיוחד לעברם הנקי של הנאשמים וגילם הצעיר, עונשי המאסר לריצוי בפועל שהוסכמו, הינם בגדר העונשים הראויים וההולמים את כלל הנסיבות.  לפיכך, עונשי המאסר לריצוי בפועל אשר יוטלו על הנאשמים יתאמו להסדר הטיעון.

            באשר לקנס - צודקת באת כוח המאשימה בטיעוניה כי כאשר מדובר בעבירות שבוצעו על מנת להפיק מהן רווח כספי, ראוי להטיל קנס על מנת להמחיש לנאשמים כי ביצוע עבירות על מנת להפיק רווח כספי אינה משתלמת. יחד עם זאת, לענין גובה הקנס יש מקום להתחשב בעובדה כי שלושת הנאשמים הם אחים והקנסות כנראה ישולמו מאותו מקור, כמו כן יש מקום להתחשב בגילם הצעיר בכך שעד למעצרם כנראה לא עבדו עבודה קבועה ומכניסה.

8.         לאחר ששקלתי את כלל הנסיבות הן של המעשים והן של העושים, ולאחר ששקלתי את טענותיהם של שני הצדדים, אני גוזר על הנאשמים את העונשים הבאים:

א.         על הנאשם מס' 1 - 30 חודשי מאסר מהם 15 חודשים לריצוי בפועל וזאת החל ביום מעצרו 13.9.04, יתרת התקופה של 15 חודשים תהא על תנאי למשך 3 שנים, והתנאי כי הנאשם לא יעבור במשך תקופת התנאי עבירה של סחיטה באיומים בנסיבות מחמירות או סחיטה בכוח בנסיבות מחמירות או עבירת אלימות כלשהי שהינה מסוג פשע ויורשע עליה בתוך תקופת התנאי או לאחריה.

            כמו כן, אני מטיל על נאשם מס' 1, קנס בסך -. 4,000 ש"ח או 30 ימי מאסר תמורתו.

            הקנס ישולם בשיעורים חודשיים שווים ורצופים של 500 ש"ח החל מחלוף 30 יום מתום ריצוי עונש המאסר שהוטל על הנאשם מס' 1.

ב.         על נאשם מס' 2 - 26 חודשי מאסר מהם 13 חודשים לריצוי בפועל וזאת החל ביום מעצרו 13.9.04, יתרת התקופה של 13 חודשים תהא על תנאי למשך 3 שנים, והתנאי כי הנאשם לא יעבור במשך תקופת התנאי עבירה של סחיטה באיומים בנסיבות מחמירות או סחיטה בכוח בנסיבות מחמירות או עבירת אלימות כלשהי שהינה מסוג פשע ויורשע עליה בתוך תקופת התנאי או לאחריה.

            כמו כן, אני  מטיל על הנאשם מס' 2, קנס כספי בסך -. 3,000 ש"ח או 20 ימי מאסר תמורתו.

            הקנס ישולם בשיעורים חודשיים שווים ורצופים של 500 ש"ח החל מחלוף 30 יום מתום ריצוי עונש המאסר שהוטל על הנאשם מס' 2.

ג.          על הנאשם מס' 3 - 15 חודשי מאסר מהם 7 חודשים לריצוי בפועל וזאת החל ביום מעצרו 14.9.04, יתרת התקופה של 8 חודשים תהא על תנאי למשך 3 שנים, והתנאי כי הנאשם לא יעבור במשך תקופת התנאי עבירה של סחיטה באיומים בנסיבות מחמירות או סחיטה בכוח בנסיבות מחמירות או עבירת אלימות כלשהי שהינה מסוג פשע ויורשע עליה בתוך תקופת התנאי או לאחריה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ